Race Results for
2013 Plainville Spring Series
Plainville, CT
(Event Information)
Criterium on 03/16/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3 - 13-99 (30 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOHN HARRIS (1 - Cat1)   Ledyard, CT 283275   Aetna Cycling Team p/b Charlescoaching.com
2 EDWARD ANGELI (1 - Cat2)   Southington, CT 91227   Berlin Bicycle/Best Cleaners
3 CRAIG LUEKENS (1 - Cat3)   Madison, CT 205074   Devil's Gear Bike Shop / New Haven Bicycle Club
4 CHRIS CROWELL (2 - Cat3)   Prospect, CT 173890   Stage 1 Cycling
5 JORDAN LYNN (2 - Cat2)   Southington, CT 221369   Greater Hartford Cycling Club
6 MATTHEW INCONIGLIOS (2 - Cat1)   Stamford, CT 17360   Stage 1 / fusionTHINK
DNP TODD BOWDEN (Cat2)   Glastonbury, CT 144319   Exposition Wheelmen
DNP JEREMY BRAZEAL (Cat2)   Manchester, CT 54411   Bethel Cycle Sport Club
DNP BEN CARBONETTI (Cat2)   Manchester, CT 197142   Exposition Wheelmen
DNP DAVID HILDEBRAND (Cat2)   Ellington, CT 160538   Exposition Wheelmen
DNP TONY HILL (Cat3)   Middletown, RI 16174   Arc-En-Ciel Racing Team
DNP DAVID HOYLE (Cat1)   Rocky Hill, CT 223454   Aetna Cycling Team p/b Charlescoaching.com
DNP BRYAN MCGILL (Cat2)   West Haven, CT 218707   CLR
DNP JEFF PAPINEAU (Cat3)   Westfield, MA 27188   Cyclonauts Racers
DNP HUNTER PRONOVOST (Cat2)   Cheshire, CT 99523   Cheshire Cycle Racing
DNP JOE RODRIGUES (Cat3)   Longmeadow, MA 169053   Cyclonauts Racers
DNP WADE SUMMERS (Cat2)   Southington, CT 60566   TWZ Masters Cycling Team
DNP MATTHEW WASKIEWICZ (Cat3)   Bristol, CT 291312   Team Edge
DNP A. ZANE WENZEL (Cat2)   Middletown, CT 51489   Horst Engineering Masters Cycling Team
DNP MICHAEL WONDERLY (Cat3)   Colchester, CT 114677   TWZ Masters Cycling Team
DNP STEFANO ZANOTTI (Cat2)   Hartford, CT 299661   Benidorm Bikes /Eastern Bloc C.C.
DNP JONATHAN LOWENSTEIN (Cat2)   North Kingstown, RI 21706   Sports T.E.A.M.
DNP TED SHANSTROM (Cat2)   Wakefield, RI 144018   Arc-En-Ciel Racing Team
DNP ALEC CUNNINGHAM (Cat3)   Cheshire, CT 311452   C.F. Racing
DNP TODD HAMEL (Cat3)   Cheshire, CT 101473   Stage 1 Cycling
DNP Evan Ellicott (Cat2)   Riverdale, MD 157667   Bayside Velo/Bike Doctor
DNP TIM RATTA (Cat2)   Guilford, CT 163893   Cheshire Cycle Racing
DNP BRYAN ZIEROFF (Cat3)   Stamford, CT 181426   Stage 1 / fusionTHINK
DNP Aidan Charles (Cat1)   Middletown, CT 164128   Aetna Cycling Team p/b Charlescoaching.com

Men - Cat 3/4 - 13-99 (24 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 STANLEY LEZON (1 - Cat3)   Bolton, CT 103982   Exposition Wheelmen
2 BRYAN MCGILL   West Haven, CT 218707   CLR
3 LAURENCE MERLING (2 - Cat3)   Guilford, CT 24085   
4 ANSON ROSS (3 - Cat3)   Plainfield, CT 250715   CLR
5 JUAN DEJESUS (4 - Cat3)   North Windham, CT 181180   Exposition Wheelmen
6 ANTHONY EISLEY (5 - Cat3)   Norwich, CT 117285   CLR
7 MICHAEL NORTON (6 - Cat3)   Monson, MA 51860   Cyclonauts Racers
8 Christopher Cavallaro (7 - Cat3)   Hamden, CT 322222   
9 JOE POLICARPIO (8 - Cat3)   Bristol, CT 135669   Team Edge
10 ANTHONY CIPOLLA (1 - Cat4)   Morris, CT 139115   Team Edge
11 MATT WASKIEWICZ (9 - Cat3)   Bristol, CT 291312   Team Edge
13 MARK DURSO (10 - Cat3)   Middlebury, CT 10276   Team Edge
15 Christopher Mahoney (2 - Cat4)   New Haven, CT 291226   
17 STEVEN QUINN (3 - Cat4)   Winsted, CT 332684   Team Edge
20 CRAIG LUEKENS (11 - Cat3)   Madison, CT 205074   Devil's Gear Bike Shop / New Haven Bicycle Club
21 LANCE JONES (12 - Cat3)   Willimantic, CT 18205   Exposition Wheelmen
22 JOHN PESCATORE (4 - Cat4)   New Haven, CT 328608   Devil's Gear Bike Shop / New Haven Bicycle Club
DNP WILLIAM BOSCH (Cat3)   Redding, CT 366597   Bethel Cycle Sport Club
DNP JOHN ANTHONY (Cat4)   East Lyme, CT 303692   Mystic Velo - Men
DNP ERIC CARLSON (Cat3)   Bristol, CT 233018   Team Edge
DNP MICHAEL CAVROS (Cat3)   N Scituate, RI 111708   Cyclonauts Racers
DNP MICHAEL KELLY (Cat3)   Watertown, CT 94642   Team Edge
DNP JIM KLEWICKI (Cat4)   New Haven, CT 307561   
DNP MIKE MALONEY (Cat3)   Chepachet, RI 65025   Cyclonauts Racers
DNP BENJAMIN PIGOTT (Cat3)   Pittsfield, MA 301714   CLR
DNP AARON WOLF (Cat4)   Arlington, MA 340042   NEBC p/b Cycle Loft
DNP ALEC CUNNINGHAM (Cat3)   Cheshire, CT 311452   C.F. Racing
DNP JEFF MAGEE (Cat4)   Longmeadow, MA 291620   Cyclonauts Racers
DNP KERRY ROBAIR (Cat3)   Bristol, CT 181425   Team Edge
DNP BRIAN KELLEHER (Cat4)   Harwinton, CT 239246   Team Edge
DNP MATTHEW LANG (Cat4)   Milford, CT 365740   
DNP MATTHEW CARPENTER   Canton, CT 6213   

Men - Cat 4/5 - 13-99 (24 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAVID ELLIS (1 - Cat5)   Branford, CT 341618   
2 DOMINIC STOBART (1 - Cat4)   Pelham, NY 277565   
3 PAUL CASEY (2 - Cat4)   Plainville, CT 335032   Greater Hartford Cycling Club
4 Jim Klewicki (3 - Cat4)   New Haven, CT 307561   
5 RORY DERWIN   Southington 378454   Greater Hartford Cycling Club
6 MICHAEL MARKOWICZ (4 - Cat4)   Glastonbury, CT 22537   Cycling Concepts Racing Team
7 DAVID CLACK JR. (2 - Cat5)   Wallingford, CT 368554   
8 CHRISTOPHER ZERRIP (3 - Cat5)   Foxboro, MA 340738   Union Velo
9 CHRISTOPHER DART (5 - Cat4)   Middle Haddam, CT 368039   Cycling Concepts Racing Team
11 JOHN PESCATORE (6 - Cat4)   New Haven, CT 328608   Devil's Gear Bike Shop / New Haven Bicycle Club
13 AARON ROSSI (4 - Cat5)   Torrington, CT 365777   
14 DANIEL GAUCHER (7 - Cat4)   Windham, CT 240856   Capital Velo Club
15 KEITH MULLALY (8 - Cat4)   Wethersfield, CT 309018   Capital Velo Club
DNS DWIGHT JOHNSON (Cat4)   New Haven, CT 306353   Laurel Bicycle Club
DNP ROB DAVIES (Cat5)   Avon, CT 400304   Greater Hartford Cycling Club
DNP THOMAS EVELEIN (Cat4)   W Hartford, CT 395084   
DNP EVAN FOX (Cat4)   Glastonbury, CT 358489   
DNP Stephen Gibertoni (Cat4)   Cheshire 394051   Cheshire Cycle Racing
DNP GRANT GORCZYCA (Cat5)   Higganum, CT 171457   
DNP SREE KANT (Cat4)   New York, NY 357463   Siggi's/nyvelocity
DNP SCOTT KEARNEY (Cat4)   Coventry 351554   
DNP DANA RAVENBERG (Cat4)   Cheshire, CT 375637   Cheshire Cycle Racing
DNP MATTHEW VELLA (Cat5)   Torrington, CT 309755   Team Edge
DNP JOHN COSTELLO (Cat5)   Tolland, CT 375185   

Men - Masters - 40-99 (24 Miles)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAVID HILDEBRAND (1 - Cat2)   Ellington, CT 160538   Exposition Wheelmen
2 Arthur Podgorski (1 - Cat3)   Feeding Hills, MA 56333   Cyclonauts Racers Inc.
3 SEAN CAHILL (2 - Cat2)   Burlington, CT 83498   Greater Hartford Cycling Club
4 Todd Bowden (3 - Cat2)   Glastonbury, CT 144319   Exposition Wheelmen
5 MICHAEL NORTON (2 - Cat3)   Monson, MA 51860   Cyclonauts Racers
6 JAMES EBERT (3 - Cat3)   Wethersfield, CT 289186   Greater Hartford Cycling Club
7 JOE RODRIGUES (4 - Cat3)   Longmeadow, MA 169053   Cyclonauts Racers
8 MIKE MALONEY (5 - Cat3)   Chepachet, RI 65025   Cyclonauts Racers Inc.
9 JOE POLICARPIO (6 - Cat3)   Bristol, CT 135669   Team Edge
10 TONY HILL (7 - Cat3)   Middletown, RI 16174   Arc-En-Ciel Racing Team
11 K.C. GAWLAK (8 - Cat3)   New Milford, CT 220180   Tarmac Cycling
12 JEFF GELT (4 - Cat2)   Farmington, CT 13030   Greater Hartford Cycling Club
13 STEVE MAY (1 - Cat4)   West Hartford, CT 309571   Greater Hartford Cycling Club
14 KIMBERLY EDWARDS (1 - Cat1)   Clinton, CT 263393   Team Kenda presented by RACC
15 MARK DURSO (9 - Cat3)   Middlebury, CT 10276   Team Edge
16 TOM KROL (10 - Cat3)   Northhaven, CT 285423   
17 MATTHEW STUART (11 - Cat3)   Unionville, CT 50345   Greater Hartford Cycling Club
18 WILLIAM MCENERY (2 - Cat4)   Middletown, CT 367788   
19 KELLY PARSONS (12 - Cat3)   Lyme, CT 147170   Arc En Ciel Racing Team
20 SARAH WAELDE (13 - Cat3)   New Haven, CT 377353   Zanes Cycling Club
21 JEFF MAGEE (3 - Cat4)   Longmeadow, MA 291620   Cyclonauts Racers Inc.
22 SCOTT LORING (14 - Cat3)   New London, CT 253383   CLR
23 JEFF PAPINEAU (15 - Cat3)   Westfield, MA 27188   Cyclonauts Racers
24 DEREK LLOWENSTEIN      
25 MORGAN RUECKERT (16 - Cat3)   West Hartford, CT 260859   Greater Hartford Cycling Club
26 GREG HENRY (4 - Cat4)   Bristol, CT 278428   
27 TED SHANSTROM (5 - Cat2)   Wakefield, RI 144018   Arc-En-Ciel Racing Team
28 JONATHAN LOWENSTEIN (6 - Cat2)   North Kingstown, RI 21706   Sports T.E.A.M.
29 David Dubos (5 - Cat4)   East Hampton, CT 147333   
30 MICHAEL CAVROS (17 - Cat3)   N Scituate, RI 111708   Cyclonauts Racers
DNP GABRIEL DUNN (Cat3)   Newtown, CT 249839   Bethel Cycle Sport Club
DNF Bob Ludecke (Cat4)   Milldale, CT 215502   Laurel Bicycle Club

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyCUOREShimanoSierra NevadaUSACDFBonk BreakerOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee