Race Results for
Laural City Loop
Winsted, CT
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 09/23/2001

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Eric Rubenstahl     110 1:02:20
2Jesse Freundilzh     111 1:05:16
3Timothy Carey     107 1:06:42
4David Garfield   New Hartford, CT 147132  103 1:07:08
5Teddy Norcross     109 1:07:22
6Richard Patty   East Lyme, CT 170407  108 1:08:45
7Robert Keller     104 1:12:05
8Christopher Keefer     102 1:14:49
9Randy Myers     100 1:24:25
10John Dollard     101 1:28:41
11Jason Aubuchon     105 DNF
12Ken Wunsel     106 DNF

Men - Junior - JR - 10-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Steve Iwanicki     1:02:01
2Colin Coates   Cheshire, CT 159652  1:08:00
3Paul Belliveau     1:11:01
4David Scherp   East Hampton, CT 182798  1:24:21
5Mike Coslee     1:35:25

Men - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Adam Crane   Old Greenwich, CT 170400  451 1:27:20
2Nathan Lally   Waterford, CT 140111  450 1:29:18
3Brian Hayes   West Hartford, CT 178919  453 1:34:15
4William Hedin   Davis, CA 179604  455 1:40:10
5Kevin Montgomery   San Francisco, CA 164746  456 1:41:16
6Alexander Sutton   Niantic, CT 183878  452 1:42:47
7Michael Medeiros   Lake Forest, CA 173297  457 1:50:03
8Kevin Nealon   Durham, NC 170397  454 DNF

Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Matthew Crane   Richmond, VA 170399  736 1:47:06
2Brian Weldon   Avon, CT 159653  735 1:51:29
3Joshua Kissinger   E Hampton, CT 168844  737 2:06:04
4Richard Hollenbeck   Austin, TX 162055  738 DNF

Men - SM - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Salem Mazzawy   S Glastonbury, CT 23079  175 1:33:22
2Robert Scott   Wappingers Falls , NY 32000  176 1:42:11

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1John Foley   Fiskdale, MA 121026  822 1:45:13
2Leland Turner   Breckenridge, CO 94880  820 1:48:07
3Brian Clark   Middlefield, CT 40571  824 1:49:53
4Roland Meunier   Templeton, MA 138682  821 1:50:41
5Rick Rushka   New Milford, CT 83761  823 DNF

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Michael Patrick   Milford, CT 77698  926 1:45:06
2Kenneth Caputo   North Windham, CT 147508  927 1:50:06
3Brian Rutter   Belchertown, MA 168738  929 1:53:23
4Stuart Jensen   Windsor, CT 94818  925 1:55:20
5Mike Czerwonka   Middletown, CT 155473  923 1:57:48
6Joshua Begin   Brookline, MA 163260  920 1:59:39
7Ed Grano   Yorktown Hts, NY 145243  921 2:00:26
8Frank Cerra   Southington, CT 143677  928 2:04:58
9Denis Biglin   Glastonbury, CT 160943  922 2:19:39
10Glenn Medeiras   South Burlington, VT 160221  924 DNF

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Christopher Flagg   Westfield, MA 179600  380 1:55:01
2Bruce Saxton   West Suffield, CT 31403  376 1:56:11
3Ken Welch   Hopewell Jct, NY 37650  378 2:00:52
4Christopher Logan   Keene, NH 21464  377 2:03:28
5Brian Lafferty   Mamaroneck, NY 169430  379 2:11:11
6Ross Bonacci   Newtown, CT 93099  375 2:22:36

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Seth Mitchell   Deep River, CT 92984  633 1:30:11
2Stanley Lezon   Bolton, CT 103982  629 1:30:13
3Brian Wolff   Sound Beach, NY 92298  625 1:31:08
4Brian Holinko   Trumbull, CT 125381  631 1:31:48
5Sam Alsop   Deep River, CT 183513  637 1:32:10
6Denis Lafuille   Bridgeport, CT 146990  632 1:33:30
7Christopher Mitchell     628 1:35:10
8Joseph Tella     635 1:37:46
9Marcus Moir   Portland, CT 163897  636 1:38:55
10Amus McClellan     630 1:54:15
11Bryan Aia     634 2:31:09
12Troy Romanowski   Stamford, CT 181067  626 DNF
13C. Brendan Ryder     627 DNF
14Shane Delgrosso     638 DNF

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Samual Stevens   Middletown, CT 178524  521 1:23:24
2Derek Dudek   Boise, ID 94631  526 1:25:57
3David Terrell   East Longmeadow 121821  520 1:27:55
4Robert Wolff   Middle Island, NY 92296  522 1:28:10
5Joseph McTague   Saratoga Springs, NY 172647  538 1:28:18
6Benjamin Moore   Bloomfield, CT 159697  525 1:31:13
7Mark Mahoney   Bethel, CT 22175  536 1:32:06
8Chris Crowell   Prospect, CT 173890  529 1:32:40
9John Loughney   Shelton, CT 153266  533 1:34:10
10Ray Santora   New London, CT 105356  542 1:36:19
11Terry Spezzano   Grand Junction, CO 108522  537 1:37:20
12Craig Stevens   Hamden, CT 34076  523 1:39:38
13Timothy Eichner   Thompson, CT 181087  530 1:40:33
14Joseph Munson   Somers, CT 136945  528 1:41:35
15Eric Winzer   Middletown, CT 156662  541 1:44:20
16Charles Dorn   Manchester, CT 132079  532 1:47:10
17John Meyerle   Monroe, CT 174385  531 1:47:40
18Bryan Zieroff   Stamford, CT 181426  524 1:52:10
19Paul Ayoub     534 1:52:20
20Steve Cymbala     527 1:58:55
21Kevin Tabellione     535 2:04:30
22John Mynttinen   Groton, MA 167253  539 2:12:03
23Jack Enxuto   Simsbury, CT 75160  540 DNF

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Bill Barrows     709 1:21:58
2Kevin Brown   Fairfield, CT 152999  705 1:34:25
3Louis Denaro   Oxford, CT 88351  700 1:39:29
4Rick Burdick     704 1:40:20
5David Schachte   Woonsocket, RI 169209  712 1:41:03
6Jonathan Fielding   Princeton, MA 155775  701 1:42:05
7Michael Medeiros   West Hartford, CT 159693  710 1:42:30
8Charles Moss   Plantsville, CT 159701  707 1:47:03
9Warren Morse   Moodus, CT 135378  711 1:47:04
11Denis Morgan   Indianapolis, IN 134153  708 2:19:34
12Raymond Crane   Old Greenwich, CT 179113  703 DNF
13Mark Eddins   Plantsville, CT 160940  706 DNF

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Steve Agronicke   Villages, FL 1209  803 1:46:53
2Bill Hart   Dalton, MA 170788  801 1:47:45
3Edward Parchaiski   New London, CT 171565  802 1:51:56
4Charles Bierce   Winsted, CT 111884  800 2:11:27

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Lindsay King   Milford, CT 172495  202 1:05:50
2John Lee   Moosup, CT 181117  200 1:07:01
3Philip Golden   Canton, MA 101482  205 1:09:51
4Jason Hotchkiss     207 1:11:45
5Graham Thompson   Voluntown, CT 171460  203 1:11:50
6Joe Gerrasio     209 1:12:18
7Mark Severance   S Windsor, CT 176287  201 1:14:18
8Robert Leblond     206 1:21:13
9David Debisshop     204 1:26:39
10Scott Reed   Chaplin, CT 171379  208 DNF

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jim Proulx     308 1:02:31
2John Skala   Windsor Locks, CT 178743  300 1:05:06
3Jeff Sowa   Middletown, CT 172807  302 1:07:50
4Scott Struve     305 1:11:01
5Eric Policarpio   Bristol, CT 159499  309 1:11:02
6Guy Peterson     306 1:11:03
7Matt Eigner     301 1:13:14
8John Kliene     303 1:13:49
9Andrew Egan   Stratford, CT 176873  307 1:15:39
10Robert Dancosse     311 1:27:00
11John Barrett     310 1:34:29
12Erick Lindewall     312 DNF
13David Arato     313 DNF

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Walter Iwanicki     404 1:10:31
2Larry Jensen     409 1:10:43
3Shawn Black   Ivoryton, CT 178935  408 1:12:10
4Paul Annis   Farmington, CT 181172  405 1:14:03
5Paul Hayes     406 1:15:58
6Christopher Hinds   Exeter, NH 16260  400 1:17:05
7William Bonin   Hampton, CT 156799  401 1:19:07
8Karl Schachtner     402 1:20:16
9John Coates   Shell Beach, CA 170466  407 1:28:07
10Paul Roth   Bethany, CT 141080  403 1:30:31

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Peter Friedman   Port Chester, NY 90171  500 1:36:43

Women - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Amy Vaillancourt   Middletown, CT 90773  81 2:05:42

Women - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jeanne DeMay   Glastonbury, CT 181118  917 1:55:21
1Rebecca Schaffer   Old Saybrook, CT 171417  901 1:51:03
2Mary Lynn Wikar   Vernon, CT 150092  903 1:56:46
2Pat Bosier   Pittsfield, MA 170786  916 2:19:32
3Cathy Wilson   Middle Island, NY 163898  918 2:57:30
3Kristen Haberin   Coventry, CT 153002  902 1:57:07
4Darcy Cornell   Sturbridge, MA 175568  905 1:58:17
5Linda Fijol   Hadley, MA 151131  904 2:05:22
6Lesli Comp   Middletown, CT 159513  900 DNF

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Andrea Hilderbrand   Charlotte, NC 181423  602 1:18:45
2Erin Duggan     601 1:23:20
3Susan King     604 1:28:38
4Nancy Stratman   Norwalk, CT 159132  605 1:30:33
5Joann Biglin   Glastonbury, CT 161906  603 1:32:15
6Heather Varrato   Middletown, CT 175185  606 1:43:05
7Chloe Jackson   East Hampton, CT 181210  600 1:43:14

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSierra NevadaSpyUSACDFBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee