Race Results for
WHITE TANKS White Tank Whirlwind​
Waddell, AZ
(Event Information)
Cross Country on 02/09/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3 - FirstTime

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Chris TALBOT   Falmouth, ME 191224   
2 Rick SCHELLER      
3 Sean OLNEY      
4 Nick BLUE      
5 Brent KULSETH      
6 Mike BUCKNER      
7 Aaron ALVIDREZ      
8 Brandon SCHRITTER      
9590.00 Craig BALDWIN   Austin, TX 387610   

Men - Cat 1/2/3 - RockCrusher

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chuck LABENSKE      
2546.25 Eric PITCHER   Flagstaff Az 365947   
3552.50 Jeff PLANT   Tucson, AZ 368164   
4 Terry SONTAG      
5 Jeff CURREY      
6 Steve VanCOILLIE      
7577.50 Johan LEVIN   Surprise, AZ 196496   
8583.75 Randy HARRIS   Tucson, AZ 265192   
9 Ray TURMAN      

Men - Cat 1/2/3 - SingleSpeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Stephen ZETICH   Phoenix, AZ 39459   
2544.17 Terry SCHMIDTKNECHT   Mesa, AZ 305434   
3548.34 Dejay BIRTCH   Tucson, AZ 175788   
4 Steve LARSON      
5556.68 Michael HAAS   Glendale, AZ 111857   
6560.85 Sheldon LINDSEY   Phoenix, AZ 155585   
7565.02 Jim CHOTT   Gilbert, AZ 286462   
8569.19 Daniel WHITEHILL   Phoenix, AZ 186418   
9573.36 Chuck KINCHELOE   Tucson, AZ 205329   
10577.53 John CONYER   Marana, AZ 356288   
11581.70 Ernesto GONZALEZ   Miami, FL 288816   
12585.87 Guy BELL   Glendale, AZ 142507   
13 David LEMON      

Men - Cat 1/2/3 - Masters - 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1532.40 Lawrence SMITH   Lake Havasu City, AZ 33205   
2542.00 Stephen HUGHES   Scottsdale, AZ 141111   
3 Michael CAMPAGNA      
4561.20 Jay NATOLI   Scottsdale, AZ 187109   
5570.80 Robert McDERMOTT   Goodyear, AZ 255410   
6 John MULLADY      
7590.00 David JORDAN   Taylor, AZ 18270   

Men - Pro - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1361.30 TJ WOODRUFF   Prescott, AZ 135975   
2387.24 Mimmo FUTIA   Maple Valley, WA 176687   
3413.18 Scott KELLER   Sedona, AZ 125723   
4439.12 John SAWASKY   Flagstaff, AZ 80638   
5465.06 Brad WILHELM   Maricopa, AZ 213645   
6491.00 Matthew CONNORS   Scottsdale, AZ 196490   
7516.94 Ernie WATENPAUGH   Telluride, CO 37334   

Men - Cat 1 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clayton STONE   Anthem, AZ 330752   
2 Dilyn SHEBER   Oro Valley, AZ 361232   

Men - Cat 1 - 19-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1495.97 Ryan PETRY   Tempe, AZ 336768   
2500.45 Mike WIMBUSH   Phoenix, AZ 285946   
3504.93 Henry SVENDBLAD   Scottsdale, AZ 360565   
4509.41 Jerrad COOPER   Flagstaff, AZ 140267   
5513.89 Nick SKAGGS   Phoenix, AZ 393512   
6518.37 Weston RASMUSSEN   Phoenix, AZ 394387   
7522.85 Brian ABRAHAM   Buckeye, AZ 76774   
8527.33 Eric SMITH   Yuma, AZ 368984   
9531.81 Donald LAURY   Oro Valley, AZ 107168   
10536.29 Colby MOELLER   Tucson, AZ 132047   
11540.77 Timothy ALLEN   Tucson, AZ 1440   
12545.25 Adam ATKINSON   Plymouth, WI 185667   
13549.73 Thomas FAEH   Flagstaff, AZ 181963   
14554.21 Nathan CAIN   Flagstaff, AZ 317960   
15558.69 Nathan ANDREWS   Phoenix, AZ 42004   
16563.17 Ryan WALDRON   Phoenix, AZ 36946   
17567.65 Don ELDRIDGE   Mesa, AZ 157555   
18572.13 Shane STILWELL   Sierra Vista, AZ 155240   
19576.61 Bryan VAHJEN   Scottsdale, AZ 305513   
20581.09 Micah CLINGER   Flagstaff, AZ 103304   
21585.57 David WELSH   Tucson, AZ 142434   
22590.05 David CARLSON   Tucson, AZ 323534   

Men - Cat 1 - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1503.57 Scott ARNOLD   Phoenix, AZ 1957   
2511.43 Craig RANEY   Lake Havasu City, AZ 138202   
3519.29 RJ WEIBLY   Phoenix, AZ 393127   
4527.15 Joe BURTONI   Durango, CO 5632   
5535.01 Jimmy ALEXANDER   Cave Creek, AZ 43019   
6542.87 Eric LYNCH   Phoenix, AZ 263726   
7550.73 Keith TOMEI   Tucson, AZ 40955   
8558.59 Ramon GARCIA   Phoenix, AZ 303419   
9566.45 Michael WHITEHEAD   Scottsdale, AZ 289036   
10574.31 Chris GROVE   Flagstaff, AZ 14295   
11582.17 Greg CARMICHAEL   Phoenix, AZ 6175   
12590.03 Robert STANLEY   Longmont, CO 262590   

Men - Cat 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Andrew MYRICK   Prescott, AZ 392138   
2 William HUGHES      
3 Vincent PORTER      
4 Ryan SMILEY      
5590.00 Ryan WOODROFFE   Cave Creek, AZ 364891   

Men - Cat 2 - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wade PHILLIPS      
2 David ERB      
3544.34 Caleb GUEST   Phoenix, AZ 241991   
4 Ivan VOLKOV      
5548.68 Ian KELLER   Gilbert, AZ 262213   
6550.85 Kyle SMITH   Yuma, AZ 368983   
7 Ben PORTER      
8555.19 Jace KUYPER   Phoenix 393650   
9 Christopher McCREA      
10 Patrick MURPHY      
11561.70 Tanner MORGAN   Yuma, AZ 365972   
12563.87 Ryan HAYLES   Tempe, AZ 292573   
13566.04 Stephen HOLMES   Dalton Ohio 393393   
14 Eric MARTINS      
15570.38 Kyle GANDY   Phoenix 392507   
16 Geoff CHAIN      
17 John-Ross PECKARDT      
18576.89 Steven ELDRIDGE   Gallup 357971   
19579.06 Steven BARNES   Scottsdale, AZ 392599   
20581.23 James ARROWOOD   Mesa, AZ 306479   
21 Justin FELISH      
22 Martin APOLINAR      
23 Jeremy SCHMUKI      
24 David ABBOTT      

Men - Cat 2 - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1500.57 Alan HALL   Phoenix, AZ 366438   
2 Matt BERAULT      
3505.53 Todd PURDIN   Scottsdale, AZ 365799   
4 Jason CAMPBELL      
5 Mike SPORALSKY      
6512.97 Luke PHILLIPS   Trussville, AL 322772   
7515.45 Jeremy WILSON   Cottonwood, AZ 237114   
8 Joseph ASTON      
9 Jacob PHILLIPS      
10522.89 David NICHOLLS   Cave Creek, AZ 296085   
11525.37 Travis HABROCK   Saint Joseph, MO 388701   
12 Brandon VanLEUVEN      
13 James BRUCE      
14 Pret WONGMANEE      
15535.29 Reynaldo CARAVEO   Avondale, AZ 392692   
16 Tim MAPLE      
17540.25 Julius CHARLIE   Goodyear, AZ 275216   
18542.73 Philip MADELEY   Escondido, CA 382061   
19545.21 William JAMISON   Scottsdale, AZ 80996   
20547.69 Hayes McNEIL   Phoenix, AZ 77522   
21550.17 Brent VanDEMAN   Scottsdale, AZ 157865   
22 Joey BLANCHARD      
23555.13 Noel GARCIA   Phoenix, AZ 177810   
24 Wes BIESEN      
25560.09 Reinhold STAUDINGER   Flagstaff, AZ 366556   
26 Trevor TURCOTT      
27565.05 Steve CAPUTI   North Massapequa, NY 6062   
28 Tony BECK      
29570.01 Mark HAUGHWOUT   Flagstaff, AZ 389816   
30 Tony AMOS      
31574.97 Michael ABAD   Phoenix, AZ 43295   
32 Sean KENNEDY      
33579.93 Brad Harris   Tempe, AZ 203535   
34582.41 Nathan MIKLETON   Glendale, AZ 125772   
35584.89 Tom PHIELIX   Tucson, AZ 28021   
36587.37 Jeff HALLUMS   Phoenix, AZ 332368   
37 Keith SMIGIEL      

Men - Cat 2 - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1539.85 Alex ROMERO   Glendale, AZ 128037   
2545.42 Duane HEINRICHS   Mesa, AZ 304153   
3550.99 Jim PENN   Goodyear, AZ 41867   
5562.13 Keith WILSON   Tempe, AZ 220715   
6567.70 Mike HUGHES   Tempe, AZ 247916   
7573.27 Chris DUNN   Chino Valley, AZ 376435   
8578.84 Elan DAHAN   Phoenix, AZ 142327   
9 John McCULLY      
10589.98 Gary BRAND   Scottsdale, AZ 374946   
11595.55 John FRITZ   Chandler, AZ 49933   

Men - Cat 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Caiden PLUMMER      
2 Luke MAYS      
3 Jakob CARLSON      
4 Bryan PHIELIX      
5 Derek WHITEHEAD      
6 Austin HAWORTH      
7589.98 Ramone Vick   Queen Creek Az 426137   

Men - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt BOLLEY      
2544.17 Garret WARNER   Mesa, AZ 155547   
3548.34 Timothy SHANNON   Waddell, AZ 390828   
4552.51 Collin COSTELLO   Clarkdale, AZ 272776   
5 James SCHEMBRI      
6 Johnny CORCORAN      
7565.02 Jeffrey ACKLEY   Phoenix, AZ 306128   
8 Theo BROWN      
9 Anthony PEREZ      
10 Andrew BRAND      
11 Kenneth CLATTERBUCK      
12 Zach BUCK      
13 Zach LAND      

Men - Cat 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Brandon BARRETT   Mesa, AZ 393992   
2542.63 Woody Hunt   Yuma 406796   
3 Will BEAUVAIS      
4 Cory KEMPTON      
5 Kristopher KLINT      
6 Chris THOMPSON      
7555.78 Mark PAINTER   Richland, WA 27089   
8558.41 Phillip GIBSON   Apache Junction, AZ 341716   
9 Aaron GUIDRY      
10 Hezekiah ALLEN      
11566.30 Brad FOSTER   New York, NY 95744   
12 Wilson BURWELL      
13 joshua KING      
14 David SHANSTROM      
15 Jeff STROM      
16 Billy CANAS      
17 Scott SMITH      
18 Matt BIGHAM      
19 Gilbert FALLON      
20 Nathan COSA      

Men - Cat 3 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary CHRISTENSEN      
2 Kit PLUMMER      
3543.22 Fletcher SCHULER   Telluride Colorado 232579   
4544.83 Zachary KINSFATHER   Mesa, AZ 366163   
5 David BOURLAND      
6548.05 Filip MARTIN   Peoria, AZ 360200   
7 James STEETER      
8551.27 Dick PACK   Fayetteville, NC 195541   
9552.88 Patrick BIXBY   Phoenix, AZ 307350   
10554.49 Scott FOREMAN   Pleasant View, UT 365464   
11556.10 Bronson VELARDE   Chandler, AZ 177894   
12 Federico PERCHES      
13559.32 Brad BERRYMAN   Buckeye, AZ 311854   
14560.93 Richard MEYERS   Scottsdale, AZ 365009   
15562.54 Bert EVANS   Yumayuma, AZ 340522   
16564.15 Jonathan ROBINS   Scottsdale, AZ 302288   
17 Doug HUNT      
18 Josh REYNOLDS      
19 David GRIFFIS      
20 James POLIZZI      
21 Doug JOHNSON      
22 Bryant KERR      
23 Ron JORDAN      
24577.03 Daryl DEMPSEY   Goodyear, AZ 369521   
25 Bryan HAHN      
26 Conrad SWANSON      
27581.86 Aaron SAXTON   Tucson, AZ 31402   
28 Shawn BROBY      
29 Milton MEANS      
30586.69 Joe MURRAY   Flagstaff, AZ 25540   
31 Andrew BRETON      
32589.91 Dave PALIWODZINSKI   Gilbert , AZ 263758   

Men - Cat 3 - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Scott GATES   Carrollton, TX 274365   
2 Daryll COLTON      
3 Jim SESSIONS      
4547.89 Steve Markgraf   Peoria, AZ 417838   
5550.52 Stanley GRAVES   Phoenix, AZ 289810   
6553.15 Joel AGENA   Scottsdale, AZ 319424   
7555.78 Steven HUDSON   Austin, TX 176307   
8 Mark TIMM      
9561.04 Paul KOURY   Phoenix, AZ 392712   
10563.67 Billy MASON   Bedford, TX 109937   
11 Mike BRINKLEY      
12 Keith FRY      
13571.56 Dino D'ROMERO   Gilbert, AZ 271477   
14 Rex KELLER      
15 Wade RISINGER      
16579.45 Jaime VILLA   Scottsdale, AZ 177750   
17582.08 Bill MILLER   Flagstaff, AZ 393155   
18 James NICHOL      
19 Cass MORGAN      
20589.97 Raymond KUKULSKI   Sedona 48523   

Men - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Corey SHOEVLIN      
1 Westin SMITH      
2 Dylan THORPE      
2 Tyler HILDEBRAND      
3 KC DONNELLAN      
3 Michael NICHOLLS      
4 Grant CROWLEY      
4555.00 Ryan CROWLEY   Bakersfield, CA 303654   
5 Mateo BEITEL      
5 Tyler CROWLEY      
6 Connor DEEKE      

Women - Cat 1/2/3 - FirstTime

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brittany WARREN      
2 Sara CORREA      
3 Patricia KULSETH      
4570.00 Regina JEFFERIES   Phoenix, AZ 391265   
5 Rebecca HUNTER      
6 Jeannine HANDS      

Women - Cat 1/2/3 - SingleSpeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer CAMORIANO   Mesa, AZ 254808   
2 Tonya PITCHER   Flagstaff, AZ 361733   

Women - Pro - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1420.33 Beth UTLEY   Orovalley, AZ 304126   
2495.99 Kata SKAGGS   Chandler, AZ 361045   
3571.65 Jaime BREDE   Breckenridge, CO 279679   

Women - Cat 1 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amber STILWELL   Sierravista, AZ 304904   

Women - Cat 1 - 19-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1532.49 Lee-Ann BEATTY   Phoenix, AZ 246753   
2540.71 Andrea MATTER   Sheboygan, WI 157882   
3548.93 Carly WATSON   Prescott, AZ 365472   
4557.15 Jessie ANDREWS   Phoenix, AZ 387875   
5565.37 Lindsay DYE   Flagstaff, AZ 296092   
6573.59 Nicole GUNTON   Maple Valley, WA 303454   
7581.81 Ashley STILWELL   Sierravista, AZ 304903   
8590.03 Shannon LINDNER   Phoenix, AZ 179675   

Women - Cat 1 - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Sue RAWLEY   Flagstaff, AZ 29243   
2556.67 Nancy DONNELLAN   Scottsdale, AZ 125613   
3573.34 Solange WHITEHEAD   Scottsdale, AZ 391581   
4590.01 Stephanie HAWTHORNE   Flagstaff, AZ 275692   

Women - Cat 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tess SIEMENS   Flagstaff, AZ 368352   

Women - Cat 2 - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel ALTER   Tucson, AZ 305291   

Women - Cat 2 - 35-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Darci KOMAC   Cavecreek, AZ 300783   
2546.25 Shandra LEE   Phoenix, AZ 392699   
3552.50 Cassi MORELOCK   Tucson, AZ 393582   
4 Tina STOCKING      
5565.00 Connor GIFFORD   Phoenix, AZ 391568   
6571.25 Hillary MATHIS   Oro Valley, AZ 260518   
7 Demelza DAVIS      
8583.75 Jessa STILWELL   Sierra Vista, AZ 168280   
9590.00 Sheri WALLACE   Tempe, AZ 156153   

Women - Cat 2 - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Leonora FIMBRES   Lake Havasu City, AZ 366585   
2 Margaret MONTFORT      
3573.34 Katherine FARAGO   Mesa, AZ 141474   
4 Barbara TOBERG      

Women - Cat 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Shea CHAVEZ   Flagstaff, AZ 394251   
2556.67 Olivia NICHOLLS   Cave Creek, AZ 356742   
3573.34 Zoe DUNN   Chino Valley Az 366052   
4 Sonja CARLSON      

Women - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katie DALTON      
2 Lisa SIMES      
3556.66 Jessica MAIER   Glendale, AZ 196736   
4564.99 Aubrey GARCIA   Phoenix, AZ 187105   
5 Andrea PIRKEY      
6 April VANDERFORD      
7 Laura CHAIN      

Women - Cat 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily WILSON      
2 Lori EDDINGS      
3 Becky BRAMLETT      
4590.01 Cheryl EKSTROM   Tucson, AZ 142179   

Women - Cat 3 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Teri ANDERSON      
2 Rebecca BUCY      
3 Georgie SEVCOV      
4 Niky GOUDREAU      
5 Sharon TYWONIUK      
6 Zoe COHEN      
7582.84 Rhea STINEMETZ   Phoenix, AZ 301617   
8 Dawn CARMICHAEL      

Women - Cat 3 - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Deb ROBISON   Lake Havasu City, AZ 300781   
2 Susan SNOW      
3 Amy CHAYEFSKY      
4 Peggy HUGHES      

Women - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Phoebe DUNN   Chino Valley, AZ 367374   
1540.00 Lockin STEVENSON   Phoenix, AZ 356284   
2565.00 Angelina STILWELL   Sierra Vista, AZ 335716   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyOSMOCUORESierra NevadaShimanoUSACDFBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee