Race Results for
Johnson City Omnium
Johnson City, TN
(Event Information)
Omnium on 06/08/2014

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Bassett (1 - Cat1)   Knoxville, TN 257316  502 Hagens Berman U-23
2 Joseph Lewis     521 Hincapie Sportswear Development Cycling Team
3 Winston David (2 - Cat1)   Greenville, SC 194743  510 Lupus Racing Team
4 Christopher Butler (1 - Pro)   Greenville, SC 250020  506 UCI CT: Hincapie Sportswear Development Team
5 Derek Schanze (3 - Cat1)   Gainesville, FL 252844  531 SeaSucker / Guttenplan Coaching
6 Charlie Hough (2 - Pro)   Travelers Rest, SC 255729  518 UCI CT: Hincapie Sportswear Development Team
7 Nolan Tankersley (4 - Cat1)   Erwin, TN 298437  534 Village Volkswagen Cycling Team
8 Jonathan Bowerman (5 - Cat1)   Tampa, FL 304654  503 Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
9 Alder Martz (3 - Pro)   Charlotte Nc 202082  525 UCI CT: Hincapie Sportswear Development Team
10 Shane Braley (6 - Cat1)   Stuart, FL 139426  504 Finish Strong Elite Cycling Team p/b GCB
11 Parker Kyzer (7 - Cat1)   Spartanburg, SC 263324  520 Finish Strong Elite Cycling Team p/b GCB
12 Christopher Zieman (8 - Cat1)   Chapel Hill 40606  537 Happy Tooth Racing
13 Andrew Crater (9 - Cat1)   Greenville , SC 70612  509 Finish Strong Elite Cycling Team p/b GCB
14 Miles Hubbard (1 - Cat2)   Wilkesboro, NC 359399  682 Appalachian State University
15 Frank Marrs (10 - Cat1)   Atlanta, GA 272691  524 Team Mission Source / NGCA
16 John DeLong (11 - Cat1)   Blacksburg, VA 61583  512 Starlight Custom Apparel
17 David Goodman (12 - Cat1)   Suwanee, GA 229367  514 Team United Healthcare Georgia/706P
18 Artur Sagat (13 - Cat1)   Roswell, GA 207381  530 Round Here Racing
19 Ian McShane (2 - Cat2)   Louisville, KY 257336  673 ICC BISSELL-ABG-GIANT
20 Fletcher Lydick (3 - Cat2)   Lawrenceville, GA 252912  665 Team United Healthcare Georgia/706P
21 Patrick Weddell (14 - Cat1)   West Jefferson, NC 165037  536 High Country Development Team
22 Hendra Palisades (4 - Cat2)   Columbus, OH 370844  670 Ohio State University

Men - Cat 1/2/3 - Masters - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Hoy (1 - Cat2)   Hendersonville, NC 272130  174 Crosstown Velo
2 Bradley Price (2 - Cat2)   Blountville, TN 155267  183 Chainheart Cycling Studio
3 Steven Carpenter (1 - Cat1)   Chattanooga, TN 54521  169 Village Volkswagen Cycling Team
4 Michael McShane (3 - Cat2)   Louisville, KY 23836  178 Texas Roadhouse Cycling Team
5 Joseph Carpisassi (2 - Cat1)   Winston Salem, NC 208605  170 Cycletherapy
6 Phillip Jackson (4 - Cat2)   Winston Salem, NC 317508  175 Cycletherapy
7 Dirk Pohlmann (3 - Cat1)   Knoxville, TN 51532  181 Texas Roadhouse Cycling Team
8 Michael Twigg (1 - Cat3)   Knoxville, TN 36142  186 Harper Auto
9 Michael Koerschner (5 - Cat2)   Asheville, NC 19563  177 Asheville Bicycle Racing Club

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Spencer Petrov   Mason, OH 301051  465 ProChain Junior Boys
2 Sebastian York   Asheville, NC 307679  479 AYC Junior Development Race Team
3 Conor Schunk   Charlotte, NC 355774  470 Finish Strong Elite Cycling Team
4 Timothy Killelea   Bristol, TN 272407  457 Village Volkswagen Cycling Team
5 R Reid Richesin   Vestavia Hills, AL 400238  467 Donohoo-Infinity Racing
6 Willem Kaiser   Atlanta, GA 377954  456 Team Mission Source / NGCA
7 Forrest Howard   Marietta Ga 352946  453 High Country Development Team
8 Micah Milne   Greenville, SC 297405  462 Finish Strong Elite Cycling Team p/b GCB
9 Brian Frazier   Harrisonburg, VA 332160  448 SEAVS/Haymarket
10 Tommy Graul   Dayton, OH 382208  450 Team Dayton-Relevant Works Cycling
11 Jonathan Taylor   Murphy Nc 387623  474 
12 Kenneth Ingersoll   Charleston, SC 347108  454 Ms.Roses p/b J.Brown Contractors
13 myles lietzke   Charleston, SC 306858  459 Ms.Roses p/b J.Brown-Champ Sys
14 Connor Tankersley   Erwin, TN 298438  473 Village Volkswagen Cycling Team
15 Ryan Pumpian   Marietta, GA 153776  466 Team Mission Source / NGCA
16 Jose Avila   Miami 381818  439 
17 Jacob Henley   Dayton, TN 414951  452 Hub Endurance Chattanooga
18 Justin Bird   Louisville, KY 379185  440 ProChain Junior Boys
19 Casey Stallard   Bristol, TN 306154  471 KBC U23
20 Blake Adams   Pigeon Forge, TN 333934  438 KBC U23

Men - Cat 3/4/5 - Masters - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Mead (1 - Cat3)   Davidson, NC 54843  614 Giordana-Charlotte Sports Timing
2 Tony Adair (2 - Cat3)   Murfreesboro, TN 299220  601 SVMIC Cycling
3 Thomas Burridge (1 - Cat4)   Louisville Kentucky 423294  603 Nomad Cycling Club
4 Timothy Taylor (3 - Cat3)   Lexington, TN 50441  622 Hub City Bicycle - Lift Center Racing

Men - Cat 3/4/5 - Masters - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Gee (1 - Cat3)   Paris, TN 13000  240 Hub City Bicycle - Lift Center Racing
2 Thomas Ratajczak (2 - Cat3)   Asheville, NC 273692  235 Asheville Bicycle Racing Club
3 Jack Evans (1 - Cat4)   Somerset, KY 257036  241 Southern Express
4 Thomas McGuire (2 - Cat4)   Clemmons, NC 57111  237 Modry/Evergreen Partners
5 Charles Gundlach (3 - Cat4)   Pleasant View, TN 126508  239 NashvilleCyclist.com
6 Kenneth Wallace (4 - Cat4)   Nashville, TN 383035  234 I AM Racing

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colin Cavaliere   Concord, NC 352948  704 OrthoCarolina/Energy Cafe
2 Alec Whyte   Greensboro, NC 407870  732 Finish Strong Elite Cycling Team p/b GCB
3 Joseph McCracken   Cincinnati, OH 399925  723 ECMT
4 David Piercey   Medina, TN 397377  727 Hub City Bicycle - Lift Center Racing
5 Eric Bateman   Hendersonville, TN 392388  701 Treehouse Racing
6 Jamie Klein   Louisville, KY 427681  716 Nomad Cycling Club
7 Brent Beadles   Greer, SC 394613  702 Clemson University
8 Alexander Ratliff   Roan Mountain, TN 402811  728 Tri-Cities Road Club
9 Jimmy Humston   Nashville, TN 385951  712 Treehouse Racing

Men - Cat 4/5 - Masters - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mitchell Hopkins (1 - Cat4)   Winston Salem, NC 277393  588 Cycletherapy
2 Dan Murray (2 - Cat4)   Greenville, SC 410606  552 Globalbike Club Team
3 Christopher Granju (3 - Cat4)   Knoxville 386137  590 Harper Auto
4 Philippe Roquiny (4 - Cat4)   Namur - Belgium 407984  576 Tri-Cities Road Club
5 Timothy Blayney (5 - Cat4)   Piney Flats, TN 359462  597 Piney Flats Bicycles/Dean Endurance Road
6 Andy Glenn (6 - Cat4)   Gate City, VA 248352  591 MSG Cyclocross
7 Scott Silvers (7 - Cat4)   Lascassas 378688  574 I AM Racing
8 Randy McKinnon (8 - Cat4)   Jackson, TN 341470  583 Hub City Bicycle - Lift Center Racing
9 Donnie Sorah     573 

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan DeJager   Blountville, TN 299080  790 

Women - Women 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Calvin   Concord, NC 409787  127 Cool Breeze/Trek Bike Cycling Team
2 Maria Danker   Knoxville, TN 427877  130 Harper Auto
3 Kristi Whitten   Nashville, TN 384919  141 Tennessee Women's Cycling Project
4 Kathryn McKenney   Chapel Hill, NC 422413  136 
5 Sybil Smith   Blountville, TN 406618  140 Tri-Cities Road Club
6 Deborah Gibb   Chattanooga 412752  133 Taco Mamacita
7 Morgan Miller   Charleston, TN 323042  137 Hub Endurance Chattanooga
8 Cathi Swanson   Chattanooga, TN 262493  128 Taco Mamacita
9 Sally Chu   Chattanooga, TN 322054  129 Taco Mamacita

Women - Women 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Debbie Milne   Greenville, SC 84776  79 Finish Strong Elite Cycling Team p/b GCB
2 Amanda Ragle (1 - Cat2)   Brentwood, TN 314570  77 Team Belladium
3 Tarah Cole (1 - Cat3)   Cincinnati 382212  349 Team Ghisallo
4 Alicia AllenBuerger (2 - Cat3)   Nashville, TN 428150  347 Team Belladium
5 Jennfier Caicedo (2 - Cat2)   Bristol, VA 401270  75 Finish Strong Elite Cycling Team p/b GCB
6 Stephanie rynas   Chattanooga, TN 254020  78 Taco Mamacita
7 Rachel Hart (3 - Cat3)   Hendersonville 381263  352 Team WE
8 Katherine Santos (4 - Cat3)   Louisville, KY 302383  354 ProChain Junior Girls
9 Emily Tortorelli (5 - Cat3)   Roanoke, VA 424371  356 Scarlet Fire presented by Matthews Bikes
10 Kennedy Adams (6 - Cat3)   Stow, OH 310691  346 ProChain Junior Girls
11 Mackenzie Green (7 - Cat3)   Mason, OH 300251  351 ProChain Junior Girls
12 Emma Caughlin (8 - Cat3)   Bloomington, IN 335006  348 Scarlet Fire presented by Matthews Bikes

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSpyBonk BreakerSierra NevadaCUOREOSMOUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee