Race Results for
Florida State Championship Series #8
Reddick, FL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 12/10/2000

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Zachary Ball   Tallahassee, FL 144436   
2Shane Danford   Ocala, FL 175210   

Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1SAM CLARY   Oklahoma City, OK 16351   
2Travis Coffey   Maitland, FL 164930   
3Michael Cummings   Boca Raton, FL 176083   
4Tommy Fewell   Apopka, FL 164834   
9Coleman Hoover   Maitland, FL 164932   
11Chad Schiferl   Ocoee, FL 153439   

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3Christopher Deluise   Athens, GA 166521   
5ELIJAH HOUSES   Palm Coast, FL 166606   

Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Stefano Barberi   Newbury Park, CA 136696   
2Michael Lenas   St Petersburg, FL 154630   
3FILIPPO BARBERI   Delray Beach, FL 136914   
4Richie Tillotson   Atlanta, GA 146485   
5MICHAEL VIERTEL   Fort Defiance, AZ 101158   
6Jeffrey Viers   Lakeland, FL 148413   
7Anthony Johns   Pinellas Park, FL 130762   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Earl Bradley   Indialantic, FL 133173   
2Shawn Smith   Gainesville, FL 144593   
3Mose Howard   Tampa 164929   
6Charles Stanley   Chapel Hill, NC 33820   
7Lorne Johnson   Gainesville, FL 164908   
8Vinnie Tamburello   Pompano, FL 131982   
11Kevin Lanford   Hollywood, FL 86765   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1James Hendry   Jacksonville, FL 138975   
2Scott Hart   Houston, TX 164873   
3Michael Miles   Deltona, FL 122821   
4Carlos Soler   Longwood, FL 104661   
5Connie Miller   Sarasota, FL 105557   
6Roger Koch   West Palm Beach, FL 168426   
7Jorge Cortes   Weston, FL 140447   
8Clint Gibbs   Newberry, FL 144801   
9James Smart   Tallahassee, FL 32974   
10Peter Miner   Gainesville, FL 24551   
12Kevin Armstrong   Miami, FL 102526   
13Mike Sauerwein   Miami, FL 74300   
14Pietro Maggio   Boca Raton, FL 86343   

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Thomas Tubridy   Hollywood, FL 129020   
2Marcus Watters   Altamonte Springs, FL 105245   
3Jeff Miller   Jacksonville Beach, FL 105370   
4Scott Ewing   Destin, FL 111428   
5Douglas Stein   Fernandina Beach, FL 139966   
6John VanAken   Ocala, FL 36325   
7Fred Reynolds   Delray Beach, FL 85581   
8Dana Bland   Dunnellon, FL 138969   
9Franz Biron Keefer   Indian Harbour Beach, FL 18684   
10MARTY CLEMENS   Redding, CA 109003   
11MIKE RIGBY   Lafayette, LA 172428   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Stephen Pineau   Ocala, FL 168416   
2Christopher Caputo   Ocala, FL 164867   
3JOEY DESILVA   Piedmont, SD 144456   
4David Ertel   Winter Park, FL 151775   
5Justin Sapp   Gainesville, FL 164917   
6Benton Mobley   Land O Lakes, FL 125073   
7Michael Miles   Omaha, NE 151897   
8DARIEN ANGELIER (SS)   Tallahassee, FL 168415   
9Jeremy Schneider   Palm Harbor, FL 159100   
11Troy Watson   Tampa, FL 168474   

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Thomas Schiferl   Ocoee, FL 122417   
2MARSHALL KALTENBACK   Fernandina Beach, FL 144503   
3Jack Newby   Jacksonville, FL 128566   
5Harvey Minton   Oldsmar, FL 167890   
6Herb Parker   Winter Garden, FL 144591   
7Darrell Pounders   Fort Myers, FL 172097   
8Peter Edwards   Holly Hill, FL 172635   
10Trevor Busby   Winter Park, FL 173953   
11Philip Erbland   Wesley Chapel, FL 172665   
15Ian Costa   Orlando, FL 168340   
16Oscar Salazar   Hollywood, FL 139814   
17Scott Atkins   Lutz, FL 135438   
18GREG KING   Aiea, HI 78807   
19David Cichra   Deltona, FL 159106   
20Ron Wright   St Petersburg, FL 164924   
21Richie Abbott   Royal Palm Beach, FL 167074   
22Alex Hernandez   Coconut Creek, FL 151050   
23Bryan Davis   Clermont, FL 147794   
24Richard Binder   Altamonte Springs, FL 139378   
25DAVID MAY (SS)   Tallahassee, FL 164912   
26Neil Booz   Spring Hill, FL 166152   
27Gary Bowden   Ocala, FL 153396   

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2Randall Smith   Ocala, FL 138977   
3Alfred Mann   Sorrento, FL 122822   
6Kurt Galatro   Tampa, FL 103443   
7Michel Timmermans   Sarasota, FL 139486   
8John Neill   Tampa, FL 93436   

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Steven Zdawczynski   Tampa, FL 85837   
2Randolph White   Riverview, FL 103379   

Men - BG - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4Jason Abernathy   Sebastian , FL 173570   
5Tom Jones   Indianapolis, IN 165893   
9Jonathan Timmermans   Sarasota, FL 139485   

Men - BG - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3John Sanborn   Dallas, TX 173950   
4Marcus Campbell   Hoover, AL 176297   
5Ed Ledgerwood   Daytona Beach, FL 164910   
7Dave Stout   Daytona Beach, FL 168433   
11Michael Friend   St Petersburg, FL 175211   
12John Gissal   Tampa, FL 173583   
13JOHN RUSSELL JR   Port Orange, FL 172662   

Men - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4Deric Dymerski   Lakeland, FL 10338   
5BRETT THOMPSON   Houston, TX 94553   
9Edward Berg   Raleigh, NC 172626   
12ANDREW DANFORD   Yucaipa, CA 173854   
16Hernando Sabogal   Miami, FL 175304   
17Bobby Masula   Lighthouse Point, FL 156163   
18George Angus   Rio Rancho, NM 156981   
23Kenneth Gruneisen   Boca Raton, FL 156160   
24Michael Alsup   Ocala, FL 125412   

Men - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Raul Rivas   Miami, FL 165396   
4Mark Perri   Daytona Beach, FL 159204   
5Thomas Murray   Hudson, FL 173512   
7Michael Babinec   Riverview, FL 172670   
12Scott Weber   Ocala, FL 164921   
14Shawn Winsor   Sanford, FL 164832   
17Kirk Musselman   Longwood, FL 167496   
18Dave Watson   Davie, FL 154901   

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jamie Enright   Lakeland, FL 166859   
2Todd Stein   Brandon, FL 116787   
4David Miller   Delray Beach, FL 139842   
9Mark Heller   Gainesville, FL 159109   
15Cliff Powers   Largo, FL 148412   
17DEAN SMITH   Carlsbad, CA 16947   

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1David Ertel   Apopka, FL 172666   
2James Gregory   Chuluota, FL 139009   
5James Haycraft   Pensacola, FL 144614   
6Bill Grey   Winter Spgs, FL 114466   
9James Delp   Ft Walton Bch, FL 9139   

Women - EX - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2Geri Laverty   Saint Petersburg, FL 129666   
3Susan Marston   Largo, FL 154626   

Women - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1June Dede   St Augustine, FL 164874   
3Karen Blamick   Longwood, FL 163596   
4Jennifer Howard   Titusville 164928   
4JENNIFER HOLCROFT   Ft Lauderdale, FL 146744   
5Tara Harris   Atlantic Bch, FL 122410   
6JULIANNE ROLLMAN   Stow , MA 165859   
7Kimie Stein   Brandon, FL 144220   
8KATIE NEILL   Spokane, WA 129552   
9Kimberly Taylor   Gainesville, FL 153403   
10Kathy White   Riverview, FL 103380   
11Genevieve Valdez   Orlando, FL 159207   

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3Kelli Williams   Gainesville, FL 148457   

Women - BG - Master - 30-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
7Candi Pennington   West Palm Beach, FL 172964   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyUSACDFShimanoSierra NevadaBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee