Race Results for
Capital Stage Race
Olympia, WA
(Event Information)
Stage Race on 06/01/2014

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James HOLBROOKS   Olympia, WA2:39:52 180568   CBC Racing
2 Steven HOLLAND   Portland2:39:58 72446   Emerald Velo Cycling Team Inc.
3 Tom POTTER   Browns Point, WA2:40:02 206784   Olympia Orthopaedic Associates
4 Mike FADICH   Wenatchee, WA2:40:03 11150   Wenatchee Valley Velo
5 Randall SMITH   Malaga, WA2:40:25 168036   
6 Greg ARDEN   Seattle, WA2:40:36 1873   Cycle U / Apex Racing
7 Garth FERBER   Seattle, WA2:40:56 277301   Cucina Fresca Cycling Team
8 Ron JONES   Olympia, WA2:42:30 246852   Olympia Orthopaedic Associates
9 Paul ROBERTS   Leavenworth, WA2:46:12 433479   
10 Mark CLAUSEN   Mercer Island, WA2:54:42 203885   Cucina Fresca Cycling Team

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom HACKLEMAN   Tacoma, WA2:49:39 58115   Old Town Bicycle Race Team (OTB)
2 Kevin JOHNSON   Silverdale, WA2:57:16 387564   Blue Rooster/ScanSnap
3 Jeffrey PATTERSON   University Place, WA3:02:44 47123   Old Town Bicycle Race Team (OTB)

Men - Cat 1/2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colin GIBSON (1 - Cat1)   Seattle, WA4:41:40 250723   Keller Rohrback Cycling
2 Daniel HARM (2 - Cat1)   Seattle4:41:51 209022   BMW Development Team
3 Colby WAIT-MOLYNEUX (3 - Cat1)   Vancouver, WA4:41:59 293479   Hagens Berman U-23
4 Stephen BEDFORD (4 - Cat1)   Portland, OR4:42:00 305665   Hosmer Chiropractic-RPM Mortgage Cycling Team
5 Ian TUBBS (5 - Cat1)   Bellevue, WA4:42:07 111313   Audi
6 Trevor SPAHR (6 - Cat1)   Portland, OR4:42:07 297918   Hosmer Chiropractic-RPM Mortgage Cycling Team
7 Ian BALDWIN (7 - Cat1)   Bellingham, WA4:42:11 282722   Broadmark Capital
8 Steven WILSSENS (8 - Cat1)   Bothell, WA4:42:15 287991   Audi
9 Will TEAL (1 - Cat2)   Seattle, WA4:42:19 318226   HSP
10 Kent ROSS (2 - Cat2)   Portland, OR4:42:19 370153   PDX DEVO Junior Cycling Team
11 David RICHTER (9 - Cat1)   Seattle, WA4:42:20 29781   HSP
12 Benjamin SWEDBERG (10 - Cat1)   Kent, WA4:42:23 200484   California Giant Cycling
13 David CHIPCHASE (3 - Cat2)   Dupont, WA4:42:26 220071   Olympia Orthopaedic Associates
14 Tyler TANGEN (4 - Cat2)   Bonney Lake, WA4:42:26 353044   Audi
15 Jason CEMANSKI (5 - Cat2)   Waterloo Wi4:42:29 318408   Cycle U / Apex Racing
16 Tavish TAYLOR (6 - Cat2)   Port Angeles4:42:31 198253   Audi
17 Theodore SCHWARTZ (7 - Cat2)   Seattle4:42:32 330330   Herriott Sports Performance
18 Jeffrey GAECKLE (8 - Cat2)   Olympia, WA4:42:36 12621   Olympia Orthopaedic Associates
19 Evan SIROKY (9 - Cat2)   Portland, OR4:42:37 309756   Therapeutic Associates Racing
20 Bryan URAKAWA (10 - Cat2)   Seattle, WA4:42:42 235138   Fischer Plumbing Cycling Team
21 Lonny KNABE (11 - Cat2)   Portland, OR4:42:47 286309   Team Novo Nordisk Elite
22 Martin TUREK (12 - Cat2)   North Bend, WA4:42:48 336434   Este Racing
23 Christopher CARTER (13 - Cat2)   Fountain Hills, AZ4:42:53 306854   Shuksan Velo Club Race Team
24 Michael SIMECEK (14 - Cat2)   Kirkland, WA4:42:55 367978   Audi
25 Mark SHERMAN   4:43:10 433129   
26 John SINDELL (15 - Cat2)   Anchorage, AK4:44:48 272655   Garage Racing
27 Zach BOWDEN (16 - Cat2)   Vancouver Wa4:45:25 245716   Audi
28 Andrew AUSTIN (17 - Cat2)   University Place, WA4:45:38 316276   Central Washington University
29 Mark RAINER   4:45:48 432797   
30 David GILLAM   4:45:54 434599   
31 Ian MENSHER (11 - Cat1)   Seattle, WA4:46:08 156693   Keller Rohrback Cycling
32 Tony PLETCHER (18 - Cat2)   Seattle, WA4:46:51 305767   Bikesale.com
33 Sean PHILLIPS (19 - Cat2)   Bellevue, WA4:47:06 274488   Garage Racing
34 John WOLTERS (20 - Cat2)   Seattle, WA4:47:39 287592   Tenspeed Hero / J.P. Graziano
35 Zachary JONES (21 - Cat2)   Kent, WA4:47:40 225834   Garage Racing
36 Jonathan WOOD   4:51:04 433128   
37 Mike ROBSON (22 - Cat2)   Bothell, WA4:53:00 118582   Bikesale.com
38 Brian HITCHCOCK (12 - Cat1)   Seattle, WA4:53:18 284741   HSP
39 Carmi SCHULMAN (23 - Cat2)   Seattle, WA4:54:14 200292   Cycle U / Apex Racing
40 Eric COCKRELL (24 - Cat2)   Seattle, WA4:57:21 311819   HSP
41 Stephen GAVETTE (25 - Cat2)   Seattle4:58:18 382864   Cycle U / Apex Racing
42 Keifer LIVINGSTON   4:58:57 434600   

Men - Cat 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim MADDOCK   South Berwick, ME4:48:38 245670   Husky Cycling - University of Washington
2 Volodymyr KUZMENKO   Kirkland4:48:40 378217   Este Racing
3 Christopher COYLE   Tukwila, WA4:48:44 406303   Garage Racing
4 Andrew EASLEY   Olympia, WA4:48:48 293544   Olympia Orthopaedic Associates
5 Sam WAPLES   Bellingham, WA4:48:50 366360   Audi
6 Leif OLSON   Issaquah, WA4:48:51 360621   Este Racing
7 Nolan BRADY   Steilacoom, WA4:49:00 329058   Rad Racing NW
8 Nathan PEPIN   Seattle, WA4:49:05 249643   Cycle U / Apex Racing
9 Christopher WARD   Milwaukie, OR4:49:05 274038   
10 Zhaolong WU   Corvallis, OR4:49:06 344374   
11 Jordan JACKSON   Issaquah4:49:07 238462   HSP
12 Ayden YOUNG   Olympia, WA4:49:10 361728   Audi
13 Bryan TORIAN   Olympia, WA4:49:12 342538   Olympia Orthopaedic Associates
14 Steve WESTOVER   Seattle, WA4:49:20 37838   
15 Kurt WITHERS   4:49:20 433667   
16 Sean THIELEN   Portland, OR4:49:20 35313   
17 Tim FARRELL   Seattle, WA4:49:26 292499   Audi
18 Pierrebernard THIFFAULT   Seattle, WA4:50:50 414794   Hagens Berman-Society Consulting
19 Timothy HUGHES   Olympia, WA4:51:11 288962   Olympia Orthopaedic Associates
20 Wayne BROWN   Renton, WA4:51:34 316268   Cycle U / Apex Racing
21 Andrew ROTHS   Kenmore, WA4:52:04 305716   Bikesale.com
22 Jordan BRESSLER   Dupont, WA4:53:07 358593   Olympia Orthopaedic Associates
23 Nathan HAKKEN   Edmonds, WA4:53:35 271870   The November Bicycles Road Trip
24 Eric MATHIS   College Place, WA4:57:13 305771   Audi
25 Dennis BARTLETT   Seattle, WA4:59:10 49565   bikesport racing team
26 Andrew SHIREY   Seattle, WA5:01:37 186942   Audi
27 Bradlee HALEY   Burien, WA5:01:52 288845   SCCA/Starbucks Cycling
28 Patrick PALMER   West Linn, OR5:07:54 401389   Hosmer Chiropractic-RPM Mortgage Cycling Team
29 John ALVING   Seattle, WA5:10:43 299088   Cycle U / Apex Racing

Men - Cat 4/5 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy HINES   Medical Lake, WA2:41:12 403005   Emde Sports
2 Jack TOLAND (1 - Cat4)   Kirkland Wa2:41:14 401078   Audi
3 David CRAWFORD (2 - Cat4)   Orting, WA2:41:34 395835   Tacoma Bike Racing Team
4 Sun DANG (3 - Cat4)   Bellevue2:41:36 393649   Audi
5 Anthony FERRONATO (4 - Cat4)   Seattle, WA2:41:37 395818   
6 Leigh THURGOOD   Seattle, WA2:41:40 393590   Hagens Berman-Society Consulting
7 Eamon RUTLEDGE (5 - Cat4)   Seattle2:41:40 401488   bikesport racing team
8 Tobias HOLGERS (6 - Cat4)   Seattle, WA2:41:43 418251   Garage Racing
9 Jack DUNCAN (7 - Cat4)   Redmond, WA2:41:50 414898   Audi
10 John CLOUSE (8 - Cat4)   Seattle, WA2:41:51 302850   Hagens Berman-Society Consulting
11 Devon WRIGHT (9 - Cat4)   Port Orchard, WA2:41:51 426445   
12 Andrew LEON   Snoqualmie, WA2:42:07 285639   Attachmate SVVC
13 John GRANDITS (10 - Cat4)   Seattle , WA2:42:11 188164   Cycle U / Apex Racing
14 Alec OSENBACH (11 - Cat4)   Seattle Wa2:42:47 393268   Hagens Berman-Society Consulting
15 Joshua SIMMONS (12 - Cat4)   Lakewoodlakewood, WA2:42:58 366292   Old Town Bicycle (OTB)
16 Alex BRISTOL (1 - Cat5)   University Place, WA2:43:44 430064   
17 Hani ATASSI (13 - Cat4)   Renton, WA2:44:08 421175   
18 Lucas BARASHDAVID (14 - Cat4)   Bainbridge Island2:44:10 392659   Husky Cycling - University of Washington
19 Kyle MCCALL   Portland, OR2:44:22 324306   
20 Alexander WALENTYNOWICZ (15 - Cat4)   Mill Creek, WA2:44:22 326272   Herriott Sports Performance
21 Alex FRANCIS (16 - Cat4)   Pullman, WA2:45:36 416544   Washington State University
22 Lewis WRIGHT (17 - Cat4)   Olympia2:45:50 381256   
23 Yee FENG (18 - Cat4)   Seattle, WA2:46:01 424735   Audi
24 Nathan CAMP (19 - Cat4)   Seattle, WA2:46:22 393332   Cycle U / Apex Racing
25 Streett SILVESTRI (20 - Cat4)   Seattle, WA2:46:28 201992   3D RacingTeam / Tom's Atlantic Cyclery
26 Nick BRUSKEWITZ (2 - Cat5)   Seattle, WA2:49:04 413726   
27 Steve BERTRAND (21 - Cat4)   Fairchild Air Force Base, WA2:49:07 357289   US Military Cycling Team
28 Adam BAILEY (3 - Cat5)   Seattle2:49:26 412505   Kenmore Velo
29 Geoffrey MURRAY (22 - Cat4)   Seattle, WA2:49:30 416349   SCCA/Starbucks Cycling
30 Daniel FILONOWICH (23 - Cat4)   Seattle, WA2:53:31 288357   
31 Julian SOH (24 - Cat4)   Olympia, WA2:53:38 417595   Olympia Orthopaedic Associates
32 Adrian MAGUN (4 - Cat5)   Mercer Island, WA2:55:06 375179   Cycle U
33 Harrison MAGUN (5 - Cat5)   Mercer Island, WA2:59:41 323844   
34 Andrew SANDERS (25 - Cat4)   Bremerton3:00:43 420249   
35 Nik RAMSTAD (26 - Cat4)   Kirkland3:02:30 394030   Attachmate SVVC
36 Scott GRINSELL (6 - Cat5)   Bellevue3:07:31 407293   

Men - Cat 4/5 - Master - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian FALKOWSKI (1 - Cat4)   Maple Valley, WA2:43:41 398109   
2 Samuel BEST (1 - Cat5)   Yelm, WA2:43:56 340892   
3 Christopher KAISER   Orting, WA2:43:59 112857   Fischer Plumbing Cycling Team
4 Justin TORNOW (2 - Cat4)   Naches, WA2:44:16 393741   
5 Gabriel HOLMES (3 - Cat4)   Seattle, WA2:44:20 323466   SCCA/Starbucks Cycling
6 Steven BLEIFUHS (4 - Cat4)   Mercer Island Wa2:44:20 70153   Cucina Fresca Cycling Team
7 Dee PATTERSON (2 - Cat5)   Greenwater2:44:22 408312   
8 Todd MORTENSEN (3 - Cat5)   Everett2:44:24 394010   HSP
9 Glenn BRIHAGEN (5 - Cat4)   Seattle, WA2:44:28 304646   Cycle U / Apex Racing
10 Brian CLARK (4 - Cat5)   Burien2:44:28 408605   
11 Tim BELDING (5 - Cat5)   Yakima, WA2:44:29 396626   
12 James MCKEE (6 - Cat4)   Seattle, WA2:44:44 418560   Cycle U / Apex Racing
13 Bennett WHITE (7 - Cat4)   Seattle, WA2:44:48 406659   HSP
14 Paul DINGER (8 - Cat4)   Newcastle, WA2:44:50 271936   Cucina Fresca Cycling Team
15 Dan SCOTT (6 - Cat5)   Seattle, WA2:44:56 150023   
16 Francisco PONS (9 - Cat4)   Maple Valley, WA2:44:56 276266   Fischer Plumbing Cycling Team
17 Matt NILES (10 - Cat4)   Olympia, WA2:45:30 371945   Olympia Orthopaedic Associates
18 Curtis BAIRD (11 - Cat4)   Olympia, WA2:45:44 331666   Olympia Orthopaedic Associates
19 David MCKINNIE (12 - Cat4)   Seattle2:46:31 384556   Cycle U / Apex Racing
20 Aaron EVEN (7 - Cat5)   Portland, OR2:47:25 435158   
21 Edgar VANLIESHOUT (13 - Cat4)   Kingston, WA2:47:39 361015   Hagens Berman-Society Consulting
22 Chris MAHAN (14 - Cat4)   Seatac, WA2:51:05 190831   Cucina Fresca Cycling Team
23 Chad OLSON (15 - Cat4)   Redmond, WA2:55:47 287159   Cucina Fresca Cycling Team
24 Christopher SOELLING (16 - Cat4)   Kirkland, WA2:58:48 305711   Cucina Fresca Cycling Team
25 Jeffrey OTT (17 - Cat4)   East Olympia, WA3:04:25 365466   Olympia Orthopaedic Associates
26 Thomas CATALINA (18 - Cat4)   Seattle, WA3:05:33 239086   SCCA/Starbucks Cycling
27 Brad MARSHALL (8 - Cat5)   Bainbridge Island, WA3:07:23 369459   Blue Rooster/ScanSnap
28 David FRIEDT (19 - Cat4)   Mercer Island, WA3:10:47 209057   Cucina Fresca Cycling Team
29 Bukie MABAYOJE (20 - Cat4)   Hillsboro, OR3:14:58 332662   BBC Bike N' Hike Continental
30 Timothy CULBERTSON (21 - Cat4)   Issaquah, WA3:16:04 115811   Hagens Berman-Society Consulting

Women - Cat 1/2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bethann ORTON (1 - Cat2)   Portland, OR3:58:42 362328   
2 Anna CHRISTIANSEN (1 - Cat1)   Portland, OR3:58:54 353750   
3 Starla TEDDERGREEN   Portland, OR3:58:57 202033   Cloud Racing p/b Ride2Recovery
4 Lelah OSHAUGHNESSY (2 - Cat2)   Portland3:58:58 406382   
5 Sydney RUNNING (3 - Cat2)   Portland3:59:06 307630   
6 Courtenay MCFADDEN (4 - Cat2)   Bellingham, WA3:59:06 262453   Spokeswomen Racing
7 Megan GRAY (5 - Cat2)   Seattle, WA3:59:14 377586   SCCA/Starbucks Cycling
8 Alexandra BURTON (6 - Cat2)   Portland, OR3:59:15 361902   
9 Brenna WRYESIMPSON (7 - Cat2)   Portland, OR3:59:15 395081   
10 Cady CHINTIS (8 - Cat2)   Seattle, WA3:59:19 309452   Les Petites Victoires
11 Morgan CABOT   3:59:22 401324   
12 Lise GRACE (9 - Cat2)   Bellingham, WA3:59:28 214247   Bikesale.com
13 Jennifer APP (10 - Cat2)   Bend, OR4:01:48 351910   Cloud Racing p/b Ride2Recovery
14 Michele CONRAD (2 - Cat1)   Seattle, WA4:03:53 157480   Keller Rohrback Cycling
15 Stacy WESTBROOK (11 - Cat2)   Portland, OR4:05:30 394857   

Women - Cat 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Malia GREENING   Issaquah, WA3:59:22 424909   Este Racing
2 Alysia WITHERS   4:01:33 434240   
3 Danita DUNLAP   Bellingham, WA4:05:48 309448   Spokeswomen Racing
4 Beth EVERHART   Seattle, WA4:08:49 379946   Bikesale.com
5 Nina HOLBROOKS   Olympia4:28:14 418478   CBC Racing

Women - Cat 4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melissa BEAMS   Seattle, WA2:59:52 395150   Spokeswomen Racing
2 Christine HOLLAND   Portland3:00:10 358734   
3 Dawn ANDRES   Portland, OR3:00:16 430309   
4 Shannon MALLORY   Bellingham, WA3:00:40 285753   Whatcom Women Development Team
5 Mckayla DUNFEY   Seattle3:00:59 215423   Team Group Health
6 Amanda ANTTILAOZA   Port Orchard Wa3:02:58 393441   Team Group Health
7 Stephanie SIPES   Gig Harbor, WA3:04:53 375556   Hagens Berman-Society Consulting
8 Victoria LORD   Mukilteo3:05:27 395238   Bikesale.com
9 Emily HUEBNER   Seattle, WA3:15:18 388123   Keller Rohrback Cycling
10 Jean FISHER   Olympia, WA3:20:39 332986   Olympia Orthopaedic Associates
11 Alexa MCCORKLE   Kenmore, WA3:24:09 395506   Hagens Berman-Society Consulting
12 Shannon DAUGHTREY   Edmonds, WA3:36:02 336622   
13 Debbie THOMAS   Olympia, WA3:38:26 393937   Olympia Orthopaedic Associates
14 Kirsten SOELLING   Kirkland, WA3:49:51 424130   SCCA/Starbucks Cycling

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaShimanoCUOREOSMOUSACDFSpyBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee