Race Results for
NW Cup #2
Port Angeles, WA
(Event Information)
on 04/25/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - CAT 3 - 0-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dominick van Veen      
2 Joey Rodriguez      
3 Tim Hogan      
4 Ezra Northern      
5 Ruandy Albisurez      
6 Andre Stom      
7 Jackson*** Goldston      
8 Talon Northern      
9 Dalton Nelson      
10 Braden*** Delzer      
11 Kyle*** Strom      
12 Gavin*** Stanton      
13 Wyatt*** McKenzie      

Men - CAT 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erik Zoba      
2 Cole Townsend      
3 Austin Stenberg      
4 Tyler Loeber      
5 Ian Robinson      
6 Garrett Marshall      

Men - CAT 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Walker      
2 Tyle McMahon      
3 Jesse Hoch      
4 Craig Miille   Beaverton, OR 293918   
5 Chris Sinfield      

Men - CAT 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Hoolm      
2 Cody Bruinsma      
3 Clayton Peterson      
4 Craig Franchuk      
5 Zachary Slota      
DNF Jesse Griffen      

Men - CAT 3 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 jason neumann      
2 alex altizer      
3 Tom van Veen      
4 Keith Schoenrock      
5 Tim Williamson   Kodiak, AK 38456   
6 Shawn Strom      
7 michael hawaka      
DNF Fran Sweeney      
DNF Darren Barnes   Madison, IN 280397   

Men - CAT 3 - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Goodspeed      
2 Mike Wynakos      
3 John Rodgers      
DNF joseph metcalf      

Men - CAT 2 - 0-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Finn Iles      
2 Ben Johansen   Welches, OR 382103   
3 Scott Funston   Black Diamond, WA 270185   Rad Racing NW
4 Andrew Samanskee      
5 Sam Morris      
6 Benjamin van Veen   Bellingham, WA 424421   Fanatik Bike Co. Cycling Team
7 Zach McCracken      
8 Nikolai jelinek      
9 Colton Wiersum      
10 Ethan Lieb      
11 Cameron Wamsley   Spokane, WA 353928   
DNF Sam Morris      
DNF Chase Jamieson   La Center, WA 295632   

Men - CAT 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kasper Dean   Olympia, WA 403318   
2 Bjorn Mejlaender   La Conner, WA 393702   
3 Lukas Mackaay   Sammamish 401095   
4 benjamin jelinek      
5 Alex Wonakos      
6 Zach Jones      
7 Jasper Wesselman   Issaquah, WA 396164   
8 Ryan Miller      
9 Kyle LeGrow   Redmond, WA 402365   
10 Connor Cawthorn   Maple Valley 400698   
11 Brandon Wampler      
12 Eli Murphy      
13 Trevor Altizer   Kirkland, WA 371953   
14 Matt Dealy      
15 Shaden Nugent   Castle Rock, WA 400554   
16 Bryce Helbling   Sandy, UT 406096   
17 Ben Gore   Mercer Island 347242   
18 Curtis Bergen      
19 Josh Gibb   Redmond, WA 375690   
20 Anthony Marsicano   Renton, WA 401395   
21 Bailey Villalovos      
22 Forrest Taylor   Newman Lake, WA 333198   
23 Devin Sweeney      
24 Eddie Ponce      
25 Devon Sims      
26 Conrad Gold      
27 Kevin Sinfield   Woodinville, WA 379840   
28 Griffin Beeston      
29 Alexander Wamsley   Spokane, WA 353926   
30 dillon meine      
DNF Jacob Hancock   Vancouver 368924   
DNF Colton Hague   Maple Valley, WA 397066   
DNF Emmet Williams   Fall City, WA 338770   

Men - CAT 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nate Cheyne   Leavenworthwa 400644   
2 Kody Clark   Duvall, WA 418330   
3 Julian Hennessey   Seattle, WA 276794   
4 Jared Kuenzi   Independence, OR 403914   
5 Aaron Isom   Warrenton, VA 200064   
6 Sanders Brodland      
7 Bryson Welsh   Bellingham, WA 409341   
8 Kevin Ball      
9 Mitchell Sapizak      
10 Eli Stevens   Pullman, WA 375930   
11 Nick Felure   Maple Valley, WA 376388   
12 Kyle Barrett   North Salem, NY 296926   
13 Alex Zbarazky   Seattle, WA 283841   
14 Jon Steinbis   Sammamish 399751   
15 Jesse Schulte      
16 Colin Krebsbach   Kent, WA 217642   
17 Adam Dalman   North Bend, WA 294577   
18 Zach Fraser      
19 Mason Shannon   Bend, OR 299439   
20 samuel guest      
21 Scott Gile      
22 Jake Branney      
23 Paul Gannon      
24 Alex Anderson      
25 Richard Garrett Waltsak      
26 Phil Schneider   Lander, WY 383573   
27 kyle johnson      
28 Chris Buckley   Falmouth, ME 75319   
29 Michael Howe      
30 Chase Myers      
31 Jarrett Gilmore      
32 Tim Staton   Seattle, WA 396608   
DNF Taylor Johnson      
DNF Jake Branney      
DNF blake Graham      

Men - CAT 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cullen Prokop   North Bend, WA 396986   
2 Brian Frost      
3 Eric Albers      
4 Mikey Brawley      
5 Joseph Mosquers      
6 Tristyn Duerv      
7 Andrew Claiborne      
8 Eduardo Lamothe      
9 Rory McLeod      
10 Andrew Pickering   Woodinville, WA 312444   
11 Paul Schmierer      
12 Patrick Wheelock   Snohomish, WA 154779   
13 Ray Dotterer   San Diego, CA 213213   
14 Orion Watson      
15 Brandon Weekly      
16 Joe Reed      
17 Danti Ruiz      
18 Brett Porter   Camano Island, WA 366895   
19 Marhall Morris      
20 Dustin Rogers      
21 Eric Van Steen      
22 Adam Day   Weston, MA 187806   
23 Luke Cleveland      
24 Mitch Falkner   Camano Island, WA 371031   
25 Travis Klaas      
26 Jamie Huss      
27 Lars Sommer      
28 Michael Parsek 2nd      
29 Patrik Zuest   Bend, OR 222093   
30 Daniel Comito   Seattle, WA 403867   
31 Jerry Villalovos      
32 Ron Green   Macomb, IL 128063   
33 Jacob Early      
34 Pete Kinsey   Benton City, WA 374803   
DNF Peter Skene      
DNF Erik Dukes   Puyallup, WA 173743   
DNF Pete Skene      
DNF Will Porter      
DNF Michael Naselow      

Men - CAT 2 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kim Wolfkill   Kirkland, WA 91267   
2 Joe Murphy      
3 pete jelinek      
4 Justin Self   Veradale, WA 98128   
5 John Fox      
6 Todd McCarthy   Portland, OR 295169   
7 Ralph Havens   Seattle 15456   
8 joel lavin   Seattle, WA 403743   
9 L.J. McAllister      
10 lance woodke      
11 Retodd Wiersum      
12 Scott Boggs      
13 David Wiktorski      
14 Brian Still   Renton 362255   
15 Colin Brissey      
16 Anthony Barlow   Marysville 391731   
17 Tim Lieb      
18 Rod Hasty      
19 Mitchell Schmidt   Portland, OR 150667   
20 David Randall      
21 Walter Yi   Seattle, WA 198395   
DNF Greg Bergen      
DNF Jim Hansen   Gurnee, IL 361428   
DNF Tory Bland      
DNF Jason Edens   Bothell, WA 109036   
DNF Nelson Dan      

Men - CAT 2 - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Denison      
2 Bill Kieffer      
3 Louis Brumbaugh   Grants Pass, OR 5229   
4 George Triantafillon      
5 Dan Overmand      
6 Doug Minor   Agoura, CA 24563   

Men - CAT 1 - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Hardwick      
2 Alexander Geddes      
3 Chase Nelson   Littleton, CO 264517   Trek Southridge Racing
4 Jay Fesperman   Davidson, NC 249148   
5 Galen Carter   Salt Lake City, UT 231784   
6 Lee Jackson   Fishers, IN 212779   Team Heroes- MOB
7 Shane Leslie   Birmingham, MI 317122   
8 Kole Wetherell   Clatskanie, OR 310603   
9 matt Branney      
10 Jack Iles      
11 Corey Craig   Sherwood, OR 358070   
12 Thomas Doyle      
13 Nic Rodgers      
14 Takoda Crawford    401245   
15 Nikolas Clark      
16 Joshua Randall      
17 Joe Rager      
18 Kye Refvem   Fall Cityfall City, WA 365017   
19 Bowen Irvine      
20 Jacob Carmichael   Bellevue, WA 343998   
21 Nick Chappell-Moss      
22 Eric Harvey      
23 Shane Cook   Lake Oswego 395749   
24 Brett Gilkay      
25 Dylan Hoover      
DNF Wyatt Freier   Castle Rock, CO 309949   
DNF Demetri Triantafillon      
DNF Henry Fitzgerald   Plymouth, MI 427192   
DNF Joseph II Rager      
DNF Jayson Giorio    401699   

Men - CAT 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Curtis Hoffman   Kirkland, WA 378429   
2 Cameron Hoefer   Woodinville, WA 302528   
3 Alex Cocco   Gorizia It 322850   University of Oregon
4 Rays Ewing      
5 Austen Bowman   Anacortes, WA 397216   
6 Jack Casey      
7 alec watts   Camas 375721   
8 Tim Winter   Enumclaw, WA 376427   
9 Jack Hill      
10 Jesse Ransavage   North Bend, WA 303895   
11 Kyle Hanley   Bellevue, WA 269395   
12 Nick Anzalone      
13 Ryan Van Noy      
14 Kris Christensen   Kirkland, WA 259558   
15 William Floyd      
16 Gaelen Harrison   Alpine, OR 345800   
17 Ryan Erickson      
18 Caleb Doane   Grants Pass, OR 295235   
19 Mylan Smith   California 279218   
20 Zach Croft   Arlington, WA 374953   
21 Chris Sanchez   Lake Elsinore, CA 133459   
22 Cory Yalowicki   Lynnwood, WA 399729   
23 Steve Ceto      
24 Dan Zeller   Snohomish, WA 375106   
25 Patrick Funk   Lake Oswego, OR 230741   
26 Mac Laws   Mountlake Terrace, WA 291167   
27 Lloyd Smith      
28 Brian Davison   Bellingham, WA 379122   
29 Nolan Richards   Sammamish, WA 338330   
30 Stuart Gold      
31 Clinton Overman   Bellingham, WA 292852   
32 Bryan Kieffer   Puyallup, WA 100849   
DNF Andrew Frink   Redmond, WA 244580   
DNF Barry Lunden   Spokane, WA 268173   
DNF Alex Eley   Steilacoom, WA 289633   The Bike Hub

Men - CAT 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Earnheart   Bellingham, WA 293240   
2 Scott Kemp   Shoreline, WA 191554   
3 Daniel Falconi   Bellevue, WA 376787   
4 Tyler Bates   Mercer Island, WA 181028   
5 Colin Mcarthy      
6 Nate Spencer   Maple Valley, WA 348496   
7 Jeff Rees   Spokane Valley, WA 93452   The Bike Hub
8 Sam Larson   Sacramento, CA 314976   
9 Ben Dixon      
10 Andrew Knott   Enumclaw, WA 312446   
11 Josh Noting      
12 Travis Erickson   Seattle, WA 228147   
13 Jason Queen   Port Townsend , WA 180096   
14 Ryan Cleek   Santa Cruz, CA 182987   
15 nathan Mcdonald   Snohomish, WA 401310   
16 Adam Andrade   Seattle, WA 155366   
17 Brett Tomky   Seattle, WA 228148   
18 charlie shivel   Amboy, WA 352842   
19 Joseph Roger      
20 Jesse Kieffer   Puyallup, WA 100850   
DNF Raul Atencio   Portland, OR 400742   

Men - CAT 1 - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Connolly   Kent, WA 85868   
2 Bryan Gioia      
3 Michael Dill      
4 Greg Satterfield   Puyallup, WA 335388   Mafia Racing
5 Shawn Foly      
6 Dugan Crittenden   Seattle, WA 329210   
7 Eric Brown      
8 Chris Bentley   Fall City, WA 199389   Fischer Plumbing Cycling Team
9 Jason Gibb   Redmond, WA 288609   
10 Brad Delzer   Gresham, OR 137087   
11 Todd Olson      
12 Martin Newman      
13 Rich Denz Densmore      
14 Edward Reilly   Gresham, OR 150153   
15 Andy Voight      
16 Jerry Southworth   Ravensdale, WA 283597   
17 Mike Estes   Beaverton, OR 263896   
18 George Smith   Longview, WA 258930   
DNF Darrel Jamieson      

Men - PRO - OPEN

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Smith      
2 JOSH BRYCELAND      
3 Connor Fearon      
4 Aaron Gwin   Wildomar, CA 274107   
5 Brook MacDonald    406347   
6 Andrew Neethling      
7 Cam Cole      
8 Nick Beer      
9 Neko Mulally   Pisgah Forest, NC 247831   
10 Luke Strobel   Issaquah, WA 181052   
11 Troy Brosnan    403890   
12 Greg Williamson      
13 Richie Rude      
14 Mitch Ropelato   Ogden, UT 240150   SPS North America
15 Mark Wallace      
16 Kyle Sangers    400831   
17 Remi Gauvin      
18 Kirk McDowall      
19 Mikey Sylvesti      
20 CEDRIC GRACIA    403897   
21 Jack Moir      
22 Jared Graves    403885   
23 Lars Sternberg   Ferndale, WA 185351   
24 Kevin Littlefield   Auburn, WA 311006   
25 Kent Faubert      
26 Phillip Kments      
27 Dean Tennant      
28 matt Orlando      
29 Darren Berrecloth    198505   
30 Victor Smith   Anacortes, WA 344722   
31 Adam Mantle      
32 Bas Van Steenberger      
33 Nicholas Geddes      
34 Cameron Porteous      
35 Cody Warren   Alpine, CA 160802   
36 Evan Geankoplis   Goldriver, CA 290045   
37 Graeme Pitts   Nevada City, CA 232939   
38 Trevor Parson      
38 Spencer Burback      
40 Dan Sims      
41 Brad Benedict      
42 Chris Higgerson   Deansboro, NY 208966   
43 Adriano Digiacinto      
44 Ben Furbee   Los Osos, CA 215234   
45 Aaron Dobie      
46 John Keep      
47 Nate Furbee   Los Osos, CA 215754   
48 Mikey Haderer   Concord, CA 190065   
49 Corey Hatch   Newhall, CA 344132   
50 Nick Tuttle   Mount Vernon 182596   
51 Grant Lestock-kay      
52 Jonathan Allyn   Kent, WA 310191   
53 Boe NcGee      
54 Leif Lorenzen   Croton On Hudson, NY 168141   
55 Keith Thompson      
56 Lucas Chalcraft   Bonney Lake, WA 368537   
57 Bob Stenson      
58 Kent Billingsley      
59 Patrick Hennessey   Leavenworth, WA 247032   
60 Adam Ransavage   North Bend, WA 292601   
61 Anthony Leonarduzzi   Snoqualmie, WA 303673   
62 Joshua Kahn   Porltand, OR 261583   
63 Matt Patterson      
64 Craig Hill   Colbert, WA 345056   Spokane Rocket Velo
65 Ben Porteous      
66 Charles Sponsel      
67 Jake Grob   Kirkland, WA 265425   Wheel Sport East
68 Bryan Crum   Spokane, WA 114586   Wheel Sport East
69 Geoffrey Ayr      
70 Andrew Slowey   Martinsville, NJ 277539   
71 Dan Godard      
72 Jerry Knight   Seattle, WA 252778   
73 Max Miller      
74 Steven Bafus   Moscow, ID 212136   
75 Mitch Delfs      
DNF Alan Thompson      
DNF Bryn Atkinson    403895   

Women - CAT 3 - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Margot Enright-Down      
2 Kaytlin Melvin   Sammamish, WA 400985   
3 Liberty Southworth      
4 Sierra Rager      

Women - CAT 3 - OPEN

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Danielle Klinkhamer      
2 Trish Griffen      
3 Hannah Johnson   Lake Stevens Wa 413637   
4 Kate Tegeler      
5 Kerry Tarullo   Olympia, WA 301466   
DNF Heidi Hendrix      

Women - CAT 2 - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyleigh Stewart    400827   

Women - CAT 2 - OPEN

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katie Jackson      
2 Tori Broughton      
3 Darcie Gray   Seattle, WA 422642   
4 Rebecca Parish      
5 Jane Mauser      
6 Lanette Fidrych   Portland, OR 399775   
7 Leigh Woody      
8 Amy Josefzyk      
9 Adrianna Moroz      
10 Sonya Kepler      
11 Kirsten Fors      
12 Rachel DeLateur   Tumwater, WA 9108   
13 Yvonne Southworth      
DNF Corinna Bolender   Sammamishs, WA 404047   

Women - CAT 1 - OPEN

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karaleen Gioia      
2 Aja Philp      
3 Christina Chappetta   Slidell La 402712   
4 Gretchen Nelson   Seattles, WA 343356   
5 Penny Deck      
6 Kristi Pruitt   Woodinville, WA 347116   
7 Ruth Thomas   Bellevue, WA 389789   
8 Lacey Kemp      
9 Bridgette LeBer   Port Angeles Wa 312456   Colorado Mesa University Cycling
10 Sam Hoover      
11 Sandy Densmore   Spokane, WA 212143   

Women - PRO - OPEN

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jill Kintner   Seattle, WA 186217   
2 Miranda Miller    403906   
3 Casey Brown      
4 Vaea Verbeeck      
5 Jaime Rees   Spokane Valley, WA 228046   The Bike Hub
6 Jaime Hill    403909   
7 Lauren Daney   Stafford, VA 282816   
8 Michelle Benson   Bellingham, WA 320612   
9 Britney White   Bellingham, WA 228926   
10 Dawn Fidler   Mount Vernon, WA 214419   
11 Adrian Hopkins   Snoqualmie, WA 362102   
12 Emily Smith      
13 Shelby Reilly   Gresham, OR 263084   
DNF Amber Price   Westminster, CO 255122   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFBonk BreakerCUOREOSMOShimanoSierra NevadaSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee