Race Results for
Chain of Lakes Cycling Classic
Winter Haven, FL
(Event Information)
Road Race on 03/01/2014

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1523.86 Clayton Zinnert   Orlando, FL 364633   Wizard Racing Development Team P/B Wizard Coaching Services
2540.40 Reed Legg   Tampa, FL 415355   Triton Multisport Cycling Team
3556.94 Price Edewaard   Tallahassee 416798   RedEye Velo
4573.48 Tyler Griffin   Tallahassee 423117   RedEye Velo
5590.02 Nicolas Raffinengo   Boynton Beach, FL 398536   Interactive Metronome p/b Mega Cycle

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1485.94 Eric McNees   Tallahassee, FL 396553   RedEye Velo
2503.28 Hunter Smith   Kissimmee, FL 393374   Wizard Racing Development Team P/B Wizard Coaching Services
3520.62 Jackson Griffin   Tallahassee 423085   RedEye Velo
4537.96 Jose Rielo   Tampa, FL 401785   Aginity Cycling
5 juan castro      
6572.64 Zachary West   Longwood 367371   Advanced Cycles pb/Topview Sports
7589.98 Jacob Kelley   Winter Garden, FL 394151   Orlando Road Club

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1456.81 edwin calderon   Kissimmee, FL 403177   Advanced Cycles pb/Topview Sports
2480.99 Emile Therrien   Jacksonville, FL 393804   VeloBrew Cycling Club
3505.17 Niall Burns   Orlando, FL 403704   Orlando Road Club
4529.35 Andy Ye   Palm Harbor, FL 426215   
5553.53 Dominique Mcconnell   Orlando 286748   Wizard Racing Development Team P/B Wizard Coaching Services

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1391.16 Nicholas LeBlanc   Fernandina Beach, FL 375911   PK's Bike Shop
2442.19 Nicholas Garcia   Cooper City, FL 389353   Interactive Metronome p/b Mega Cycle
3493.22 Nathaniel Worcester   Orlando, FL 367471   Interactive Metronome p/b Mega Cycle
4544.25 Albert Mallari   Jacksonville, FL 394334   VeloBrew Cycling Club

Men - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1256.16 Milton Behrens   Pompano Beach, FL 297857   Pink Panthers Cycling Team
2263.49 Glenn Schneider   Lake Worth, FL 31697   GS Palm Beach
3270.82 Chuck Holstein   Lecanto, FL 263775   FloridaVelo
4278.15 Anthony Maisto   New Port Richey, FL 22206   FloridaVelo
5285.48 Carlos Soler   Longwood, FL 104661   Vision Quest LLC
6292.81 Henry Pavlik   Lithia, FL 286909   
7300.14 Brian Davis   Orlando, FL 359091   Treasure Coast Racing
8307.47 Julius Aulisio   Lakeland, FL 187514   Treasure Coast Racing
9314.80 Michael Rhoades   Tarpon Springs, FL 202152   Treasure Coast Racing
10322.13 Brian Brown   Debary 416930   
11329.46 Christopher Olson   Saint Johns, FL 220713   VeloBrew Cycling Club
12336.79 Fernando Garcia   Bayamon, PR 422844   
13344.12 Roman Paczka   Sarasota, FL 181880   Sarasota Cycling Club
14351.45 Omar Sassin   Tampa, FL 65608   Cycle Sport Concepts Tampa
15358.78 Peter Galvin   Lake Mary, FL 367626   Orlando Velo pb Asbestos.com
16366.11 Jorge Leon   Miami 160763   
17373.44 Ed Lally   Orlando Fl 394048   
18380.77 Peter Butler   Tallahassee, FL 195457   RedEye Velo
19388.10 Michael Adams   Tampa, FL 231630   Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
20395.43 John Doyle   Ponte Vedra Beach Florida  401560   VeloBrew Cycling Club
21402.76 Scott Lameier   Valrico, FL 305247   Aginity Cycling
22410.09 Bruce Camacho   Davenport, FL 399837   
23417.42 Brian McGarvey   Jacksonville Beach Fl 214926   VeloBrew Cycling Club
24424.75 Alan Korhonen   Lakeland, FL 332882   FloridaVelo
25432.08 John Conway   Landolakes, FL 306344   West Coast Cycling
26439.41 Rick Nemitz   Lithia 391980   
27446.74 JIM LELAND   Ponte Vedra Beach, FL 326312   VeloBrew Cycling Club
28454.07 Graham White   Altamonte Springs, FL 271587   FloridaVelo
29461.40 Kevin Clark   Geneva, FL 360757   
30468.73 Mark Hewitt   Coconut Creek, FL 59026   Pink Panthers Cycling Team
31476.06 David Duke   Tampa, FL 390435   Cycle Sport Concepts Tampa
32483.39 Mark Stein   Tarpon Springs, FL 33966   FloridaVelo
33490.72 Joseph Yaeger   Lakeland, FL 292027   West Coast Cycling
34498.05 Benjamin West   Indianapolis, IN 56678   Speedway Wheelmen
35505.38 Michael Rigby   Apopka, FL 29871   Atlantic Shores Velo
36512.71 Jon Lazard   Marion, IN 55674   Puget Sound Cycling Club

Men - Master - 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1394.95 Marcus Watters   Altamonte Springs, FL 105245   Vision Quest LLC
2419.33 Richard Adamczyk   Fort Myers 379310   
3443.71 Edgar Leano   St Cloud, FL 224847   Compass Cycling Team
4468.09 Dale Showell   Lake Worth, FL 297934   Relentless Bicycles
5492.47 Manuel Aguilera   Wellington, FL 61905   Relentless Bicycles
6516.85 Thomas Lobdell   Indianapolis, IN 45607   Speedway Wheelmen
7541.23 Daniel Green   Windermere, FL 98922   Atlantic Shores Velo
8565.61 Charles Griffiths   Tampa, FL 257813   Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
9589.99 Ronald Ferreira   Winter Haven Fl 333484   

Men - Junior - 9-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Devin Sharrit   Orlando, FL 425179   Colavita Racing
2 Chase DAlessandro   Orlando, FL 425167   Colavita Racing

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1153.03 Sebastian Morfin (1 - Cat2)   Weston, FL 313408   Interactive Metronome p/b Mega Cycle
2160.08 Fredd Matute   Fort Lauderdale, FL 305523   
3167.13 Shawn Gravois (1 - Cat1)   Sarasota, FL 230009   Lupus Racing Team
4174.18 Jake Silverberg (2 - Cat1)   Pembroke Pines, FL 312558   Interactive Metronome p/b Mega Cycle
5181.23 Darren Dowling (3 - Cat1)   Sarasota, FL 219566   Sarasota Cycling Club
6188.28 Ricardo Hernandez (2 - Cat2)   Miami, FL 118854   
7195.33 Alexander Gil (4 - Cat1)   Hialeah, FL 228635   SeaSucker / Guttenplan Coaching
8202.38 Rainiel Sanchez (5 - Cat1)   Winter Park, FL 59556   Advanced Cycles pb/Topview Sports
9209.43 Anthony Yaques (3 - Cat2)   Virginia Gardens, FL 346348   Outcast Racing Team
10216.48 Michael Hernandez (4 - Cat2)   Clermont, FL 296605   Hot Tubes Development Cycling Team, Inc.
11223.53 Lucas Wardein (6 - Cat1)   Naples, FL 233364   Colavita-Stradalli Cycle
12230.58 Ward Bates (5 - Cat2)   Maitland, FL 2871   TeamBlanko.com
13237.63 Andy Mapple (6 - Cat2)   Winter Garden, FL 294004   TeamBlanko.com
14244.68 Gustavo Rullo (7 - Cat1)   Miami, FL 206281   Atlantic Shores Velo
15251.73 Rolly Weaver (8 - Cat1)   Ormond Beach, FL 280746   Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
16258.78 Peter Davis (7 - Cat2)   Naples, FL 293076   Stan's NoTubes P/b Proferrin
17265.83 Jeremy Smith (8 - Cat2)   Apopka, FL 334084   Hoovers Market
18272.88 Michael Starr (9 - Cat1)   Cocoa Beach, FL 62201   TeamBlanko.com
19279.93 Tomas Velez (9 - Cat2)   Miami, FL 304174   Veloce Speedwear Cycling
20286.98 Andres Alayon (10 - Cat1)   Miami, FL 320912   Interactive Metronome p/b Mega Cycle
21294.03 Bobby Bailey (11 - Cat1)   Essex, VT 142091   Dealer.com
22301.08 Frankie Gonzalez (10 - Cat2)   Pembroke Pines, FL 301623   Interactive Metronome p/b Mega Cycle
23308.13 Steven Perezluha (12 - Cat1)   Longwood, FL 311519   SeaSucker / Guttenplan Coaching
24315.18 Yip Tsang (13 - Cat1)   Davie, FL 204595   
25322.23 Eduardo Arboleda (11 - Cat2)   Coconutcreek, FL 318550   Interactive Metronome p/b Mega Cycle
26329.28 Steven Mlujeak (14 - Cat1)   Pembroke Pines, FL 24653   Interactive Metronome p/b Mega Cycle
27336.33 Victor Sepulveda (12 - Cat2)   Miami, FL 211609   
28343.38 Bruno Moreira (15 - Cat1)   Riverview, FL 292511   
29350.43 Alejandro Garcia (13 - Cat2)   Hialeah, FL 155707   
30357.48 Adam Skindel (14 - Cat2)   Valrico, FL 299567   
DNF Kyle Kelly (Cat2)   Naples, FL 371658   Naples Cyclery p/b Airport Kia

Men - Cat 1/2/3 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1200.73 Almo Cattani (1 - Cat2)   Miami, FL 301471   Outcast Racing Team
2206.38 Jerry Cabrera (2 - Cat2)   Weston, FL 300328   Outcast Racing Team
3212.03 Pedro Medina (1 - Cat1)   Orlando, FL 177274   Advanced Cycles pb/Topview Sports
4217.68 Yosvani Rosell (3 - Cat2)   Tampa, FL 305727   FloridaVelo
5223.33 Jose Casas (1 - Cat3)   West Palm Beach, FL 338172   Aginity Cycling
6228.98 Ernie Pena (2 - Cat3)   Tampa, FL 368468   FloridaVelo
7234.63 Oscar Flores (4 - Cat2)   Bronx Ny 317968   Pink Panthers Cycling Team
8240.28 Paulo Silva (5 - Cat2)   Winter Garden, FL 353494   Outcast Racing Team
9245.93 Rigoberto Rielo (3 - Cat3)   Tampa, FL 333216   Aginity Cycling
10251.58 Dean Middleton   Orlando, FL 55805   Orlando Road Club
11257.23 Corbett Brown (6 - Cat2)   Mount Dora, FL 84898   Compass Cycling Team
12262.88 Dave Lewis (4 - Cat3)   Sarasota, FL 336294   FloridaVelo
13268.53 Victor Rodriguez (7 - Cat2)   Tampa, FL 175371   Aginity Cycling
14274.18 Ralph Schroeder (5 - Cat3)   Chicago, IL 60200   Tower Racing
15279.83 Vincent Cook (8 - Cat2)   Palm Harbor, FL 7670   Synergy Racing Team
16285.48 Kurt Wagner (9 - Cat2)   Miami, FL 334714   Outcast Racing Team
17291.13 Eric Barnett (10 - Cat2)   Nicholasville, KY 197148   Texas Roadhouse Cycling Team
18296.78 Michael Barman (11 - Cat2)   Atlanta, GA 53054   East Point Track Club
19302.43 Francisco Hernandez (6 - Cat3)   Orlando, FL 285509   Advanced Cycles pb/Topview Sports
20308.08 Curtis Tolson (2 - Cat1)   Louisville, KY 46006   Texas Roadhouse Cycling Team
21313.73 Marcin Rutkowski (7 - Cat3)   Palm Harbor, FL 375712   Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
22319.38 Yampier Herrera (8 - Cat3)   Orlando, FL 376307   Advanced Cycles pb/Topview Sports
23325.03 Roy Foley (12 - Cat2)   Lithia, FL 280524   Sons of SeaSucker
24330.68 Vasilios Palekis (9 - Cat3)   Odessa, FL 364771   FloridaVelo
25336.33 Roberto Chamizo (13 - Cat2)   Spring Hill, FL 95714   Aginity Cycling
26341.98 Mark Poteet (10 - Cat3)   Tampa, FL 232389   Aginity Cycling
27347.63 Daniel Dodson (14 - Cat2)   Palatine, IL 277590   Scarlet Fire Racing
28353.28 Andrew Cope (11 - Cat3)   Clearwater, FL 279994   Tribe Multisport
29358.93 Andres Munera (15 - Cat2)   Tampa, FL 307870   Synergy Racing Team
30364.58 Didier Fresne (16 - Cat2)   Lutz, FL 289531   FloridaVelo
31370.23 Craig Duxbury (12 - Cat3)   Orlando, FL 10305   Compass Cycling Team
32375.88 Jose Hernandez (13 - Cat3)   Orlando, FL 281175   Advanced Cycles pb/Topview Sports
33381.53 David Munoz (17 - Cat2)   Orlando, FL 241035   Advanced Cycles pb/Topview Sports
34387.18 Guillermo Suarez (18 - Cat2)   Tampa, FL 283294   FloridaVelo
35392.83 Sean Barry (19 - Cat2)   Tampa, FL 288171   Ride N Roll Cyclery
36398.48 Adam Baskin (3 - Cat1)   Clermont, FL 88669   Synergy Racing Team
37404.13 Rolando Hernandez (20 - Cat2)   Tampa, FL 286862   Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
38409.78 Andrew Miller (4 - Cat1)   Jacksonville, FL 152659   VeloBrew Cycling Club
39415.43 Harry Portellos (14 - Cat3)   Tampa, FL 84914   Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
40421.08 Grady Gosselin (15 - Cat3)   Lithia, FL 218024   Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
41426.73 Julio Prida (16 - Cat3)   Tampa, FL 343850   FloridaVelo

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1262.53 Sandor A Delgado   Hialeah, FL 316004   Interactive Metronome p/b Mega Cycle
1262.53 Enrique Lopez   Miami, FL 367745   TTR
2268.29 Josh Detwiler   Orlando 386018   High Country Development Team
3274.05 Jason Lopez   Archer, FL 395553   352 Racing p/b Bikes and More
4279.81 Craig Smith   Winter Park, FL 385175   
5285.57 Julio Revoredo   Miamifl 397029   BOOM Development Team
6291.33 Chris Mcgrath   Jacksonville, FL 304873   SWIFT RACING
7297.09 Tony Sigrist   Tallahassee, FL 255722   Interactive Metronome p/b Mega Cycle
8302.85 Jason Brandt   Sanford, FL 336940   Hoovers Market
9308.61 Alfredo Pineda   Miramar, FL 355208   TTR
10314.37 Daryle Glaser   Tampa, FL 329482   Cycle Sport Concepts Tampa
11320.13 John Paul Gilbert   Fort Lauderdale 347582   
12325.89 Marc Boults   Tampa, FL 335312   Sons of SeaSucker
13331.65 Owen Shott   Jacksonville Beach, FL 387697   VeloBrew Cycling Club
14337.41 Bradley Gordon   Longwood, FL 280638   Florida Velo Junior Development
15343.17 Jim Campbell   Chipley, FL 326314   Finish Strong Endurance Team p/b GCBpart
16348.93 Connor Everett   Tallahassee 381767   RedEye Velo
17354.69 Joel Gayle   Melbourne, FL 368830   
18360.45 James Harter   Winter Garden, FL 288143   Hoovers Market
19366.21 JuanCarlos Rivera   Valrico, FL 362061   Sons of SeaSucker
20371.97 Nelson Rolo   Fort Lauderdale, FL 387931   TTR
21377.73 Robert Comfort   St Johns, FL 340506   Wizard Racing Development Team P/B Wizard Coaching Services
22383.49 German Arango   Port Saint Lucie, FL 367715   TTR
23389.25 Peter Pawlus   Sarasota, FL 252549   Sarasota Cycling Club
24395.01 Joshua Servi   Longwood, FL 239632   
25400.77 Christopher Rupe   Seffner 359278   Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
26406.53 David Pavlik   Lithia, FL 305643   Sons of SeaSucker
27412.29 Phil Moore   West Melbourne, FL 300685   Cool Beans Racing
28418.05 Julio Prida   Tampa, FL 343850   FloridaVelo

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2382.17 Christopher Collins   Lakeland, FL 399599   
2382.17 Alana Shawah   Valrico Fl 379641   Team Kyles Bike Shop
3396.17 christopher tricoli   Orlando 395680   Team Kyles Bike Shop
4410.17 Tyler Hunter   Naples, FL 396698   Naples Cyclery p/b Airport Kia
5424.17 Justin Pfaff   Alachua, FL 237816   Wizard Racing Development Team P/B Wizard Coaching Services
6438.17 Brian Sciba   Tallahassee 392529   RedEye Velo
7452.17 Tate Harper   Orlando, FL 306267   Wizard Racing Development Team P/B Wizard Coaching Services
8466.17 Mark Chandler   Orlando , FL 369445   Team Kyles Bike Shop
9480.17 Keith Bukovan   Odessa, FL 340162   
10494.17 Enrico Cruz   Boca Raton, FL 367992   Colavita-Stradalli Cycle
12522.17 Mark McNees   Tallahassee, FL 389356   RedEye Velo

Men - Cat 4/5 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1363.82 Jason Lazarus (1 - Cat4)   Orlando, FL 339370   B3 cycling
2369.93 Keston Mcmain (1 - Cat5)   Orlando, FL 425987   
3376.04 Sandor Kormos (2 - Cat4)   Sarasota 422112   Sons of SeaSucker
4382.15 Edwin Calderon   Kissimmee 420186   Advanced Cycles pb/Topview Sports
5388.26 Keith Stanton (3 - Cat4)   Tampa, FL 393524   Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
6394.37 Jerome Ferson   Lakeland, FL 395640   
7400.48 Ihorys Casals (4 - Cat4)   Tampa, FL 338384   Cycle Sport Concepts Tampa
8406.59 Keith Litzell   Sarasota 395756   Sarasota Cycling Club
9412.70 Todd Vanselous (5 - Cat4)   New Port Richey, FL 392997   West Coast Cycling
10418.81 Juan Marrufo (6 - Cat4)   Lithia, FL 362686   Sons of SeaSucker
11424.92 David Wuebbenhorst (7 - Cat4)   Boynton Beach , FL 366410   LCTrainsmart Sports Club
12431.03 Eric Brewer (8 - Cat4)   Orlando, FL 286798   Orlando Road Club
13437.14 Craig Metzger (2 - Cat5)   Palm Harbor, FL 394315   Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
14443.25 Omar Quddus (9 - Cat4)   Orlando, FL 328670   Compass Cycling Team
15449.36 Jeff Leonard (10 - Cat4)   Winter Garden, FL 367335   Compass Cycling Team
16 tamas buzas      
17461.58 Robert Link (11 - Cat4)   Orlando, FL 316010   VeloBrew Cycling Club
18467.69 ENRIQUE PARDO (3 - Cat5)   Bradenton, FL 407327   Sarasota Cycling Club
19473.80 Alexis Fernandez (12 - Cat4)   Tampa, FL 148262   
20479.91 Mark Guido (13 - Cat4)   Palmharbor, FL 303227   Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
21486.02 John Wilkinson (14 - Cat4)   Naples, FL 357725   Naples Cyclery p/b Airport Kia
22492.13 Russell Ray (15 - Cat4)   Oviedo Fl 402581   Team Kyles Bike Shop
23498.24 Jakub Rehacek (4 - Cat5)   Brooksville, FL 366178   
24504.35 James Kretzschmar (5 - Cat5)   Lithia, FL 376401   
25510.46 Douglas Smith (16 - Cat4)   Tampa, FL 304391   Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
26516.57 Jaime Cancel (17 - Cat4)   Bradenton, FL 268618   Sarasota Cycling Club
27522.68 Tom Redpath (18 - Cat4)   Pittsburgh Pa 338264   US Military Cycling Team
28528.79 Albert Sagnella   Dunedin, FL 395880   Cycle Sport Concepts Tampa
29534.90 Eric Specht (19 - Cat4)   Windermere, FL 305631   Compass Cycling Team
30541.01 jose j castro (6 - Cat5)   Orlando, FL 424026   
31547.12 Sean Stanton (20 - Cat4)   Windermere, FL 308557   Compass Cycling Team
32553.23 Kyle Gibbs (21 - Cat4)   Lake Worth, FL 287442   Relentless Bicycles
33559.34 Chris Embler (7 - Cat5)   Zephyrhills, FL 423973   West Coast Cycling
34565.45 Jaime Gomez (22 - Cat4)   Deerfield Beach, FL 324622   Bicycle Generation Team
35571.56 Claudio Macieira (23 - Cat4)   Winter Garden, FL 22017   Team Kyles Bike Shop
36577.67 Chris Stevens (8 - Cat5)   Sarasota 391582   Sarasota Cycling Club
37583.78 Michael Ploch (24 - Cat4)   Riverview, FL 308563   Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
38589.89 Robert Marchello (9 - Cat5)   Satellite Beach 419243   Team Kyles Bike Shop
DNF Grant Lempriere (Cat4)   Sarasota, FL 145328   Sons of SeaSucker

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1436.94 Jose Cabrera   Longwood, FL 401725   Team Kyles Bike Shop
2444.59 Mark Doyle   Bradenton, FL 368490   Sons of SeaSucker
3452.24 Jonathan Stevens   Bradenton 423403   Sons of SeaSucker
4459.89 Richard Traugott   Sarasota, FL 395978   Sons of SeaSucker
5467.54 Dustin Davis   Palmetto, FL 352736   Sons of SeaSucker
6475.19 Jorge Mila   Orlando, FL 399974   
7482.84 paul campbell   Tarpon Springs, FL 413948   Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
8490.49 William Sabayrac   West Palm Beach, FL 422421   
9498.14 Jared Hart   Palm Harbor 396213   Team Florida
10505.79 John Farmerie   Melrose 367062   
11513.44 Joey Vumbaco   Palm Harbor, FL 417776   Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
12521.09 Keith Legg   Tampa 426293   
13528.74 Bob Green   Port Charlotte, FL 423958   
14536.39 Jeff Tibbetts   Gainesville, FL 300721   
15544.04 William Thayer   Melbourne, FL 434838   
16551.69 Alfredo Figueroa   Oviedo, FL 422281   Team Kyles Bike Shop
17559.34 Rick Ruchotzke   Tampa, FL 419458   
18566.99 Steve Sykes   Seminole, FL 308952   Triton Multisport Cycling Team
19574.64 Bernie Moye   New Port Richey, FL 422170   Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
20582.29 Sean Febre   Tampa, FL 419033   
21589.94 dakota hale   Saint Petersburg, FL 424428   

Women - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ava Sykes   Seminole, FL 364652   Triton Multisport Cycling Team
2 Gabriella Dixon   Riverview, FL 401296   Triton Multisport Cycling Team

Women - Junior - 9-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mallory Bryan   Land O Lakes, FL 419259   AAA Cycling Team

Women - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1340.73 Laura Parsons (1 - Cat1)   Miami, FL 298947   Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
2364.04 Dawn Decaminada (1 - Cat2)   Lakeland, FL 360228   West Coast Cycling
3387.35 Amy Good (2 - Cat2)   Delray Beach, FL 366564   Colavita-Fine Cooking
4410.66 Sandra Pehl (2 - Cat1)   Wesleychapel, FL 302446   FloridaVelo
5433.97 Meaghan Bryan (3 - Cat2)   Miami, FL 378103   Rose Bandits
6457.28 Zoe Mullins (4 - Cat2)   Winter Garden, FL 290669   TWENTY16 Junior Development Team
DNF Leah Mantle (Cat2)   Jacksonville 381731   VeloBrew Cycling Club

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1420.49 Allison Linnell   Pinecrest, FL 366192   
2432.58 Tonya Blocker   Panama City, FL 406635   
3444.67 Kelly Serafim   Highland Beach 395101   Bicycle Generation Team
4456.76 Laurie King   Saint Petersburg, FL 341168   FloridaVelo
5468.85 Sandra Rich   Belleair 307204   Cycle Sport Concepts Tampa
6480.94 Christina Markel   Altamonte Springs, FL 393787   Team Kyles Bike Shop
7493.03 Pippa Greenberg   Orlando, FL 390781   Compass Cycling Team
8505.12 Jeanine Seeger   Boynton Beach, FL 369256   
9517.21 Marjolein Pawlus   Sarasota, FL 274095   Sarasota Cycling Club
10529.30 Melissa Lee   Yukon, PA 394547   Ft. Wayne Outfitters
DNF Julie Mckenzie   Shaftsbury, VT 194745   Schenectady Cycling Club / HRRT

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1480.08 Magdalena Cichon   Neptune Beach, FL 392937   DelaFina
3502.06 Julia Fresne   Lutz, FL 307724   FloridaVelo
4513.05 Sharon Williams   Lakeland, FL 275596   West Coast Cycling
5524.04 Emily Cooper   Clermont, FL 305285   Wizard Racing Development Team P/B Wizard Coaching Services
6535.03 Lora Popolizio   Livingston, TX 394369   Austinbikes/Revenant
7546.02 Rachel Starnes   Neptune Beach, FL 422936   DelaFina
8557.01 Katherine Adams   Sarasota 391282   
9568.00 Rita Toutounji   Clermont, FL 386609   Team Kyles Bike Shop
10578.99 Jennifer Hilton   Aventura, FL 341538   Galiz Cycling Team
11589.98 Pippa Greenberg   Orlando, FL 390781   Compass Cycling Team
11589.98 LAURA MAYOR   Longwood, FL 422224   Team Kyles Bike Shop

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerOSMOCUORESierra NevadaUSACDFSpyShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee