Race Results for
VeloCX p/b Behind Bars/LGR
Blaine MN, MN
(Event Information)
cyclocross on 11/02/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - A - Collegiate (CX )

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Wavrin   Henderson, MN 342900   Minnesota Junior Cycling, Inc.
2 Mitch Nordahl   Anoka, MN 312426   Mt. Borah Epic Team

Men - Pro/Cat 1/2 - OPEN (CX )

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1123.23 Eric Thompson (1 - Cat1)   Shoreview, MN 150540   
2127.45 Craig Faulkner (2 - Cat1)   Mendota Heights, MN 244650   Crossniacs
3131.67 Dominic Talerico (3 - Cat1)   Saint Paul, MN 385899   Angry Catfish
4135.89 Dan Teaters (4 - Cat1)   Green Bay , WI 214818   Racers Against Childhood Cancer
5140.11 Innokenty Zavyalov (5 - Cat1)   Minneapolis, MN 319002   Basso pb Tonka Cycle
6144.33 Matthew Allen (1 - Cat2)   Minneapolis, MN 200426   Behind-Bars/LGR
7148.55 Oliver Vrambout (6 - Cat1)   Bayport, MN 121438   
8152.77 Jesse Rients (7 - Cat1)   Shakopee, MN 147524   Trek Cyclocross Collective
9156.99 Josh Bauer (2 - Cat2)   Minneapolis, MN 377510   
10161.21 Fred Mills   Saint Louis Park, MN 261006   Minnesota Cycling Team
11165.43 Jordan Cullen (8 - Cat1)   Hudson, WI 229280   Slipstream-Craddock Junior Development
12169.65 Ethan Furois (3 - Cat2)   Falcon Heights, MN 322612   Gopher Wheelmen
13173.87 Charles Simacek (4 - Cat2)   Minneapolis, MN 230406   Freewheel Bike
14178.09 Ian Stanford (9 - Cat1)   White Bear Lake, MN 175718   Revolution Cycle/Twin Six
15182.31 Zach Johnson (5 - Cat2)   Fargo Nd 284804   Great Plains Cycling Club
16186.53 Matt Leizinger (6 - Cat2)   Minnetonka, MN 284245   All-City X Fulton Racing
17190.75 Devin OBrien (7 - Cat2)   Minneapolis, MN 319334   
18194.97 Jay Henderson (8 - Cat2)   Minneapolis, MN 15779   Hollywood Cycles
19199.19 Barry Tungseth (9 - Cat2)   Stillwater, MN 211935   SilverCycling
20203.41 Samuel Bramel (10 - Cat2)   Little Canada, MN 291951   Basso pb Tonka Cycle
21207.63 Jameson Ribbens (11 - Cat2)   Minneapolis, MN 243476   C3-Twenty20cycling.com
22211.85 Isaac Young (12 - Cat2)   Minneapolis, MN 326552   
23216.07 Paul Harrison (13 - Cat2)   Minneapolis , MN 94132   Flat City Cycling Club Inc.
24220.29 Spencer Haugh (14 - Cat2)   Dorchester, MA 214228   Behind-Bars/LGR
DNF Asa Jacobs (Cat2)   Fargo, ND 294425   Great Plains Cycling Club

Men - Cat 1/2/3 - Masters - 35+ (CX )

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1159.64 Keven Kvalsten (1 - Cat2)   Robbinsdale, MN 149743   Kenwood Racing
2177.36 Daniel Jansen (2 - Cat2)   Minnetonka, MN 17677   Hollywood Cycles
3195.08 Matt Muyres (3 - Cat2)   Bloomington, MN 160576   Freewheel Bike
4212.80 Andy Reichert (4 - Cat2)   Minneapolis, MN 49810   Birchwood/GIS
5230.52 Adam Staufenberg (5 - Cat2)   Plymouth, MN 146505   Revolution Cycle/Twin Six
6248.24 Adam Rambow (1 - Cat3)   Saint Paul, MN 302222   Crossniacs
7265.96 Keith Bianchi (6 - Cat2)   Saint Paul, MN 188055   Grand Performance Cyclocross Team p/b Donkey Label
8283.68 Paul Krumrich (2 - Cat3)   Minneapolis, MN 294121   Curt Goodrich/Donkey Label Racing Team
9301.40 Bart Hollaren (7 - Cat2)   Rosemount, MN 333156   Grand Performance Cyclocross Team p/b Donkey Label
10319.12 Bryan Hill (3 - Cat3)   Minneapolis, MN 315814   Grand Performance Cyclocross Team p/b Donkey Label
11336.84 Jeffrey Anderson (4 - Cat3)   Blaine, MN 279956   Speedfix Racing p/b Zubaz
DNF Caleb Donaldson (Cat2)   Minneapolis, MN 224416   Solidsurface Fueled By Waffle Power
DNF Joshua Schwantes (Cat2)   Saint Paul, MN 134220   Kenwood Racing

Men - Cat 3 - OPEN (CX )

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1190.78 Dave Fetters   Minneapolis, MN 266342   Twin Six
2198.91 Justin Manning   Sioux Falls, SD 273463   Queen City Cycling
3207.04 Eric Boyles   Anoka 376993   Behind-Bars/LGR
4215.17 Peter Olejniczak   Roseville, MN 185493   Mitsubishi Laser/Grand Performance
5223.30 Mitchel Bruns   Otsego, MN 361998   THC
6231.43 Sam Berkland   Minneapolis, MN 389986   All-City X Fulton Racing
7239.56 Chris Van Ert   Saint Paul, MN 230802   Peace Coffee Racing
8247.69 Kolyn Kirkham   Minnetonka, MN 201621   Crossniacs
9255.82 Jeremy Ames   Minneapolis, MN 285970   Angry Catfish
10263.95 Tim Werts   Plymouth, MN 388001   THC
11272.08 Tim Savre   St Paul, MN 371826   Freewheel Bike
12280.21 Gregory Alexander   Woodbury, MN 298718   
13288.34 Matthew Kurke   Rochester, MN 243687   
14296.47 Joshua Peter   Cedar Falls, IA 375166   University of Northern Iowa
15304.60 Tristin Bentzler   Chippewa Falls, WI 161188   Synergy
16312.73 Ted Clausen   Grand Forks Nd 326712   All-City X Fulton Racing
17320.86 Edison Foster   Northfield, MN 358142   SilverCycling
18328.99 Andrew Barlage   Hopkins, MN 301985   All-City X Fulton Racing

Men - Cat 3/4 - OPEN (CX )

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1215.10 Peter Olejniczak   Roseville, MN 185493   Mitsubishi Laser/Grand Performance
1215.10 Benjamin Doom   Saint Cloud, MN 233884   Revolution Cycle/Twin Six
2224.49 Robert Holmberg   Waverly, MN 294463   Sho-Air Minnesota Cycling Club
3233.88 Gregory Alexander (1 - Cat3)   Woodbury, MN 298718   
3233.88 Robert Marhefke (2 - Cat3)   River Falls, WI 22498   
4243.27 Derek Van De Velde (3 - Cat3)   Minneapolis, MN 360270   Omnium Racing
5252.66 Tim Savre (4 - Cat3)   St Paul, MN 371826   Freewheel Bike
5252.66 Paul Inkala (1 - Cat4)   Apple Valley, MN 245256   
6262.05 Michael Theiler (2 - Cat4)   Minneapolis, MN 368462   Grand Performance Cyclocross Team p/b Donkey Label
6 #N/A #N/A      
7271.44 Brian Gaines (5 - Cat3)   Minneapolis, MN 244626   Gopher Wheelmen
8280.83 Mark harvey (6 - Cat3)   Coon Rapids, MN 412858   Behind-Bars/LGR
9290.22 Scott Sabol (7 - Cat3)   Chanhassen, MN 245818   Basso pb Tonka Cycle
10299.61 Patrick Lalley (8 - Cat3)   Sioux Falls, SD 389545   Queen City Cycling
11309.00 Tyler Prahl   Minneapolis 416947   
13327.78 Steve Pribyl (9 - Cat3)   Maplewood, MN 297161   
14337.17 Tristin Bentzler (10 - Cat3)   Chippewa Falls, WI 161188   Synergy
15346.56 Mark Westlake (3 - Cat4)   Farmington, MN 37824   SilverCycling
17365.34 Michael Younes (11 - Cat3)   St Louis Park, MN 391006   
DNF Jacob Nelson (Cat4)   Maplewood, MN 270742   Behind-Bars/LGR

Men - Cat 3/4 - Masters - 35+ (CX )

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2271.96 Daniel Strese (1 - Cat3)   Bloomington, MN 247774   Flat City Cycling Club Inc.
4295.56 Mike Brotman (2 - Cat3)   Saint Paul, MN 360474   Synergy
7330.96 Jeff Peterson (3 - Cat3)   Minneapolis, MN 327274   Omnium Racing
8342.76 Chris Gibbs (1 - Cat4)   Cambridge, MN 361301   
9354.56 Mark Long (4 - Cat3)   St Paul, MN 254201   Omnium Bike Shop
10366.36 Dwight Skinner (2 - Cat4)   Minneapolis, MN 326624   
11 Jonah Luzier      
12389.96 Joel Swenson (5 - Cat3)   Bloomington 382734   All-City X Fulton Racing
12 Rob Herrmann      
13401.76 Ted Clausen (6 - Cat3)   Grand Forks Nd 326712   All-City X Fulton Racing
14413.56 Christoffer Graham (3 - Cat4)   Wayzata, MN 56693   
15425.36 Kevin Guiney (7 - Cat3)   Minneapolis, MN 389137   
16437.16 Corey Soderquist (4 - Cat4)   Andover, MN 414657   St Goose Bike Team
16437.16 Jason Goldberg (8 - Cat3)   Saint Paul, MN 359   Grand Performance Cyclocross Team p/b Donkey Label
17448.96 Douglas Carter (9 - Cat3)   Minneapolis, MN 283695   St Paul Bicycle Racing Club
18460.76 Rob Hillman (5 - Cat4)   Saint Paul, MN 205908   Synergy
19472.56 Todd Fawcett (6 - Cat4)   Saint Paul, MN 296468   Synergy
20484.36 Cal Collins (10 - Cat3)   Eden Prairie, MN 324062   
DNF Dominic Howes (Cat3)   Minneapolis, MN 378752   

Men - Cat 4/5 - OPEN (CX )

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1301.83 Patrick Lalley   Sioux Falls, SD 389545   Queen City Cycling
2311.99 Patrick Gore (1 - Cat5)   Baltimore 397130   
3322.15 Dustin Skarda (1 - Cat4)   South Saint Paul, MN 352834   Omnium Racing
4332.31 Brian Malarski (2 - Cat4)   Chicago Il 68091   Omnium Racing
5342.47 Joel Swenson   Bloomington 382734   All-City X Fulton Racing
6352.63 Justin Patch (3 - Cat4)   Minneapolis, MN 413354   
7362.79 Nick Watts (4 - Cat4)   St Paul, MN 352930   Grand Performance Cyclocross Team p/b Donkey Label
8372.95 Michel Dalal (5 - Cat4)   Lakeville, MN 42458   
9383.11 Grant Flick   Minneapolis, MN 390956   
10393.27 Trek Malarski (6 - Cat4)   Duluth Mn 389774   Omnium Racing
11403.43 Andrew Heikes (7 - Cat4)   Saint Paul, MN 305978   Omnium Racing
12413.59 Christian Huseby (8 - Cat4)   Saint Paul, MN 346510   Omnium Racing
13423.75 David Smith (9 - Cat4)   Minneapolis, MN 407682   St Goose Bike Team
14433.91 Logan Spader (10 - Cat4)   Chaska, MN 403339   
15444.07 Michael Watercott (11 - Cat4)   Minneapolis, MN 367101   Angry Catfish
16454.23 Cory Pritchard (12 - Cat4)   Des Moines 409431   
17464.39 Keith Johnson (13 - Cat4)   Minneapolis 394750   Behind-Bars/LGR
18474.55 David Cecchi (14 - Cat4)   Edina, MN 389982   
19484.71 Brett Hooton   Minnetonka, MN 16693   Peace Coffee Racing
20494.87 Corey Soderquist (15 - Cat4)   Andover, MN 414657   St Goose Bike Team
21505.03 Max Becker (16 - Cat4)   Minneapolis 393036   St Goose Bike Team
22515.19 Eric VanBruggen (2 - Cat5)   Saint Paul, MN 413281   
23525.35 Jacob Okamoto (17 - Cat4)   Minneapolis, MN 347128   
24535.51 Peter Goss   Minneapolis, MN 417948   
25545.67 JOel Benton (18 - Cat4)   Minneapolis, MN 417875   
26555.83 Theodore Halvorson (19 - Cat4)   Minneapolis, MN 388804   
27565.99 Shaun Flynn   Elk River 199165   
DNF Christopher Benson (Cat5)   Fargo, ND 417861   Great Plains Cycling Club
DNF Andrew Lageson (Cat4)   Minneapolis, MN 356842   St Goose Bike Team

Women - Pro/Cat 1/2 - Open (CX )

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1169.04 Linda Sone (1 - Cat2)   Northfield, MN 224939   Crossniacs
2183.72 Carol Jeane Sansome (2 - Cat2)   Eagan, MN 211756   Grand Performance Cyclocross Team p/b Donkey Label
3198.40 Terra James (3 - Cat2)   Minneapolis , MN 281803   The Fix Studio
4213.08 Jeanne Fleck (1 - Cat1)   Proctor, MN 302812   Velo Duluth
5227.76 Lee Penn (4 - Cat2)   Minneapolis, MN 194317   Grand Performance Cyclocross Team p/b Donkey Label
6242.44 Lindsey Hillesheim (5 - Cat2)   Minneapolis, MN 244915   Synergy

Women - Cat 3 - Open (CX )

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1272.80 Anya Malarski   Duluth Mn 302412   County Cycles
2292.84 Rachel Howard   Duluth, MN 360894   
3312.88 Megan Barr   Minneapolis, MN 378225   Twin Six
4332.92 Ann Sudoh   Duluth 389579   
4332.92 Alexandra Lacey   Saint Paul, MN 210133   
5352.96 Meredith Rambow   Saint Paul, MN 304746   Birchwood/GIS
6373.00 Kris Brazil   Faribault, MN 238279   
7393.04 Cori Pepelnjak   Saint Paul, MN 413391   
8413.08 Alexandra Magner   Minneapolis, MN 240408   Behind-Bars/LGR
9433.12 Amy Kline   Maplewood, MN 266646   Mitsubishi Laser/Grand Performance

Women - Cat 4 - OPEN (CX )

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1356.71 Emily Bramel   Little Canada, MN 346420   St Paul Bicycle Racing Club
2380.16 Kristy Henderson   Minneapolis, MN 264109   Girl Fiend Cycling Team
3403.61 Tina Stiller   Sioux Falls, SD 411717   Central Plains Cycling
4427.06 Julie Thompson   Saint Paul, MN 327888   Mt. Borah Epic Team
5450.51 Dana Buddenbaum   Bloomington, MN 185483   Girl Fiend Cycling Team
6473.96 Amy Kline   Maplewood, MN 266646   Mitsubishi Laser/Grand Performance
7497.41 Sarah Pritzker   Minneapolis, MN 232875   
8520.86 Kate Braun   Lakevillel, MN 416635   
9544.31 Cheryl Barker   Hudson, WI 264108   SilverCycling
10567.76 Rebecca Westlake   Farmington, MN 37825   

Mixed - JR15-18 - Juniors - 15-18 (CX )

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1296.64 Samuel Westlake   Farmington 375888   Minnesota Junior Cycling, Inc.
1296.64 Anya Malarski   Duluth Mn 302412   County Cycles
2317.72 Samuel Elson   Breezy Point, MN 417936   
2317.72 Valerie McGoldrick   Deephaven, MN 302230   Minnesota Junior Cycling, Inc.
3338.80 Luke Myers   Hutchinson 413583   
4359.88 Will Curtis   Saint Paul, MN 348506   Minnesota Junior Cycling, Inc.
5380.96 Wyatt Furois   Falcon Heights, MN 361699   Gopher Wheelmen
6402.04 Trek Malarski   Duluth Mn 389774   Omnium Racing

Mixed - JR10-14 - Juniors - 10-14 (CX )

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1336.98 Nick Gordon   Chanhassen, MN 364797   Minnesota Junior Cycling, Inc.
1336.98 Jenna Westlake   Farmington, MN 388767   Minnesota Junior Cycling, Inc.
2351.00 Adam Vail   Minnetonka, MN 388426   Minnesota Junior Cycling, Inc.
2 Erika Peterson      
3365.02 Nick Carter   Minneapolis, MN 361308   St Paul Bicycle Racing Club
4379.04 Cole Herrmann   Minneapolis, MN 361697   
5393.06 Ethan Peterson   Minneapolis, MN 360805   St Paul Bicycle Racing Club
6407.08 Mikael Ellingson   Hopkins, MN 417464   
7421.10 jack carter   Minneapolis 413420   St Paul Bicycle Racing Club
8435.12 Anthony Hilligoss   Eden Prairie, MN 384819   Angry Catfish
9449.14 Soren Davidson   Minneapolis, MN 416843   

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - SS (CX )

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1218.96 montedirks dirks (1 - Cat2)   Minneapolis, MN 285560   Twin Six
2231.91 Matthew Johannsen (1 - Cat4)   Minneapolis, MN 361955   Omnium Racing
3244.86 Benjamin Doom (2 - Cat2)   Saint Cloud, MN 233884   Revolution Cycle/Twin Six
4257.81 Chris Alme (1 - Cat3)   Saint Paul, MN 281584   Hup United
5270.76 Daniel Boyles (2 - Cat3)   Ramsey, MN 278248   Behind-Bars/LGR
6283.71 Joshua Schwantes (3 - Cat2)   Saint Paul, MN 134220   Kenwood Racing
7296.66 Daniel Strese (3 - Cat3)   Bloomington, MN 247774   Flat City Cycling Club Inc.
8309.61 Marin Rudnick   Minneapolis, MN 298216   Behind-Bars/LGR
9322.56 Matt Reeve (2 - Cat4)   Minneapolis, MN 359150   
10335.51 Daniel Jacobsen (4 - Cat2)   Saint Paul, MN 277887   Omnium Racing
11348.46 Tyler Prahl (1 - Cat5)   Minneapolis 416947   
12361.41 Joshua Holst (4 - Cat3)   Minneapolis, MN 117059   
13374.36 Dustin Skarda (3 - Cat4)   South Saint Paul, MN 352834   Omnium Racing
14387.31 Ted Clausen (5 - Cat3)   Grand Forks Nd 326712   All-City X Fulton Racing
15400.26 Chris Petersen (2 - Cat5)   Minneapolis, MN 416375   

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - Masters - 45+ (CX )

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1175.61 Michael Phillips (1 - Cat2)   Minneapolis, MN 200784   
2184.03 Brian Koeneman (2 - Cat2)   Apple Valley, MN 46700   Team Wheel & Sprocket
3192.45 Scott Robertson (3 - Cat2)   Minneapolis, MN 75507   G.S. Circo Azzurro
5209.29 Charles Jacobs (4 - Cat2)   Saint Paul, MN 17542   Revolution Cycle/Twin Six
6217.71 Paul Schoening (1 - Cat3)   Plymouth, MN 31734   Mt. Borah Epic Team
7226.13 Ladric D'Schommer-Grant (2 - Cat3)   Minneapolis, MN 147307   Crossniacs
8234.55 Jeffrey Hilligoss (5 - Cat2)   Eden Prairie, MN 16228   Angry Catfish
9242.97 Thomas Manderfeld (3 - Cat3)   Sauk Rapids, MN 82764   Revolution Cycle/Twin Six
10251.39 Thomas Thornquest (4 - Cat3)   Golden Valley, MN 147521   Kenwood Racing
11259.81 Gregory Goblirsch (5 - Cat3)   River Falls, WI 77328   Loon State Cyclists
12268.23 Mark Mlinar (6 - Cat2)   Hutchinson, MN 48557   MBRC/Flanders
13276.65 Thomas MacDonald (6 - Cat3)   Minneapolis, MN 117428   Kenwood Racing
14285.07 Don Maschka (7 - Cat3)   Mason City, IA 259916   North Iowa Spin
15293.49 Jon Friedell (8 - Cat3)   Minnetonka, MN 194324   Kenwood Racing
16301.91 Andrew Frye (9 - Cat3)   Minneapolis, MN 243510   Grand Performance Cyclocross Team p/b Donkey Label
17310.33 Jim Bell (7 - Cat2)   Saint Cloud, MN 102936   Revolution Cycle/Twin Six
18318.75 Adam Grafa (10 - Cat3)   Minneapolis, MN 309212   Birchwood/GIS
19327.17 Eric Swenson (11 - Cat3)   Minneapolis, MN 212056   Crossniacs
20335.59 Barry Schmitt (12 - Cat3)   Eagan, MN 182024   Grand Performance Cyclocross Team p/b Donkey Label
21344.01 Stuart Benson (1 - Cat4)   Shafer, MN 100413   
22352.43 Chris Sur (13 - Cat3)   Minneapolis, MN 302904   
23360.85 Karl Svedberg (2 - Cat4)   Woodbury, MN 296081   Chilkoot Velo
24 Alex BashLov      
25377.69 Mark Overgaard (3 - Cat4)   Vadnaisheights, MN 297849   County Cycles
DNF Robert Marhefke (Cat3)   River Falls, WI 22498   

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - Masters - 55+ (CX )

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1217.79 John Thompson (1 - Cat1)   Shoreview, MN 63849   Mt. Borah Epic Team
2234.21 Charles Townsend (1 - Cat3)   Mendota Heights, MN 46011   NorthStar Mentors
3250.63 William Kuster (2 - Cat3)   Anoka, MN 59499   
4267.05 David Delperdang (3 - Cat3)   Clear Lake, IA 67531   North Iowa Spin
5283.47 Mark Rathbun (4 - Cat3)   Elk River, MN 149700   Minnesota Cycling Team
6299.89 Todd Trembley (1 - Cat4)   Faribault, MN 217961   
7316.31 Tom Bengel (5 - Cat3)   St Paul, MN 200781   Grand Performance Cyclocross Team p/b Donkey Label

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerCUORESpyUSACDFSierra NevadaShimanoOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee