Race Results for
La Crosse Omnium
La Crosse, WI
(Event Information)
Criterium on 05/03/2014

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters 50+ - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1156.61 John Van Susteren (1 - Cat2)   Mukwonago, WI 208025  321 LAPT CC
2178.67 Michael Thomsen (1 - Cat3)   Davenport, IA 97215  314 Trek Store Davenport
3200.73 Eric Knuth (2 - Cat2)   Madison, WI 203995  307 Trek Midwest Team
4222.79 David Hudson (2 - Cat3)   Chicago, IL 286044  306 xXx Racing
5244.85 Mark Beatty (3 - Cat3)   Washington, IA 300481  322 Twisted Spokes Racing Team
6266.91 Kent McDaniel (3 - Cat2)   Altoona, WI 23374  309 
7288.97 Michael Meteyer (4 - Cat3)   Madison, WI 321876  310 Trek Midwest Team
8311.03 Gregory Ferguson (5 - Cat3)   Middleton, WI 218703  320 Trek Midwest Team
9333.09 Barney Sheafor (6 - Cat3)   Middleton, WI 210543  311 Trek Midwest Team
10355.15 Ross Adams (1 - Cat4)   Lake Geneva, WI 364980  302 Team Velocause
11377.21 Charles Townsend (4 - Cat2)   Mendota Heights, MN 46011  315 NorthStar Mentors
12399.27 Daniel vanderWeide (2 - Cat4)   Madison, WI 393307  316 
13421.33 John Coyle (3 - Cat4)   Whitefish Bay, WI 273929  305 Brazen Dropouts
14443.39 Mark Barrette (4 - Cat4)   Beaver Dam, WI 106934  303 Hammer/Charity of Choice
15465.45 Rick Walters (1 - Cat5)   La Crosse, WI 427730  317 
DNF Ralph Heath (Cat4)   Lacrosse, WI 160985  301 ORA Cycling
DNF James Meyer (Cat3)   La Crosse, WI 143899  323 Mercy-Specialized
DNF Jeff Kitzman   Verona Wi 422943  324 
DNF Jorge Odio (Cat4)   Alexandria, MN 54890  326 Subway Cycling Team

Men - Masters 3/4/5 - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1174.82 Grzegorz Monko (1 - Cat3)   Buffalo Grove, IL 381944  414 WDT-Allvoi International Cycling Team
2188.52 David Hudson (2 - Cat3)   Chicago, IL 286044  448 xXx Racing
3202.22 Gregory Ferguson (3 - Cat3)   Middleton, WI 218703  424 Trek Midwest Team
4215.92 jeremiah andersen (1 - Cat2)   La Crosse, WI 356726  402 River Valley Cycling Club- RVCC
5229.62 Peter Monko (1 - Cat4)   Chicago, IL 312524  438 Spidermonkey Cycling
6243.32 Steve Reynolds (4 - Cat3)   Pella, IA 244044  426 Jimmy John's Racing Team
7257.02 Steve Werner (5 - Cat3)   Sussex, WI 208604  439 KS Energy Services / Team Wisconsin
8270.72 Dave Fetters (2 - Cat4)   Minneapolis, MN 266342  446 Twin Six
9284.42 Thomas Falter (6 - Cat3)   Westby, WI 58196  407 NorthStar Mentors
10298.12 Todd Bugnacki (7 - Cat3)   Franklin, WI 81238  404 Team Velocause
11311.82 Robert Anderson (3 - Cat4)   Neenah, WI 380801  403 Diablo Cycling
13339.22 Steven Scherck (4 - Cat4)   Menasha, WI 116306  419 Diablo Cycling
14352.92 Robert Ashton (8 - Cat3)   Eagan 292335  428 Minneapolis Bicycle Racing Club
15366.62 James Merrifield (9 - Cat3)   Janesville, WI 52315  413 Trek Midwest Team
16380.32 Mark Zalewski (10 - Cat3)   Wheaton, IL 172471  449 Spidermonkey Cycling
17394.02 James VanSloun (5 - Cat4)   Minneapolis, MN 348396  431 Birchwood/GIS
18407.72 Nathan Birkmeier (11 - Cat3)   Andover, MN 147127  443 
19421.42 Derek Moran (6 - Cat4)   Eden, WI 389934  415 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
20435.12 Jim Elkins   La Crosse, WI 378362  436 
21448.82 Brian Thurow (7 - Cat4)   Winona, MN 297725  430 Brone's Bike Shop
22462.52 Kaveh Rahimi (8 - Cat4)   Minneapolis, MN 109865  418 
23476.22 Barney Sheafor (12 - Cat3)   Middleton, WI 210543  420 Trek Midwest Team
24489.92 Matthew Allen (9 - Cat4)   La Crosse, WI 367983  401 Brone's Bike Shop
25503.62 Benny Smith (13 - Cat3)   Milwaukee, WI 312254  421 Team Velocause
26517.32 Frederick Gray (10 - Cat4)   Minneapolis, MN 246498  427 Birchwood/GIS
27531.02 Jorge Odio (11 - Cat4)   Alexandria, MN 54890  440 Subway Cycling Team
28544.72 Randy King (14 - Cat3)   Oak Creek, WI 242470  412 Lakes Area Physical Therapy
29558.42 Steve OMalley (12 - Cat4)   La Crosse, WI 350550  416 ORA Cycling
30572.12 Otley Freymiller (13 - Cat4)   Deerfield, WI 381981  433 
31585.82 Rit Booth (14 - Cat4)   Milwaukee, WI 51735  444 Hampshire Cycle Club
DNF Larry Gausmann (Cat5)   Cottage Grove, WI 340324  408 Brazen Dropouts
DNF Luke Helland (Cat4)   Minneapolis, MN 368004  409 Balance Cycling
DNF Christopher Hubbuch (Cat4)   La Crosse 348746  410 Brone's Bike Shop
DNF Andrew Kenth (Cat3)   Franklin, WI 368502  411 Lakes Area Physical Therapy
DNF David Studner (Cat3)   Madison, WI 132116  422 Trek Midwest Team
DNF Bradley Cullen (Cat3)   Chilton, WI 47563  437 Diablo Cycling
DNF Michael Springer (Cat5)    Janesville, WI 227553  425 Janesville Velo Club
DNF Tim Morgan (Cat4)   Minneapolis, MN 294868  429 Synergy
DNF Brettschneider Getschow (Cat4)   Appleton, WI 368012  432 Diablo Cycling
DNF Marvin Wanders (Cat5)   La Crosse, WI 378745  435 ORA Cycling
DNF Robert Marhefke (Cat3)   River Falls, WI 22498  441 ORA Cycling/
DNF Andy Woyte (Cat4)   Milwaukee 52184  445 
DNF Daniel vanderWeide (Cat4)   Madison, WI 393307  447 

Men - Masters 1/2/3 - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
194.15 Greg Cullen (1 - Cat2)   Menasha, WI 53729  502 Diablo Cycling
2102.08 Michael Froh (2 - Cat2)   Milwaukee, WI 172255  505 Team Velocause
3110.01 Jay Woller (3 - Cat2)   St. Louis Park, MN 41777  537 Minneapolis Bicycle Racing Club/
4117.94 John Robertson (4 - Cat2)   Sherwood, WI 59327  515 Diablo Cycling
5125.87 Doug Wambach (5 - Cat2)   Menomonee Falls, WI 263312  508 KS Energy Services / Team Wisconsin
6133.80 Mike Bobusch (6 - Cat2)   Appleton, WI 133649  530 River Valley Cycling Club- RVCC/
7141.73 Christopher Morris (7 - Cat2)   Wausau, WI 55692  512 Great Dane Velo Club
8149.66 Franz Rinkleff (8 - Cat2)   Rochester, MN 52040  531 Rochester / CycloCarbon
9157.59 ANDRZEJ KRZYSIAK (1 - Cat3)   Justice Il 402874  509 WDT-Allvoi International Cycling Team
10165.52 Jay Henderson (9 - Cat2)   Minneapolis, MN 15779  533 THC
11173.45 Gene Tolli (10 - Cat2)   Albany, WI 83764  517 Team Velocause
12181.38 Steven Flurry (11 - Cat2)   Fond Du Lac, WI 66051  504 CZ Velo
13189.31 Gregory LaVick (12 - Cat2)   St. Paul, MN 20517  532 THC
14197.24 Jeramey Werbelow (13 - Cat2)   West Bend, WI 287594  519 Team Extreme
15205.17 Dave Dineen (14 - Cat2)   Wauwatosa, WI 336678  503 KS Energy Services / Team Wisconsin
17221.03 Jeremiah Sagel (15 - Cat2)   Edina, MN 31058  528 Freewheel Bike
18228.96 Charles Townsend (16 - Cat2)   Mendota Heights, MN 46011  536 NorthStar Mentors
19236.89 Eric Knuth (17 - Cat2)   Madison, WI 203995  529 Trek Midwest Team
21252.75 Bart Hollaren (18 - Cat2)   Rosemount, MN 333156  525 St Paul Bicycle Racing Club
22260.68 Mark Harms (2 - Cat3)   Madison, WI 180869  506 5Nines/Motorless Motion
23268.61 Mark Hughes (19 - Cat2)   Waukesha, WI 56093  507 CZ Velo
24276.54 Rick Laliberte (20 - Cat2)   Fargo, ND 210611  527 Synergy
25284.47 Derek Hughes (21 - Cat2)   Appleton, WI 291716  524 Team Velocause
26292.40 Lewis Perna (22 - Cat2)   Rochester, MN 56269  513 Rochester
27300.33 Michael Meteyer (3 - Cat3)   Madison, WI 321876  535 Trek Midwest Team
28308.26 Michael Mardosz (23 - Cat2)   Woodland, MN 260519  526 Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
29316.19 John Van Susteren (24 - Cat2)   Mukwonago, WI 208025  523 LAPT CC
30324.12 Dave Gray (4 - Cat3)   Saint Paul, MN 192457  539 MBRC/Flanders
31332.05 Mario Medina (25 - Cat2)   Sussex, WI 181488  511 Team Velocause
32339.98 Robert Marhefke (5 - Cat3)   River Falls, WI 22498  538 ORA Cycling/
DNF Daniel Logan (Cat2)   Osceola, WI 278481  510 River Valley Cycling Club- RVCC
DNF Garrett Ping (Cat3)   Winona, MN 246489  514 Brone's Bike Shop
DNF Kent McDaniel (Cat2)   Altoona, WI 23374  520 
DNF Bradley Cullen (Cat3)   Chilton, WI 47563  521 Diablo Cycling
DNF Billy Jones (Cat1)   Milwaukee, WI 53173  522 Intelligentsia Coffee
DNF Brian Rybarik (Cat2)   Madison, WI 120099  534 ISCorp Cycling p/b Intellgentsia Coffee

Men - Jr U15 Boys - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1310.85 Jake Tarnowski   Milwaukee, WI 306400  12 ISCorp Cycling p/b Intellgentsia Coffee
2329.46 Isaac Bryant   Maplewood, MN 383319  Minnesota Junior Cycling Inc.
3348.07 Dominic Falter   Westby, WI 404923  NorthStar Development Cycling
4366.68 Alex Woyte   Milwaukee, WI 400606  18 
5385.29 Nick Carter   Minneapolis, MN 361308  NorthStar Development Cycling
6403.90 Tyler Reynolds   Pella, IA 361385  10 Jimmy John's Racing Team
7422.51 Garrett Zueger   Marquette, MI 349858  15 West Michigan Coast Riders
8441.12 Nick Gordon   Chanhassen, MN 364797  Minnesota Junior Cycling Inc.
9459.73 Peter Moore   Saint Paul, MN 406570  Minnesota Junior Cycling Inc.
10478.34 Ethan Peterson   Minneapolis, MN 360805  NorthStar Development Cycling
11496.95 Ian Tweedie   New Berlin, WI 377207  13 ISCorp Cycling p/b Intellgentsia Coffee
12515.56 Jae Walters   La Crosse 408377  14 
13534.17 Joey Mittelberg   Ewing, MO 392305  Team Mack Racing Assoc. LTD
14552.78 Riley Buchheit   Elkhorn, WI 433193  16 
15571.39 Jack Carter   Minneapolis 413420  17 NorthStar Development Cycling
16590.00 Jack Spende   Walworth 407384  11 ISCorp Cycling p/b Intellgentsia Coffee
DNF Sam Naggatz   Sun Prairie 430853  

Men - Jr 17-18 Boys - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1192.04 Michael Gaines   Minneapolis, MN 244643  63 NorthStar Development
2257.82 Ethan Furois   Falcon Heights, MN 322612  64 NorthStar Development Cycling
3323.60 Brian Gaines   Minneapolis, MN 244626  62 NorthStar Development Cycling
4389.38 Erik Lecy   Apple Valley, MN 374710  61 Minnesota Junior Cycling Inc.

Men - Jr 15-16 Boys - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1186.18 Logan Zueger   Marquette, MI 312890  52 West Michigan Coast Riders
2211.89 Stephen Sodergren   Baraboo, WI 295777  55 ISCorp Cycling p/b Intellgentsia Coffee
3237.60 Simon Jones   Milwaukee, WI 291893  54 Hincapie Development team
4263.31 Marco Wajda   Brookfield, WI 430954  34 Lakes Area Physical Therapy
5289.02 Grant Wass   Rochester, MN 403702  35 Rochester
6314.73 Bjorn Larson   Duluth  406220  32 NorthStar Development Cycling
7340.44 Trek Malarski   Duluth Mn 389774  33 Omnium Racing
8366.15 Dominic Falter   Westby, WI 404923  40 NorthStar Development Cycling
9391.86 Tyler Reynolds   Pella, IA 361385  39 Jimmy John's Racing Team
10417.57 Jake Tarnowski   Milwaukee, WI 306400  37 ISCorp Cycling p/b Intellgentsia Coffee
11443.28 Morgan Ballesteros   Oregon, WI 390716  31 
12468.99 Dylen Wetteland   Roseville, MN 379053  36 North Star Development Cycling
13494.70 Ian Tweedie   New Berlin, WI 377207  53 ISCorp Cycling p/b Intellgentsia Coffee
DNF Logan Zueger   Marquette, MI 312890  38 West Michigan Coast Riders

Men - Elite Category 4/5 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1282.47 Kasey Bacso (1 - Cat5)   Plymouth, MN 296247  658 
2287.61 Jacob Okamoto   Minneapolis, MN 347128  638 
3292.75 Steve Bailey   Rochester, MN 379632  602 Rochester
4297.89 Grant Flick   Minneapolis, MN 390956  608 
5303.03 Brian Malarski   Chicago Il 68091  618 Omnium Racing
6308.17 Noah Wilson   Minneapolis Mn 367722  633 
7313.31 Steven Trebatoski   Shorewood, WI 357496  630 BELGIANWERKX
8318.45 Patrick Griffith   Osseo, MN 431936  611 
9323.59 Jack Niewold   Madison, WI 403588  642 Brazen Dropouts Cycling Team
10328.73 Jelle de Jong   La Crosse, WI 432222  607 
11333.87 Tony Lemke   Fitchburg, WI 229660  667 Trek Midwest Team
12339.01 Derek Van De Velde   Minneapolis, MN 360270  631 Omnium Racing
13344.15 Samuel Spende   Walworth, WI 388853  628 ISCorp Cycling p/b Intellgentsia Coffee
14349.29 Peter Monko   Chicago, IL 312524  620 Spidermonkey Cycling
15354.43 Carl Meine (2 - Cat5)   La Crosse, WI 423563  619 
16359.57 Colin Kennedy (3 - Cat5)   Madison, WI 425709  614 Brone's Bike Shop
17364.71 James Barclay   Chicago, IL 385856  603 xXx Racing
18369.85 Michael Smith   Waunakee 379049  626 Great Dane Velo Club
19374.99 Gaben Moore   Madison, WI 365234  621 MadCity Racing
20380.13 Jason Sholly   Clear Lake, IA 367932  625 North Iowa Spin
21385.27 Christopher Fursa   Rochester 358981  610 Rochester
22390.41 Matthew Saxman   Rochester Mn 341892  637 Brone's Bike Shop
23395.55 Kevin Whitford   Chicago, IL 393810  632 xXx Racing
24400.69 Joseph Hagen (4 - Cat5)   Madison, WI 405247  612 
25405.83 John Ramkey   Madison 431618  624 Great Dane Velo Club (GDVC)
26410.97 John Cline   Chicago, IL 265399  634 Adams Avenue Bicycles
27416.11 Erin Young   Minneapolis, MN 349220  655 Team Vulpes
28421.25 Eric Applen   Rochester, MN 243390  601 Rochester
29426.39 Christopher Besaw   Racine, WI 413294  604 Brazen Dropouts Cycling Team
30431.53 Jake Tarnowski   Milwaukee, WI 306400  671 ISCorp Cycling p/b Intellgentsia Coffee
31436.67 Andy Woyte   Milwaukee 52184  663 
32441.81 Eric Stull   La Crosse 288265  662 
33446.95 Benjamin Todt   Albuquerque , NM 406281  629 
34452.09 Nelsen Wahlstrom   Marshfield, WI 310647  636 
35457.23 Raymond Pitzka   Grafton, WI 385571  622 Team Extreme
36462.37 Boyd Hansen   Minneapolis, MN 316412  661 Omnium Racing
37467.51 Josh McKinney   Waterloo, WI 361677  668 
38472.65 Ryan Pokorny   West Bend 306283  623 Team Extreme
39477.79 Bradley Byrge   Menomonee Falls, WI 93230  657 Team Pedal Moraine
40482.93 Otley Freymiller   Deerfield, WI 381981  640 
41488.07 Tyler Reynolds   Pella, IA 361385  670 Jimmy John's Racing Team
42493.21 Keegan Bohn (5 - Cat5)   Monona, WI 401867  605 Brone's Bike Shop
44503.49 Terry Flynn (6 - Cat5)   Ada, MN 297547  665 
45508.63 Steven Friederich (7 - Cat5)   Saukville, WI 369029  609 
46513.77 Marc Couturier (8 - Cat5)   Platteville, WI 395631  641 University of Wisconsin-Platteville
47518.91 Curran Beckler (9 - Cat5)   Tiffin, IA 399296  659 
48524.05 Steven Chase   Rochester, MN 424300  656 
49529.19 David Williamson   Williamsport, MD 38445  672 
50534.33 Dustin Kilness   Eau Claire, WI 432900  615 
51539.47 Ian Tweedie (10 - Cat5)   New Berlin, WI 377207  666 ISCorp Cycling p/b Intellgentsia Coffee
52544.61 Shawn Henning (11 - Cat5)   Sheboygan Falls, WI 369722  639 University of Wisconsin-Platteville
53549.75 Riley Buchheit   Elkhorn, WI 433193  660 
DNF Peter Lanzel   Madison, WI 391509  617 Great Dane Velo Club (GDVC)
DNF Tim Morgan   Minneapolis, MN 294868  635 Synergy
DNF Nico Tovar   Eau Claire, WI 418116  643 
DNF Nicholas Berndt   La Crosse, WI 433284  644 
DNF Alex Woyte   Milwaukee, WI 400606  664 
DNF Matthew Young (Cat5)   Waterloo, WI 430007  669 
DNF Cain Cushion   Readlyn, IA 300935  673 

Men - Pro/Cat 1/2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
173.52 Peter Olejniczak (1 - Cat1)   Roseville, MN 185493  837 Mitsubishi Laser/Grand Performance
277.80 Dan Teaters (2 - Cat1)   Green Bay , WI 214818  853 Team Wheel & Sprocket
382.08 Maxwell Anderson (3 - Cat1)   Hartford, WI 178840  803 LAPT CC
486.36 Michael Sencenbaugh (4 - Cat1)   Carroll, IA 239743  831 Heartland Velo
590.64 Gregg Brandt (5 - Cat1)   Winona 227165  805 
694.92 Colin Catlin (1 - Cat2)   Arden Hills, MN 295785  807 NorthStar Development Cycling
799.20 Mark Norton (2 - Cat2)   Madison, WI 291138  850 KS Energy Services / Team Wisconsin
8103.48 Gregory Alexander (6 - Cat1)   Woodbury, MN 298718  801 Mitsubishi Laser/Grand Performance
9107.76 Erik Loberg (3 - Cat2)   Minneapolis, MN 213434  822 
10112.04 Christopher Hill (4 - Cat2)   Racine, WI 186263  851 KS Energy Services / Team Wisconsin
11116.32 Billy Jones (7 - Cat1)   Milwaukee, WI 53173  815 Intelligentsia Coffee
12120.60 Brian Kaker (5 - Cat2)   Milwaukee, WI 240194  816 LAPT CC
13124.88 Tim Savre (8 - Cat1)   St Paul, MN 371826  842 Mitsubishi Laser/Grand Performance
14129.16 Jordan Cullen (9 - Cat1)   Hudson, WI 229280  808 Hagens Berman U-23
15133.44 Leif Byrge-Liebig (10 - Cat1)   Menomonee Falls, WI 280257  849 ISCorp Cycling p/b Intellgentsia Coffee
16137.72 Darrell Kohli (6 - Cat2)   Rapid River, MI 251212  819 University of Wisconsin-Madison
17142.00 Nicholas Kimpton (7 - Cat2)   Minneapolis, MN 293536  818 MBRC/Flanders
19150.56 Michael Woell (11 - Cat1)   Minneapolis, MN 227850  832 Freewheel Bike
20154.84 Ian Stanford (12 - Cat1)   White Bear Lake, MN 175718  835 Revolution Cycle/Twin Six
21159.12 Zachary Nehr (8 - Cat2)   Whitefish Bay 267850  825 ISCorp Cycling p/b Intellgentsia Coffee
22163.40 chris yotter (13 - Cat1)   Saint Paul, MN 318312  804 Mitsubishi Laser/Grand Performance
23167.68 Chris Anderson (9 - Cat2)   Maple Grove, MN 366326  802 Flat City Cycling Club Inc.
24171.96 Brian Rach (14 - Cat1)   Chilton, WI 257820  829 Lakes Area Physical Therapy
25176.24 Jeremiah Sagel (10 - Cat2)   Edina, MN 31058  854 Freewheel Bike
26180.52 Justin Michels (11 - Cat2)   Neenah, WI 312324  824 Diablo Cycling
27184.80 Jedadiah Schaller (12 - Cat2)   La Crosse, WI 378289  843 River Valley Cycling Club- RVCC
28189.08 Paul Harrison (13 - Cat2)   Minneapolis , MN 94132  813 Freewheel Bike
29193.36 Benjamin Wizner (14 - Cat2)   Onalaska, WI 200310  834 Brone's Bike Shop
30197.64 Tristin Bentzler (15 - Cat1)   Chippewa Falls, WI 161188  855 Synergy
31201.92 Adam Hanson (16 - Cat1)   Duluth, MN 108535  812 Brone's Bike Shop
32206.20 Drew Wilson (15 - Cat2)   Rochester, MN 321766  841 Rochester / CycloCarbon
33210.48 Robert Ferris (16 - Cat2)   Minneapolis , MN 270588  809 Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
34214.76 Travis Furman (17 - Cat2)   Lincoln, NE 336770  810 Heartland Velo
35219.04 Tristan Petsch-Horvath (18 - Cat2)   Elkhorn, WI 312080  827 Lakes Area Physical Therapy
36223.32 Jake Buescher (19 - Cat2)   Evanston, IL 333296  806 xXx Racing
37227.60 Nicholas Sabel (20 - Cat2)   Ripon, WI 263354  830 Lakes Area Physical Therapy
38231.88 Rick Laliberte (21 - Cat2)   Fargo, ND 210611  821 Synergy
39236.16 Andrew Gierke (22 - Cat2)   Eau Claire, WI 298058  811 Synergy
40240.44 Matthew Broeren (23 - Cat2)   Rochester, MN 310534  840 Rochester
41244.72 Benjamin Schinke (24 - Cat2)   Minneapolis, MN 221927  848 Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
42249.00 Adam McClurg (17 - Cat1)   Waukesha, WI 222744  852 LAPT CC
43253.28 Adam Ventling (25 - Cat2)   Urbandale, IA 316080  833 Heartland Velo
44257.56 Matthew Petersen (26 - Cat2)   Minneapolis, MN 244920  826 Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
45261.84 Eric Hill (18 - Cat1)   Hartland, WI 334878  814 Lakes Area Physical Therapy
46266.12 Kyle Olson (27 - Cat2)   Roseville, MN 298937  839 Synergy
DNF Marc Kermisch (Cat2)   Maple Grove, MN 80629  817 Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
DNF Ben LaForce (Cat2)   Chicago, IL 230509  820 xXx Racing
DNF Michael Mardosz (Cat2)   Woodland, MN 260519  823 Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
DNF Trent Ping (Cat2)   La Crosse, WI 234060  828 Brone's Bike Shop
DNF Jens Brabbit (Cat1)   La Crosse 184406  836 River Valley Cycling Club- RVCC
DNF Kip Spaude (Cat1)   Watertown, WI 199775  838 ISCorp Cycling/NCSF

Men - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1113.37 Ken Hum   Waukesha 291669  731 Joyride
2120.89 Chris Lowry   La Crosse, WI 397287  718 Brone's Bike Shop
3128.41 Kyle Kato   West Des Moines, IA 380015  739 Rasmussen Bike Shop
4135.93 Michael Gaines   Minneapolis, MN 244643  711 NorthStar Development
5143.45 Royce Breckon   Madison, WI 284293  740 KS Energy Services / Team Wisconsin
6150.97 Frederick Derocher   West Allis 391071  706 KS Energy Services / Team Wisconsin
7158.49 David Blodgett   Madison, WI 296428  704 Great Dane Velo Club
8166.01 Jadon Jaeger   Bayside, WI 344420  715 BELGIANWERKX
9173.53 Matthew Montesano   Minneapolis, MN 277696  737 Second Chance Racing p/b Zubaz
10181.05 Logan Zueger   Marquette, MI 312890  728 West Michigan Coast Riders
11188.57 Brent Williams   Appleton Wi 385995  727 Diablo Cycling
12196.09 Andrew Scheyer   Chicago, IL 351566  722 Jus d'Orange
13203.61 Aaron Baker   Chicago, IL 397713  702 xXx Racing
14211.13 Andrew Hellpap   Belleville, WI 338786  736 Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
15218.65 Jason Anderson   Des Moines, IA 379952  701 Sakari Race Team
16226.17 Daniel Fluegel   South Beloit, IL 375699  708 Michael's Cycles Team
17233.69 Erik Nasby   La Crosse, WI 395961  720 Brone's Bike Shop
18241.21 Kevin Mulligan   Waukesha, WI 399918  719 Lakes Area Physical Therapy
19248.73 Tyler Giese   Madison, WI 402420  712 Great Dane Velo Club
20256.25 Teddy kostadinov   Prospect Heights, IL 368667  717 Jus d'Orange
21263.77 Atanas Petrov   Chicago, IL 354214  721 
22271.29 Nicholas Hardt   Lake Elmo, MN 359706  714 Chilkoot Racing
23278.81 Alec Carlson   Fargo, ND 271992  705 Mitsubishi Laser/Grand Performance
24286.33 Paul Halupka   Chicago 356578  713 Jus d'Orange
25293.85 Tyler Stein   Fort Atkinson, WI 310045  725 THEY
26301.37 John Berberich   Beloit, WI 340852  703 Michael's Cycles Team
27308.89 Stephen Sodergren   Baraboo, WI 295777  724 ISCorp Cycling p/b Intellgentsia Coffee
28316.41 Caleb Vukovich   West Des Moines , IA 305778  726 Heartland Velo
29323.93 Ethan Furois   Falcon Heights, MN 322612  709 NorthStar Development Cycling
30331.45 Steve Reynolds   Pella, IA 244044  730 Jimmy John's Racing Team
31338.97 Simon Jones   Milwaukee, WI 291893  716 Hincapie Development team
32346.49 Chris Fischer   Minneapolis, MN 327300  707 Synergy
33354.01 Kevin Thum   River Falls 371405  733 University of Wisconsin-Platteville
34361.53 Karl Schuchard   Minneapolis, MN 318690  723 University of Minnesota Cycling - Twin C
35369.05 Philip Couturier   Antigo Wi 370173  732 BELGIANWERKX
36376.57 Mark Zalewski   Wheaton, IL 172471  738 Spidermonkey Cycling
DNF Brian Gaines   Minneapolis, MN 244626  710 NorthStar Development Cycling
DNF Dan Rudrud   Wilmette, IL 189312  729 Bahati Foundation/WinTeam Racing
DNF Nathan Birkmeier   Andover, MN 147127  741 

Women - Women Open - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
193.00 Kelly Catlin   Arden Hills 383424  202 NorthStar Development Cycling
2106.06 Abby Ruess   Saint Paul, MN 312258  214 St Paul Bicycle Racing Club
3119.12 Anne Meyer   La Crosse, WI 55494  232 Mercy-Specialized
4132.18 Nicole Mertz   Minneapolis 367685  209 ISCorp Cycling p/b Intellgentsia Coffee
5145.24 Nicole Fiala   Davenport, IA 310791  203 Trek Store Davenport
6158.30 Jennifer Koch   Wauwatosa, WI 315168  219 ISCorp Cycling p/b Intellgentsia Coffee
7171.36 Sarah Rice   Chicago, IL 93856  211 Spidermonkey Cycling
8184.42 Carol Jeane Sansome   Eagan, MN 211756  216 St Paul Bicycle Racing Club
9197.48 Sarah Szefi   Chicago, IL 410450  223 PSIMET Racing
10210.54 Arrietta Clauss   Madison, WI 266230  230 Trek Midwest Team
11223.60 Lauren Wissman   Chicago 401145  215 Spidermonkey Cycling
12236.66 Emma Swartz   Madison Wi 286164  212 Team Wheel & Sprocket
13249.72 Corey Coogan Cisek   Minneapolis, MN 261947  218 The Fix Studio
14262.78 Andrea Pether   Lake Geneva, WI 343188  210 ISCorp Cycling p/b Intellgentsia Coffee
15275.84 Christine Thornburg   Lincolnshire, IL 406781  222 Alberto's Sport
16288.90 Hayley Giddens   Wanganui  380901  206 ISCorp Cycling p/b Intelligentsia Coffee
17301.96 Lisa Johns   Madison, WI 379243  208 Trek Midwest Team
18315.02 Jennie Zhu   Minneapolis, MN 343332  220 St Paul Bicycle Racing Club
19328.08 Tara McCloskey   Madison, WI 378157  227 Magnus
20341.14 Diane Schlipper   Madison, WI 343160  213 Trek Midwest Team
21354.20 Gabrielle Russell   Richfield  384294  229 Birchwood/GIS
22367.26 MaryKay Marino   Frankfort Il 370666  221 Joyride
23380.32 Anya Malarski   Duluth Mn 302412  226 NorthStar Development Cycling
24393.38 Cheryl Barker   Hudson, WI 264108  231 Girl Fiend Cycling Team
25406.44 Heidi Ploeg   Middleton, WI 219462  217 Trek Midwest Team
26419.50 Amanda Pollock   Chippewa Falls, WI 433271  225 
DNF Emily Bramel   Little Canada, MN 346420  201 NorthStar Development Cycling
DNF cathy frampton   La Grange, IL 275322  204 PSIMET Racing
DNF Natalia Franco   Kenosha, WI 432770  205 
DNF Kim Caruso   Palatine, IL 433368  224 

Women - Women Category 4 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1228.41 Christine Thornburg   Lincolnshire, IL 406781  117 Alberto's Sport
2243.97 Anya Malarski   Duluth Mn 302412  106 NorthStar Development Cycling
3259.53 Jennifer Picciolo   Milwaukee, WI 365134  110 ISCorp Cycling p/b Intellgentsia Coffee
4275.09 Stephanie Winner   Muskego, WI 370518  116 LAPT CC
5290.65 MayaLisa Holzman   Madison, WI 396414  105 Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
6306.21 Denise Ward   Minneapolis, MN 69854  115 Omnium Racing
7321.77 Kelly Clarke   Chicago, IL 334580  103 Spidermonkey Cycling
8337.33 Lindsey Fahey   Chicago, IL 397587  199 Spidermonkey Cycling
9352.89 Sara Patterson   Waukesha, WI 430499  125 LAPT CC
10368.45 Jennifer Skierka   Milwaukee, WI 376377  112 ISCorp Cycling p/b Intellgentsia Coffee
11384.01 Angela Theriault   Whitefish Bay, WI 210864  124 LAPT CC
12399.57 Anna Schwinn   Minneapolis, MN 230647  127 Koochella
13415.13 Kelsey Phillips   Chicago 425714  109 Spidermonkey Cycling
14430.69 Katie Weber   Whitefish Bay, WI 279945  122 ISCorp Cycling p/b Intellgentsia Coffee
15446.25 Sadie Tennessen   La Crosse, WI 404584  113 River Valley Cycling Club- RVCC
16461.81 Cammy Carlson   Fargo 431636  102 Flat City Cycling Club Inc.
17477.37 Tara McCloskey   Madison, WI 378157  107 Magnus
18492.93 Kim Caruso   Palatine, IL 433368  118 
19508.49 Ivy Andersen   La Crosse Wi 376065  101 Brone's Bike Shop
20524.05 Lynn LeRoy   Franklin, WI 311696  126 Lakes Area Physical Therapy
21539.61 Dawn Tweedie   New Berlin 420103  114 ISCorp Cycling p/b Intellgentsia Coffee

Women - Jr U15 Girls - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Veronica Church   Owatonna, MN 366953  21 TWENTY16 Junior Development Team
2 Megan Tweedie   New Berlin, WI 423086  23 ISCorp Cycling p/b Intellgentsia Coffee

Women - Jr 15-16 Girls - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1198.04 Bethany Sodergren   Baraboo, WI 298556  48 ISCorp Cycling p/b Intellgentsia Coffee
2346.70 Alijah Beatty   Washington, IA 350706  46 North Star Development Cycling
3495.36 Kendra Law   Coralville 413299  47 New Pioneer Food Co-op

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSpyBonk BreakerUSACDFOSMOSierra NevadaCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee