Race Results for
2013 Plainville Spring Series
Plainville, CT
(Event Information)
Criterium on 03/23/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3 - 13-99 (30 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOHN BADESSA (1 - Cat1)   Warwick, RI 99994   Arc En Ciel Racing Team
2 Craig Luekens (1 - Cat3)   Madison, CT 205074   Pull Thru Racing
3 BEN CARBONETTI (1 - Cat2)   Manchester, CT 197142   Exposition Wheelmen
4 DAVID HILDEBRAND (2 - Cat2)   Ellington, CT 160538   Exposition Wheelmen
5 ROBERT CARMEN (2 - Cat3)   Simsbury, CT 111810   Team Edge
6 JORDAN LYNN (3 - Cat2)   Southington, CT 221369   Greater Hartford Cycling Club
7 TODD BOWDEN (4 - Cat2)   Glastonbury, CT 144319   Exposition Wheelmen
8 CHRIS CROWELL (3 - Cat3)   Prospect, CT 173890   Stage 1 Cycling
DNP MATTHEW WASKIEWICZ (Cat3)   Bristol, CT 291312   Team Edge
DNP Jeremy Brazeal (Cat2)   Manchester, CT 54411   Bethel Cycle Sport Club
DNP Matt Inconiglios (Cat1)   Stamford, CT 17360   Stage 1 / fusionTHINK
DNF CHRISTOPHER KOHNLE (Cat2)   Manchester, CT 186430   Capital Velo Club
DNF TODD HAMEL (Cat3)   Cheshire, CT 101473   Stage 1 Cycling

Men - Cat 3/4 - 13-99 (24 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRIAN SUTO   Oxford, CT 242650   Bay Hill Capital /CLNoonan p/b Corner Cy
2 LANCE JONES (1 - Cat3)   Willimantic, CT 18205   Exposition Wheelmen
3 JASON MILLAS (2 - Cat3)   Mystic, CT 24332   CLR
4 STANLEY LEZON (3 - Cat3)   Bolton, CT 103982   Exposition Wheelmen
5 ROBERT CARMEN (4 - Cat3)   Simsbury, CT 111810   Team Edge
6 ANSON ROSS (5 - Cat3)   Plainfield, CT 250715   CLR
7 ANTHONY EISLEY (6 - Cat3)   Norwich, CT 117285   CLR
8 MICHAEL NORTON (7 - Cat3)   Monson, MA 51860   Cyclonauts Racers
9 CHRIS CAVALLARO (8 - Cat3)   Hamden, CT 322222   
10 Craig Luekens (9 - Cat3)   Madison, CT 205074   Devil's Gear Bike Shop / New Haven Bicycle Club
11 Jesse Berkowitz (10 - Cat3)   Sudbury, MA 347430   
12 AARON WOLF (1 - Cat4)   Arlington, MA 340042   NEBC p/b Cycle Loft
13 MATT WASKIEWICZ (11 - Cat3)   Bristol, CT 291312   Team Edge
14 JOE KUBISEK (12 - Cat3)   Southington, CT 19935   Cheshire Cycle Racing
15 BRYAN MELCHIONDA (13 - Cat3)   West Haven, CT 94758   
16 STEVEN QUINN (2 - Cat4)   Winsted, CT 332684   Team Edge
17 ROBERT DIBATTISTA (14 - Cat3)   Stow, MA 270729   Minuteman Road Club
18 JASON CICERO (3 - Cat4)   Meriden, CT 270235   Exposition Wheelmen
19 MARK DURSO (15 - Cat3)   Middlebury, CT 10276   Team Edge
20 STEVEN SUTO (16 - Cat3)   Oxford, CT 241325   SignatureCycles/Rockstar Games
21 TRENTON HAAS (4 - Cat4)   Glastonbury, CT 320752   
22 NEAL COUGHLIN (17 - Cat3)   Lewiston, ME 303889   Maine Cycling Club
23 JOHN PESCATORE (5 - Cat4)   New Haven, CT 328608   Devil's Gear Bike Shop / New Haven Bicycle Club
24 DAVID KELL (6 - Cat4)   Norwalk, CT 307197   Bethel Cycle Sport Club
25 ADAM TREXLER (7 - Cat4)   Silver Spring, MD 335608   Yale University
26 CHRIS ADAMS (18 - Cat3)   Old Saybrook, CT 246755   Exposition Wheelmen
27 JIM KLEWICKI (8 - Cat4)   New Haven, CT 307561   
28 MIKE MALONEY (19 - Cat3)   Chepachet, RI 65025   Cyclonauts Racers Inc.
29 JEFF MAGEE (9 - Cat4)   Longmeadow, MA 291620   Cyclonauts Racers Inc.
30 Juan DeJesus (20 - Cat3)   North Windham, CT 181180   Exposition Wheelmen
31 JEFF PAPINEAU (21 - Cat3)   Westfield, MA 27188   Cyclonauts Racers
32 JOE POLICARPIO (22 - Cat3)   Bristol, CT 135669   Team Edge
33 ERIC CARLSON (23 - Cat3)   Bristol, CT 233018   Team Edge
34 ANTHONY CIPOLLA (10 - Cat4)   Morris, CT 139115   Team Edge
35 MICHAEL CAVROS (24 - Cat3)   N Scituate, RI 111708   Cyclonauts Racers
36 DAVE DUBOS (11 - Cat4)   East Hampton, CT 147333   
DNS WILLIAM BOSCH (Cat3)   Redding, CT 366597   Bethel Cycle Sport Club
DNF DAVID WELLS (Cat4)   Terre Haute 384442   Exposition Wheelmen
DNF BRIAN KELLEHER (Cat4)   Harwinton, CT 239246   Team Edge
DNF JOE RODRIGUES (Cat3)   Longmeadow, MA 169053   Cyclonauts Racers
DNF Robert Burstein (Cat3)   Ellington, CT 45142   Exposition Wheelmen

Men - Cat 4/5 - 13-99 (24 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRIAN FULLER   Ludlow, MA 384533   Competitive Edge Cycling
2 John Pescatore (1 - Cat4)   New Haven, CT 328608   Team Allanti
3 Daniel Spakowicz (2 - Cat4)   New Haven, CT 337156   
4 PAUL CASEY (3 - Cat4)   Plainville, CT 335032   Greater Hartford Cycling Club
5 MICHAEL MARKOWICZ (4 - Cat4)   Glastonbury, CT 22537   Cycling Concepts Racing Team
6 JIM KLEWICKI (5 - Cat4)   New Haven, CT 307561   
7 JEFFREY SCALA (6 - Cat4)   Bolton, CT 31420   Cycling Concepts Racing Team
8 ROBERT DIBATTISTA   Stow, MA 270729   Minuteman Road Club
9 JASON WOLF (7 - Cat4)   Arlington, MA 340042   NEBC p/b Cycle Loft
10 SCOTT KEARNEY (8 - Cat4)   Coventry 351554   
11 STEPHEN GIBERTONI (9 - Cat4)   Cheshire 394051   Cheshire Cycle Racing
12 DANA RAVENBERG (10 - Cat4)   Cheshire, CT 375637   Cheshire Cycle Racing
13 KEITH MULLALY   Wethersfield, CT 290963   Capital Velo Club
14 DWIGHT JOHNSON (11 - Cat4)   New Haven, CT 306353   Laurel Bicycle Club
15 ADAM RIVARD (1 - Cat5)   Vernon Rockville, CT 383131   Exposition Wheelmen
16 JOHN COSTELLO (2 - Cat5)   Tolland, CT 375185   
17 ERIC CARLSON   Bristol, CT 233018   Team Edge
DNF ANTHONY CIPOLLA (Cat4)   Morris, CT 139115   Team Edge
DNF RORY DERWIN   Southington 378454   Greater Hartford Cycling Club
DNF THOMAS EVELEIN (Cat4)   W Hartford, CT 395084   
DNF OWEN FOWLER (Cat5)   Cheshire, CT 314784   Team Edge
DNF EVAN FOX (Cat4)   Glastonbury, CT 358489   
DNF DANIEL GAUCHER (Cat4)   Windham, CT 240856   Capital Velo Club
DNF DAVID KELL (Cat4)   Norwalk, CT 307197   Bethel Cycle Sport Club
DNF LAURA MULLALY (Cat4)   Wethersfield, CT 309018   Capital Velo Club
DNF ERIC PAPETTI (Cat4)   Somerville, MA 137902   NEBC p/b Cycle Loft
DNF KARL SCHIPUL (Cat4)   Bethel, CT 317820   Cycle Fitness Cycling Club
DNF ADAM TREXLER (Cat4)   Silver Spring, MD 335608   Yale University
DNF DAVID FORREST (Cat4)   Stonington, CT 368366   Mystic Velo - Men
DNF NEAL COUGHLIN   Lewiston, ME 303889   Maine Cycling Club
DNF PETER SABATINI      
DNF MATTHEW VELLA (Cat5)   Torrington, CT 309755   Team Edge

Men - Masters - 40-99 (24 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAVID HILDEBRAND (1 - Cat2)   Ellington, CT 160538   Exposition Wheelmen
2 CHRIS CROWELL (1 - Cat3)   Prospect, CT 173890   Stage 1 Cycling
3 EDWARD ANGELI (2 - Cat2)   Southington, CT 91227   Berlin Bicycle/Best Cleaners
4 MIKE MALONEY (2 - Cat3)   Chepachet, RI 65025   Cyclonauts Racers Inc.
5 GREGORY S. HENRY (1 - Cat4)   Bristol, CT 278428   
6 MICHAEL NORTON (3 - Cat3)   Monson, MA 51860   Cyclonauts Racers
7 MATTHEW STUART (4 - Cat3)   Unionville, CT 50345   Greater Hartford Cycling Club
8 DENNIS JOHNSTON (2 - Cat4)   Farmington, CT 159316   Greater Hartford Cycling Club
9 JEFFREY FERRARO (5 - Cat3)   West Hartford, CT 209269   Greater Hartford Cycling Club
10 K.C. GAWLAK (6 - Cat3)   New Milford, CT 220180   Tarmac Cycling
11 Jeremy Brazeal (3 - Cat2)   Manchester, CT 54411   Bethel Cycle Sport Club
12 TODD BOWDEN (4 - Cat2)   Glastonbury, CT 144319   Exposition Wheelmen
13 TOM KROL (7 - Cat3)   Northhaven, CT 285423   
14 KERRY ROBAIR (8 - Cat3)   Bristol, CT 181425   Team Edge
15 PATRICK CUNNINGHAM (9 - Cat3)   New Hartford, CT 237439   Horst Engineering Masters Cycling Team
16 MARK DURSO (10 - Cat3)   Middlebury, CT 10276   Team Edge
17 SCOTT LORING (11 - Cat3)   New London, CT 253383   CLR
18 ART PODGORSKI (12 - Cat3)   Feeding Hills, MA 56333   Cyclonauts Racers Inc.
20 GERRY CLAPPER (13 - Cat3)   Avon, CT 223515   TWZ Masters Cycling Team
21 JEFF MAGEE (3 - Cat4)   Longmeadow, MA 291620   Cyclonauts Racers Inc.
22 STEVEN JUERS (4 - Cat4)   Farmington, CT 104633   Berlin Bicycle/Best Cleaners
23 DEREK LOWE (14 - Cat3)   Newington, CT 115352   
24 STEVE MAY (5 - Cat4)   West Hartford, CT 309571   Greater Hartford Cycling Club
25 WADE SUMMERS (5 - Cat2)   Southington, CT 60566   TWZ Masters Cycling Team
26 Michael Cavros (15 - Cat3)   N Scituate, RI 111708   Cyclonauts Racers
27 JOE RODRIGUES (16 - Cat3)   Longmeadow, MA 169053   Cyclonauts Racers
28 WAYNE PRESCOTT (6 - Cat2)   Bantam, CT 144115   TWZ Masters Cycling Team
29 JEFF PAPINEAU (17 - Cat3)   Westfield, MA 27188   Cyclonauts Racers
DNS KIMBERLY EDWARDS (Cat1)   Clinton, CT 263393   Team Kenda presented by RACC
DNF JOHN INTERLANDI (Cat3)   Newington, CT 57611   Stage 1 / fusionTHINK

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoUSACDFBonk BreakerCUORESpySierra NevadaOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee