Race Results for
Tour D' Bloom & Washington Criterirum and Road
Wenatchee, WA
(Event Information)
Omnium on 05/05/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adrian Magun   Mercer Island, WA 375179   Cycle U
2 Brennan Hodgins   Mercer Island, WA 361294   Cycle U
3 Quinn Storey    384540   Unattached

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wyatt Mason   Everett, WA 378713   Rad Racing NW
2 Cameron Croix   Seattle, WA 330074   Rad Racing NW
3 Mitchell Thornton   Issaquah, WA 296923   First Strike Velo/Slalom Consul
4 Jack Hale   Wenatchee 383364   Unattached
5 Alexander Walentynowicz   Mill Creek, WA 326272   Rad Racing NW

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keifer Livingstone   Burnaby, WA 404879   Unattached
2 Brendan Cowley   Salem Oregon 382956   Unattached
3 Lewis Whiley   Olympia, WA 351580   Rad Racing NW
4 Cooper Rombold   Bellingham, WA 371675   Shuksan Velo Club/Fanatik Bike Co.
5 Layton Carroll- Novack   Seattle, WA 368622   Apex Racing Team/Cycle U / Apex Racing
6 Fergus Horrobin    403086   dEVo
7 Jarrett Aregger   Kent, WA 285209   First Strike Velo/Slalom Consulting Racing
8 Oliver Wood    431950   dEVo
9 COLE PATON   Cashmere, WA 352800   Unattached
10 Erik Philipson   Seattle, WA 281375   Lake Washington Velo/Hagens Berman/ Society Consulting
11 Trey Thornton   Issaquah, WA 296922   First Strike Velo/Slalom Consulting Racing

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sam Morris    404553   dEVo
2 Ryan Trimble   Snohomish, WA 382085   Unattached
3 Benjamin Peterson   Seattle, WA 354994   Slalom Consulting Racing

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Baumeister   Redmond, WA 286284   Apex Racing Team/Cycle U / Apex
2 Mike Fadich   Wenatchee, WA 11150   Team W.A.R. (Wenatchee Area Rac
3 Rick Benson   Seattle, WA 3371   Jet City Velo/Fischer Plumbing
4 Mark Franks   North Bend, WA 183911   Apex Racing Team/Cycle U / Apex
5 Josh Gerak   Seattle, WA 256081   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
6 Paul Main   Spokane, WA 49133   G.S. Gap/River City Red
7 John Kodin   Bellingham, WA 244157   Shuksan Velo Club
8 Jeffery Nettles   Seattle, WA 159943   Boat Street Cycle Club (BSCC)
9 Tom Potter   Browns Point, WA 206784   CBC Racing/Olympia Orthopaedic
10 Kerry Farrell   Federal Way 50091   Wheelsport Cycling Team
11 Anthony Whiley   Olympia, WA 102809   Jet City Velo/Fischer Plumbing
12 Vern Cole   Kent, WA 65114   SCCA/Starbucks Cycling
13 Rick Roof   Puyallup, WA 242755   Old Town Bicycle
14 Scott Torkelson   Olympia, WA 35771   Old Town Bicycle (OTB)
15 David Hecht   Issaquah, WA 15626   Garage Racing
16 David Gordon   Olympia, WA 279863   CBC Racing/Olympia Orthopaedic
17 Steve Matson   Tacoma, WA 171544   Old Town Bicycle (OTB)/Old Town
18 Christopher Adolf   Everett, WA 1204   SCCA/Starbucks Cycling
19 Jeff Pfost   Seattle, WA 67360   Apex Racing Team/Cycle U / Apex
20 Kevin McIntyre   Puyallup, WA 200294   Old Town Bicycle (OTB)
21 Greg Arden   Seattle, WA 1873   Apex Racing Team/Cycle U / Apex
22 Tom Hackleman   Tacoma, WA 58115   Old Town Bicycle (OTB)
23 Nick Duckstein   Seattle 276304   Union Bay Cycling/Bikesale.com
24 Scott Jutson    398369   Escape Velocity
25 Vince Nethery   Ellensburg, WA 404301   Unattached
26 Donald Stimson   Newcastle, WA 67392   Seattle Super Squadra/Cucina Fr
27 Jeffrey Patterson   University Place, WA 47123   Old Town Bicycle (OTB)
28 Peter Miller   Seattle, WA 292874   Cycle U/Apex Racing Team
29 John Austin   Seattle 157301   Old Town Bicycle (OTB)
DNP Bill Serantoni   Normandy Park, WA 302728   Apex Racing Team
DNP Ron Jones   Olympia, WA 246852   CBC Racing/Olympia Orthopaedic
DNP John Rombold   Bellingham, WA 374507   Shuksan Velo Club/Fanatik Bike
DNP Bob Sackett-Converse   Enumclaw, WA 166554   Cycle Therapy/4 Corners Racing
DNP Michael Austin   Walla Walla, WA 214989   L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers
DNP Dave Matthews      Bikesale.com

Men - Cat 1/2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey Werner   Vancouver 402710   Russ Hay's / Accent Inns
2 Trevor Spahr (1 - Cat1)   Portland, OR 297918   HPChiro-RPM Mortgage Cycling Te
3 Colin Gibson (2 - Cat1)   Seattle, WA 250723   Stranamanti Cycling/Keller Rohr
4 Stephen Bedford (3 - Cat1)   Portland, OR 305665   Unattached
5 Brian Hitchcock (4 - Cat1)   Seattle, WA 284741   Herriott Sports Performance/HSP
6 David Richter (5 - Cat1)   Seattle, WA 29781   Herriott Sports Performance/HSP
7 Emile de Rosnay    402669   Russ Hay's/Accent Inns
8 Kaler Marshall (6 - Cat1)   Walla Walla, WA 321012   Kryki Sports/Audi
9 Noah Bloom    405046   Garneau Evolution
10 Jordan Cheyne    379306   RIdeokanagan.com
11 Macdonald Ryan      Unattached
12 Stephen Ettinger (7 - Cat1)   Bozeman, MT 189074   BMC Mountainbike Racing Team
13 Jacob MacArthur (8 - Cat1)   Wenatchee, WA 203580   Stranamanti Cycling/Keller Rohr
14 Paul Bourcier (9 - Cat1)   Eugene, OR 4391   Veloce Racing P/B smith&nephew
15 Aaron Shaw (1 - Cat2)   Seattle, WA 128315   Herriott Sports Performance/HSP
16 Kyle Farrell (10 - Cat1)   Seattle, WA 230828   Team Steam/Garage Racing
17 Dustin Van Wyck (2 - Cat2)   Seattle, WA 229254   Herriott Sports Performance
18 Gregory Christian (11 - Cat1)   St Simons Is Ga 186412   Garneau-Evolution
19 Thorsten Askervold (3 - Cat2)   Lake Stevens, WA 299287   Herriott Sports Performance
20 Jacob Brewer (12 - Cat1)   Seattle, WA 263501   US Military Cycling Team Fueled
21 Luke Koolman    402671   Russ Hays Accent Inns p/b PCC
22 Ian Baldwin (13 - Cat1)   Bellingham, WA 282722   Lake Washington Velo/Hagens Ber
23 Shawn Ongers (14 - Cat1)   Walla Walla, WA 220235   Kryki Sports
24 Stephen Mull (15 - Cat1)   Seattle, WA 86831   Kryki Sports/Audi
25 Jeffrey Gaeckle (4 - Cat2)   Olympia, WA 12621   CBC Racing/Olympia Orthopaedic
DNP David Strasser    402230   Russ Hays Accent Inns p/b Pacif
DNP Warren Atkey (Cat1)   Bothell, WA 50756   Bikesale.com
DNP Rhae Shaw   Seattle, WA 405043   Vanderkitten
DNP Lang Reynolds (Cat1)   Seattle, WA 168449   Team Steam/Garage Racing
DNP Mike Hone (Cat1)   Seattle, WA 155193   Kryki Sports/Audi
DNP Will Teal (Cat2)   Seattle, WA 318226   Herriott Sports Performance/HSP
DNP Bradford Kilcline (Cat2)   Kirkland, WA 254141   Herriott Sports Performance
DNP David Holden (Cat2)   Spokane, WA 260091   Team Novo Nordisk/Team Novo Nor
DNP Steven Wilssens (Cat1)   Bothell, WA 287991   Herriott Sports Performance/HSP
DNP Tom Malczynski    402894   Unattached
DNP Wilson Connor      Unattached
DNP clayton meisner    350430   Olympia cycling club
DNP Keiichi Otani (Cat2)   Kirkland, WA 289231   Hagens Berman

Men - Cat 1/2/3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erik Anderson (1 - Cat2)   Tumwater, WA 161052   CBC Racing/Olympia Orthopaedic
2 Warren McAndrew (2 - Cat2)   Edmonds, WA 321144   Jet City Velo
3 Ryan Denney (3 - Cat2)   Mt Vernon, WA 299562   DSH Racing
4 Andrew Martin (1 - Cat1)   Kirkland, WA 89104   Bikesale.com
5 Alec Moorman (4 - Cat2)   Seattle, WA 255970   Bikesale.com
6 David Iannotti (5 - Cat2)   Seattle, WA 71685   Bikesale.com

Men - Cat 1/2/3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Seeley (1 - Cat2)   Polson, MT 110913   Montana Velo
2 Martin Turek (2 - Cat2)   North Bend, WA 336434   Audi
3 Robert Campbell (1 - Cat1)   Olympia, WA 73795   Kryki Sports/Audi
4 Lane Seeley (1 - Cat3)   Edmonds, WA 291895   Kryki Sports/Audi
5 Bradford Kilcline (3 - Cat2)   Kirkland, WA 254141   Herriott Sports Performance
6 Joe Holmes (2 - Cat1)   Bainbridge Island, WA 16599   Tete de la Course Cycling
7 Jeffrey Gaeckle (4 - Cat2)   Olympia, WA 12621   CBC Racing/Olympia Orthopaedic
8 Gary Brown (5 - Cat2)   Auburn, WA 5069   Tete de la Course Cycling
9 Michael Burdo (3 - Cat1)   Kirkland, WA 48373   Team Steam
10 Joseph Ecker (6 - Cat2)   Seattle, WA 179554   First Strike Velo/Slalom Consul
11 Bryan Urakawa (7 - Cat2)   Seattle, WA 235138   Jet City Velo/Fischer Plumbing
12 Ryan Dean (8 - Cat2)   Seattle, WA 260400   Audi
13 Sean Phillips (9 - Cat2)   Bellevue, WA 274488   Team Steam/Garage Racing
14 Warren Atkey (4 - Cat1)   Bothell, WA 50756   Bikesale.com
15 Paul Bourcier (5 - Cat1)   Eugene, OR 4391   Veloce Racing P/B smith&nephew
16 Kevin Masterson (10 - Cat2)   Newcastle, WA 188289   Team Steam/Garage Racing
17 Nathan Webber (6 - Cat1)   Port Orchard, WA 87178   Tte de la Course Cycling
18 Michael Pruitt (11 - Cat2)   Seattle, WA 28784   Stranamanti Cycling
19 peter baughman (12 - Cat2)   Carnation, WA 243415   First Strike Velo
20 jason cameron (2 - Cat3)   Seattle, WA 288763   Boat Street Cycle Club (BSCC)
21 Mike Robson (13 - Cat2)   Bothell, WA 118582   Bikesale.com
22 Scot Weeks (14 - Cat2)   Seattle, WA 290608   Bikesale.com
23 Brian Smith (3 - Cat3)   Bonney Lake, WA 33050   Blue Rooster/Sports Medicine Cl
24 David Chipchase (15 - Cat2)   Dupont, WA 220071   CBC Racing/Olympia Orthopaedic
DNP Shawn Ongers (Cat1)   Walla Walla, WA 220235   Kryki Sports
DNP Mark Knokey (Cat2)   Spokane, WA 19475   Vertical Earth
DNP Marcus Nedelmann (Cat3)   Seattle, WA 252009   Apex Racing Team/Cycle U / Apex
DNP Samuel Park (Cat3)   Seattle, WA 285679   Hagens Berman/ Society Consulting
DNP Matthew Oseto (Cat3)   Kirkland, WA 59413   Audi
DNP Gregory Kauper (Cat2)   Seattle, WA 221706   Audi
DNP Bob Ludeman (Cat3)   Newcastle , WA 21766   Audi
DNP Doug Davis (Cat2)   Mercer Island, WA 74205   Audi
DNP Sean Phillips (Cat2)   Bellevue, WA 274488   Team Steam/Garage Racing
DNP Edward Rosenberg (Cat3)   Seattle, WA 286466   Garage Racing
DNP John Bruce (Cat3)   Vashon, WA 55845   Tacoma Bike

Men - Cat 4/5 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richie Frahm   Spokane, WA 383352   Unattached
2 Ian Merkel (1 - Cat4)   Redlands Ca 367766   Dons Bikes
3 Jordan Bressler (2 - Cat4)   Dupont, WA 358593   Old Town Bicycle (OTB)
4 Alan McCready   Issaquah, WA 392095   Kryki Sports/Audi
5 Bevan Moss    400636   Escape Velocity
6 Nigel Davies   Spokane  360719   Emde Sports
7 Knudson William      Unattached
8 Andy Lukes (3 - Cat4)   Spokane, WA 367893   Market Street Cycling Club
9 Alex Votry   Edmonds, WA 330594   Avanti Racing Club
10 Jordan Jackson   Issaquah 238462   Unattached
11 Eric Mathis   College Place, WA 305771   Unattached
12 James Menking (4 - Cat4)   Ellensburg 378966   Unattached
13 Siverly Nick      Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
14 Zach Houvener (5 - Cat4)   Seattle, WA 383409   Audi
15 Matt Cusack (6 - Cat4)   Spokane, WA 368185   The Bike Hub
16 Joe Little (7 - Cat4)   Marysville, WA 319968   Emerald City Cycling Club
17 Brian Hendry    404586   RideOkanagan.com
18 David Kerruish    401042   Escape Velocity
19 Jason Wilson (8 - Cat4)   Columbus, OH 396122   Unattached
20 Wayne Brown (9 - Cat4)   Renton, WA 316268   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
21 Casey Hall   East Wenatchee, WA 404849   Unattached
DNP Geoff Andrist   Snohomish, WA 324474   Avanti Racing Club
DNP Ron Jones   Olympia, WA 246852   CBC Racing/Olympia Orthopaedic
DNP Jonathan Sirois (Cat4)   Seattle, WA 345502   Alki/Rubicon Racing
DNP Mark Rogers (Cat4)   Woodinville, WA 269636   Lake Washington Velo/Hagens Ber
DNP Rick Wiedmann (Cat4)   Auburn, WA 394666   Union Bay Cycling/Bikesale.com
DNP Jonathan Kamke (Cat4)   Puyallup, WA 396211   Avanti Racing Club/Blue Rooster
DNP Ryan Trimble (Cat5)   Snohomish, WA 382085   Unattached
DNP Mark Levine (Cat5)   North Bend, WA 366256   Unattached
DNP Garcia Chris      Unattached
DNP Keelan Christensen (Cat4)   Seatte, WA 345598   Methow Valley Cycling
DNP Stone Don      Unattached
DNP Zachary Johnson   Wenatchee, WA 404117   Unattached
DNP Savini Brandon      Unattached

Men - Cat 4/5 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rocky Crocker (1 - Cat4)   Wenatchee, WA 180676   Team W.A.R. (Wenatchee Area Rac
2 Brett Gaspers (2 - Cat4)   Edmonds, WA 222902   Apex Racing Team/Cycle U / Apex
3 John Clouse (3 - Cat4)   Seattle, WA 302850   Jet City Velo/Fischer Plumbing
4 Timothy Hughes   Olympia, WA 288962   CBC Racing
5 Chad Olson (4 - Cat4)   Redmond, WA 287159   Seattle Super Squadra
6 Eric Reid (5 - Cat4)   Dupont, WA 308612   Unattached
7 Daniel Liberator (6 - Cat4)   Seattle, WA 125693   Cucina Fresca Cycling Team
8 Todd Allen   Seattle, WA 236437   Jet City Velo/Fischer Plumbing
9 Kurt Friederich (7 - Cat4)   Walla Walla, WA 247449   L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers
10 John Steven Moore      Unattached
11 Gary Hocking (8 - Cat4)   Kirkland, WA 271937   Union Bay Cycling/Bikesale.com
12 Kevin Raymond   Seattle, WA 272601   Bikesale.com
13 Jim Heinlein (9 - Cat4)   Wenatchee, WA 95310   Wenatchee Valley Velo/Arlberg S
14 Henry Eberhardt (10 - Cat4)   Superior, CO 342588   Team Body Sync
15 Kyle Anderson (11 - Cat4)   Olympia, WA 306848   CBC Racing/Olympia Orthopaedic
16 Larry Baker (12 - Cat4)   University Place, WA 258014   Old Town Bicycle (OTB)
17 David Acheson (13 - Cat4)   Winthrop, WA 1083   Methow Valley Cycling
18 Thomas Catalina (14 - Cat4)   Seattle, WA 239086   SCCA/Starbucks Cycling
19 Michael Hodgins (15 - Cat4)   Mercer Island, WA 360674   Apex Racing Team/Cycle U / Apex
20 John Rombold (1 - Cat5)   Bellingham, WA 374507   Shuksan Velo Club/Fanatik Bike
21 Duncan Wood      Escape Velocity
22 James Beieler (16 - Cat4)   Bellingham, WA 58952   Fanatik Bike Co.
23 Pat Harrington (17 - Cat4)   Kirkland 334794   Union Bay Cycling/Bikesale.com
24 Dale Harless (18 - Cat4)   Bellevue, WA 57571   Apex Racing Team
25 Chris Garcia   Poulsbo, WA 405413   Unattached
26 Harry Henderson    401764   Escape Velocity
27 Michael Skinner (19 - Cat4)   Clinton, WA 169468   Avanti Racing Club
28 Robert Rice (2 - Cat5)   Seattle , WA 368567   Bikesport Racing
DNP harrison magun (Cat5)   Mercer Island, WA 323844   Unattached
DNP Don Stone      Unattached

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eleanor James   Seattle, WA 297799   Cycle U

Women - Cat 1/2/3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nik Vogler    402870   Russ Hays Accent Inns p/b Pacif
2 Michele Conrad (1 - Cat1)   Seattle, WA 157480   Stranamanti Cycling/Keller Rohr
3 Hilary Wille    402858   Russ Hays/Accent Inns p/b Pacif
4 Rhae Shaw   Seattle, WA 405043   Vanderkitten
5 Cynthia Maree (2 - Cat1)   Seattle, WA 411   SCCA/Starbucks Cycling
6 Sara Youmans (3 - Cat1)   Ketchum, ID 268528   Stranamanti Cycling/Keller Rohr

Women - Cat 1/2/3 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gina Kavesh (1 - Cat2)   Bellevue, WA 65334   Union Bay Cycling/Bikesale.com
2 Lynn Stryker (1 - Cat3)   Spokane, WA 323424   Zuster Cycling
3 Jane Evely (2 - Cat2)   Carnation, WA 162455   First Strike Velo/Slalom Consul
4 Cynthia Maree (1 - Cat1)   Seattle, WA 411   SCCA/Starbucks Cycling
5 Sabrina Hendrick (2 - Cat3)   Seattle, WA 364721   Jet City Velo/Fischer Plumbing

Women - Cat 4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tessa Pinckston    403460   dEVo
2 Kristen Walker   Seattle, WA 304902   Union Bay Cycling/Bikesale.com
3 Emily Nevin   Seattle, WA 362211   Avanti Racing Club/Blue Rooster
4 Liese Anex   Seattle, WA 365055   Sound Velo Cycling Club/Team Gr
5 Lisa Steppe   Seattle, WA 394786   Unattached
6 Beth Pfost   Seattle, WA 67361   Avanti Racing Club/Blue Rooster
7 Sheila Walsh   Seattle, WA 331096   Fischer Plumbing Cycling
8 Amanda Evans   Tacoma 375134   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
9 Maria Hetland   Yelm, WA 360920   CBC Racing/Olympia Orthopaedic
10 Angela Cudone-Sheridan   Bainbridge Island, WA 275104   SCCA/Starbucks Cycling
11 Vikki Bourcier   Eugene 386032   Unattached
12 Barbara Wilkie   Seattle, WA 237047   SCCA/Starbucks Cycling
13 Jean Fisher   Olympia, WA 332986   CBC Racing/Olympia Orthopaedic
14 Marcela Broussard   Seattle, WA 393559   Recycled Cycles Racing
15 Christi Kenyon   Seattle, WA 272209   Union Bay Cycling/Bikesale.com

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSpyBonk BreakerCUOREUSACDFSierra NevadaShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee