Women close masters racing at CX Nationals

  
  


ASHEVILLE, N.C. (Jan. 7, 2016) – Masters competition concluded at the 2016 USA Cycling Cyclo-Cross National Championships on Thursday, as 10 women’s championship divisions took to the Biltmore Estate course in Asheville, N.C.
 
Melinda McCutcheon races to the women's 30-34 win on Thursday.
Melinda McCutcheon races to the women's 30-34 win on Thursday. (photo by Weldon Weaver)

The third day of racing featured an all-women’s slate that included each of the 10 masters national championships and the women’s Cat. 4 non-championship division.
 
Melinda McCutcheon (Salt Lake City, Utah/Canyon Bicycles-Shimano) took the first Stars-and-Stripes jersey of the day in the 30-34 division, crossing in 36:19. Corey Coogan Cisek (Minneapolis, Minn./Power Fix CX) won the 35-39 division in an even 39:00, followed by Melissa Barker (Longmont, Colo./Evol Elite Racing) with the 40-44 crown in 37:25.
 
Tanya Bettis (Albuquerque, N.M./Sport Systems 505 Cycling) opened the morning session with the 45-49 win in 38:23, while Karen Brems’ (Redwood, Calif./SunPower Racing) 38:28 run earned 50-54 gold, and Karen Tripp (Sylva, N.C./Finkraft Cycling Team) crossed in 41:37 to win the 55-59 division.
 
The final three women’s championship divisions rode together. Karen Purtill (Narragansett, R.I./Stedmans Bicycle Co) topped the 60-64 division in 33:00, while Maurine Sweeney (Highlands Ranch, Colo./Racer X Cycling) and Nancy Brown (Bennet, Neb./Goldenrod Pastries CX) rode solo in the 65-69 and 70-74 races, crossing in 34:39 and 25:46, respectively. Graciela Val (Evanston, Ill.) claimed the women’s 75+ title in 44:45.
 
Women’s Cat 4 non-championship race closed things out Thursday, as Julie Baird (Portland, Ore./Olympia Cycling Team) took the win in 31:01.
 
Full Day 3 women’s results.
 
Competition continues at the 2016 USA Cycling Cyclo-Cross National Championships on Friday at 9 a.m. EST with all collegiate and singlespeed divisions, as well as the mixed team relay, and men’s and women’s 9-22 non-championship races.
 
For a complete scheduleresults, course map and photo galleries, please visit the event web site. If you can’t make it out for the event, follow all of the action on Twitter using the hashtag #CXNats.
 

Women 1/2/3 Master 30-34

1.  Melinda Mccutcheon (Salt Lake City, Utah)   Canyon Bicycles-Shimano   36:19 
2.  Jenna Blandford (Louisville, Ky.)   VO2   38:04 
3.  Avanell Schmitz (Newport News, Va.)   Mermaid Winery   38:16 
4.  Stacy Kalemkiarian (Stillwater, Minn.)   Power Fix CX   38:45 
5.  Leslie Timm (Chelmsford, Mass.)      39:30 
 

Women 1/2/3 Master 35-39

1.  Corey Coogan Cisek (Minneapolis, Minn.)   Power Fix CX   39:00 
2.  Tricia Fleischer (Seattle, Wash.)   Tenspeed Hero   40:00 
3.  Kristen Kelsey (Woodinville, Wash.)      40:08 
4.  Ellen Sherrill (South Lake Tahoe, Calif.)      40:16 
5.  Kathleen Wulfkuhle (Lancaster, Pa.)   LancBike   40:40 
 

Women 1/2/3 Master 40-44

1.  Melissa Barker (Longmont, Colo.)   Evol Elite Racing   37:25 
2.  Sally Annis (Nashua, N.H.)   Pedal Power Team-MA   37:27 
3.  Christina Gokey-smith (Denton, Texas)   Dallas Bike Works CX   37:33 
4.  Jennifer Nowlin (Plymouth, Minn.)   Power Fix CX   39:00 
5.  Jane Burlew (Weaverville, N.C.)      39:07 
 

Women Master 45-49

1.  Tanya Bettis (Albuquerque, N.M.)   Sport Systems 505 Cycling   38:23 
2.  Catherine Moore (Denton, Texas)   Trek Cyclocross Collective   38:28 
3.  Kristie Arend (Boulder, Colo.)   50x15 Cycling   39:39 
4.  Katina Walker (Tully, N.Y.)      40:02 
5.  Stephanie Uetrecht (Bend, Ore.)   Twin Six   40:23 
 

Women Master 50-54

1.  Karen Brems (Redwood City, Calif.)   SunPower Racing   38:28 
2.  Laura Trace (Portland, Ore.)   Team Oregon p/b Laurelwood Brewing Company   38:36 
3.  Kimberly Pettit (Tulsa, Okla.)   Soundpony Triad Bank   39:45 
4.  Elizabeth Sheldon (Washington, D.C.)   Crosshairs Cycling   40:07 
5.  Kimberly Chance (Dallas, Texas)   RBM/Matrix Racing   40:30 
 

Women Master 55-59

1.  Karen Tripp (Sylva, N.C.)   Finkraft Cyling Team   41:37 
2.  Susan Lynch (Medfield, Mass.)   Bikeway Source/Bell Lap Racing   42:11 
3.  Deirdre Garvey (Boulder, Colo.)   Boulder Cycle Sport/ YogaGlo   42:58 
4.  Lisa Coyne (Seattle, Wash.)   Team Group Health   43:09 
5.  Karen Nash (North Hampton, N.H.)   Cross   43:10 
 

Women Master 60-64

1.  Karen Purtill (Narragansett, R.I.)   Stedmans Bicycle Co   33:00 
2.  Kim Bear (Santa Fe, N.M.)   New Mexico Spokette Racing Team   34:26 
3.  Linda Elgart (Sacramento, Calif.)   TBBCX   35:40 
996.  Bridget Zolman (Mechanicsburg, Pa.)   Potomac Velo Club    
 

Women Master 65-69

1.  Maurine Sweeney (Highlands Ranch, Colo.)   Racer X Cycling   34:39 
 

Women Master 70-74

1.  Nancy Brown (Bennet, Neb.)   Goldenrod Pastries CX   25:46 
 

Women Master 75+

1.  Graciela Val (Evanston, Ill.)      44:45 
2.  Julie Lockhart (Dunstable, Mass.)   Northeast Bicycle Club (NEBC)   46:17 
 

Women 04 Non-Championship

1.  Julie Baird (Portland, Ore.)   Olympia Cycling Team   31:01 
2.  Juliann Vanderhaegen (Olympia, Wash.)   Rad Racing NW   33:26 
3.  Rosemary Morrissey (Boulder, Colo.)   Boulder Junior Cycling   33:45 
4.  Kaya Musgrave (Littleton, Colo.)   Avout Racing   33:47 
5.  Hayden Gizinski (Seattle, Wash.)   Cycle U   33:49 


Related Articles



This Article Updated January 8, 2016 @ 05:48 AM For more information contact: