Race Results for
Florida State Championship Series #7
Lakeland, FL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 11/26/2000

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Zachary Ball   Tallahassee, FL 144436   
2Shane Danford   Ocala, FL 175210   

Men - Junior - JR - 12-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Stefano Barberi   Newbury Park, CA 136696   
2Michael Lenas   St Petersburg, FL 154630   
3FILIPPO BARBERI   Delray Beach, FL 136914   
4Micah Hedgecock   San Antonio, FL 173571   
5MICHAEL VIERTEL   Fort Defiance, AZ 101158   
6Jeffrey Viers   Lakeland, FL 148413   

Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Steven Carder   Safety Harbor, FL 108071   
2SAM CLARY   Oklahoma City, OK 16351   
3Travis Coffey   Maitland, FL 164930   
4Michael Cummings   Boca Raton, FL 176083   
5Tommy Fewell   Apopka, FL 164834   
8Coleman Hoover   Maitland, FL 164932   
10Chad Schiferl   Ocoee, FL 153439   
11Randall Smith   Ocala, FL 150803   

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3Christopher Deluise   Athens, GA 166521   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2SALEM MAZZAWAY   S Glastonbury, CT 23079   
3Shawn Smith   Gainesville, FL 144593   
4Mose Howard   Tampa 164929   
5Earl Bradley   Indialantic, FL 133173   
6Kevin Lanford   Hollywood, FL 86765   
7Gary Stern   Indialantic, FL 153379   
8Lorne Johnson   Gainesville, FL 164908   
9RAINER SCHAEL   Cincinnati, OH 59281   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1James Hendry   Jacksonville, FL 138975   
2Jorge Cortes   Weston, FL 140447   
3Carlos Soler   Longwood, FL 104661   
4Scott Hart   Houston, TX 164873   
5Roger Koch   West Palm Beach, FL 168426   
6Connie Miller   Sarasota, FL 105557   
7John Myers   N Miami Beach, FL 25612   
8Andres Villadiego   Miramar, FL 154556   
9Peter Miner   Gainesville, FL 24551   
11Kevin Armstrong   Miami, FL 102526   
12Pietro Maggio   Boca Raton, FL 86343   
13Mike Sauerwein   Miami, FL 74300   
14Marvin Lee   St. Petersburg, FL 55400   

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Fred Reynolds   Delray Beach, FL 85581   
2Thomas Tubridy   Hollywood, FL 129020   
3Franz Biron Keefer   Indian Harbour Beach, FL 18684   
4Marcus Watters   Altamonte Springs, FL 105245   
5Douglas Stein   Fernandina Beach, FL 139966   
6Jeff Miller   Jacksonville Beach, FL 105370   
7Steve Bent   Lakeland, FL 45076   
8Art North   Valrico, FL 165892   
9John VanAken   Ocala, FL 36325   
11Dana Bland   Dunnellon, FL 138969   
12MIKE RIGBY   Lafayette, LA 172428   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1JOEY DESILVA   Piedmont, SD 144456   
2Erich Leipold   Sarasota, FL 109118   
3David Ertel   Winter Park, FL 151775   
4Stephen Pineau   Ocala, FL 168416   
6Christopher Caputo   Ocala, FL 164867   
7Benton Mobley   Land O Lakes, FL 125073   
9Julio Rojas   Pompano Beach, FL 175402   
10Justin Sapp   Gainesville, FL 164917   
11DARIEN ANGELIER (SS)   Tallahassee, FL 168415   
12Jeff Terris   St Petersburg, FL 148283   
13Jeremy Schneider   Palm Harbor, FL 159100   
14Michael Miles   Omaha, NE 151897   
15Troy Watson   Tampa, FL 168474   

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1LANCE RIDDLE   Statesville, NC 154788   
2GREG KING   Aiea, HI 78807   
4Thomas Schiferl   Ocoee, FL 122417   
5Harvey Minton   Oldsmar, FL 167890   
6Jack Newby   Jacksonville, FL 128566   
7Peter Edwards   Holly Hill, FL 172635   
8Herb Parker   Winter Garden, FL 144591   
9MARSHALL KALTENBACK   Fernandina Beach, FL 144503   
10Philip Erbland   Wesley Chapel, FL 172665   
11Darrell Pounders   Fort Myers, FL 172097   
12Bryan Davis   Clermont, FL 147794   
13David Cichra   Deltona, FL 159106   
14Ron Wright   St Petersburg, FL 164924   
15Trevor Busby   Winter Park, FL 173953   
16RAFDEL SANCHEZ    83825   
17Gary Bowden   Ocala, FL 153396   
18Richard Binder   Altamonte Springs, FL 139378   
19Ian Costa   Orlando, FL 168340   
20DAVID MAY (SS)   Tallahassee, FL 164912   
21Patrick Uhler   Tampa, FL 129662   
23Oscar Salazar   Hollywood, FL 139814   
24Richie Abbott   Royal Palm Beach, FL 167074   
25James Pennington   Winston Salem, NC 164915   

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kurt Galatro   Tampa, FL 103443   
2ANTONIO SALAZAR   Goodlettsville, TN 97785   
3Alfred Mann   Sorrento, FL 122822   
4Randall Smith   Ocala, FL 138977   
5Kenneth Gordon   Pittsboro, NC 139098   
6Michel Timmermans   Sarasota, FL 139486   
7John Neill   Tampa, FL 93436   

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Steven Zdawczynski   Tampa, FL 85837   
2Kevin Moran   Brevard, NC 77237   

Men - BG - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3Jason Abernathy   Sebastian , FL 173570   
5Tom Jones   Indianapolis, IN 165893   

Men - BG - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ed Ledgerwood   Daytona Beach, FL 164910   
2Marcus Campbell   Hoover, AL 176297   
3John Sanborn   Dallas, TX 173950   
6Dave Stout   Daytona Beach, FL 168433   
8Michael Friend   St Petersburg, FL 175211   
10JOHN Russell Jr.   Port Orange, FL 172662   

Men - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3Domingo Alonso   Plantation, FL 154627   
4BRETT THOMPSON   Houston, TX 94553   
5Deric Dymerski   Lakeland, FL 10338   
6Edward Berg   Raleigh, NC 172626   
9Hernando Sabogal   Miami, FL 175304   
16ANDREW DANFORD   Yucaipa, CA 173854   
17Bobby Masula   Lighthouse Point, FL 156163   
20George Angus   Rio Rancho, NM 156981   
21Kenneth Gruneisen   Boca Raton, FL 156160   
25Michael Alsup   Ocala, FL 125412   

Men - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Raul Rivas   Miami, FL 165396   
3Michael Babinec   Riverview, FL 172670   
4Thomas Murray   Hudson, FL 173512   
6Mark Perri   Daytona Beach, FL 159204   
7Dave Watson   Davie, FL 154901   
9Shawn Winsor   Sanford, FL 164832   
10Maurice Tobon   Coral Springs, FL 139074   

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Todd Stein   Brandon, FL 116787   
2David Miller   Delray Beach, FL 139842   
3Jamie Enright   Lakeland, FL 166859   
12Cliff Powers   Largo, FL 148412   

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1David Ertel   Apopka, FL 172666   
2Stan Switzer   Mulberry, FL 173572   
3James Gregory   Chuluota, FL 139009   
6James Haycraft   Pensacola, FL 144614   
9Bill Grey   Winter Spgs, FL 114466   

Women - EX - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Shelly Allen   Land O Lakes 90693   
2Geri Laverty   Saint Petersburg, FL 129666   
3Susan Marston   Largo, FL 154626   
4Jennifer Howard   Titusville 164928   

Women - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2JENNIFER HOLCROFT   Ft Lauderdale, FL 146744   
3Karen Blamick   Longwood, FL 163596   
4June Dede   St Augustine, FL 164874   
5JULIANNE ROLLMAN   Stow , MA 165859   
6Lynn Sauerwein   Miami, FL 98066   
7KATIE NEILL   Spokane, WA 129552   
8Genevieve Valdez   Orlando, FL 159207   

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3Kelli Williams   Gainesville, FL 148457   

Women - BG - Master - 30-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4Candi Pennington   West Palm Beach, FL 172964   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSierra NevadaBonk BreakerShimanoSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee