Race Results for
Tour of Walla Walla
Walla Walla, WA
(Event Information)
Stage Race on 04/21/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garrett McLeod   07:59:03   Team H&R Block
2 Ian Crane (1 - Cat1)   Seattle, WA07:59:04 184284   Hagens Berman Cycling
3 Jesse Reams   07:59:39 382262   Trek Red Truck p/b Mosaic Homes
4 Colin Gibson (2 - Cat1)   Seattle, WA07:59:42 250723   Keller Rohrback Cycling
5 Brian Hitchcock (3 - Cat1)   Seattle, WA07:59:45 284741   HSP/Herriott Sports Performance
6 Craig Richey   07:59:47 397686   Trek Red Truck p/b Mosaic Homes
7 Colby Wait-Molyneux (4 - Cat1)   Vancouver, WA07:59:50 293479   Hagens Berman Cycling
8 Jordan Cheyne   07:59:56 379306   RIdeokanagan.com
9 Kaler Marshall (5 - Cat1)   Walla Walla, WA08:00:07 321012   Audi/Kyrki Sports
10 Cortlan Brown (6 - Cat1)   Bountiful, UT08:00:21 262949   Astellas Oncology Cycling Team
11 Mark Porcella (1 - Cat2)   Portland, OR08:00:34 379383   West End Bikes
12 Kyle Farrell (7 - Cat1)   Seattle, WA08:00:34 230828   Garage Racing
13 Jeff Werner   Vancouver08:00:41 402710   Russ Hays Accent Inns p/b Pacif
14 Kyle Buckosky   08:00:53 402693   Team H&R Block
15 Cody Canning   08:00:54   Trek Red Truck p/b Mosaic Homes
16 David Gerth   08:00:55   Triple Crown Racing
17 Ian baldwin (8 - Cat1)   Bellingham, WA08:00:57 282722   Hagens Berman/Society Consultin
18 Colton Hlavinka (2 - Cat2)   Boise, ID08:01:01 233016   Joyride-Cycles.com Cycling Team
19 David Richter (9 - Cat1)   Seattle, WA08:01:03 29781   HSP/Herriott Sports Performance
20 Jeremy Ward (10 - Cat1)   Boise, ID08:01:07 277380   Elite Protocol p/b LOOK!
21 Scott Gray (3 - Cat2)   Bend, OR08:01:09 245167   Team Oregon p/b Laurelwood Brew
22 Max - U-18 O'Neal (4 - Cat2)   Seattle, WA08:01:26 229273   HSP/Herriott Sports Performance
23 Bill Booth (5 - Cat2)   Seattle, WA08:01:28 333350   Cycle U/Apex Racing
24 Will Teal (6 - Cat2)   Seattle, WA08:01:32 318226   HSP/Herriott Sports Performance
25 Dylan Davies   08:01:36   Super Champion
26 Nick Bennette (11 - Cat1)   Seattle, WA08:02:00 186239   Keller Rohrback Cycling
27 Dustin Andrews   Canyon Lake, CA08:02:10 277767   Trek Red Truck p/b Mosaic Homes
28 Elliot Salmon (7 - Cat2)   Boise, ID08:02:18 223624   BC Wheelmen
29 Jeff Gaeckle (8 - Cat2)   Olympia, WA08:02:21 12621   Olympia Orthopedics Associates
30 Ryan Miller (12 - Cat1)   Corvallis, OR08:02:28 246445   Hagens Berman Cycling
31 Emile de Rosnay   08:02:32 402669   Russ Hays Accent Inns p/b Pacif
32 Chris Stastny (13 - Cat1)   Vacaville, CA08:03:07 249743   Hagens Berman Cycling
33 Zach Heskett (14 - Cat1)   Kalispell08:03:43 291411   Unattached
34 Clayton Meisner   08:04:24 350430   Rideokanagan.com
35 mike laxdal   08:04:26   Triple crown racing
36 Chris Wingfield (15 - Cat1)   Bainbridge Island, WA08:05:34 247269   Hagens Berman Cycling
37 Evan Siroky (9 - Cat2)   Portland, OR08:06:18 309756   Guinness Cycling Team
38 Danny Heeley (16 - Cat1)   Hermosa Beach, CA08:06:21 247147   Hagens Berman Cycling
39 Aaron Shaw (10 - Cat2)   Seattle, WA08:06:25 128315   HSP/Herriott Sports Performance
40 Daniel Vasichek (17 - Cat1)   Great Falls, MT08:06:31 236861   Jacobson-Schutte Racing
41 Zachary Kovalcik (18 - Cat1)   Portland, OR08:06:47 266774   Sizzle PIe Cycling p/b Veloform
42 Carl Hoefer (19 - Cat1)   Tigard, OR08:06:48 113787   Team Oregon p/b Laurelwood Brew
43 Federico Marchiori   08:06:51 402694   Team H&R Block
44 Mark Rainer   08:07:13   Glotman Simpson Cycling
45 Lang Reynolds (20 - Cat1)   Seattle, WA08:07:27 168449   Garage Racing
46 Normand Richard   08:07:53   escape velocity
47 Brent Emoff (11 - Cat2)   Oakland, CA08:08:06 259427   Sizzle PIe Cycling p/b Veloform
48 David Strasser   08:08:13 402230   Russ Hays Accent Inns p/b Pacif
49 Jason Bethel (12 - Cat2)   Seattle, WA08:08:18 169273   Garage Racing
50 Stephen Bedford (21 - Cat1)   Portland, OR08:08:40 305665   HPChiro-RPM Mortgage
51 ERIK HOFLAND (13 - Cat2)   Portland, OR08:09:16 311665   Therapeutic Associates PDX Cycl
52 Robert Warren   08:09:29   Triple Crown Racing
53 Josh Howard (14 - Cat2)   Boise, ID08:09:32 277638   Bob's Bicycles.com
54 Bailey McKnight   08:09:38   Trek Red Truck p/b Mosaic Homes
55 Michael Palmer (15 - Cat2)   Portland, OR08:09:57 277993   Veloce p/b Smith & Nephew
56 Robb Floth (22 - Cat1)   Kuna, ID08:10:18 264340   Elite Protocol p/b LOOK!
57 Ian Mensher (23 - Cat1)   Seattle, WA08:10:37 156693   Keller Rohrback Cycling
58 Steven Wilssens (24 - Cat1)   Bothell, WA08:10:48 287991   HSP/Herriott Sports Performance
59 James Stangeland (25 - Cat1)   Seattle, WA08:10:57 208222   Keller Rohrback Cycling
60 joshua liberles (26 - Cat1)   Portland, OR08:11:06 208558   HPChiro-RPM Mortgage
61 Paul Warner   08:11:15   Bob's Bicycles.com
62 Chris MacKay (27 - Cat1)   Park City, UT08:11:19 228770   Hagens Berman Cycling
63 Marcel deLisser (28 - Cat1)   Portland08:11:21 252838   Full CIrcle Pb Puregear
64 Noah Bloom   08:11:29   Garneau Evolution
65 Hugo Fregoso (29 - Cat1)   Boise, ID08:12:03 52094   Elite Protocol p/b LOOK!
66 Chris Bagg (16 - Cat2)   Portland, OR08:12:05 241689   HPChiro-RPM Mortgage
67 Dan Bechtold (30 - Cat1)   Boise, ID08:12:16 286091   Elite Protocol p/b LOOK!
68 Adam Artner (17 - Cat2)   Central Point, OR08:12:54 331042   Team Oregon p/b Laurelwood Brew
69 Justin - U-18 Griffin (18 - Cat2)   Salt Lake City, UT08:13:27 293880   FFKR Architects Racing Team/Vel
70 Raphael Lalumiere   08:13:35 402663   Russ Hays Accent Inns p/b Pacif
71 Christopher Swan (31 - Cat1)   Portland, OR08:13:46 219970   Team Oregon p/b Laurelwood Brew
72 Dan McDonald   08:13:56   Rideokanagan.com
73 David Fleischhauer (32 - Cat1)   Seattle, WA08:14:03 176226   Hagens Berman Cycling
74 William Laubernds (19 - Cat2)   Portland, OR08:20:39 327726   Team Oregon p/b Laurelwood Brew
75 Trevor Spahr (33 - Cat1)   Portland, OR08:21:53 297918   HPChiro-RPM Mortgage
76 Ryan MacDonald   08:22:09   Team H&R Block
77 Ben Wortelboer   08:24:26 402700   Team H&R Block
78 DUSTIN VAN WYCK (20 - Cat2)   Seattle, WA08:24:50 229254   HSP/Herriott Sports Performance
79 Cid Martinez   08:26:24 402849   Russ Hays Accent Inns p/b Pacif
80 Cort Buchholz (21 - Cat2)   Lake Oswego08:31:57 388074   HPChiro-RPM Mortgage
81 Aaron Schooler   08:38:17 397689   Team H&R Block
82 Alan Adams (34 - Cat1)   Bozeman, MT08:38:48 198136   Hagens Berman/Society Consultin
83 Brett Boniface   08:39:39   Garneau Evolution
84 John-Christian Flack (22 - Cat2)   Olympia, WA09:10:18 11775   Olympia Orthopedics Associates
85 Jesse Kroll (23 - Cat2)   Boise, ID09:45:46 291660   Elite Protocol p/b LOOK!

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Herriott (1 - Cat1)   Seattle, WA05:55:37 50707   HSP/Herriott Sports Performance
2 John Browning (2 - Cat1)   Portland, OR05:57:06 5196   Evolution Racing/River City Bic
3 Tim BUTLER (1 - Cat3)   Portland, OR05:57:12 211505   Evolution Racing/River City Bic
4 Nathan Webber (3 - Cat1)   Port Orchard, WA05:57:31 87178   Tete de la Course Cycling
5 Tom Wick (1 - Cat2)   Seattle, WA05:57:54 204808   Garage Racing
6 Matt Slater (2 - Cat2)   Portland, OR05:58:38 243886   Evolution Racing/River City Bic
7 Brian - 55+ Marsh   Castlegar Bc06:00:50 351032   Grand Forks Cycling Club
8 Sean Phillips (3 - Cat2)   Bellevue, WA06:00:51 274488   Garage Racing
9 Chad Clarke (2 - Cat3)   Bellingham, WA06:01:09 263383   Fanatik Bike/Shuksan Velo
10 Mark Franks (4 - Cat2)   North Bend, WA06:01:18 183911   HSP/Herriott Sports Performance
11 Nikos Mills (5 - Cat2)   Bellevue, WA06:01:20 183614   Garage Racing
12 Max Coleman (3 - Cat3)   Walla Walla, WA06:01:21 7366   Audi/Kyrki Sports
13 Jerry Long (6 - Cat2)   Moscow, ID06:01:21 202427   Vertical Earth
14 David Gordon (7 - Cat2)   Olympia, WA06:01:30 279863   Olympia Orthopedics Associates
15 Andrew Sargent (4 - Cat1)   Bend, OR06:01:37 31309   Evolution Racing/River City Bic
16 Emil Marcetta   Vancouver06:01:44 380476   Glotman Simpson Cycling
17 Joe Holmes (5 - Cat1)   Bainbridge Island, WA06:02:15 16599   Tete de la Course Cycling
18 Edward Micek (6 - Cat1)   Bend, OR06:02:22 40989   BendBroadband/WebCyclery
19 Karsten Hagen (8 - Cat2)   Bend, OR06:02:27 152267   Evolution Racing/River City Bic
20 Rick Benson (4 - Cat3)   Seattle, WA06:02:28 3371   Fischer Plumbing/Jet City Velo
21 Kevin Masterson (9 - Cat2)   Newcastle, WA06:02:45 188289   Garage Racing
22 Brad Halstead (10 - Cat2)   Olympia, WA06:03:25 14767   Olympia Orthopedics Associates
23 Ted Matson   Herndon, VA06:03:44 277750   Glotman Simpson Cycling
24 John - 55+ Kodin (1 - Cat4)   Bellingham, WA06:04:14 244157   Fanatik Bike/Shuksan Velo
25 Joel Brazil (7 - Cat1)   Ketchum, ID06:05:28 4702   Audi/Kyrki Sports
26 Dirk - 55+ Cowley (8 - Cat1)   Salt Lake City, UT06:05:46 7974   FFKR Architects Racing Team/Vel
27 Mark Knokey (11 - Cat2)   Spokane, WA06:05:56 19475   Vertical Earth
28 Todd Baumeister (12 - Cat2)   Redmond, WA06:08:11 286284   Cycle U/Apex Racing
29 Shawn Ongers (9 - Cat1)   Walla Walla, WA06:08:30 220235   Audi/Kyrki Sports
30 Jason Connell (13 - Cat2)   Lynnwood, WA06:09:08 305679   Cycle U/Apex Racing
31 Robert Campbell (10 - Cat1)   Olympia, WA06:09:12 73795   Audi/Kyrki Sports
32 Alex Rosenast (14 - Cat2)   Seattle, WA06:11:21 196878   Garage Racing
33 Mike Gaertner (15 - Cat2)   Coeur D Alene, ID06:11:26 12623   Vertical Earth
34 Dan - 55+ Donahue (2 - Cat4)   Olympia, WA06:11:37 374642   Olympia Orthopedics Associates
35 Willy Spaulding (16 - Cat2)   Bellingham, WA06:11:47 92004   Fanatik Bike/Shuksan Velo
36 Bryan Urakawa (17 - Cat2)   Seattle, WA06:15:45 235138   Fischer Plumbing/Jet City Velo
37 Tom Peichel (5 - Cat3)   Anchorage, AK06:15:55 209405   Kaladi-Subway
38 Graham Christensen (6 - Cat3)   Coeur D Alene, ID06:16:12 253865   Vertical Earth
39 DAVID HECHT (7 - Cat3)   Issaquah, WA06:16:13 15626   Garage Racing
40 Mike Henry (18 - Cat2)   Damascus, OR06:16:52 15862   Evolution Racing/River City Bic
41 Greg Arden (19 - Cat2)   Seattle, WA06:19:02 1873   Cycle U/Apex Racing
42 Gary Brown (20 - Cat2)   Auburn, WA06:24:24 5069   Tete de la Course Cycling
43 Eric Schuman (21 - Cat2)   Seattle, WA06:26:55 52882   Tete de la Course Cycling
44 Bill - 55+ Serantoni (8 - Cat3)   Normandy Park, WA06:29:49 302728   Cycle U/Apex Racing
45 Francisco Pons (3 - Cat4)   Maple Valley, WA06:33:20 276266   Fischer Plumbing/Jet City Velo
46 John Kenney (9 - Cat3)   Hood River, OR06:36:35 246805   Upper Echelon Fitness and Rehab
47 Julian Base   06:40:07   Local Ride Racing
48 Rick Smith   06:40:59   Grand Forks Cycling Club
49 David Matthews (22 - Cat2)   Seattle, WA06:55:14 52628   Union Bay Cycling/Bikesale.com

Men - Cat 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 stephen gavette   Seattle05:58:30 382864   Cycle U/Apex Racing
2 Seth Merriman   Eagle, ID05:59:09 343226   Joyride-Cycles.com Cycling Team
3 Mike Foster   Seattle, WA05:59:15 360739   SCCA/Starbucks Cycling
4 geoffrey parslow   05:59:21   Todd's Racing
5 Eric Cockrell   Seattle, WA05:59:35 311819   HSP/Herriott Sports Performance
6 Zachary Heath   La Grande, OR05:59:38 302891   Oregon Trail Racing
7 Corey Fish   Bozeman, MT05:59:40 324678   Team Rockford/Clif
8 Nathaniel Pitts   Seattle, WA05:59:57 304664   Recycled Cycles/Boat Street
9 Doug LaPlaca   Bend, OR06:00:05 302570   Therapeutics Associates-Bend
10 TYLER - U-18 TANGEN   Bonney Lake, WA06:00:10 353044   Rad Racing NW
11 Eric Gushurst   Portland06:00:13 395088   Team Oregon p/b Laurelwood Brew
12 Rob Angelo   Bend, OR06:00:20 345532   Therapeutics Associates-Bend
13 Brian Dagnon   Bellingham, WA06:00:22 263863   Fanatik Bike/Shuksan Velo
14 Tyler Call   Bozeman, MT06:00:47 358662   Team Rockford/Clif
15 Ted Schwartz   Seattle06:00:49 330330   HSP/Herriott Sports Performance
16 Michael Spring   Seattle06:01:01 242900   Audi/Kyrki Sports
17 PJ Bauser   Seattle, WA06:01:19 332266   Hagens Berman/Society Consultin
18 Martin Turek   North Bend, WA06:02:13 336434   Audi/Kyrki Sports
19 John Bruce   Vashon, WA06:02:14 55845   Tacoma Bike
20 Jeff Reed   Lake Stevens, WA06:03:09 297596   SCCA/Starbucks Cycling
21 Benjamin - U-18 Peterson   Seattle, WA06:03:41 354994   Slalom Consulting Racing/First
22 Tony Blazejack   Seattle, WA06:03:55 304571   SCCA/Starbucks Cycling
23 Dave Chipchase   Dupont, WA06:04:20 220071   Olympia Orthopedics Associates
24 Jeffrey Ain   06:04:27   Cycling British Columbia
25 Evan Carey   06:04:28 402682   Russ Hays Accent Inns p/b Pacif
26 Jackson - U-18 Pickell   06:04:33 384224   Local Ride Racing
27 Sam Dodd   Seattle, WA06:05:12 366311   SCCA/Starbucks Cycling
28 Mark Sherman   06:05:30   Unattached
29 Stephan Niquet   Portland, OR06:06:12 226692   Team Oregon p/b Laurelwood Brew
30 Richard Arnopol   Wilmette06:07:51 264204   Ravenna Capital Management
31 Erik Spring   Bellevue, WA06:08:03 306633   Audi/Kyrki Sports
32 Ryan Golbeck   06:09:04   Mighty Cycling
33 Garrett Charlson   Issaquah, WA06:09:25 331232   Fischer Plumbing/Jet City Velo
34 Ayden - U-18 Young   Olympia, WA06:10:21 361728   Rad Racing NW
35 David - U-18 O'Brien   Olympia, WA06:10:21 251353   Rad Racing NW
36 Aaron Griffith   Kent, WA06:10:45 305626   SCCA/Starbucks Cycling
37 Joseph Skokan   Seattle, WA06:11:04 289466   Union Bay Cycling/Bikesale.com
38 Allen Butler   Seattle, WA06:12:34 326902   Ravenna Capital Management
39 Michael Goodman   Atlanta, GA06:13:42 60690   Glotman Simpson Cycling
40 Mark Fry   Baton Rouge La06:14:31 331420   Cycle U/Apex Racing
41 Paul Noyes   Redmond, WA06:15:24 308323   Audi/Kyrki Sports
42 Josh Tanner   Seattle, WA06:16:37 218858   Hagens Berman/Society Consultin
43 Cristian Fuentes   Portland, OR06:16:37 362274   Crank
44 Lucas - U-18 Weyand   Bainbridge Island, WA06:17:18 316224   Classic Cycle
45 Andrew Harris   Pocatello Id06:18:14 354180   Joyride-Cycles.com Cycling Team
46 Luke Ogden   Seattle, WA06:19:02 333612   Whitman College
47 Andrew Lang   St. Louis, MO06:21:18 340124   Old Town Bicycle Race Team (OTB)
48 Jesse Nofziger   Issaquah, WA06:21:23 307040   SCCA/Starbucks Cycling
49 Michael Dennis   Bend, OR06:22:17 302690   Therapeutics Associates-Bend
50 Keiichi Otani   Kirkland, WA06:22:30 289231   Hagens Berman/Society Consultin
51 Wai-Ben Wong   06:24:29   Glotman Simpson Cycling
52 Peter DesRosier   Issaquah, WA06:28:25 288084   Union Bay Cycling/Bikesale.com
53 Henry Gertje   Olympia, WA06:30:48 107920   2350
54 Eric Thompson   Midvale, UT06:32:17 322070   FFKR Architects Racing Team/Vel
55 Nick Duckstein   Seattle06:37:54 276304   Union Bay Cycling/Bikesale.com
56 Erik Ruggeri   Hailey, ID06:44:31 99736   Sun Valley Road & Dirt
57 Jeffery Nettles   Seattle, WA06:48:46 159943   Recycled Cycles/Boat Street
58 eric kafka   Hailey, ID07:10:22 214984   Unattached
59 Jody White   Boise, ID07:16:54 227558   Elite Protocol p/b LOOK!

Men - Cat 4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tavish Taylor   Port Angeles03:56:39 198253   HSP/Herriott Sports Performance
2 Joost van Ulden   03:58:04   Glotman Simpson Cycling
3 Michael Finley   Bellingham, WA03:58:05 357792   Fanatik Bike/Shuksan Velo
4 Kevin Thonney   Walla Walla, WA03:58:27 367560   L'Ecole No. 41
5 Robert Hargrove   03:58:31   Unattached
6 Nicholas Luhr   Seattle, WA03:58:34 394447   Union Bay Cycling/Bikesale.com
7 Nolan - U-18 Brady   Steilacoom, WA03:59:24 329058   Rad Racing NW
8 Matthew Van Nostrand   04:00:00   Fulgas
9 Christian Frandsen   04:00:22   Fulgas
10 Jesus Sanchez   Star, ID04:05:52 365903   Joyride-Cycles.com Cycling Team
11 Zack Hewell   Seattle Wa04:06:30 365582   Cycle U/Apex Racing
12 Graham Tutti   04:06:31   Trek Red Truck p/b Mosaic Homes
13 Alan McCready   Issaquah, WA04:08:09 392095   Audi/Kyrki Sports
14 Eric Mathis   College Place, WA04:08:16 305771   Unattached
15 Nigel Davies   Spokane 04:08:23 360719   emde/fitness fanatics
16 Chris Joy-Webb   Portland, OR04:09:51 393382   Team Oregon p/b Laurelwood Brew
17 Andy Anderson   Spokane, WA04:10:04 367866   The Bike Hub
18 William Knudsen   Spokane, WA04:10:15 133739   G.S. Gap/River City Red Cycling
19 Andi Greisel   Portland, OR04:10:21 398271   Bridgetown Velo
20 John Alving   Seattle, WA04:10:22 299088   Cycle U/Apex Racing
21 Killian - U-18 Bailey   Vancouver, WA04:10:28 355614   Beaverton Bicycle Club
22 Timothy Hughes   Olympia, WA04:10:34 288962   Olympia Orthopedics Associates
23 devon moonie   04:10:37 403256   Spoke-N-Motion
24 Bryon Howard   04:10:37   Niklas
25 Travis Kubicek   Seattle, WA04:10:50 273538   Cycle U/Apex Racing
26 Chad Olson   Redmond, WA04:11:06 287159   Cucina Fresca/Seattle Super Squ
27 Corey Tracey   04:11:07   Glotman Simpson Cycling
28 Jason Corbridge   Redmond, WA04:11:17 293327   SCCA/Starbucks Cycling
29 Jonathan Bula   04:11:32   Fulgas
30 Rick Birdsey   Seattle, WA04:14:34 366692   Cycle U/Apex Racing
31 Mathew Waterfall   Auburn, WA04:14:58 395059   Tacoma Bike
32 Phil Green   Walla Walla, WA04:15:43 217314   L'Ecole No. 41
33 Kurt Friederich   Walla Walla, WA04:15:51 247449   L'Ecole No. 41
34 Kile McArdle   Liberty Lake, WA04:17:20 293243   The Bike Hub
35 Bracken Spencer   Fishtail, MT04:17:21 380504   International Christian Cycling Club
36 Jason Oestreicher   Spokane , WA04:18:18 339936   The Bike Hub
37 Aaron Adelstein   Seattle, WA04:21:43 305846   SCCA/Starbucks Cycling
38 Jacob Sheppard   Seattle, WA04:22:37 381419   Recycled Cycles/Boat Street
39 Anthony Carroll   Seattle, WA04:23:22 331670   SCCA/Starbucks Cycling
40 Kurt Withers   04:23:36   Glotman Simpson Cycling
41 Daniel Filonowich   Seattle, WA04:23:52 288357   Branford Bike
42 Lance McPeak   Walla Walla, WA04:25:33 335916   L'Ecole No. 41
43 Dean Wolansky   04:27:58   Glotman Simpson Cycling
44 Patrick Lewis   Ellensburg, WA04:30:21 276335   Central Washington University
45 Chris Jackson   Greensboro, NC04:31:45 387784   Cucina Fresca/Seattle Super Squ
46 kevin watt   04:31:57   Fraser Valley Cycling Club
47 Travis Dougan   Kirkland, WA04:34:57 280758   SCCA/Starbucks Cycling
48 Chris Mahan   Seatac, WA04:35:36 190831   Cucina Fresca/Seattle Super Squ
49 Stephen Butchart   04:35:40 403800   Unattached
50 Mark Statema   Spokane, WA04:37:21 303646   Baddlands Racing Team
51 Nicholas Berry   04:39:56 402609   Unattached
52 Jeff Gibbs   Renton, WA04:43:36 272664   Cucina Fresca/Seattle Super Squ
53 Jorge Kaufmann   Portland, OR04:44:01 396632   Team Oregon p/b Laurelwood Brew
54 Stephen Grim   Kenmore, WA04:46:48 239283   Cucina Fresca/Seattle Super Squ
55 Khaled Ayoubi   04:49:03   Escape Velocity
56 Darnell Umagat   Kent, WA04:52:21 307266   SCCA/Starbucks Cycling
57 Michael Skinner   Clinton, WA05:20:55 169468   Blue Rooster Cycling/Avanti

Men - Cat 5 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Merkel   Redlands Ca02:41:49 367766   Don's Bike Team
2 Richie Frahm   Spokane, WA02:42:35 383352   G.S. Gap/River City Red Cycling
3 al Pokorny   Spokane, WA02:43:58 395955   G.S. Gap/River City Red Cycling
4 William Alcorn   Spokane, ME02:44:20 270414   Old Town Bike/Narrows Velo
5 Will - U-18 Muehlhausen   Bothell, WA02:44:54 332792   Slalom Consulting Racing/First
6 Andy Lukes   Spokane, WA02:46:41 367893   G.S. Gap/River City Red Cycling
7 Robert Ripley   Seattle, WA02:46:50 393647   HSP/Herriott Sports Performance
8 Alex Nelson   Kennewick , WA02:46:56 311951   Chinook Cycling Club
9 Anthony Ferronato   Seattle, WA02:47:36 395818   
10 Douglass Cook   Boise, ID02:49:01 396853   Bob's Bicycling Development Tea
11 Steven Brady   Steilacoom, WA02:50:01 337164   Old Town Bike/Narrows Velo
12 Jacob - U-18 Howard   02:50:19   Synergy
13 Matthew Cusack   Spokane, WA02:51:15 368185   The Bike Hub
14 Justin Tornow   Naches, WA02:51:23 393741   Unattached
15 Nathan Camp   Seattle, WA02:51:32 393332   Cycle U/Apex Racing
16 Tony Billingsley   02:52:25   L'Ecole No. 41
17 Zach Johnson   02:52:59   Unattached
18 George Fordham   Bellevue, WA02:53:02 392106   Audi/Kyrki Sports
19 Austin Longino   Redmond02:53:55 360898   Union Bay Cycling/Bikesale.com
20 William Trask   Kirkland, WA02:54:32 389151   Hagens Berman/Society Consultin
21 Jamie Laird   Tigard, OR02:54:36 401136   Team Oregon p/b Laurelwood Brew
22 Leigh Thurgood   Seattle, WA02:54:44 393590   Hagens Berman/Society Consultin
23 Dan Elsom   02:55:14   L'Ecole No. 41
24 Anthony Morrow   Lacey, WA02:55:17 391911   Olympia Orthopedics Associates
25 Trevor Moon   02:55:48   Unattached
26 John Palumbo   Eagle, ID02:58:09 171004   Bob's Bicycles.com
27 Adam Gray   Olympia, WA03:02:15 390752   Olympia Orthopedics Associates
28 eric odaffer   Sammamish, WA03:03:01 288161   Lakemont Cycling Club
29 Timothy Backoff   Seattle, WA03:03:46 387433   Bob's Bicycles.com
30 J.D. Jaspersen   03:03:56   Unattached
31 Jacob Little   Seattle, WA03:03:59 381625   Audi/Kyrki Sports
32 Joe Fitzgerald   Monroe03:04:26 391769   Hagens Berman/Society Consultin
33 John Wannarka   College Place, WA03:07:21 333970   L'Ecole No. 41
34 David Anderson   03:07:42   Unattached
35 Brian Vegter   New York, NY03:10:01 190022   BELLA
36 Chris Blanton   Sammamish, WA03:11:08 255135   Lakemont Cycling Club
37 Larry Steinberg   Sammamish, WA03:12:30 284422   Lakemont Cycling Club
38 Cliff Steelman   Walla Walla, WA03:12:32 396917   L'Ecole No. 41
39 Charles Stanger   Wallawalla, WA03:19:58 288067   L'Ecole No. 41
40 Brad Smith   Kirkland, WA03:20:58 396899   Audi/Kyrki Sports
41 Jarred Blankenship   Boise, ID03:23:01 355986   LOOK! save a life
42 Ken Marsille   03:24:12   Unattached
43 john sedwick   Tionesta, PA03:29:59 53348   Allegheny Cycling Association

Women - Cat 1/2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leia Tyrrell (1 - Cat2)   Corvallis, OR04:06:48 288408   Ironclad/Yakima
2 Annalisa Fish (2 - Cat2)   Bozeman, MT04:07:37 325964   Team Rockford
3 Sarah Barber (3 - Cat2)   Boise, ID04:07:48 139667   Joyride-Cycles.com Cycling Team
4 Jenny Lehmann   04:07:57   Trek Red Truck p/b Mosaic Homes
5 Tamara Bessette (1 - Cat1)   Missoula, MT04:07:58 47028   Jacobson-Schutte Racing
6 Anna Christiansen (4 - Cat2)   Portland, OR04:08:01 353750   Ironclad/Yakima
7 Kristine Brynjolfson   04:08:01   Trek Red Truck p/b Mosaic Homes
8 Jennifer Burtner (2 - Cat1)   Olympia, WA04:08:16 273510   Olympia Orthopedics Associates
9 Laura Dodd (5 - Cat2)   Seattle, WA04:08:49 347268   SCCA/Starbucks Cycling
10 Sarah Coney   04:09:50   Trek Red Truck p/b Mosaic Homes
11 Megan Rathwell   04:10:28   Trek Red Truck p/b Mosaic Homes
12 Sarah Carroll (6 - Cat2)   Seattle, WA04:10:48 305968   SCCA/Starbucks Cycling
13 Nicole Vogler   04:11:01   Russ Hays Accent Inns p/b Pacif
14 Elizabeth Nettles (7 - Cat2)   Seattle, WA04:25:29 179798   Recycled Cycles/Boat Street
15 Jadine Riley (3 - Cat1)   Seattle04:30:01 187804   Team Group Health/Sound Velo Cy
16 Mary Ramos (8 - Cat2)   Bend, OR04:44:10 302720   Bend Memorial Clinic Total Care

Women - Cat 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justine Clift   04:07:57 405729   Glotman Simpson Cycling
2 Megan Gray   Seattle, WA04:08:21 377586   Eddie's Cycling
3 Vanessa Johnson   Seattle , WA04:08:31 367844   SCCA/Starbucks Cycling
4 Katherine Reinhart   Southlake Tx04:08:44 286351   Gregg's Trek
5 Marsa Daniel   Seattle, WA04:08:49 302047   Team Group Health/Sound Velo Cy
6 Meghan Grant   04:09:27 405231   Local Ride Racing
7 Lizzy English   Bozeman, MT04:12:54 300128   LIV GIANT
8 Heather Youngwerth   Boise, ID04:15:54 322356   Boise Bob's VeloWomen
9 Eryn - U-18 Maris   Buckley, WA04:19:15 264004   Peterson Bicycle/Spokeswomen Ra
10 Anne-Marije Rook   Seattle, WA04:23:37 332470   Team Group Health/Sound Velo Cy
11 Jennifer Gerth   04:24:07   Unattached
12 Jessica Sterner   04:24:18   Team Rep
13 Courtney Gould   Portland, OR04:25:10 396625   Therapeutic Associates PDX Cycl
14 Jozina Vander Klok   04:26:35   Glotman Simpson Cycling
15 Theresa Harding   Seattle, WA04:28:51 333834   SCCA/Starbucks Cycling
16 Stacy Westbrook   Portland, OR04:30:20 394857   Therapeutic Associates PDX Cycl
17 Joanne (Joey) Luyckx   04:36:26   Atomic Racing Club
18 Erin Goodall   Portland, OR04:37:22 397071   Sizzle PIe Cycling p/b Veloform
19 Amber Brown   West Bountiful, UT04:44:03 338506   DNA Cycling p/b Plan7
20 Erin Glover   Portland, OR04:44:05 357591   Sizzle PIe Cycling p/b Veloform
21 Lynn Stryker   Spokane, WA04:52:15 323424   Zuster Cycling
22 Margaret Douglass   Salt Lake City, UT05:11:37 60449   Bountiful Mazda Cycling Team

Women - Cat 4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristine Akland   Missoula, MT02:55:26 329184   Jacobson-Schutte Racing
2 Sara Poidevin   02:56:45   Team Alberta
3 laura miller   Seattle, WA02:57:17 400977   HSP/Herriott Sports Performance
4 Kristen Walker   Seattle, WA02:57:22 304902   Bikesale.com
5 JANE WELLER   02:59:07   Atomic Racing Club
6 Alysia Withers   02:59:25   Glotman Simpson Cycling
7 Alicia King   Seattle Wa03:00:25 368371   HSP/Herriott Sports Performance
8 Debbie McFarland   Seattle, WA03:01:03 367856   SCCA/Starbucks Cycling
9 victoria lord   Mukilteo03:03:04 395238   Bikesale.com
10 Patricia Strange   03:03:52   Bend Memorial Clinic Total Care
11 sheila walsh   Seattle, WA03:07:25 331096   Fischer Plumbing/Jet City Velo
12 MOLLIE MCKIERNAN   Bozeman, MT03:08:07 359112   Team Rockford/Clif
13 Caylen Beaty   Seattle, WA03:08:31 391755   Team Group Health/Sound Velo Cy
14 Agnes Sauvage   Seattle, WA03:08:40 260768   Cucina Fresca/Seattle Super Squ
15 Emanuela Agosta   Seattle, WA03:09:14 364951   Team Group Health/Sound Velo Cy
16 Lydia Weyand   Bainbridge Island, WA03:09:49 383375   Classic Cycle
17 Rachel Chudnow   03:09:54   Local Ride Racing
18 Amanda AnttilaOza   Port Orchard Wa03:10:53 393441   Team Group Health/Sound Velo Cy
19 Melinda Burdo   Kirkland, WA03:13:30 5475   Team Group Health/Sound Velo Cy
20 Amber Gunning   Seattle03:13:56 393449   SCCA/Starbucks Cycling
21 Kathleen DesRosier   Issaquah, WA03:14:04 390724   Bikesale.com
22 Jean Fisher   Olympia, WA03:15:10 332986   Olympia Orthopedics Associates
23 Holly Bailey   Seattle, WA03:15:23 393041   SCCA/Starbucks Cycling
24 Nicole Weiss   Seattle, WA03:15:44 324610   Team Group Health/Sound Velo Cy
25 Colleen Skinner   Clinton, WA03:18:09 198820   Blue Rooster Cycling/Avanti
26 Kelly N. Purnell   Seattle, WA03:23:19 332468   Team Group Health/Sound Velo Cy
27 Emily Alexander   Okemos Mi03:24:27 392792   SCCA/Starbucks Cycling
28 Kelly Davis   Everett, WA03:26:21 393360   Team Group Health/Sound Velo Cy
29 Lynne Watanabe   Bainbridge Is03:32:46 393547   Team Group Health/Sound Velo Cy
30 Kathryn Beattie   Issaquah, WA03:34:57 347498   Fischer Plumbing/Jet City Velo

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyShimanoOSMOUSACDFSierra NevadaCUOREBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee