Race Results for
Chain of Lakes Cycling Classic
Winter Haven, FL
(Event Information)
Criterium on 03/02/2014

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1477.06 Clayton Zinnert   Orlando, FL 364633   Wizard Racing Development Team P/B Wizard Coaching Services
2505.30 Nicolas Raffinengo   Boynton Beach, FL 398536   Interactive Metronome p/b Mega Cycle
3533.54 Price Edewaard   Tallahassee 416798   RedEye Velo
4561.78 Ryan Heron   Pembroke Pines, FL 426592   Interactive Metronome p/b Mega Cycle
5590.02 Tyler Griffin   Tallahassee 423117   RedEye Velo

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1375.53 Jackson Griffin   Tallahassee 423085   RedEye Velo
2401.48 Jose Rielo   Tampa, FL 401785   Aginity Cycling
3427.43 Eric McNees   Tallahassee, FL 396553   RedEye Velo
4453.38 Zachary West   Longwood 367371   Advanced Cycles pb/Topview Sports
5479.33 Hunter Smith   Kissimmee, FL 393374   Wizard Racing Development Team P/B Wizard Coaching Services
6505.28 Jacob Kelley   Winter Garden, FL 394151   Orlando Road Club

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1202.69 Sandor A Delgado   Hialeah, FL 316004   Interactive Metronome p/b Mega Cycle
2221.58 Tate Harper   Orlando, FL 306267   Wizard Racing Development Team P/B Wizard Coaching Services
3240.47 edwin calderon   Kissimmee, FL 403177   Advanced Cycles pb/Topview Sports
4259.36 Robert Comfort   St Johns, FL 340506   Wizard Racing Development Team P/B Wizard Coaching Services
5278.25 Brian Sciba   Tallahassee 392529   RedEye Velo
6297.14 Connor Everett   Tallahassee 381767   RedEye Velo
7316.03 Emile Therrien   Jacksonville, FL 393804   VeloBrew Cycling Club
8334.92 Carsten Canchola   Orlando, FL 377941   Orlando Road Club
10372.70 Dominique Mcconnell   Orlando 286748   Wizard Racing Development Team P/B Wizard Coaching Services
11391.59 Clayton Zinnert   Orlando, FL 364633   Wizard Racing Development Team P/B Wizard Coaching Services

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1216.36 Michael Hernandez   Clermont, FL 296605   Hot Tubes Development Cycling Team, Inc.
2228.38 Justin Pfaff   Alachua, FL 237816   Wizard Racing Development Team P/B Wizard Coaching Services
3240.40 Chris Goguen   Franklin, MA 274271   RACE CF
4252.42 Josh Detwiler   Orlando 386018   High Country Development Team
5264.44 Nicholas LeBlanc   Fernandina Beach, FL 375911   PK's Bike Shop

Men - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1104.60 Anthony Maisto   New Port Richey, FL 22206   FloridaVelo
2113.90 Andy Mapple   Winter Garden, FL 294004   TeamBlanko.com
3123.20 Brian Davis   Orlando, FL 359091   Treasure Coast Racing
4132.50 Mark Stein   Tarpon Springs, FL 33966   FloridaVelo
5141.80 Carlos Soler   Longwood, FL 104661   Vision Quest LLC
6151.10 Glenn Schneider   Lake Worth, FL 31697   GS Palm Beach
7160.40 Paul Carbone   Naples, FL 56636   Naples Cyclery p/b Airport Kia
8169.70 Will Larson   Dunedin, FL 196529   Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
9179.00 Michael Rhoades   Tarpon Springs, FL 202152   Treasure Coast Racing
10188.30 Milton Behrens   Pompano Beach, FL 297857   Pink Panthers Cycling Team
11197.60 Steven Kurth   Palm City, FL 101266   Treasure Coast Racing
12206.90 Bruce Camacho   Davenport, FL 399837   
13216.20 Julius Aulisio   Lakeland, FL 187514   Treasure Coast Racing
14225.50 Chuck Holstein   Lecanto, FL 263775   FloridaVelo
15234.80 Kevin Clark   Geneva, FL 360757   
16244.10 Adam Giles   Orlando, FL 46452   Orlando Velo pb Asbestos.com
17253.40 Scott Lameier   Valrico, FL 305247   Aginity Cycling
18262.70 Christopher Olson   Saint Johns, FL 220713   VeloBrew Cycling Club
19272.00 Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   VeloBrew Cycling Club
20281.30 Brian McGarvey   Jacksonville Beach Fl 214926   VeloBrew Cycling Club
21290.60 Graham White   Altamonte Springs, FL 271587   FloridaVelo
22299.90 John Doyle   Ponte Vedra Beach Florida  401560   VeloBrew Cycling Club
23309.20 Jorge Leon   Miami 160763   
24318.50 Peter Aldridge   Fort Lauderdale, FL 222215   Galiz Cycling Team
25327.80 Mark Hewitt   Coconut Creek, FL 59026   Pink Panthers Cycling Team
26337.10 Curtis Tolson   Louisville, KY 46006   Texas Roadhouse Cycling Team
27346.40 Fernando Garcia   Bayamon, PR 422844   
28355.70 Joseph Yaeger   Lakeland, FL 292027   West Coast Cycling
29365.00 Christopher Wilcox   Naples, FL 302416   Naples Cyclery p/b Airport Kia
30374.30 Jon Lazard   Marion, IN 55674   Puget Sound Cycling Club
31383.60 Martin Bates   Odessa, FL 2867   West Coast Cycling

Men - Master - 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1396.96 Richard Adamczyk   Fort Myers 379310   
2420.44 John Butler   Jupiter, FL 51372   Treasure Coast Racing
3443.92 Manuel Aguilera   Wellington, FL 61905   Relentless Bicycles
4467.40 Dale Showell   Lake Worth, FL 297934   Relentless Bicycles
5490.88 Charles Griffiths   Tampa, FL 257813   Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
6514.36 Ronald Ferreira   Winter Haven Fl 333484   

Men - Junior - 9-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Tyler Mlujeak   Pembroke Pines 426602    Interactive Metronome p/b Mega Cycle
2565.00 Devin Sharrit   Orlando, FL 425179   Colavita Racing
3590.00 Chase DAlessandro   Orlando, FL 425167   Colavita Racing

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
169.60 Jake Silverberg (1 - Cat1)   Pembroke Pines, FL 312558   Interactive Metronome p/b Mega Cycle
271.71 Michael Hernandez (1 - Cat2)   Clermont, FL 296605   Hot Tubes Development Cycling Team, Inc.
373.82 Rolly Weaver (2 - Cat1)   Ormond Beach, FL 280746   Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
475.93 Shawn Gravois (3 - Cat1)   Sarasota, FL 230009   Lupus Racing Team
578.04 Steven Perezluha (4 - Cat1)   Longwood, FL 311519   SeaSucker / Guttenplan Coaching
680.15 Yip Tsang (5 - Cat1)   Davie, FL 204595   
782.26 Sebastian Morfin (2 - Cat2)   Weston, FL 313408   Interactive Metronome p/b Mega Cycle
884.37 Lucas Wardein (6 - Cat1)   Naples, FL 233364   Colavita-Stradalli Cycle
986.48 Steven Mlujeak (7 - Cat1)   Pembroke Pines, FL 24653   Interactive Metronome p/b Mega Cycle
1088.59 Ricardo Hernandez (3 - Cat2)   Miami, FL 118854   
1190.70 Bobby Bailey (8 - Cat1)   Essex, VT 142091   Dealer.com
1292.81 Tomas Velez (4 - Cat2)   Miami, FL 304174   Veloce Speedwear Cycling
1394.92 Andres Alayon (9 - Cat1)   Miami, FL 320912   Interactive Metronome p/b Mega Cycle
1497.03 Gustavo Rullo (10 - Cat1)   Miami, FL 206281   Atlantic Shores Velo
1599.14 Frankie Gonzalez (5 - Cat2)   Pembroke Pines, FL 301623   Interactive Metronome p/b Mega Cycle
16101.25 Fredd Matute   Fort Lauderdale, FL 305523   
17103.36 Anthony Yaques (6 - Cat2)   Virginia Gardens, FL 346348   Outcast Racing Team
18105.47 Darren Dowling (11 - Cat1)   Sarasota, FL 219566   Sarasota Cycling Club
19107.58 Roy Foley (7 - Cat2)   Lithia, FL 280524   Sons of SeaSucker
20109.69 Jeremy Smith (8 - Cat2)   Apopka, FL 334084   Hoovers Market
21111.80 Rainiel Sanchez (12 - Cat1)   Winter Park, FL 59556   Advanced Cycles pb/Topview Sports
22113.91 Michael Cedeno (9 - Cat2)   Miami, FL 322368   SeaSucker / Guttenplan Coaching
23116.02 David Pavlik (10 - Cat2)   Lithia, FL 305643   Sons of SeaSucker
24118.13 Bruno Moreira (13 - Cat1)   Riverview, FL 292511   
25120.24 Michael Starr (14 - Cat1)   Cocoa Beach, FL 62201   TeamBlanko.com
26122.35 Alexander Gil (15 - Cat1)   Hialeah, FL 228635   SeaSucker / Guttenplan Coaching
27124.46 Scott Cugno (11 - Cat2)   Boca Raton  154900   Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
28126.57 Alejandro Garcia (12 - Cat2)   Hialeah, FL 155707   
29128.68 Eduardo Arboleda (13 - Cat2)   Coconutcreek, FL 318550   Interactive Metronome p/b Mega Cycle
30130.79 Victor Sepulveda (14 - Cat2)   Miami, FL 211609   
31132.90 Michael Barman (15 - Cat2)   Atlanta, GA 53054   East Point Track Club

Men - Cat 1/2/3 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
179.30 Bobby Bailey (1 - Cat1)   Essex, VT 142091   Dealer.com
283.20 Andrew Miller (2 - Cat1)   Jacksonville, FL 152659   VeloBrew Cycling Club
387.10 Julio Prida (1 - Cat3)   Tampa, FL 343850   FloridaVelo
491.00 Vance James (3 - Cat1)   Lakeland, FL 47935   Walmart Cycling Team
594.90 Yampier Herrera (2 - Cat3)   Orlando, FL 376307   Advanced Cycles pb/Topview Sports
698.80 Ernie Pena (3 - Cat3)   Tampa, FL 368468   FloridaVelo
7102.70 Pedro Medina (4 - Cat1)   Orlando, FL 177274   Advanced Cycles pb/Topview Sports
8106.60 Kurt Wagner (1 - Cat2)   Miami, FL 334714   Outcast Racing Team
9110.50 Carlos Soler (2 - Cat2)   Longwood, FL 104661   Vision Quest LLC
10114.40 Eric Barnett (3 - Cat2)   Nicholasville, KY 197148   Texas Roadhouse Cycling Team
11118.30 Adam Baskin (5 - Cat1)   Clermont, FL 88669   Synergy Racing Team
12122.20 Radulian Pop (4 - Cat2)   Jacksonville, FL 253832   VeloBrew Cycling Club
13126.10 Yosvani Rosell (5 - Cat2)   Tampa, FL 305727   FloridaVelo
14130.00 Roberto Chamizo (6 - Cat2)   Spring Hill, FL 95714   Aginity Cycling
15133.90 Vincent Cook (7 - Cat2)   Palm Harbor, FL 7670   Synergy Racing Team
16137.80 Didier Fresne (8 - Cat2)   Lutz, FL 289531   FloridaVelo
17141.70 Francisco Hernandez (4 - Cat3)   Orlando, FL 285509   Advanced Cycles pb/Topview Sports
18145.60 Jared Zimlin (9 - Cat2)   Palm Harbor, FL 52228   Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
19149.50 Chris Mcgrath (5 - Cat3)   Jacksonville, FL 304873   SWIFT RACING
20153.40 Glenn Schneider (10 - Cat2)   Lake Worth, FL 31697   GS Palm Beach
21157.30 Marcin Rutkowski (6 - Cat3)   Palm Harbor, FL 375712   Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
22161.20 Michael Barman (11 - Cat2)   Atlanta, GA 53054   East Point Track Club
23165.10 Mark Poteet (7 - Cat3)   Tampa, FL 232389   Aginity Cycling
24169.00 Curtis Long (6 - Cat1)   Atlantic Beach, FL 108976   VeloBrew Cycling Club
25172.90 Brian Davis (12 - Cat2)   Orlando, FL 359091   Treasure Coast Racing
26176.80 Mark Stein (13 - Cat2)   Tarpon Springs, FL 33966   FloridaVelo
27180.70 Jose Casas (8 - Cat3)   West Palm Beach, FL 338172   Aginity Cycling
28184.60 Andy Mapple (14 - Cat2)   Winter Garden, FL 294004   TeamBlanko.com
29188.50 Almo Cattani (15 - Cat2)   Miami, FL 301471   Outcast Racing Team
30192.40 Oscar Flores (16 - Cat2)   Bronx Ny 317968   Pink Panthers Cycling Team
31196.30 Andrew Cope (9 - Cat3)   Clearwater, FL 279994   Tribe Multisport
32200.20 Bryan Lofton (7 - Cat1)   Orange Park, FL 21461   VeloBrew Cycling Club
33204.10 Steven Gaylor (17 - Cat2)   Prospect, KY 47637   Texas Roadhouse Cycling Team
34208.00 Andres Munera (18 - Cat2)   Tampa, FL 307870   Synergy Racing Team
35211.90 Tim Molyneaux (19 - Cat2)   Clermont, FL 53461   Advanced Cycles pb/Topview Sports
36215.80 Rainiel Sanchez (8 - Cat1)   Winter Park, FL 59556   Advanced Cycles pb/Topview Sports
37219.70 Guillermo Suarez (20 - Cat2)   Tampa, FL 283294   FloridaVelo
38223.60 William Cosgray (10 - Cat3)   Tarpon Springs, FL 176763   Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
39227.50 Craig Duxbury (11 - Cat3)   Orlando, FL 10305   Compass Cycling Team
40231.40 Steven Kurth (12 - Cat3)   Palm City, FL 101266   Treasure Coast Racing
41235.30 Anthony Maisto (21 - Cat2)   New Port Richey, FL 22206   FloridaVelo
42239.20 Anthony Prioli (9 - Cat1)   Clearwater, FL 28734   Synergy Racing Team
43243.10 Rigoberto Rielo (13 - Cat3)   Tampa, FL 333216   Aginity Cycling
44247.00 Jerry Cabrera (22 - Cat2)   Weston, FL 300328   Outcast Racing Team
45250.90 Daniel Dodson (23 - Cat2)   Palatine, IL 277590   Scarlet Fire Racing

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1116.08 Nicholas Garcia   Cooper City, FL 389353   Interactive Metronome p/b Mega Cycle
2125.01 Craig Smith   Winter Park, FL 385175   
3133.94 Nathaniel Worcester   Orlando, FL 367471   Interactive Metronome p/b Mega Cycle
4142.87 Owen Shott   Jacksonville Beach, FL 387697   VeloBrew Cycling Club
5151.80 Alfredo Pineda   Miramar, FL 355208   TTR
6160.73 Jason Lopez   Archer, FL 395553   352 Racing p/b Bikes and More
7169.66 Bradley Gordon   Longwood, FL 280638   Florida Velo Junior Development
8178.59 Andrew Cope   Clearwater, FL 279994   Tribe Multisport
9187.52 Yampier Herrera   Orlando, FL 376307   Advanced Cycles pb/Topview Sports
10196.45 Francisco Hernandez   Orlando, FL 285509   Advanced Cycles pb/Topview Sports
11205.38 Tony Sigrist   Tallahassee, FL 255722   Interactive Metronome p/b Mega Cycle
12214.31 Travis Gibbon   Neptune Beach, FL 253574   VeloBrew Cycling Club
13223.24 Marc Boults   Tampa, FL 335312   Sons of SeaSucker
14232.17 Robert Comfort   St Johns, FL 340506   Wizard Racing Development Team P/B Wizard Coaching Services
15241.10 Connor Everett   Tallahassee 381767   RedEye Velo
16250.03 Andrew Axmacher   Apopka, FL 237223   Hoovers Market
17258.96 Jim Campbell   Chipley, FL 326314   Finish Strong Endurance Team p/b GCBpart
18267.89 Nelson Rolo   Fort Lauderdale, FL 387931   TTR
19276.82 Chris Goguen   Franklin, MA 274271   RACE CF
20285.75 JuanCarlos Rivera   Valrico, FL 362061   Sons of SeaSucker
21294.68 Shawn Faynik   Orlando, FL 307695   Hoovers Market
22303.61 German Arango   Port Saint Lucie, FL 367715   TTR
23312.54 Joel Gayle   Melbourne, FL 368830   
24321.47 Ian Mcmullen   Saint Augustine, FL 304529   VeloBrew Cycling Club
25330.40 Josh Detwiler   Orlando 386018   High Country Development Team
26339.33 Christopher Rupe   Seffner 359278   Gearlink p/b Roman & Gaynor Law

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1219.47 Shay Soprenuk   Umatilla, FL 339262   
2228.38 Tyler Hunter   Naples, FL 396698   Naples Cyclery p/b Airport Kia
3237.29 Nicholas Gubasta   Fort Myers 378205   Naples Cyclery p/b Airport Kia
4246.20 Christopher Collins   Lakeland, FL 399599   
5 Thomas Trevisiani      
6264.02 Brian Sciba   Tallahassee 392529   RedEye Velo
7272.93 Tyler Aquino   Orlando, FL 389051   Atlantic Shores Velo
8281.84 Tate Harper   Orlando, FL 306267   Wizard Racing Development Team P/B Wizard Coaching Services
9290.75 Brian McGarvey   Jacksonville Beach Fl 214926   VeloBrew Cycling Club
10299.66 Emile Therrien   Jacksonville, FL 393804   VeloBrew Cycling Club
11308.57 Mark Chandler   Orlando , FL 369445   Team Kyles Bike Shop
12317.48 Jason Davis   Orlando, FL 364677   
13326.39 Edward Danow   Ormond Beach, FL 354442   
13326.39 Mark McNees   Tallahassee, FL 389356   RedEye Velo
14335.30 christopher tricoli   Orlando 395680   Team Kyles Bike Shop
15344.21 Niall Burns   Orlando, FL 403704   Orlando Road Club
16353.12 Bruce Camacho   Davenport, FL 399837   
17362.03 Justin Pfaff   Alachua, FL 237816   Wizard Racing Development Team P/B Wizard Coaching Services
18370.94 Nicholas LeBlanc   Fernandina Beach, FL 375911   PK's Bike Shop
19379.85 Mark McNees   Tallahassee, FL 389356   RedEye Velo
20388.76 Kyle Markel   Altamonte Springs, FL 393792   Team Kyles Bike Shop
21397.67 Enrico Cruz   Boca Raton, FL 367992   Colavita-Stradalli Cycle
22406.58 Hunter Smith   Kissimmee, FL 393374   Wizard Racing Development Team P/B Wizard Coaching Services
23415.49 Zachary West   Longwood 367371   Advanced Cycles pb/Topview Sports
24424.40 Clayton Zinnert   Orlando, FL 364633   Wizard Racing Development Team P/B Wizard Coaching Services
25433.31 Dominique Mcconnell   Orlando 286748   Wizard Racing Development Team P/B Wizard Coaching Services
26442.22 Claudio Macieira   Winter Garden, FL 22017   Team Kyles Bike Shop
27451.13 Reginald Mittelsdorf   Daytona Beach, FL 379004   R & M

Men - Cat 4/5 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1263.60 Greg Platt (1 - Cat4)   Orlando, FL 395374   Compass Cycling Team
2278.91 Omar Quddus (2 - Cat4)   Orlando, FL 328670   Compass Cycling Team
3294.22 Alex Gladunov (3 - Cat4)   West Palm Beach, FL 366414   LCTrainsmart Sports Club
4309.53 Keith Litzell   Sarasota 395756   Sarasota Cycling Club
5324.84 Charles Casagrande (4 - Cat4)   Bradenton, FL 338806   Sons of SeaSucker
6340.15 Keith Stanton (5 - Cat4)   Tampa, FL 393524   Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
7355.46 Mark Vomund (6 - Cat4)   Carthagewhispering Pines, NC 395209   
8370.77 Ed Lally (7 - Cat4)   Orlando Fl 394048   Team Kyles Bike Shop
9386.08 David Wuebbenhorst (8 - Cat4)   Boynton Beach , FL 366410   LCTrainsmart Sports Club
10401.39 Keston Mcmain (1 - Cat5)   Orlando, FL 425987   
11416.70 Robert Meeks (9 - Cat4)   Northport, FL 279968   Sons of SeaSucker
12432.01 Robert Link (10 - Cat4)   Orlando, FL 316010   VeloBrew Cycling Club
14462.63 Kyle Gibbs (11 - Cat4)   Lake Worth, FL 287442   Relentless Bicycles
15 Aaron Smith      
16493.25 Claudio Macieira (12 - Cat4)   Winter Garden, FL 22017   Team Kyles Bike Shop
17508.56 Michael Ploch (13 - Cat4)   Riverview, FL 308563   Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
18523.87 Edwin Calderon   Kissimmee 420186   Advanced Cycles pb/Topview Sports

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1470.48 Mark Vomund   Carthagewhispering Pines, NC 395209   
2482.43 Mark Doyle   Bradenton, FL 368490   Sons of SeaSucker
3494.38 Dustin Davis   Palmetto, FL 352736   Sons of SeaSucker
4506.33 Richard Traugott   Sarasota, FL 395978   Sons of SeaSucker
5518.28 Chris Hardesty   Orlando, FL 419442   Team Kyles Bike Shop
6530.23 John Farmerie   Melrose 367062   
7542.18 Gene Sarsfield   Jacksonville, FL 426295   
8554.13 Jeff Tibbetts   Gainesville, FL 300721   
9566.08 John LaManna   Winter Haven, FL 328912   
10578.03 Nicholas Kehoe   Macomb, MI 376188   CFT Cycling Team/TNR Cycling Club
11589.98 Jorge Mila   Orlando, FL 399974   

Women - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gabriella Dixon   Riverview, FL 401296   Triton Multisport Cycling Team

Women - Junior - 9-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mallory Bryan   Land O Lakes, FL 419259   AAA Cycling Team

Women - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1114.33 Laura Parsons (1 - Cat1)   Miami, FL 298947   Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
2129.83 Amy Good (1 - Cat2)   Delray Beach, FL 366564   Colavita-Fine Cooking
3145.33 Chelsea Factor (2 - Cat1)   Miami, FL 376824   Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
4160.83 Meaghan Bryan (2 - Cat2)   Miami, FL 378103   Rose Bandits
5176.33 Zoe Mullins (3 - Cat2)   Winter Garden, FL 290669   TWENTY16 Junior Development Team
6191.83 Leah Mantle (4 - Cat2)   Jacksonville 381731   VeloBrew Cycling Club
DNF Dawn Decaminada (Cat2)   Lakeland, FL 360228   West Coast Cycling

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1301.28 Allison Linnell   Pinecrest, FL 366192   
2327.69 Sandra Rich   Belleair 307204   Cycle Sport Concepts Tampa
3354.10 Pippa Greenberg   Orlando, FL 390781   Compass Cycling Team
4380.51 Marjolein Pawlus   Sarasota, FL 274095   Sarasota Cycling Club
5406.92 Allie Norman   Jacksonville, FL 413855   DelaFina
6433.33 Jeanine Seeger   Boynton Beach, FL 369256   
7459.74 Christina Markel   Altamonte Springs, FL 393787   Team Kyles Bike Shop

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1530.96 Julia Fresne   Lutz, FL 307724   FloridaVelo
2554.76 Emily Cooper   Clermont, FL 305285   Wizard Racing Development Team P/B Wizard Coaching Services
3578.56 Jennifer Hilton   Aventura, FL 341538   Galiz Cycling Team

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyUSACDFShimanoCUOREBonk BreakerSierra NevadaOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee