Race Results for
VeloCX p/b Behind Bars/LGR
Blaine MN, MN
(Event Information)
Cyclo-cross on 11/03/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - C - Collegiate (CX )

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
21 Grant Flick   Minneapolis, MN 390956   

Men - Pro/Cat 1/2 - OPEN (CX )

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1123.41 Eric Thompson (1 - Cat1)   Shoreview, MN 150540   
2129.67 Craig Faulkner (2 - Cat1)   Mendota Heights, MN 244650   Crossniacs
3135.93 Fred Mills   Saint Louis Park, MN 261006   Minnesota Cycling Team
4142.19 Matthew Allen (1 - Cat2)   Minneapolis, MN 200426   Behind-Bars/LGR
5148.45 Dan Teaters (3 - Cat1)   Green Bay , WI 214818   Racers Against Childhood Cancer
6154.71 Dominic Talerico (4 - Cat1)   Saint Paul, MN 385899   Angry Catfish
7160.97 Josh Bauer (2 - Cat2)   Minneapolis, MN 377510   
8167.23 Owen Thoele (3 - Cat2)   Minneapolis, MN 211174   Angry Catfish
9173.49 Ian Stanford (5 - Cat1)   White Bear Lake, MN 175718   Revolution Cycle/Twin Six
10179.75 Zach Johnson (4 - Cat2)   Fargo Nd 284804   Great Plains Cycling Club
11186.01 Innokenty Zavyalov (6 - Cat1)   Minneapolis, MN 319002   Basso pb Tonka Cycle
12192.27 Eric Boyles (5 - Cat2)   Anoka 376993   Behind-Bars/LGR
13198.53 Ethan Furois (6 - Cat2)   Falcon Heights, MN 322612   Gopher Wheelmen
14204.79 Jay Henderson (7 - Cat2)   Minneapolis, MN 15779   Hollywood Cycles
15211.05 Brendan Bellew (8 - Cat2)   New Prague, MN 313010   Angry Catfish
16217.31 Brian Koeneman (9 - Cat2)   Apple Valley, MN 46700   Team Wheel & Sprocket
17223.57 Matt Leizinger (10 - Cat2)   Minnetonka, MN 284245   All-City X Fulton Racing
18229.83 Adam Gorski   Minneapolis, MN 246159   Freewheel Bike
19236.09 Devin OBrien (11 - Cat2)   Minneapolis, MN 319334   
20242.35 Samuel Bramel (12 - Cat2)   Little Canada, MN 291951   Basso pb Tonka Cycle
21248.61 Mark Mlinar (13 - Cat2)   Hutchinson, MN 48557   MBRC/Flanders
22254.87 Matthew Montesano (14 - Cat2)   Minneapolis, MN 277696   Speedfix Racing p/b Zubaz
23261.13 Paul Harrison (15 - Cat2)   Minneapolis , MN 94132   Flat City Cycling Club Inc.
24267.39 Spencer Haugh (16 - Cat2)   Dorchester, MA 214228   Behind-Bars/LGR
25273.65 Jameson Ribbens (17 - Cat2)   Minneapolis, MN 243476   C3-Twenty20cycling.com
DNF Jesse Rients (Cat1)   Shakopee, MN 147524   Trek Cyclocross Collective
DNF Oliver Vrambout (Cat1)   Bayport, MN 121438   

Men - Cat 1/2/3 - Masters - 35+ (CX )

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1168.38 Keven Kvalsten (1 - Cat2)   Robbinsdale, MN 149743   Kenwood Racing
2183.54 Paul Krumrich (1 - Cat3)   Minneapolis, MN 294121   Curt Goodrich/Donkey Label Racing Team
3198.70 Adam Staufenberg (2 - Cat2)   Plymouth, MN 146505   Revolution Cycle/Twin Six
4213.86 Bart Hollaren (3 - Cat2)   Rosemount, MN 333156   Grand Performance Cyclocross Team p/b Donkey Label
5229.02 Keith Bianchi (4 - Cat2)   Saint Paul, MN 188055   Grand Performance Cyclocross Team p/b Donkey Label
6244.18 Ryan Cate (2 - Cat3)   Minneapolis, MN 161311   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - SS (CX )

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1153.94 Drew Christopher (1 - Cat1)   Wheat Ridge, CO 288007   Primal Wear - McDonald-Audi
2165.68 Charles Simacek (1 - Cat2)   Minneapolis, MN 230406   Freewheel Bike
3177.42 Oliver Vrambout (2 - Cat1)   Bayport, MN 121438   
4189.16 Owen Thoele (2 - Cat2)   Minneapolis, MN 211174   Angry Catfish
5200.90 Daniel Jansen (3 - Cat2)   Minnetonka, MN 17677   Hollywood Cycles
6212.64 montedirks dirks (4 - Cat2)   Minneapolis, MN 285560   Twin Six
7224.38 Jonathan Falkowski (1 - Cat4)   Lakeville, MN 322608   
8236.12 Barry Tungseth (5 - Cat2)   Stillwater, MN 211935   SilverCycling
9247.86 Isaac Young (6 - Cat2)   Minneapolis, MN 326552   
10259.60 Daniel Strese (1 - Cat3)   Bloomington, MN 247774   Flat City Cycling Club Inc.
11271.34 Daniel Boyles (2 - Cat3)   Ramsey, MN 278248   Behind-Bars/LGR
12283.08 Martin Rudnick   Minneapolis, MN 298216   Behind-Bars/LGR
13294.82 Matt Reeve (2 - Cat4)   Minneapolis, MN 359150   
14306.56 Josh Kruck (3 - Cat4)   St Paul, MN 324388   Omnium Racing
15318.30 Daniel Jacobsen (7 - Cat2)   Saint Paul, MN 277887   Omnium Racing
16330.04 Max Severson (3 - Cat3)   Minneapolis, MN 376529   
17341.78 Devin OBrien (8 - Cat2)   Minneapolis, MN 319334   
18353.52 Matt Muyres (9 - Cat2)   Bloomington, MN 160576   Freewheel Bike
19365.26 Mark Harvey (4 - Cat3)   Coon Rapids, MN 412858   Behind-Bars/LGR
20377.00 Ted Clausen (5 - Cat3)   Grand Forks Nd 326712   All-City X Fulton Racing
21388.74 Michael groskreutz (1 - Cat5)   Minneapolis, MN 413592   
DNF Josh Bauer (Cat2)   Minneapolis, MN 377510   
DNF Brendan Bellew (Cat2)   New Prague, MN 313010   Angry Catfish
DNF Eric Boyles (Cat2)   Anoka 376993   Behind-Bars/LGR

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Masters - 45+ (CX )

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1187.90 Gregory Goblirsch (1 - Cat3)   River Falls, WI 77328   Loon State Cyclists
2201.45 Michael Phillips (1 - Cat2)   Minneapolis, MN 200784   
3215.00 Thomas Thornquest (2 - Cat3)   Golden Valley, MN 147521   Kenwood Racing
4228.55 Scott Robertson (2 - Cat2)   Minneapolis, MN 75507   G.S. Circo Azzurro
7269.20 Peter Leugers (1 - Cat4)   Minneapolis, MN 302609   
8282.75 Jeffrey Hilligoss (3 - Cat2)   Eden Prairie, MN 16228   Angry Catfish
9296.30 Jon Friedell (3 - Cat3)   Minnetonka, MN 194324   Kenwood Racing
10309.85 Thomas Manderfeld (4 - Cat3)   Sauk Rapids, MN 82764   Revolution Cycle/Twin Six
11323.40 Paul Schoening (5 - Cat3)   Plymouth, MN 31734   Mt. Borah Epic Team
12336.95 Don Maschka (6 - Cat3)   Mason City, IA 259916   North Iowa Spin
13350.50 Paul Zeigle (1 - Cat5)   St. Louis Park, MN 56135   All-City X Fulton Racing
14364.05 Jeff Ingham (7 - Cat3)   Oakdale, MN 218867   Gopher Wheelmen
15377.60 William Dick (8 - Cat3)   Minneapolis, MN 360265   Top Natchez Racing
16391.15 Eric Swenson (9 - Cat3)   Minneapolis, MN 212056   Crossniacs
17404.70 Barry Schmitt (10 - Cat3)   Eagan, MN 182024   Grand Performance Cyclocross Team p/b Donkey Label
18418.25 Thomas Hagerty (11 - Cat3)   Shafer, MN 63047   Behind-Bars/LGR
19431.80 Mark Overgaard (2 - Cat4)   Vadnaisheights, MN 297849   County Cycles
20445.35 Karl Svedberg (3 - Cat4)   Woodbury, MN 296081   Chilkoot Velo

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Masters - 55+ (CX )

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1222.55 John Thompson (1 - Cat1)   Shoreview, MN 63849   Mt. Borah Epic Team
2243.76 Dag Selander (1 - Cat2)   Hudson, WI 93949   Mt. Borah Epic Team
3264.97 William Kuster (1 - Cat3)   Anoka, MN 59499   
4286.18 David Delperdang (2 - Cat3)   Clear Lake, IA 67531   North Iowa Spin
5307.39 Todd Trembley (1 - Cat4)   Faribault, MN 217961   
6328.60 Michael Larson (2 - Cat4)   Cambridge, MN 101450   
7349.81 Tom Bengel (3 - Cat3)   St Paul, MN 200781   Grand Performance Cyclocross Team p/b Donkey Label
8371.02 Matt Moore (3 - Cat4)   Minneapolis, MN 24937   All-City X Fulton Racing

Men - Cat 3 - OPEN (CX )

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1203.63 Dave Fetters   Minneapolis, MN 266342   Twin Six
2214.71 Justin Manning   Sioux Falls, SD 273463   Queen City Cycling
3225.79 Mitchel Bruns   Otsego, MN 361998   THC
4236.87 Colin Catlin   Arden Hills, MN 295785   Gopher Wheelmen
5247.95 Chris Van Ert   Saint Paul, MN 230802   Peace Coffee Racing
6259.03 Chris Anderson   Maple Grove, MN 366326   Flat City Cycling Club Inc.
7270.11 Joshua Peter   Cedar Falls, IA 375166   University of Northern Iowa
8281.19 Derek Van De Velde   Minneapolis, MN 360270   Omnium Racing
9292.27 Matthew Kurke   Rochester, MN 243687   
10303.35 Andrew Barlage   Hopkins, MN 301985   All-City X Fulton Racing
11314.43 Brian Kozicki   Saint Louis Park, MN 164415   Top Natchez Racing
12325.51 Jason Goldberg   Saint Paul, MN 359   Grand Performance Cyclocross Team p/b Donkey Label
DNF Tim Werts   Plymouth, MN 388001   THC
DNF Benjamin Cox   Woodbury, MN 313208   

Men - Cat 3/4 - OPEN (CX )

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1216.61 Peter Olejniczak   Roseville, MN 185493   Mitsubishi Laser/Grand Performance
2225.68 Mitch Nordahl (1 - Cat3)   Anoka, MN 312426   Mt. Borah Epic Team
3234.75 Truman Purdy (1 - Cat4)   River Falls, WI 242901   
4243.82 Matthew Prior (2 - Cat3)   Minneapolis, MN 388901   
5252.89 Tim Savre (3 - Cat3)   St Paul, MN 371826   Freewheel Bike
6261.96 Scott Kassekert (4 - Cat3)   Minneapolis 402803   
7271.03 Anders Nienstaedt (5 - Cat3)   Iron Mountain Mi 393349   
8280.10 Max Severson (6 - Cat3)   Minneapolis, MN 376529   
9289.17 Benjamin Cox (7 - Cat3)   Woodbury, MN 313208   
10298.24 Edison Foster (8 - Cat3)   Northfield, MN 358142   SilverCycling
11307.31 Gregory Alexander (9 - Cat3)   Woodbury, MN 298718   
12316.38 Michael Theiler (2 - Cat4)   Minneapolis, MN 368462   Grand Performance Cyclocross Team p/b Donkey Label
13325.45 Daniel Svedberg (3 - Cat4)   Woodbury, MN 278187   St Paul Bicycle Racing Club
14334.52 Mark Harvey (10 - Cat3)   Coon Rapids, MN 412858   Behind-Bars/LGR
15343.59 Patrick Lalley (11 - Cat3)   Sioux Falls, SD 389545   Queen City Cycling
16352.66 Josh Kruck (4 - Cat4)   St Paul, MN 324388   Omnium Racing
17361.73 Scott Sabol (12 - Cat3)   Chanhassen, MN 245818   Basso pb Tonka Cycle
18370.80 Ryan Larson (13 - Cat3)   Minneapolis, MN 313780   Birchwood/GIS
19379.87 Steve Pribyl (14 - Cat3)   Maplewood, MN 297161   
20388.94 Joel Swenson (15 - Cat3)   Bloomington 382734   All-City X Fulton Racing
21398.01 Keith Johnson (5 - Cat4)   Minneapolis 394750   Behind-Bars/LGR
22407.08 Erin Young (16 - Cat3)   Minneapolis, MN 349220   Speedfix Racing p/b Zubaz
23416.15 Morgan Pease (17 - Cat3)   Minneapolis, MN 405891   
24425.22 Karl Svedberg (6 - Cat4)   Woodbury, MN 296081   Chilkoot Velo
25434.29 Derek Van De Velde (18 - Cat3)   Minneapolis, MN 360270   Omnium Racing
26443.36 Aaron Collins (7 - Cat4)   Minneapolis, MN 375461   Top Natchez Racing

Men - Cat 3/4 - Masters - 35+ (CX )

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1249.40 Benjamin Doom   Saint Cloud, MN 233884   Revolution Cycle/Twin Six
2269.85 Brian Kozicki (1 - Cat3)   Saint Louis Park, MN 164415   Top Natchez Racing
3290.30 Robert Marhefke (2 - Cat3)   River Falls, WI 22498   
4310.75 Trent Luger (3 - Cat3)   Edina, MN 386182   Balance Cycling
5331.20 Mike Brotman (4 - Cat3)   Saint Paul, MN 360474   Synergy
6351.65 Chris Rogers (5 - Cat3)   Lauderdale, MN 236791   Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
7372.10 Chris Gibbs (1 - Cat4)   Cambridge, MN 361301   
8392.55 Brian Malarski (2 - Cat4)   Chicago Il 68091   Omnium Racing
9413.00 Mark Westlake (3 - Cat4)   Farmington, MN 37824   SilverCycling
10433.45 Jay Schneider   Lakeland 417881   
11453.90 Joel Benton (4 - Cat4)   Minneapolis, MN 417875   
12474.35 Kevin Cleereman (5 - Cat4)   Saint Paul, MN 358490   

Men - Cat 4/5 - OPEN (CX )

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1327.92 Jonathan Falkowski (1 - Cat4)   Lakeville, MN 322608   
2333.41 Lucas Hieb   Andover, MN 377131   
3338.90 Luke Myers (1 - Cat5)   Hutchinson 413583   
4344.39 Jeffrey Frane (2 - Cat4)   Minneapolis, MN 114720   All-City X Fulton Racing
5349.88 Evan Heisler (3 - Cat4)   Minneapolis, MN 361166   
6355.37 Joel Swenson   Bloomington 382734   All-City X Fulton Racing
7360.86 Karl Schuchard (4 - Cat4)   Minneapolis, MN 318690   
8366.35 Ken Earley (5 - Cat4)   Minneapolis, MN 381525   
9371.84 Trek Malarski (6 - Cat4)   Duluth Mn 389774   Omnium Racing
10377.33 Kevin Brandt (7 - Cat4)   Apple Valley, MN 350762   
11382.82 Andrew Heikes (8 - Cat4)   Saint Paul, MN 305978   Omnium Racing
12388.31 Brian Malarski (9 - Cat4)   Chicago Il 68091   Omnium Racing
13393.80 Wyatt Furois (10 - Cat4)   Falcon Heights, MN 361699   Gopher Wheelmen
14399.29 Charles Denis (2 - Cat5)   Minneapolis, MN 391343   
15 David Schatscheider      
16410.27 Michael groskreutz (3 - Cat5)   Minneapolis, MN 413592   
17415.76 Jay Schneider   Lakeland 417881   
18 Augustine Montetes      
19426.74 Morgan Pease   Minneapolis, MN 405891   
20 Eamon O'Hara      
22443.21 Max Becker (11 - Cat4)   Minneapolis 393036   St Goose Bike Team
23448.70 Aaron Collins (12 - Cat4)   Minneapolis, MN 375461   Top Natchez Racing
24454.19 Chris Petersen (4 - Cat5)   Minneapolis, MN 416375   
25459.68 Trevor Murphy (5 - Cat5)   Eagan 184017   Lucid Racing
26465.17 Brett Hooton   Minnetonka, MN 16693   Peace Coffee Racing
27470.66 Joel Benton (13 - Cat4)   Minneapolis, MN 417875   
28476.15 Mark Overgaard (14 - Cat4)   Vadnaisheights, MN 297849   County Cycles
29481.64 Christopher Benson (6 - Cat5)   Fargo, ND 417861   Great Plains Cycling Club
30487.13 Logan Anderson   Saint Paul, MN 340696   St Paul Bicycle Racing Club
31492.62 Scott Shore (15 - Cat4)   Minneapolis, MN 311726   Birchwood/GIS
32 Nick Voss      
33503.60 Andrew Lageson (16 - Cat4)   Minneapolis, MN 356842   St Goose Bike Team
34509.09 Cory Pritchard (17 - Cat4)   Des Moines 409431   
35514.58 Joel Beach (18 - Cat4)   Bloominton, MN 413504   Peace Coffee Racing
36520.07 Kent Furois (19 - Cat4)   Falcon Heights, MN 341008   Gopher Wheelmen
37525.56 Theodore Halvorson (20 - Cat4)   Minneapolis, MN 388804   
38531.05 David Cecchi (21 - Cat4)   Edina, MN 389982   
39 Mike Busher      
40 Ben Wallace      
41 Todd Erskihe      

Women - Pro/Cat 1/2 (CX )

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1160.51 Linda Sone (1 - Cat2)   Northfield, MN 224939   Crossniacs
2179.18 Terra James (2 - Cat2)   Minneapolis , MN 281803   The Fix Studio
3197.85 Carol Jeane Sansome (3 - Cat2)   Eagan, MN 211756   Grand Performance Cyclocross Team p/b Donkey Label
4216.52 Jeanne Fleck (1 - Cat1)   Proctor, MN 302812   Velo Duluth
5235.19 Lee Penn (4 - Cat2)   Minneapolis, MN 194317   Grand Performance Cyclocross Team p/b Donkey Label
6253.86 Diedre Ribbens (5 - Cat2)   Minneapolis, MN 276333   C3-Twenty20cycling.com
7272.53 Abby Ruess (6 - Cat2)   Saint Paul, MN 312258   St Paul Bicycle Racing Club

Women - Cat 3 (CX )

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1321.29 Anya Malarski   Duluth Mn 302412   County Cycles
2417.74 Karin Friberg   Roseville, MN 366761   Joyride
3514.19 Alexandra Magner   Minneapolis, MN 240408   Behind-Bars/LGR
DNF Heidi Goodson   Minneapolis, MN 256635   

Women - Cat 3/4 - OPEN (CX )

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1421.02 Emily Bramel (1 - Cat3)   Little Canada, MN 346420   St Paul Bicycle Racing Club
2457.63 Tina Stiller (1 - Cat4)   Sioux Falls, SD 411717   Central Plains Cycling
3494.24 Gracia Folkeringa (2 - Cat4)   Minneapolis, MN 335940   
4530.85 Dana Buddenbaum (3 - Cat4)   Bloomington, MN 185483   Girl Fiend Cycling Team
5 Lilah Guertin      

Mixed - Junior - Juniors - 10-14 (CX )

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1355.50 Nick Gordon   Chanhassen, MN 364797   Minnesota Junior Cycling, Inc.
1355.50 Jenna Westlake   Farmington, MN 388767   Minnesota Junior Cycling, Inc.
2376.32 Adam Vail   Minnetonka, MN 388426   Minnesota Junior Cycling, Inc.
2376.32 Jennifer Mettler   Chanhassen, MN 388904   
3397.14 Mikael Ellingson   Hopkins, MN 417464   
4417.96 Anthony Hilligoss   Eden Prairie, MN 384819   Angry Catfish
5438.78 Soren Davidson   Minneapolis, MN 416843   

Mixed - Junior - Juniors - 15-18 (CX )

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1286.47 Samuel Westlake   Farmington 375888   Minnesota Junior Cycling, Inc.
1286.47 Anya Malarski   Duluth Mn 302412   County Cycles
2303.34 Luke Myers   Hutchinson 413583   
2303.34 Valerie McGoldrick   Deephaven, MN 302230   Minnesota Junior Cycling, Inc.
3320.21 Brian Gaines   Minneapolis, MN 244626   
4337.08 Lucas Hieb   Andover, MN 377131   
5353.95 Trek Malarski   Duluth Mn 389774   Omnium Racing
6370.82 Samuel Elson   Breezy Point, MN 417936   
7387.69 Will Curtis   Saint Paul, MN 348506   Minnesota Junior Cycling, Inc.
8404.56 Cyrus Nordhougen   Minneapolis 410894   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOCUOREBonk BreakerSierra NevadaSpyShimanoUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee