Race Results for
Southeastern Regional Champ. Series #4
Fontana, NC
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 07/08/2001

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richie Tillotson   Atlanta, GA 146485   
2 David Finney   Nashville, TN 130491   
3 Michael Lenas   St Petersburg, FL 154630   
4 Andrew Boyd   Hoover, AL 173776   
5 WILLIAM ESTES      

Men - PR/SM - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Storm   Sanford, NC 110876   
1 Jeramie Hoff   Hixson, TN 57758   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hugh Taylor   Candler, NC 119232   
2 Jay Cox   Winston Salem, NC 171150   
3 David Hall   Myrtle Beach, SC 14690   
4 STEVE PINEAU   Wyckoff, NJ 168414   
5 Christopher Livengood   Knoxville, TN 145115   
6 C Jason Lake   Tuscaloosa, AL 166185   
7 Jonathan Kindig   Louisville, KY 106200   
8 Samuel Evans   Knoxville, TN 176386   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Davis   Arden, NC 94999   
2 Jean-Christophe Legourd   Lexington, SC 144024   
3 Daniel Miller   Hickory, NC 171155   
4 Will Scruggs   Chickamauga, GA 102889   
5 CAL PARTLOW      
6 DENNIS HOLTON   Asheville, NC 137721   
7 Jeff Knippen   Maryville, TN 19464   
8 Randall Dial   Tampa, FL 122337   
9 Sean Coleman   Land O Lakes, FL 121299   
10 Stephen LaRue   Sunrise, FL 145733   

Men - EX - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack Murbach   Hueytown, AL 25449   
2 Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   
3 Henderson (Henry) Mandrell   Blythewood, SC 89475   
4 Thomas Gregory   Lexington, SC 149619   
5 WAYNE NIX      
6 Douglas Stein   Fernandina Beach, FL 139966   
7 Dana Bland   Dunnellon, FL 138969   
8 T Patrick Glasgow   La Vergne, TN 105897   
9 Brian Blackwell   Jeffersonville, IN 137673   
10 Kenneth Kastler   Ocala, FL 115086   
11 Mark Poore   Cookeville, TN 94493   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Fyfe   Huntsville, AL 172779   
2 Joel Lawrence   Jacksonville, FL 164003   
3 Tyler Benedict   Greensboro, NC 144441   
4 Brian Lord   Covington, GA 182406   
5 JOHN BURROUGHS      
6 RUSSELL SMITH      
7 Jason Luque   Neptune Beach, FL 78009   
8 Dave Stout   Daytona Beach, FL 168433   
9 HAYDEN TARPLEY      
10 JAMES HALFORD      
11 Jeff Terris   St Petersburg, FL 148283   
12 JOHN RUSSELL JR   Port Orange, FL 172662   

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Nuccio   New Port Richey, FL 176298   
2 Marcus Campbell   Hoover, AL 176297   
3 Robert Whitaker   Madisonville, TN 152250   
4 M Steven Chambers   Jacksonville, FL 6578   
5 David Bolden   Savannah, GA 86565   
6 JOHN SANBORN   West Valley, UT 175950   
7 Joel Burgess   Asheville, NC 175501   
8 Russel Colombaro   Daytona Beach, FL 175521   
9 GREG ROBINSON      
10 Troy Orr   Harrison, TN 124802   
11 Dave Watson   Davie, FL 154901   
12 FRANK MCCARTHY (SINGLE SPE   Tallahassee, FL 139841   

Men - SP - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Barry Altman   Bala Cynwyd, PA 180369   
2 BUDDY MENDIAS JR   Griffen, GA 170905   
3 RANDY SMITH (AL)   Pelham, AL 138510   
4 Gregory Greer   Memphis, TN 166170   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KY BLACKLEDGE      
2 JONATHAN WOLFE      
3 JOSH CROSBY      
4 MATTHEW SANFORD      
5 PHILLIP HIGGINS      
6 J Brent Clarkson   Auburn, AL 179906   
7 SEAN CREWS      
8 ROB MORGAN      
9 DWAYNE HUFFMAN      

Men - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Roberson   Ocoee, FL 172661   
2 JASON CAMPBELL      
3 ROB TRIMARCHI      

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ZDENEK FIEBINGER      
2 DON TAYLOR      
3 PRESTON YARBOROUGH      
4 John Edwards   Eustis, FL 122404   
5 Scott Pavao   St Augustine, FL 182303   
6 Pradeep Tandon   Arden, NC 177091   
7 RUSSELL HAGAN      
8 GREG DAVIS      
9 BRENT DAVIS      
10 ANDY TAYLOR      
11 THOMAS REDMAN      
12 KARL PUGH      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rich Bulgrin   Umatilla, FL 176000   
2 HERB HATCH      
3 TODD MURDOCK      
4 Hamlet Harris   Dallas, GA 15170   

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ALAN GRUBB      
2 Ed McCalley   Rockwood, TN 169484   
3 John Green   Weaverville, NC 146933   
4 Randolph White   Riverview, FL 103379   
5 PAUL DE SILVIO   Apex, NC 176381   
6 James Haycraft   Pensacola, FL 144614   
7 WILLIAM WALLACE      
8 James Delp   Ft Walton Bch, FL 9139   

Women - EX - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Geri Laverty   Saint Petersburg, FL 129666   
2 Rachel Massey   Shamilar, FL 139331   
3 Ellen English   Birmingham, AL 143255   

Women - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patricia Pinner   Asheville, NC 170839   
2 Beverly Robinson   Winston Salem, NC 173205   
3 Rachel Lorenzen   Athens, GA 180413   
4 Lisa Roberson   Austin, TX 172660   
5 Jodi Winterton   Charlotte, NC 180608   
6 Patricia Kennedy   Lexington, SC 144022   

Women - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LUKE WHITAKER      
2 Anne Craig   Jacksonville, FL 181515   
3 JULIE WHITAKER      
4 JENNY WOLFE      
5 JAN ANDREWS      
6 HEATHER SPENCER      
7 CLAUDIA BULGRIN      
8 KAULA WHITAKER      
9 Barbara Murbach   Hueytown, AL 25457   
10 MACKENZIE DAVIS      
11 Kelly Ashling   Tallahassee, FL 177954   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSierra NevadaSpyBonk BreakerCUOREUSACDFShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee