Race Results for
Thursday Night Bicycle Racing
Northbrook, IL
(Event Information)
Tempo on 05/22/2014

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristen Meshberg (1 - Cat1)   Lyons, IL 167518   George Garner Cyclery Track Team
2 Francine Haas (1 - Cat2)   Chicago, IL 162422   Pact- DISH Network Cycling
3 Angela Rochester (1 - Cat3)   Highland Park, IL 286332   Pact- DISH Network Cycling
4 Molly Shough (2 - Cat2)   Chicago, IL 274835   PSIMET Racing
5 Marie Snyder (2 - Cat3)   Chicago, IL 329524   Chicago Cuttin Crew
6 Jamie Gavin-Smyth (3 - Cat3)   Chicago, IL 293047   Chicago Cuttin Crew
7 Catherine Watkins (4 - Cat3)   Evanston, IL 199317   Pact- DISH Network Cycling

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katie Paradis   Batavia, IL 362055   Team Bicycle Heaven
2 Courtney O'Neill   Chicago, IL 297488   xXx Racing
3 Kathryn George   Chicago, IL 413974   xXx Racing
4 Sue Wellinghoff   Chicago, IL 311622   xXx Racing
5 Hanna Goc   River Forest, IL 324646   
6 Ella Neurohr   Chicago, IL 308188   Chicago Cuttin Crew
7 Lynn Rivier   Highland Park, IL 357114   Pact- DISH Network Cycling
8 Vanessa Buccella   Chicago, IL 296051   BFF Racing

Mixed - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Garner (1 - Cat1)   Glenview, IL 42620   George Garner Cyclery Track Team
2 Brian Haas (1 - Cat2)   Chicago, IL 162118   Pact- DISH Network Cycling
3 Jeffrey Whiteman (2 - Cat1)   Chicago, IL 181146   George Garner Cyclery Track Team
4 Matthew Fox (3 - Cat1)   Highland Park, IL 161688   George Garner Cyclery Track Team
5 Grzegorz Monko (2 - Cat2)   Buffalo Grove, IL 381944   WDT-Allvoi International Cycling Team
6 Luke Momper (3 - Cat2)   Fort Wayne, IN 339018   Ft. Wayne Outfitters
7 Tyler George (4 - Cat2)   Chicago, IL 245737   xXx Racing
8 Christopher Mosora (4 - Cat1)   Lisle, IL 199219   Scarlet Fire
9 John Cline (5 - Cat2)   Chicago, IL 265399   PSIMET Racing
10 Daniel Verner (6 - Cat2)   Island Lake, IL 51737   Pact- DISH Network Cycling
11 Ernie Majarucon (7 - Cat2)   Chicago, IL 247625   WDT-Allvoi International Cycling Team
12 Danny Robertson (5 - Cat1)   Rolling Meadows, IL 256071   
13 Aram Bayzaee (8 - Cat2)   Northbrook, IL 137582   Pact- DISH Network Cycling
14 Kevin Perez (9 - Cat2)   South Barrington, IL 190386   George Garner Cyclery Track Team

Mixed - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Kuhfahl   Ingleside, IL 380295   xXx Racing
2 Chris Gola   Chicago, IL 251363   WDT-Allvoi International Cycling Team
3 Jeremy Treister   Chicago, IL 230339   Half Acre Cycling
4 Avi Neurohr   Chicago, IL 232437   Chicago Cuttin Crew
5 Ara Oggoian   Geneva, IL 26581   Bicycle Heaven
6 Voytek Glinkowski   Buffalo Grove, IL 250244   WDT-Allvoi International Cycling Team
7 alejandro collins   Arlington Hts, IL 313712   
8 Patrick Meyer   Carmel, IN 58676   Pact- DISH Network Cycling
9 dan kalny   Downers Grove, IL 339850   Intelligentsia Racing Society
10 Jared Rogers   Chicago, IL 261146   xXx Racing
11 Michael Kirby   Chicago, IL 235975   xXx Racing
12 Joseph Proszowski   Chicago, IL 376389   Chicago Velo Campus

Mixed - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Bleck   Libertyville 131568   Colavita Racing
2 Alec Dinerstein   Evanston, IL 315714   xXx Racing
3 Simon Lach   Chicago, IL 291381   Tuxedo Thunder Cycling
4 Brett Ratner   Chicago 387303   Half Acre Cycling
5 Ryan Romenesko   Barrington, IL 377507   
6 Nathaniel Miller   Chicago, IL 354020   Spidermonkey Cycling
7 James Calvetti   Northbrook, IL 374624   WDT-Allvoi International Cycling Team
8 Rudolph Zarate   Deerfield, IL 290195   xXx Racing
9 daryus patel   Evanston 348972   xXx Racing
10 Joshua Shough   Chicago , IL 300665   Chicago Cuttin Crew
11 Sean Klontz   Chicago, IL 315422   Tuxedo Thunder Cycling
12 Roderick DeJesus   Chicago Il 368228   Team TATI
13 Samuel Levin   Chicago, IL 405838   
14 Matthew Kuikman   Sun Prairie, WI 259297   
15 Solomon Treister   Chicago, IL 310523   Half Acre Cycling
16 Kyle Kalny   Downers Grove, IL 339934   Intelligentsia Racing Society
17 Christopher Mailing   Northbrook, IL 46225   Ten27 Cycling Club
18 Steven Goldberg   Northbrook, IL 201209   George Garner Cyclery Track Team
19 Robert Curtis   Elgin, IL 69094   PSIMET Racing

Mixed - Junior - Juniors - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alec Dinerstein   Evanston, IL 315714   xXx Racing
2 daryus patel   Evanston 348972   xXx Racing
3 Giorgino Edery   Chicago, IL 406022   Ten27 Cycling Club
4 John Mager   Chicago, IL 357285   Ten27 Cycling Club
5 Hanna Goc   River Forest, IL 324646   
6 Katie Paradis   Batavia, IL 362055   Team Bicycle Heaven

Mixed - Junior - Juniors - 9-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Solomon Treister   Chicago, IL 310523   Half Acre Cycling
2 Jacob Zondlak   Kenosha Wi  413090   Kenosha Velosport Inc
3 Ella Neurohr   Chicago, IL 308188   Chicago Cuttin Crew
4 William Darling   Vernon Hills, IL 318222   Revolution Cycle Club

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerCUORESierra NevadaSpyUSACDFShimanoOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee