Race Results for
La Crosse Omnium
La Crosse, WI
(Event Information)
Time Trial on 05/02/2014

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters 50+ - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1506.17 Eric Knuth (1 - Cat2)   Madison, WI09:21.5 203995  307 Trek Midwest Team
2509.62 Michael Meteyer (1 - Cat3)   Madison, WI09:56.8 321876  310 Trek Midwest Team
3513.07 Michael Thomsen (2 - Cat3)   Davenport, IA10:03.0 97215  314 Trek Store Davenport
4516.52 Barney Sheafor (3 - Cat3)   Middleton, WI10:10.1 210543  311 Trek Midwest Team
5519.97 Daniel vanderWeide (1 - Cat4)   Madison, WI10:28.9 393307  316 
6523.42 Charles Townsend (2 - Cat2)   Mendota Heights, MN10:29.5 46011  315 NorthStar Mentors
7526.87 Robert Lutz (1 - Cat5)   Madison, WI10:40.0 286335  308 Brazen Dropouts
8530.32 Ross Adams (2 - Cat4)   Lake Geneva, WI10:45.0 364980  302 Team Velocause
9533.77 Frank Zink (3 - Cat4)   Saint Paul10:56.0 423709  319 Synergy
10537.22 Kent McDaniel (3 - Cat2)   Altoona, WI11:04.0 23374  309 
11540.67 John Coyle (4 - Cat4)   Whitefish Bay, WI11:24.9 273929  305 Brazen Dropouts
12544.12 Ralph Heath (5 - Cat4)   Lacrosse, WI12:01.0 160985  301 ORA Cycling
13547.57 Kenneth Simpson   Holmen, WI12:23.8 397616  312 
14551.02 Rit Booth (6 - Cat4)   Milwaukee, WI12:28.1 51735  304 Hampshire Cycle Club
15554.47 Mark Barrette (7 - Cat4)   Beaver Dam, WI13:07.5 106934  303 Hammer/Charity of Choice
16557.92 Brad Wickersham   La Crosse, WI14:29.8 431207  318 
17561.37 Robin Swartz   La Crescent, MN15:09.2 432607  313 
DNS David Hudson (Cat3)   Chicago, IL 286044  306 xXx Racing
DNS Rick Walters (Cat5)   La Crosse, WI 427730  317 

Men - Masters 3/4/5 - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1534.22 jeremiah andersen (1 - Cat2)   La Crosse, WI09:27.7 356726  402 River Valley Cycling Club- RVCC
2535.99 Grzegorz Monko (1 - Cat3)   Buffalo Grove, IL09:34.6 381944  414 WDT-Allvoi International Cycling Team
3537.76 Benny Smith (2 - Cat3)   Milwaukee, WI09:46.0 312254  421 Team Velocause
4539.53 David Peterson (3 - Cat3)   Minneapolis, MN09:52.3 239997  417 NorthStar Mentors
5541.30 Matthew Allen (1 - Cat4)   La Crosse, WI09:58.7 367983  401 Brone's Bike Shop
6543.07 David Studner (4 - Cat3)   Madison, WI10:00.1 132116  422 Trek Midwest Team
7544.84 Randy King (5 - Cat3)   Oak Creek, WI10:23.5 242470  412 Lakes Area Physical Therapy
8546.61 Luke Helland (2 - Cat4)   Minneapolis, MN10:25.8 368004  409 Balance Cycling
9548.38 Kaveh Rahimi (3 - Cat4)   Minneapolis, MN10:28.6 109865  418 
10550.15 Thomas Falter (6 - Cat3)   Westby, WI10:35.6 58196  407 NorthStar Mentors
11551.92 Christopher Hubbuch (4 - Cat4)   La Crosse10:36.4 348746  410 Brone's Bike Shop
12553.69 Derek Moran (5 - Cat4)   Eden, WI10:43.2 389934  415 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
13555.46 Douglas Carter (6 - Cat4)   Minneapolis, MN10:43.7 283695  405 NorthStar Mentors
14557.23 Todd Bugnacki (7 - Cat3)   Franklin, WI10:53.8 81238  404 Team Velocause
15559.00 Steven Scherck (7 - Cat4)   Menasha, WI11:47.9 116306  419 Diablo Cycling
16560.77 Andrew Dahl   La Crosse, WI11:48.9 433314  406 
17562.54 Steve OMalley (8 - Cat4)   La Crosse, WI11:57.3 350550  416 ORA Cycling
18564.31 Stephen Wagner   La Crosse, WI11:57.7 433356  423 
19566.08 Andrew Kenth (8 - Cat3)   Franklin, WI12:05.9 368502  411 Lakes Area Physical Therapy
20567.85 Larry Gausmann (1 - Cat5)   Cottage Grove, WI12:10.1 340324  408 Brazen Dropouts
21569.62 James Merrifield (9 - Cat3)   Janesville, WI12:33.4 52315  413 Trek Midwest Team
22571.39 Robert Anderson (9 - Cat4)   Neenah, WI12:34.7 380801  403 Diablo Cycling
DNS Barney Sheafor (Cat3)   Middleton, WI 210543  420 Trek Midwest Team

Men - Masters 1/2/3 - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1506.17 Mark Harms (1 - Cat3)   Madison, WI08:50.1 180869  506 5Nines/Motorless Motion
2509.48 Jedadiah Schaller (1 - Cat2)   La Crosse, WI09:28.4 378289  516 River Valley Cycling Club- RVCC
3512.79 Lewis Perna (2 - Cat2)   Rochester, MN09:29.2 56269  513 Rochester
4516.10 Eric Knuth (3 - Cat2)   Madison, WI09:34.3 203995  518 Trek Midwest Team
5519.41 Daniel Logan (4 - Cat2)   Osceola, WI09:36.1 278481  510 Brone's Bike Shop
6522.72 ANDRZEJ KRZYSIAK (2 - Cat3)   Justice Il09:45.1 402874  509 WDT-Allvoi International Cycling Team
7526.03 Garrett Ping (3 - Cat3)   Winona, MN09:45.6 246489  514 Brone's Bike Shop
8529.34 Michael Froh (5 - Cat2)   Milwaukee, WI09:45.9 172255  505 Team Velocause
9532.65 Steven Flurry (6 - Cat2)   Fond Du Lac, WI09:51.6 66051  504 CZ Velo
10535.96 Christopher Morris (7 - Cat2)   Wausau, WI10:00.9 55692  512 Great Dane Velo Club
11539.27 Greg Cullen (8 - Cat2)   Menasha, WI10:02.6 53729  502 Diablo Cycling
12542.58 John Robertson (9 - Cat2)   Sherwood, WI10:12.2 59327  515 Diablo Cycling
13545.89 Mario Medina (10 - Cat2)   Sussex, WI10:31.8 181488  511 Team Velocause
14549.20 Mark Hughes (11 - Cat2)   Waukesha, WI10:56.1 56093  507 CZ Velo
15552.51 Doug Wambach (12 - Cat2)   Menomonee Falls, WI11:17.0 263312  508 KS Energy Services / Team Wisconsin
16555.82 Dave Dineen (13 - Cat2)   Wauwatosa, WI11:23.6 336678  503 KS Energy Services / Team Wisconsin
17559.13 Gene Tolli (14 - Cat2)   Albany, WI12:29.6 83764  517 Team Velocause
18562.44 Jeramey Werbelow (15 - Cat2)   West Bend, WI13:13.5 287594  519 Team Extreme
DNS Chad Dean (Cat1)   Madison, WI 74509  501 5Nines/Motorless Motion

Men - Jr U15 Boys - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1538.73 Isaac Bryant   Maplewood, MN10:10.5 383319  Minnesota Junior Cycling
2540.64 Alex Woyte   Milwaukee, WI10:28.7 400606  18 
3542.55 Nick Carter   Minneapolis, MN10:41.0 361308  NorthStar Development Cycling
4544.46 Dominic Falter   Westby, WI10:43.3 404923  NorthStar Development
5546.37 Tyler Reynolds   Pella, IA10:45.1 361385  10 Jimmy John's Racing Team
6548.28 Garrett Zueger   Marquette, MI11:01.5 349858  15 West Michigan Coast Riders
7550.19 Nick Gordon   Chanhassen, MN11:12.4 364797  Minnesota Junior Cycling
8552.10 Jake Tarnowski   Milwaukee, WI11:23.3 306400  12 ISCorp Cycling p/b Intellgentsia Coffee
9554.01 Ethan Peterson   Minneapolis, MN11:29.9 360805  NorthStar Development Cycling
10555.92 Peter Moore   Saint Paul, MN12:07.6 406570  Minnesota Junior Cycling
11557.83 Jack Spende   Walworth12:49.1 407384  11 ISCorp Cycling p/b Intellgentsia Coffee
12559.74 Ian Tweedie   New Berlin, WI13:17.7 377207  13 ISCorp Cycling p/b Intellgentsia Coffee
13561.65 Riley Buchheit   Elkhorn, WI13:34.4 433193  16 
14563.56 Sam Naggatz   Sun Prairie14:17.0 430853  
15565.47 Joey Mittelberg   Ewing, MO14:38.8 392305  Team Mack Racing Assoc. LTD
16567.38 Owen Ping   Winona, MN16:13.5 404847  
DNS Jae Walters   La Crosse 408377  14 

Men - Jr 17-18 Boys - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erik Lecy   Apple Valley, MN11:02.5 374710  61 Inc.

Men - Jr 15-16 Boys - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Marco Wajda   Brookfield, WI09:42.7 430954  34 Lakes Area Physical Therapy
2545.65 Bjorn Larson   Duluth 10:32.4 406220  32 NorthStar Development Cycling
3551.30 Grant Wass   Rochester, MN10:45.1 403702  35 Rochester
4556.95 Trek Malarski   Duluth Mn11:48.3 389774  33 Omnium Racing
5562.60 Dylen Wetteland   Roseville, MN12:19.1 379053  36 Gopher Wheelmen
6568.25 Morgan Ballesteros   Oregon, WI12:47.2 390716  31 

Men - Elite Category 4/5 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Christopher Besaw   Racine, WI09:21.9 413294  604 Brazen Dropouts Cycling Team
2540.87 Patrick Griffith   Osseo, MN09:35.1 431936  611 
3541.74 Gaben Moore   Madison, WI09:41.6 365234  621 MadCity Racing
4542.61 Cody Hoggatt   Altoona09:42.3 403794  613 Great Dane Velo Club
5543.48 Colin Kennedy   Madison, WI09:45.4 425709  614 Brone's Bike Shop
6544.35 Jelle DeJong   La Crosse, WI09:49.7 432222  607 
7545.22 Michael Smith   Waunakee09:52.0 379049  626 Great Dane Velo Club
8546.09 Noah Wilson   Minneapolis Mn09:53.8 367722  633 Joyride
9546.96 Eric Applen   Rochester, MN09:53.9 243390  601 Rochester
10547.83 Grant Flick   Minneapolis, MN09:57.8 390956  608 University of Minnesota Cycling - Twin C
11548.70 James Barclay   Chicago, IL09:59.1 385856  603 xXx Racing
12549.57 Carl Meine (1 - Cat5)   La Crosse, WI10:02.4 423563  619 
13550.44 Derek Van De Velde   Minneapolis, MN10:02.5 360270  631 Omnium Racing
14551.31 Christopher Fursa   Rochester10:05.0 358981  610 Rochester
15552.18 Benjamin Todt   Albuquerque , NM10:07.0 406281  629 
16553.05 Peter Monko   Chicago, IL10:12.0 312524  620 Spidermonkey Cycling
17553.92 Brian Malarski   Chicago Il10:16.4 68091  618 Omnium Racing
18554.79 Steve Bailey   Rochester, MN10:17.4 379632  602 Rochester
19555.66 Peter Lanzel   Madison, WI10:22.2 391509  617 Great Dane Velo Club (GDVC)
20556.53 Joseph Hagen (2 - Cat5)   Madison, WI10:27.1 405247  612 
21557.40 Steven Trebatoski   Shorewood, WI10:27.5 357496  630 BELGIANWERKX
22558.27 Samuel Spende   Walworth, WI10:28.5 388853  628 ISCorp Cycling p/b Intellgentsia Coffee
23559.14 Raymond Pitzka   Grafton, WI10:40.8 385571  622 Team Extreme
24560.01 Keegan Bohn (3 - Cat5)   Monona, WI10:45.3 401867  605 
25560.88 Jason Sholly   Clear Lake, IA10:51.7 367932  625 North Iowa Spin
26561.75 Ryan Pokorny   West Bend10:58.7 306283  623 Team Extreme
27562.62 John Ramkey   Madison11:05.0 431618  624 Great Dane Velo Club (GDVC)
28563.49 Steven Friederich (4 - Cat5)   Saukville, WI11:06.7 369029  609 
29564.36 Kevin Whitford   Chicago, IL11:23.9 393810  632 xXx Racing
30565.23 Kyle Krause (5 - Cat5)   Elmwood, WI11:25.9 433201  616 
31566.10 Greg Spende (6 - Cat5)   Walworth, WI11:40.0 90741  627 Tread Head Cycling
32566.97 Dustin Kilness   Eau Claire, WI13:12.3 432900  615 
33567.84 Kurt Breitenbucher (7 - Cat5)   Chicago, IL14:19.2 424177  606 

Men - Community - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 John Klem   Menomonie, WI09:32.0 228886  907 
2545.94 Sam Franke   Viroqua, WI11:33.9 433160  906 
4557.82 Tim Ausavich   Holmen, WI12:07.0 398058  902 
5 Ashton Brennan   12:36.8  901 
6569.70 Harvey Bertrand   Onalaska, WI15:08.5 404679  903 
7575.64 Ervin Dukatz   La Crosse15:59.2 397783  904 
8581.58 David Moore   Saint Paul, MN16:03.7 432412  909 
9587.52 Ron Malzer   La Crosse, WI17:03.1 431482  908 

Men - Pro/Cat 1/2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1340.09 Jordan Cullen (1 - Cat1)   Hudson, WI08:10.3 229280  808 Hagens Berman U-23
2345.05 Travis Furman (1 - Cat2)   Lincoln, NE08:29.9 336770  810 Heartland Velo
3350.01 Nicholas Kimpton (2 - Cat2)   Minneapolis, MN08:34.5 293536  818 MBRC/Flanders
4354.97 Adam Hanson (2 - Cat1)   Duluth, MN08:36.4 108535  812 Brone's Bike Shop
5359.93 Gregg Brandt (3 - Cat1)   Winona08:36.7 227165  805 
6364.89 Darrell Kohli (3 - Cat2)   Rapid River, MI08:39.1 251212  819 University of Wisconsin-Madison
7369.85 Michael Sencenbaugh (4 - Cat1)   Carroll, IA08:39.3 239743  831 Heartland Velo
8374.81 Colin Catlin (4 - Cat2)   Arden Hills, MN08:39.6 295785  807 NorthStar Development Cycling
9379.77 Benjamin Wizner (5 - Cat2)   Onalaska, WI08:41.4 200310  834 Brone's Bike Shop
10384.73 Jake Buescher (6 - Cat2)   Evanston, IL08:44.2 333296  806 xXx Racing
11389.69 Zachary Nehr (7 - Cat2)   Whitefish Bay08:44.3 267850  825 ISCorp Cycling p/b Intellgentsia Coffee
12394.65 Justin Michels (8 - Cat2)   Neenah, WI08:44.4 312324  824 Diablo Cycling
13399.61 Eric Hill (5 - Cat1)   Hartland, WI08:47.9 334878  814 Lakes Area Physical Therapy
14404.57 Ian Stanford (6 - Cat1)   White Bear Lake, MN08:48.1 175718  835 Revolution Cycle/Twin Six
15409.53 Brian Rach (7 - Cat1)   Chilton, WI08:50.5 257820  829 Lakes Area Physical Therapy
16414.49 Michael Woell (8 - Cat1)   Minneapolis, MN08:55.0 227850  832 Freewheel Bike
17419.45 Michael Mardosz (9 - Cat2)   Woodland, MN08:56.1 260519  823 Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
18424.41 Matthew Petersen (10 - Cat2)   Minneapolis, MN08:57.0 244920  826 Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
19429.37 Rick Laliberte (11 - Cat2)   Fargo, ND09:04.2 210611  821 Synergy
20434.33 chris yotter (9 - Cat1)   Saint Paul, MN09:07.5 318312  804 Mitsubishi Laser/Grand Performance
21439.29 Adam Ventling (12 - Cat2)   Urbandale, IA09:09.1 316080  833 Heartland Velo
22444.25 Erik Loberg (13 - Cat2)   Minneapolis, MN09:09.5 213434  822 
23449.21 Billy Jones (10 - Cat1)   Milwaukee, WI09:15.9 53173  815 Intelligentsia Coffee
24454.17 Gregory Alexander (11 - Cat1)   Woodbury, MN09:17.5 298718  801 Mitsubishi Laser/Grand Performance
25459.13 Tristan Petsch-Horvath (14 - Cat2)   Elkhorn, WI09:24.1 312080  827 Lakes Area Physical Therapy
26464.09 Marc Kermisch (15 - Cat2)   Maple Grove, MN09:37.7 80629  817 Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
27469.05 Ben LaForce (16 - Cat2)   Chicago, IL09:37.8 230509  820 xXx Racing
28474.01 Nicholas Sabel (17 - Cat2)   Ripon, WI09:40.3 263354  830 Lakes Area Physical Therapy
29478.97 Maxwell Anderson (12 - Cat1)   Hartford, WI09:40.5 178840  803 LAPT CC
30483.93 Andrew Gierke (18 - Cat2)   Eau Claire, WI09:41.9 298058  811 Synergy
31488.89 Brian Kaker (19 - Cat2)   Milwaukee, WI09:46.7 240194  816 Lakes Area Physical Therapy
32493.85 Paul Harrison (20 - Cat2)   Minneapolis , MN09:50.5 94132  813 Freewheel Bike
33498.81 Robert Ferris (21 - Cat2)   Minneapolis , MN09:54.2 270588  809 Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
34503.77 Trent Ping (22 - Cat2)   La Crosse, WI09:59.5 234060  828 Brone's Bike Shop
35508.73 Chris Anderson (23 - Cat2)   Maple Grove, MN10:16.1 366326  802 Flat City Cycling Club Inc.
DNS Jens Brabbit (Cat1)   La Crosse 184406  836 River Valley Cycling Club- RVCC

Men - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1482.94 Alec Carlson   Fargo, ND08:49.7 271992  705 Mitsubishi Laser/Grand Performance
2485.68 David Blodgett   Madison, WI08:52.6 296428  704 Great Dane Velo Club
3488.42 Michael Gaines   Minneapolis, MN08:55.0 244643  711 NorthStar Development
4491.16 Tyler Stein   Fort Atkinson, WI08:56.3 310045  725 THEY
5493.90 Jadon Jaeger   Bayside, WI08:57.6 344420  715 BELGIANWERKX
6496.64 Simon Jones   Milwaukee, WI08:59.7 291893  716 Hincapie Development team
7499.38 Logan Zueger   Marquette, MI08:59.7 312890  728 West Michigan Coast Riders
8502.12 Chris Lowry   La Crosse, WI09:09.1 397287  718 Brone's Bike Shop
9504.86 Nicholas Hardt   Lake Elmo, MN09:09.4 359706  714 Chilkoot Racing
10507.60 Ethan Furois   Falcon Heights, MN09:15.5 322612  709 NorthStar Development Cycling
11510.34 Erik Nasby   La Crosse, WI09:24.7 395961  720 Brone's Bike Shop
12513.08 Frederick Derocher   West Allis09:32.5 391071  706 KS Energy Services / Team Wisconsin
13515.82 Aaron Baker   Chicago, IL09:35.4 397713  702 xXx Racing
14518.56 Stephen Sodergren   Baraboo, WI09:37.1 295777  724 ISCorp Cycling p/b Intellgentsia Coffee
15521.30 Andrew Scheyer   Chicago, IL09:37.4 351566  722 Jus d'Orange
16524.04 Jason Anderson   Des Moines, IA09:40.2 379952  701 Sakari Race Team
17526.78 Andrew Hellpap   Belleville, WI09:41.0 338786  736 Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
18529.52 Tyler Giese   Madison, WI09:48.4 402420  712 Great Dane Velo Club
19532.26 John Berberich   Beloit, WI09:50.0 340852  703 Michael's Cycles Team
20535.00 Paul Halupka   Chicago09:51.0 356578  713 Jus d'Orange
21537.74 Daniel Fluegel   South Beloit, IL09:54.3 375699  708 Michael's Cycles Team
22540.48 Caleb Vukovich   West Des Moines , IA09:58.0 305778  726 Heartland Velo
23543.22 Kevin Mulligan   Waukesha, WI10:06.1 399918  719 Lakes Area Physical Therapy
24545.96 Chris Fischer   Minneapolis, MN10:08.6 327300  707 Synergy
25548.70 Karl Schuchard   Minneapolis, MN10:10.4 318690  723 University of Minnesota Cycling - Twin C
26551.44 Brian Gaines   Minneapolis, MN10:17.6 244626  710 NorthStar Development Cycling
27554.18 Teddy kostadinov   Prospect Heights, IL10:33.3 368667  717 Jus d'Orange
28556.92 Brent Williams   Appleton Wi10:43.0 385995  727 Diablo Cycling
29559.66 Atanas Petrov   Chicago, IL10:52.8 354214  721 

Women - Women Category 4 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Cammy Carlson   Fargo11:32.0 431636  102 Flat City Cycling Club Inc.
2542.14 Kelly Clarke   Chicago, IL11:35.0 334580  103 Spidermonkey Cycling
3544.28 Sadie Tennessen   La Crosse, WI11:52.3 404584  113 River Valley Cycling Club- RVCC
4546.42 Anya Malarski   Duluth Mn11:53.1 302412  106 NorthStar Development Cycling
5548.56 Denise Ward   Minneapolis, MN11:54.8 69854  115 Omnium Racing
6550.70 MayaLisa Holzman   Madison, WI11:56.6 396414  105 Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
7552.84 Tara McCloskey   Madison, WI12:00.3 378157  107 Magnus
8554.98 Jennifer Skierka   Milwaukee, WI12:12.8 376377  112 ISCorp Cycling p/b Intellgentsia Coffee
9557.12 Ivy Andersen   La Crosse Wi12:28.3 376065  101 Brone's Bike Shop
10559.26 Jennifer Picciolo   Milwaukee, WI12:41.9 365134  110 ISCorp Cycling p/b Intellgentsia Coffee
11561.40 Lindsey Fahey   Chicago, IL13:08.0 397587  199 Spidermonkey Cycling
12563.54 Kelsey Phillips   Chicago14:24.9 425714  109 Spidermonkey Cycling
13565.68 Dawn Tweedie   New Berlin16:14.0 420103  114 ISCorp Cycling p/b Intellgentsia Coffee
14567.82 Amanda Pollock   Chippewa Falls, WI18:18.0 433271  111 
DNS Zoe Nance   Albuquerque, NM 213581  108 Zoefitness

Women - Women Open - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1496.11 Kelly Catlin   Arden Hills09:42.7 383424  202 NorthStar Development Cycling
2500.48 Emma Swartz   Madison Wi10:00.8 286164  212 Team Wheel & Sprocket
3504.85 Abby Ruess   Saint Paul, MN10:33.1 312258  214 St Paul Bicycle Racing Club
4509.22 Lisa Johns   Madison, WI10:34.4 379243  208 Trek Midwest Team
5513.59 Sarah Rice   Chicago, IL10:41.2 93856  211 Spidermonkey Cycling
6517.96 Andrea Pether   Lake Geneva, WI10:56.9 343188  210 ISCorp Cycling p/b Intellgentsia Coffee
7522.33 Natalia Franco   Kenosha, WI10:58.9 432770  205 
8526.70 Lauren Wissman   Chicago11:14.1 401145  215 Spidermonkey Cycling
9531.07 Nicole Mertz   Minneapolis11:26.9 367685  209 ISCorp Cycling p/b Intellgentsia Coffee
10535.44 Hayley Giddens   Wanganui 12:00.2 380901  206 ISCorp Cycling Team p/b Intelligentsia Coffee
11539.81 Diane Schlipper   Madison, WI12:01.6 343160  213 Trek Midwest Team
12544.18 Nicole Fiala   Davenport, IA12:04.6 310791  203 Trek Store Davenport
13548.55 Emily Bramel   Little Canada, MN12:09.7 346420  201 NorthStar Development Cycling
14552.92 Lauren Hutchins   La Crosse, WI12:10.0 432379  207 
DNS cathy frampton   La Grange, IL 275322  204 PSIMET Racing

Women - Jr U15 Girls - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Veronica Church   Owatonna, MN14:36.4 366953  21 TWENTY16 Junior Development Team

Women - Jr 15-16 Girls - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alijah Beatty   Washington, IA11:29.2 350706  46 North Star Development Cycling
2 Kendra Law   Coralville14:58.3 413299  47 New Pioneer Food Co-op

Women - Community - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Maggie Fournier   Onalaska, WI11:57.7 287116  905 
DNF Emily Swiecichowski   La Crosse, WI 433280  910 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREUSACDFSierra NevadaBonk BreakerSpyShimanoOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee