Race Results for
Iris Stagner Memorial Stage Race
Bedford, TX
(Event Information)
Stage Race on 02/16/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat4/5 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Connor Bazley   Nacogdoches Texas 367990   Nac Velo-The Bike Shop
2 Isaac Porterfield   Bertram, TX 342580   International Christian Cycling Club
3 Chris Degenaars   Plano Tx 358414   Matrix/RBM
4 Carter Tate   Midland, TX 391039   One Hour Racing
5 Bradyn Smith   Garland, TX 354564   Matrix Cycling Club
6 Luke Neafus   Edmond, OK 311172   DNA Racing
7 Gabriel Porterfield   Bertram, TX 350938   International Christian Cycling Club
8 Paul Porterfield   Bertram 383316   International Christian Cycling Club

Men - Cat4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Looney   Denison, TX 321926   McKinney Velo Club
2 Chuck Hill   Mckinney, TX 151235   McKinney Velo Club
3 Nathan Lesniewski   Chandler, TX 178648   FRESH Racing
4 Andrew Powell   Houston, TX 138918   Northwest Cycling Club
5 Daniel Perkins   Littleton, CO 274330   Violet Crown
6 Michael Winders   Mckinney, TX 283789   McKinney Velo Club
7 Rhett McKeller   Mc Kinney, TX 317344   McKinney Velo Club
8 Carlos Fernandez   Laredo, TX 283161   Golds Gym-Laredo,TX
9 Philippe Ayala   Columbus, OH 167290   Joes Pro Bikes
10 Clint Fiedler   Fredericksburg, TX 277127   Joes Pro Bikes
11 Clint Siddons   Fort Worth, TX 333694   Joe's Pro Bikes
12 Joseph Mitro   Mustang, OK 357347   Team PG13
13 Robert Dole   Austin, TX 230218   Northwest Cycling Club
14 John Evans   Plano 379315   
15 Chuck Terrell   Santa Fe, TX 375203   
16 William Stokes (1 - Cat5)   Houston, TX 273524   Dog House Racing
17 Robert Diaz   Dickinson, TX 290690   Bike Barn Texas
18 William Hughes   Tyler, TX 357324   FRESH Racing
19 Jon Kieffer   Dallas, TX 331348   Mirage
20 Ian Scott   Allen, TX 290418   McKinney Velo Club
21 Clint Westhoff   Plano, TX 325908   
22 Brandon O'Neal   Spring, TX 225641   Woodlands Cycling Club Race Team
23 William Cearley   Fort Worth, TX 185120   LiftMaster-Tuneros Racing
24 Scot Morris   Brownwood, TX 240855   Violet Crown Sports Assoc
25 Luis Rosero   Justin 365525   Knobbies & Slicks
26 Val Lincecum   Katy, TX 334312   Southwest Cycling Club Racing
27 Doug Baysinger   Sugar Land, TX 204536   Shama Cycles
28 bill viering   Fort Worth 368967   MBBC Racing
29 Carroll Butler   Kerrville, TX 350210   Joe's Pro Bikes
30 Steve Chism   Muenster, TX 366072   Bicycles Plus Racing
31 Brad Jay   Arlington, TX 357494   Joe's Pro Bikes
32 Luis Ruiz (2 - Cat5)   Magnolia, TX 113308   Northwest Cycling Club

Men - Cat1/2/3/4/5 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Parks (1 - Cat3)   Dallas, TX 45770   Mirage
2 Thomas Bain (2 - Cat3)   San Antonio, TX 45045   Geri Atrix
3 George Heagerty (3 - Cat3)   San Antonio, TX 72892   Geri Atrix
4 Charles Hetrick (4 - Cat3)   Edmond, OK 62551   Oklahoma City Velo Club
5 sam roberts (5 - Cat3)   Tulsa, OK 275927   Tulsa Wheelmen
6 Spencer Jewell (1 - Cat4)   Waco, TX 110566   Geri Atrix
7 Ted Larson (2 - Cat4)   Dallas, TX 356046   Mirage
8 Robert Brown (3 - Cat4)   Lawton, OK 118735   Oklahoma City Velo Club
9 Rodger Price (4 - Cat4)   Paris, TX 269242   Geri Atrix

Men - Cat1/2/3/4 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Bonds (1 - Cat2)   Whitt, TX 4177   Oklahoma City Velo Club
2 Bryan Reid   Dallas, TX 172139   Colavita Racing
3 Edwin Braun (2 - Cat2)   New Braunfels, TX 188337   Get Fit Cycling Race Team
4 Peter Erdoes (3 - Cat2)   Oklahoma City, OK 58478   Oklahoma City Velo Club
5 John Emerson (1 - Cat3)   Dallas, TX 251354   McKinney Velo Club
6 Joseph Jakofcich (4 - Cat2)   Edmond, OK 60327   Oklahoma City Velo Club
7 Robert Baatz (2 - Cat3)   Lewisville, TX 339438   Corinth Cycling/Harden Dental
8 J McCay (5 - Cat2)   Little Rock, AR 48884   Oklahoma City Velo Club
9 Steve Waters (3 - Cat3)   New Braunfels, TX 203152   Get Fit Cycling Race Team
10 John LaSorsa (6 - Cat2)   Lawton, OK 20450   Oklahoma City Velo Club
11 Derek Whisenhunt (4 - Cat3)   Keller, TX 180655   Corinth Cycling/Harden Dental
12 Brent Napier (5 - Cat3)   Plano, TX 309917   FIAT of McKinney / Bicycles Plus Racing
13 Joel Hawks (7 - Cat2)   Plano, TX 284976   FIAT of McKinney / Bicycles Plus Racing
14 Vic Alvarez (6 - Cat3)   San Marcos, TX 270736   Get Fit Cycling Race Team
15 marc parlette (7 - Cat3)   Allen, TX 295211   FIAT of McKinney / Bicycles Plus Racing
16 Jeromie Payne (8 - Cat3)   Leander, TX 173567   Bat City Cycling
17 Rich Dotson (9 - Cat3)   Fort Worth, TX 244413   FIAT of McKinney / Bicycles Plus Racing
18 Matthew DENTON (10 - Cat3)   Round Rock, TX 272240   Corinth Cycling/Harden Dental
19 Danny Rangel (1 - Cat4)   Watauga, TX 228745   ThinkFinance Racing
20 Bradley Herle (2 - Cat4)   Weatherford, TX 348184   FIAT of McKinney / Bicycles Plus Racing

Men - Cat1/2/3/4 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Munroe (1 - Cat3)   Temple, TX 48216   TEAM FLAT BELLY ORGANICS
2 James Slauson (1 - Cat2)   San Antonio, TX 142783   Bicycle-Heaven
3 Tom Chitwood (2 - Cat3)   Tulsa, OK 6806   Team Soundpony
4 Jeffry Fene (3 - Cat3)   Corinth, TX 188237   McKinney Velo Club
5 David Billingsly (4 - Cat3)   Tulsa, OK 49645   Team Soundpony
6 Robert McCallum (5 - Cat3)   Houston, TX 138628   Northwest Cycling Club
7 Tom Corradino (1 - Cat4)   Trophy Club, TX 239847   Colavita Racing, Inc.
8 George Steeves (2 - Cat4)   Hudson Oaks, TX 225431   LiftMaster-Tuneros Racing
9 Scott Giancola (6 - Cat3)   Oak Point, TX 358641   McKinney Velo Club
10 Jason Newman (7 - Cat3)   Cedar Park, TX 267114   Team Cycle Progression
11 Walt Hoppensteadt (8 - Cat3)   Tulsa, OK 16729   Team Soundpony
12 Clark Shaffer (3 - Cat4)   Dallas 203047   Bat City Cycling
13 Steven Kotar (4 - Cat4)   Weatherford, TX 264471   LiftMaster-Tuneros Racing
14 Jimmy Riebe   Weatherford, TX 395501   

Men - Pro/Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicolai Brochner      
2 Caleb Fuchs (1 - Cat1)   Hico, TX 291325   Think Finance p/b Trek Bike Stores
3 Ryan Dromgoole (2 - Cat1)   Denton, TX 275193   PACC
4 Hunter East (3 - Cat1)   Little Rock, AR 10367   Oklahoma City Velo Club
5 bob Cummings (4 - Cat1)   Rose Hill, KS 276726   PARK PLACE DEALERSHIPS
6 Nicholas Torraca (5 - Cat1)   Grapevine, TX 338924   Elbowz Racing
7 Collin Davis (6 - Cat1)   Euless, TX 225276   Plano Athletic Cycling Club/PACC
8 Todd Farrell (7 - Cat1)   Keller, TX 103971   Think Finance p/b Trek Bike Stores
9 mike lalla (8 - Cat1)   Coon Rapids Mn, MN 201623   Plano Athletic Cycling Club/PACC
10 Nathaniel Beams (9 - Cat1)   Fort Collins, CO 259780   Think Finance p/b Trek Bike Stores
11 Travis Burandt (10 - Cat1)   Austin, TX 189171   Alchemy Racing Team - Texas
12 Greg Hercules (11 - Cat1)   Bryan, TX 260061   PACC
13 Evan Bybee (12 - Cat1)   Oklahoma City, OK 226469   DNA Racing
14 Jason Short (13 - Cat1)   Lakewood, CO 168216   PACC
15 Shawn Hodges (14 - Cat1)   Dallas, TX 273378   PACC

Men - Cat 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Noah Williams   Wimberley, TX 185731   Slipstream-Craddock Junior Development
2 William Fiser   Houston, TX 258668   GS Tenzing
3 Stephen Mire   Covington, LA 281103   Team LaS'port
4 Kevin Girkins   Austin, TX 342402   Team Cycle Progression
5 Brendan Sharpe   Austin, TX 205553   Austin Bikes/ Mobil 1
6 Jonah Tannos   Leaguecity, TX 300681   Slipstream-Craddock Junior Development
7 Joey Mesa   Oklahoma City, OK 133355   Team Undiscovered
8 Rob Bell   Oklahoma City, OK 252928   Team Undiscovered
9 Garrett Grow   Tulsa, OK 69669   Team Soundpony
10 Kyle Sigl   Fort Worth, TX 243733   Think Finance p/b Trek Bike Stores
11 Zachary Lytle   Dallas, TX 60167   PARK PLACE DEALERSHIPS
12 Imari Miller   Fort Worth, TX 274863   Slipstream-Craddock Junior Development
13 Zack Lavergne   Littlerock, AR 309923   PARK PLACE DEALERSHIPS
14 Kyle Anderson   Wichita Falls, TX 238136   PARK PLACE DEALERSHIPS
15 Bradley Williams   Riverbank, CA 351510   US Military Cycling Team Fueled by FRS
16 Rob Newsom   Spring, TX 203304   Woodlands Cycling Club Race Team
17 Cailean Carlberg   Tulsa, OK 242682   Team Soundpony
18 Kenneth Day   Houston, TX 282890   GS Tenzing
19 Andy Chasteen   Oklahoma City, OK 290477   DNA Racing
20 James Perrin   Deer Park, TX 339558   Bike Barn (Texas)
21 Erin Elliott   Oklahoma City, OK 225120   DNA Racing
22 Paul Carty   Austin, TX 316954   Austin Bikes/ Mobil 1
23 Chad Hodges   Moore, OK 175928   DNA Racing
24 James Fowler   Roanoke, TX 316020   Bicycle Sport Shop pb Integrity
25 Jonathan Hughes   Austin, TX 295711   Austin Bikes/ Mobil 1
26 John Funk   Topeka, KS 221084   GP Velotek
27 Nick Garcia   Copperas Cove, TX 289626   US Military Cycling Team Fueled by FRS
28 Jonathan Garrett   Grapevine, TX 12865   Knobbies & Slicks
29 Aaron Highfill   Choctaw, OK 294228   DNA Racing

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Biwan   Wichita Falls, TX 174122   Plano Athletic Cycling Club/PACC
2 melvin barrios   Houston, TX 294768   Griin / Mambo Cycling Team
3 Dan Ronan   Dallas, TX 356856   Dallas BIke Works
4 Micah Newell   Edmond , OK 119514   Team Undiscovered
5 Said Assali   Houston, TX 353912   Shama Cycles
6 Alex Wolfe   Temple, TX 379046   Alchemy Racing Team - Texas
7 Wayne Strohman   Wichita Falls, TX 208430   Team Undiscovered
8 Skyler Mackey   Tulsa, OK 333154   Team Soundpony
9 Daniel Gonzalez   Georgetown 365613   Matrix/RBM
10 Tommy Willis   Oklahoma City, OK 229656   Oklahoma City Velo Club
11 Michael Wert   Flower Mound, TX 319236   GS Tenzing
12 Evan East   Little Rock, AR 345978   Slipstream-Craddock Junior Development
13 Judson Copeland   Edmond, OK 240939   Team Undiscovered
14 Gene Daniel   Tulsa, OK 335306   Team Soundpony
15 Vince Ferguson   Little Rock, AR 198849   SimplexQ Racing Team
16 Jeff Grant   Houston 365814   Shama Cycles
17 Enoc Ishida   Cedar Hill, TX 353980   Dallas BIke Works
18 Colby Logback   Dallas, TX 305633   Team Party Time
19 Dillon Wilcox   Dallas, TX 350782   PACC
20 Alex Bumpers   Little Rock, AR 321414   PARK PLACE DEALERSHIPS
21 Tice Porterfield   Bertram 310983   International Christian Cycling Club
22 Jay Myers   Edmond, OK 337638   DNA Racing
23 Ryan Westrup   Okc, OK 249711   Team Undiscovered
24 John Mott   Austin, TX 337602   Ghisallo Foundation
25 Kent Myers   Austin, TX 260618   VooDoo Racing
26 Ali Sobhani   Austin, TX 306525   Austin Bikes/ Mobil 1
27 Justin McQuerry   Alpharetta, GA 299251   Team Novo Nordisk Juniors
28 Steve Sterling   Allen, TX 255810   Plano Athletic Cycling Club/PACC
29 Ryan Godfrey   Dallas, TX 357701   Dallas BIke Works
30 Rob Gray   Fulshear, TX 305309   Southern Elite
31 William Clark   Amarillo, TX 203277   
32 jefferey may   Greenville, TX 325930   PARK PLACE DEALERSHIPS
33 Ben Williams   Edmond, OK 367746   Team Undiscovered
34 Jesus Chaparro   Allen, TX 61012   Nick Lopez Tailoring Cycling Team
35 Patrick Emery   Maumelle, AR 313300   SimplexQ Racing Team
36 Connor Herrington   Dallas, TX 293509   KingRacingGroup
37 Matt Centofonti   Dallas, TX 365654   Sun & Ski/Champion Core Racing
38 Eric Hinton   Dallas, TX 344248   Sun & Ski/Champion Core Racing
39 Heath Lambert   Coppell, TX 322160   Sun & Ski/Champion Core Racing
40 Harry Mann   Fort Worth, TX 305275   ThinkFinance Racing
41 Terry Storch   Edmond, OK 302332   Team Undiscovered
42 Willem Van Der Gryp   Coppell, TX 354628   Sun & Ski/Champion Core Racing
43 Tyler Roberts   Wildwood, MO 243473   ICCC-St. Louis
44 Jacob Wood   Mc Kinney, TX 311490   Dallas BIke Works

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ianrey amuan   Laredo, TX 366219   Dominion - Falcon Bank
2 Beau Lee   Oklahoma City, OK 330186   DNA Racing
3 Mark Baerd   Fort Worth, TX 360046   
4 Patrick Shahan   Midland, TX 308561   Texas Tech University
5 B Sternenberg   Amarillo, TX 134045   Team Kordestani Cycling
6 Charlie Roberts   Little Rock, AR 289509   SimplexQ Racing Team
7 Jason Reed   North Little Rock, AR 340924   SimplexQ Racing Team
8 James Gillum   Little Rock, AR 218197   SimplexQ Racing Team
9 Dylan Postier   Stillwater, OK 358709   Team Undiscovered
10 Philip Shama   Houston, TX 201798   Shama Cycles
11 joshua carey   Dallas, TX 355394   Mirage
12 Keegen Knapp   Little Rock, AR 314228   SimplexQ Racing Team
13 Christopher Holcomb   Amarillo, TX 139123   Team Kordestani Cycling
14 Andrew Farmer   Edmond, OK 317222   DNA Racing
15 Dylan Gray   Fulshear, TX 305312   Southern Elite
16 Will Hughes   Tyler, TX 357325   FRESH Racing
17 Craig Pack   Altus, OK 199078   
18 Eugene Ilang   Yukon, OK 309092   Team One Racing Club
19 Pat Varva   Oklahoma City 367580   Team One Racing Club
20 Michael Johnson   Dallas, TX 304773   DNA Racing
21 Dwayne Otto   Muenster, TX 26937   
22 Zachary Smith   Maumelle, AR 368511   PARK PLACE DEALERSHIPS
23 Anthony Rosich   Dallas, TX 377279   Rozik
24 Titan Miller   Altus, OK 347994   
25 Wayne Edgar   Norman, OK 342064   Team Undiscovered
26 dallas myers   Edmond, OK 342174   DNA Racing
27 Benjamin Hasz   Owasso, OK 333538   360 Sports
28 Orlando Gonzalez   Denton, TX 335612   Corinth Cycling/Harden Dental
29 Mark Michael   Iowa Park, TX 91876   Hotter'N Hell Hundred
30 Bernave Velasquez   Arlington, TX 313174   Dallas BIke Works
31 Christopher Rowley   Dallas, TX 323318   Sun & Ski/Champion Core Racing
32 JonHoward Hanson   Keller, TX 290868   ThinkFinance Racing
33 Donald Loveless   Tulsa, OK 349424   Team Soundpony
34 Paul Barnes   Claremore, OK 342014   360 Sports
35 Toby Russell   Grapevine, TX 380124   PARK PLACE DEALERSHIPS
36 Andrew Stevens   Oklahoma City, OK 338392   DNA Racing
37 Ronnie Davidson   Yukon, OK 343782   Team One Racing Club
38 Nathaniel Goodell   Lewisville, TX 358058   Sun & Ski/Champion Core Racing
39 Ricardo Martinez   Houston, TX 357978   Griin / Mambo Cycling Team

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Derek Berry   Little Rock, AR 394027   SimplexQ Racing Team
2 George Rhode   Bryant, AR 353564   Central Arkansas Velo/CARVE
3 William Martin   Nacogdoches 393684   
4 Bryce Billing   Austin, TX 343676   
5 David Appleby   Plano, TX 394930   Sun & Ski/Champion Core Racing
6 Barry Potter   Lewisville 396058   Sun & Ski/Champion Core Racing
7 Albert Koszarek   Southlake, TX 367878   
8 Joshua Davis   Plano, TX 388962   
9 Kyle Olson   Seguin, TX 395203   
10 Davis Dombrowski   Laredo, TX 377614   Dominion - Falcon Bank
11 Blake Schrader   Hewitt 385231   Jubilee Subaru
12 Monte Bennett   Little Elm, TX 358062   Sun & Ski/Champion Core Racing
13 Michael Powell   Little Rock, AR 368538   LeBorne Development
14 Howard Chapman   Houston, TX 274984   
15 Matthew Herman   Gainesville, TX 320382   
16 Johannes Dienemann   Dallas, TX 393947   Mirage
17 Kirk Whitehead   Oklahoma City, OK 391747   DNA Racing
18 Raymond Khoury      
19 William Bonnette   Lewisville, TX 343552   Sun & Ski/Champion Core Racing
20 Steven Haugen   Irving, TX 392981   Sun & Ski/Champion Core Racing

Women - Cat3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jan Bennett   Plano, TX 358060   FCS|Cycling: p/b Zngine + Mr. Restore
2 Tracy Christenson   Dallas, TX 204645   Rockwall Cycling
3 Ash Duban   Austin, TX 340314   Comanche Racing
4 Sally Sonnier   Dallas, TX 245272   
5 Karla Gendler   Austin, TX 330120   Colavita Racing
6 Jeanne Lambert (1 - Cat4)   Coppell, TX 334604   Sun & Ski/Champion Core Racing
7 Kathy Weldon (2 - Cat4)   Royse City, TX 285360   Rockwall Cycling
8 Pamela Downs (3 - Cat4)   Austin, TX 366201   Colavita Racing
9 Melissa Monosoff (4 - Cat4)   Irving, TX 381196   
10 Ann Weigel   Mckinney, TX 288493   GS Tenzing
11 Payton Thomas   Euless, TX 280627   FCS|Zngine p/b Mr. Restore
12 Brigitte Jordan   Dallas, TX 186365   Colavita Racing, Inc.
13 Judy Price   Paris, TX 269241   Geri Atrix
14 corie Davis (5 - Cat4)   Owasso, OK 296400   Tom's Bicycles
15 Kaylee Bazley (6 - Cat4)   Nacogdoches Texas 381091   
16 KarenSam Bolen (7 - Cat4)   Dallas, TX 394931   Rockwall Cycling
17 Annie Johnsson (8 - Cat4)   Dallas 393954   Mirage
18 Amelie Seneker   Tulsa, OK 287786   Tom's Bicycles

Women - Cat1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Wilborne   Little Rock, AR 301155   LeBorne Development
2 Mandy Heintz   Houston, TX 355078   Shama Cycles
3 Camilla Schmitz (1 - Cat2)   Richardson, TX 235887   ThinkFinance Racing
4 Michelle Lewis Sirianni Gacki (2 - Cat2)   Frisco, TX 324294   ThinkFinance Racing
5 Monica Hyslop (3 - Cat2)   Dallas, TX 308370   ThinkFinance Racing
6 Kelly Barrientes (1 - Cat3)   Cedar Park, TX 318634   ThinkFinance Racing
7 Jennifer Wagner (4 - Cat2)   Denver, CO 288729   Shama Cycles
8 Rachel Plessing (2 - Cat3)   Kennard, NE 346358   UNL Cycling
9 Kathleen (Brandi) Lafleur (3 - Cat3)   Wylie, TX 258415   ThinkFinance Racing
10 Caryn Montague (4 - Cat3)   Dallas, TX 310042   ThinkFinance Racing

Women - Cat1/2/3/4 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Victoria Kanizer   Owasso 383001   360 Sports
2 Haley Porterfield   Bertram, TX 353896   International Christian Cycling Club

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaUSACDFSpyShimanoCUOREOSMOBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee