2014 National Track Calendar

Created in 2012 to feature the country's preeminent velodromes, the USA Cycling National Track Calendar (NTC) recognizes the best track cyclists in the U.S. The calendar employs a season-long rankings system where points are awarded to the top ten finishers in four sprint events (match sprint, keirin, team sprint, and time trial) and five endurance events (points race, scratch race, individual pursuit, team pursuit, and Madison). At the end of the calendar, a male and female winner will be named for both the sprint and endurance categories.

Series Contact (For scoring inquiries): Tom Mahoney (Email)

View all races within this series

Rider Standings

Men's Sprint

Place
Rider
Points
1
Conor Klupar (FALL CITY, WA)
76
3
Matthew Baranoski (PERKASIE, PA)
57
4
Danny Robertson (COLORADO SPRINGS , CO)
46
5
Kwesi Browne (Carson, CA)
37
6
Tony Cordova (MERCER ISLAND, WA)
34
7
Nathan Koch (CYPRESS, CA)
30
9
David Espinoza (WELLINGTON, FL)
24
9
Jeffrey Whiteman (CHICAGO, IL)
24
11
Jason Garner (GLENVIEW, IL)
19
12
Andrew Carlberg (KIRKLAND, WA)
18
14
Eric Geier (LA JOLLA, CA)
17
15
Jonathan Fraley (MENOMONEE FALLS, WI)
15
15
Zack Allison (FORT COLLINS , CO)
15
15
Kaleb Koch (GLENVIEW, IL)
15
20
Mark Wagner (SAINT JAMES, NY)
14
20
Aaron Kacala (MANITOU SPRINGS, CO)
14
23
Aidan Kesner (LEXINGTON, MA)
12
26
Emile Abraham (ATLANTA, GA)
10
26
Jair Tjon En Fa (HIALEAH, FL)
10
26
Adrian Hegyvary (ASHEVILLE, NC)
10
30
Scott Whiteman (INDIANAPOLIS, IN)
9
31
Stephen McLaughry (PORTLAND, OR)
8
31
Njisane Phillip (MIRAMAR , FL)
8
31
Matthew Fox (HIGHLAND PARK, IL)
8
31
Zachary Kovalcik (PORTLAND, OR)
8
35
John Croom (ROCK HILL, SC)
7
37
Steven Beardsley (PORTLAND, OR)
6
37
Edward Horvet (WEST HILLS, CA)
6
40
Thorsten Askervold (MILL CREEK, WA)
5
40
Jack Lindquist (PORTLAND, OR)
5
40
Cameron Duff (PORTLAND, OR)
5
40
Geoffrey Fryer (COLORADO SPRINGS, CO)
5
40
Liam Donoghue (BOULDER, CO)
5
47
Chad Conley (CARTERSVILLE, GA)
4
47
Robert Higgins (CHICAGO, IL)
4
51
Nils Tillstrom (PORTLAND, OR)
3
51
Damon Wyatt (SEATTLE, WA)
3
51
Steven Herzfeld (BOULDER, CO)
3
51
Dominic Suozzi (SAN PEDRO, CA)
3
51
James Kramer (SCOTTSDALE, AZ)
3
51
Andrew Armstrong (DALLAS, TX)
3
51
Bart Heer (WOODINVILLE, WA)
3
51
Mikey Waine (DOUGLASVILLE, GA)
3
51
Samuel Croft (WICHITA FALLS, TX)
3
51
Christopher West (INDIANAPOLIS, IN)
3
51
Chris Deardorff (CAMAS, WA)
3
51
Kyle Knott (ROCK HILL, SC)
3
51
Tony Blazejack (SEATTLE, WA)
3
51
Kevin ODonnell (MARIETTA, GA)
3
65
Alexander Riva (PLEASANT PRAIRIE, WI)
2
66
Thomson Remo (FOND DU LAC, WI)
1
66
David DiPetrillo (Sammamish, WA)
1
66
Zach Bender (GLEN ROCK, NJ)
1

Women's Sprint

Place
Rider
Points
1
Dana Feiss (TELFORD, PA)
89
2
Anissa Cobb (PORTLAND, OR)
58
3
Melissa (Missy) Erickson (SAN PEDRO, CA)
57
6
Tara McCormick (LONG BEACH, CA)
32
6
Elizabeth Engwis (INDIANAPOLIS, IN)
32
8
Danielle Mullis (ROCHESTER, MI)
29
9
Alissa Maglaty (OAKLAND, CA)
28
9
Corrie Karas (ROCHESTER HILLS , MI)
28
11
Tela Crane (SAMMAMISH, WA)
27
13
Linsey Hamilton (MINNEAPOLIS, MN)
23
13
Shelby Walter (LOS ANGELES, CA)
23
15
Kate Wilson (LOS ANGELES, CA)
22
16
Amelia Christensen (SUNNYVALE, CA)
20
17
Mandy Marquardt (ALLENTOWN, PA)
19
18
Christa Ghent (BOULDER, CO)
16
18
Caitlin Rolfs (TOPEKA, KS)
16
21
Thomas Donohue (SEATTLE, WA)
15
22
Riley Missel (GRAND HAVEN, MI)
13
22
Amanda Cyr (BOULDER, CO)
13
22
Rachelle Wilson (SAINT LOUIS, MO)
13
25
Kirsten Williams (LONETREE, CO)
12
25
Nicolle Bruderer (BOULDER, CO)
12
27
Abby Krawczyk (SAINT PAUL, MN)
11
27
Lauren Stephens (DALLAS, TX)
11
27
Emily Nevin (SEATTLE, WA)
11
30
Alexandra McKay (SEATTLE, WA)
10
33
Janelly Prieto (HOLLYWOOD, FL)
7
33
Andrea Fisk (PORTLAND, OR)
7
33
Adormarie Martinez (GASTONIA, NC)
7
36
Christina Panella (ATLANTA, GA)
6
37
Erin Goodall (PORTLAND, OR)
5
38
Alexandra McLaughry (PORTLAND, OR)
4
38
Suzanne Goodwin (MCKINNEY, TX)
4
40
Rebecca Zink (INDIANAPOLIS, IN)
3
40
Carol Johnson (SEATTLE, WA)
3
43
Bonnie Karas (ROCHESTER HILLS, MI)
2
43
Mariasol Johannes (SAINT LOUIS, MO)
2
43
Heidi Blackie (SEATTLE, WA)
2
43
Ivy Audrain (Bellingham, WA)
2
47
Dominique Shore (SUWANEE, GA)
1
47
Nicole Borem (WARSAW, IN)
1
47
Rushlee Buchanan (ASHEVILLE, NC)
1
47
Kelly Grant (HOUSTON, TX)
1

Men's Endurance

Place
Rider
Points
1
Liam Donoghue (BOULDER, CO)
103
2
Zack Allison (FORT COLLINS , CO)
62
3
Andrew Armstrong (DALLAS, TX)
49
4
Ian Holt (COLORADO SPRINGS, CO)
34
6
Martin Vecchio (DETROIT, MI)
30
7
Stefan Rothe (AUSTIN, TX)
28
8
Nikos Hessert (EVANSTON, IL)
27
9
Zachary Kovalcik (PORTLAND, OR)
26
10
Adam Leibovitz (INDIANAPOLIS, IN)
23
11
Kyle Knott (ROCK HILL, SC)
18
12
Zachary Carlson (PLANO, TX)
16
12
Kent Ross (PORTLAND, OR)
16
14
Chris Carlson (PLANO, TX)
14
15
David DiPetrillo (Sammamish, WA)
13
16
Kyle Perry (MUNCIE, IN)
12
17
Emile Abraham (ATLANTA, GA)
11
18
Kevin Depasse (INDIANAPOLIS, IN)
10
18
Mat Stephens (DALLAS, TX)
10
20
John Croom (ROCK HILL, SC)
9
21
Jeffrey Whiteman (CHICAGO, IL)
8
21
Matthew Montesano (MINNEAPOLIS, MN)
8
21
Alex Wieseler (NASHVILLE, TN)
8
21
Steven Beardsley (PORTLAND, OR)
8
21
Sam Stone (INDIANAPOLIS, IN)
8
26
Nathaniel Rowe (ATLANTA, GA)
7
26
Samuel Croft (WICHITA FALLS, TX)
7
28
Jason Garner (GLENVIEW, IL)
6
28
Adrian Hegyvary (ASHEVILLE, NC)
6
28
Chad Conley (CARTERSVILLE, GA)
6
28
Daniel Harm (SEATTLE, WA)
6
28
Jason Romain (WINDERMERE, FL)
6
28
Ian Mensher (SEATTLE, WA)
6
28
Steven Herzfeld (BOULDER, CO)
6
36
Michael Barman (ATLANTA, GA)
5
36
William Kirk Robinson (REDMOND, WA)
5
36
Curtis Tolson (LOUISVILLE, KY)
5
36
Alexander Voitik (PRINCETON, IL)
5
36
Zach Bender (GLEN ROCK, NJ)
5
36
Christian DiCenso (ATLANTA, GA)
5
43
Dean Peterson (INDIANAPOLIS, IN)
4
44
Conor Klupar (FALL CITY, WA)
3
44
Peter Baughman (CARNATION, WA)
3
44
Ted Scott (REDMOND, WA)
3
44
Patrick Jacks (PORTLAND, OR)
3
44
Randy Boettcher (LAKE FOREST PARK, WA)
3
44
Eduardo Nieuwenhuyzen (SAINT LOUIS, MO)
3
44
Thorsten Askervold (MILL CREEK, WA)
3
44
Erin Young (MINNEAPOLIS, MN)
3
44
Brendan Sharpe (AUSTIN, TX)
3
44
Jason Jones (DECATUR, GA)
3
44
Jake Boone (HURST, TX)
3
44
Eric Geier (LA JOLLA, CA)
3
44
Mikey Waine (DOUGLASVILLE, GA)
3
57
Nicholas Raiti (GROSSE POINTE PARK, MI)
2
57
Doug Robinson (INDIANAPOLIS, IN)
2
57
Matthew Haldeman (MOUNTLAKE TER, WA)
2
57
Jon Lazard (MARION, IN)
2
57
Kaleb Koch (GLENVIEW, IL)
2
57
Karl Cunningham (SEATTLE, WA)
2
57
Michael Lantz (Indianapolis , IN)
2
64
Rad Cunningham (OLYMPIA, WA)
1
64
Killian Bailey (VANCOUVER, WA)
1
64
Jeffrey Wardell (BOULDER, CO)
1
64
Adam Angert (PORTLAND, OR)
1
64
Luke Momper (Fort Wayne, IN)
1

Women's Endurance

Place
Rider
Points
1
Kate Wilson (LOS ANGELES, CA)
100
2
Erin Goodall (PORTLAND, OR)
53
3
Corrie Karas (ROCHESTER HILLS , MI)
47
4
Tela Crane (SAMMAMISH, WA)
38
5
Kirsten Williams (LONETREE, CO)
37
6
Suzanne Goodwin (MCKINNEY, TX)
30
7
Jennifer Sharp (BOULDER, CO)
28
8
Amelia Christensen (SUNNYVALE, CA)
27
9
Nicolle Bruderer (BOULDER, CO)
24
10
Annette Williams (KENMORE, WA)
21
11
Linsey Hamilton (MINNEAPOLIS, MN)
18
12
Adormarie Martinez (GASTONIA, NC)
12
13
Amanda Cyr (BOULDER, CO)
11
13
Elizabeth Engwis (INDIANAPOLIS, IN)
11
13
Danielle Mullis (ROCHESTER, MI)
11
13
Summer Moak (HUNTINGTON BEACH , CA)
11
13
AnneMarije Rook (SEATTLE, WA)
11
13
Christa Ghent (BOULDER, CO)
11
19
Jessica Cutler (SEATTLE, WA)
10
19
Dana Feiss (TELFORD, PA)
10
21
Ivy Audrain (Bellingham, WA)
9
21
Jane Vanni-Noone (INDIANAPOLIS, IN)
9
23
Lauren Stephens (DALLAS, TX)
8
24
Abby Krawczyk (SAINT PAUL, MN)
7
26
Tara McCormick (LONG BEACH, CA)
6
26
Rachelle Wilson (SAINT LOUIS, MO)
6
26
Bonnie Karas (ROCHESTER HILLS, MI)
6
26
Jane Evely (CARNATION, WA)
6
30
Anissa Cobb (PORTLAND, OR)
5
30
Nicole Borem (WARSAW, IN)
5
30
Rebecca Zink (INDIANAPOLIS, IN)
5
33
Valerie Brostrom (CHICAGO, IL)
4
33
Cynthia Corbett (KATY, TX)
4
33
Lana Atchley (PORTLAND, OR)
4
33
alexie montaland (BELLEVUE, WA)
4
33
Riley Missel (GRAND HAVEN, MI)
4
38
Carol Johnson (SEATTLE, WA)
3
38
Mariasol Johannes (SAINT LOUIS, MO)
3
38
Tamara Stephas (SEATTLE, WA)
3
38
Christina Panella (ATLANTA, GA)
3
38
Jennifer Lill (SEATTLE, WA)
3
44
Molly Shough (CHICAGO, IL)
1