Race Results for
McDowell Meltdown
Fountain Hills, AZ
(Event Information)
Cross Country on 01/19/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3 - FirstTime

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David BOURLAND      
2 Brandon GOUGH      
3 Ben PORTER      
4545.01 Stanley GRAVES   Phoenix, AZ 289810   
5 Kyle ZIMMERMAN      
6 Greg RESER      
7 Theo BROWN      
8 Johann ONFJORD-KARASON      
9 Sean BARKER      
10 David CORREIA      
11 Juan URREA      
12 James POLIZZI      
13 Bryant KERR      
14561.71 Aaron SAXTON   Tucson, AZ 31402   
15 Austin SMITH      
16 Garrett STOKES      
17 Doug WILLIAMS      
18 Bryan HAHN      
19 Scott SMITH      
20 Brett BOLINDER      
21 Gabe LEADLEY      
22 Mikel SIKORA      
23 James NICHOL      
24 Dave INGRAHAM      
25 Zach BUCK      
26 Elijah RHOADES      
27 Ray TURMAN      
28 Josh REYNOLDS      
29 Scott TEUBER      
30 Andrew BRETON      
31 Kenneth CLATTERBUCK      

Men - Cat 1/2/3 - RockCrusher

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Jeremy BOUNDS   Scottsdale, AZ 85352   
2543.57 Eric PITCHER   Flagstaff Az 365947   
3547.14 Jason Francis   Scottsdale, AZ 378609   
4 Ed NEILSON      
5 Terry SONTAG      
6 Steve VanCOILLIE      
7561.42 Johan LEVIN   Surprise, AZ 196496   
8 Jeff CURREY      
9568.56 Randy HARRIS   Tucson, AZ 265192   
10 Cody TEEPLES      
11575.70 Jeff PLANT   Tucson, AZ 368164   
12 David NEDHAM      
13 Deano COWAN      
14 John MELLIN      
15 Brandan MILLAN      

Men - Cat 1/2/3 - SingleSpeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Stephen ZETICH   Phoenix, AZ 39459   
2543.57 Terry SCHMIDTKNECHT   Mesa, AZ 305434   
3 Ernesto GONZALEZ      
4 Kaolin-Cosmo CUMMENS      
5554.28 Brian BARRETT   Mesa, AZ 185409   
6557.85 Eric SMITH   Yuma, AZ 368984   
7561.42 Neil BECWAR   Tucson, AZ 178596   
8 Steve LARSON      
9568.56 Michael HAAS   Glendale, AZ 111857   
10 Steve GIBBS      
11575.70 Sheldon LINDSEY   Phoenix, AZ 155585   
12579.27 Chuck KINCHELOE   Tucson, AZ 205329   
13582.84 Guy BELL   Glendale, AZ 142507   
14586.41 Richard WOODROFFE   Cave Creek, AZ 361951   
15589.98 Jonathon BIRD   Phoenix, AZ 338656   

Men - Cat 1/2/3 - Masters - 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1518.70 Stephen HUGHES   Scottsdale, AZ 141111   
2525.18 Lawrence SMITH   Lake Havasu City, AZ 33205   
3 Michael HICKS      
4 Bill SANDERCOCK      
5 Michael CAMPAGNA      
6551.10 Jay NATOLI   Scottsdale, AZ 187109   
7 Michael SMITH      
8564.06 Mike SHERMAN   Box Elder, SD 225605   
9570.54 Robert McDERMOTT   Goodyear, AZ 255410   
10 Robert WILLIAMS      
11 Fred MILLAN      
12589.98 David JORDAN   Taylor, AZ 18270   

Men - Pro - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1395.61 TJ WOODRUFF   Prescott, AZ 135975   
2417.21 Thomas O'BRIEN   Scottsdale, AZ 270662   
3438.81 Scott KELLER   Sedona, AZ 125723   
4460.41 Ethan MILLSTEIN   Tempe, AZ 323806   
5482.01 Matthew CONNORS   Scottsdale, AZ 196490   
6503.61 Zack HEIM   Tempe, AZ 195290   
7525.21 Brad WILHELM   Maricopa, AZ 213645   
8546.81 John SAWASKY   Flagstaff, AZ 80638   
9568.41 Mimmo FUTIA   Maple Valley, WA 176687   
10590.01 Sam GROSS   Cave Creek 292354   

Men - Cat 1 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1459.83 Cal SKILSKY   Tucson, AZ 333468   
2503.22 Clayton STONE   Anthem, AZ 330752   
3546.61 Dilyn SHEBER   Oro Valley, AZ 361232   
4590.00 Trevor VonBOECK   Colorado Springs, CO 348604   

Men - Cat 1 - 19-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1480.86 Mike WIMBUSH   Phoenix, AZ 285946   
2486.60 Henry SVENDBLAD   Scottsdale, AZ 360565   
3492.34 David CARLSON   Tucson, AZ 323534   
4498.08 Jerrad COOPER   Flagstaff, AZ 140267   
5503.82 Nick THOMAS   Phoenix, AZ 352702   
6509.56 Bryan VAHJEN   Scottsdale, AZ 305513   
7 Weston RASMUSSEN      
8521.04 Charlie Roach   Tucson, AZ 393414   
9526.78 Charles SINGLETON   Mesa, AZ 32798   
10532.52 Donald LAURY   Oro Valley, AZ 107168   
11538.26 Brian ABRAHAM   Buckeye, AZ 76774   
12544.00 Don ELDRIDGE   Mesa, AZ 157555   
13549.74 Micah CLINGER   Flagstaff, AZ 103304   
14555.48 Nathan ANDREWS   Phoenix, AZ 42004   
15561.22 Colby MOELLER   Tucson, AZ 132047   
16566.96 Ian WILKEY   Casa Grande, AZ 353972   
17572.70 Dustyn LADEWIG   Albuquerque, NM 299796   
18578.44 Nathan CAIN   Flagstaff, AZ 317960   
19584.18 Shane STILWELL   Sierra Vista, AZ 155240   
20589.92 Adam ATKINSON   Plymouth, WI 185667   

Men - Cat 1 - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1512.69 Eric LYNCH   Phoenix, AZ 263726   
2517.52 Craig RANEY   Lake Havasu City, AZ 138202   
3522.35 Joe BURTONI   Durango, CO 5632   
4527.18 Scott ARNOLD   Phoenix, AZ 1957   
5532.01 Carlos ZAMORA   Phoenix, AZ 52255   
6536.84 Darrin PERMENTER   Glendale, AZ 236670   
7541.67 Kevin DONNELLAN   Scottsdale, AZ 92196   
8546.50 Scott PAULSEL   Phoenix, AZ 27460   
9551.33 Chris GROVE   Flagstaff, AZ 14295   
10556.16 John CAMORIANO   Mesa, AZ 254809   
11560.99 Keith TOMEI   Tucson, AZ 40955   
12565.82 Erik GAUHAROU   Phoenix, AZ 186428   
13570.65 Ramon GARCIA   Phoenix, AZ 303419   
14575.48 George SPERRY   Phoenix, AZ 118062   
15580.31 Greg CARMICHAEL   Phoenix, AZ 6175   
16585.14 Michael WHITEHEAD   Scottsdale, AZ 289036   
17589.97 RJ WEIBLY   Phoenix, AZ 393127   

Men - Cat 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sam WILSON      
2 Andrew MYRICK      
3552.50 Ryan BRUNSWICK   Flagstaff, AZ 393820   
4 Jared SAMUELSON      
5 Ryan SMILEY      
6 William HUGHES      
7577.50 Ryan WOODROFFE   Cave Creek, AZ 364891   
8 Alex ARMANETTI      
9 Story SCHMITZ      

Men - Cat 2 - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ivan VOLKOV      
2542.27 Caleb GUEST   Phoenix, AZ 241991   
3 Tanner MORGAN      
4546.81 Ian KELLER   Gilbert, AZ 262213   
5 John-Ross PECKARDT      
6551.35 Ian LARSON   Peoria, AZ 365637   
7553.62 Kyle SMITH   Yuma, AZ 368983   
8 Kevin StCYR      
9558.16 Jonathan DUFEK   Tucson, AZ 392230   
10560.43 Jace KUYPER   Phoenix 393650   
11562.70 Ryan HAYLES   Tempe, AZ 292573   
12 Blaine CLARK      
13 Eric MARTINS      
14569.51 James ARROWOOD   Mesa, AZ 306479   
15571.78 Steven ELDRIDGE   Gallup 357971   
16574.05 Stephen HOLMES   Dalton Ohio 393393   
17576.32 Steven BARNES   Scottsdale, AZ 392599   
18 Cory FOSTER      
19 Martin APOLINAR      
20 Billy CANAS      
21 Khoa HUA      
22 Brett WHAM      
23 Christopher McCREA      

Men - Cat 2 - 35-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1490.73 Alan HALL   Phoenix, AZ 366438   
2492.99 Brent GRAHAM   Fountain Hills, AZ 313582   
3 Mike SPORALSKY      
4497.51 George HACKETT   Phoenix, AZ 365744   
5 Kelley BARRY      
6502.03 David NICHOLLS   Cave Creek, AZ 296085   
7504.29 Jack ADAMS   Cedar Rapids, IA 117306   
8 James BRUCE      
9508.81 Travis HABROCK   Saint Joseph, MO 388701   
10511.07 Corey O'BRIEN   Woodcliff Lake, NJ 141714   
11513.33 Jeremy WILSON   Cottonwood, AZ 237114   
12 Joseph ASTON      
13517.85 Nathan FRANKE   Phoenix, AZ 151972   
14 Pret WONGMANEE      
15 Brian MURPHY      
16524.63 Kyler KIENHOLZ   Phoenix, AZ 306200   
17 Simon DOYLE      
18529.15 Phil PANIPINTO   Mesa, AZ 271861   
19 Rick HOSINGER      
20533.67 David LARRABEE   Converse, TX 367860   
21535.93 Ray SULLIVAN   Tucson, AZ 34618   
22 Tim MAPLE      
23540.45 Matt REED   Phoenix, AZ 331796   
24542.71 Tom PHIELIX   Tucson, AZ 28021   
25544.97 William JAMISON   Scottsdale, AZ 80996   
26547.23 Sam HOLMES   Jacksonville, FL 172625   
27549.49 Todd MATYAS   Flagstaff, AZ 85932   
28551.75 Mark HAUGHWOUT   Flagstaff, AZ 389816   
29 Reynaldo CARAVEO      
30556.27 Reinhold STAUDINGER   Flagstaff, AZ 366556   
31 Larry AMBROSE      
32560.79 Noel GARCIA   Phoenix, AZ 177810   
33563.05 Michael ABAD   Phoenix, AZ 43295   
34 Tony BECK      
35 Danny ALEMAN      
36 Evan DESZOEKE      
37572.09 Brad Harris   Tempe, AZ 203535   
38574.35 Matthew ARVISO   Farmington, NM 126755   
39 Tony AMOS      
40578.87 Hayes McNEIL   Phoenix, AZ 77522   
41 Chris SMITH      
42583.39 Kurt MINDY   Anthem, AZ 166882   
43 Kyle PETERSON      
44 Bart TEUSCHER      
45 Sean KENNEDY      

Men - Cat 2 - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Don BEALE      
2 Alex ROMERO      
3540.75 Duane HEINRICHS   Mesa, AZ 304153   
4 Bill MORRIS      
5547.73 Eric WILKEY   Casa Grande, AZ 140781   
6551.22 Chris DUNN   Chino Valley, AZ 376435   
7554.71 Mike HUGHES   Tempe, AZ 247916   
8558.20 Keith WILSON   Tempe, AZ 220715   
9 Mike YOUNGBERG      
10 Paul DURAZO      
11 Elan DAHAN      
12572.16 John MANGELS   Scottsdale, AZ 107463   
13575.65 Gary BRAND   Scottsdale, AZ 374946   
14 Rob WILSON      
15582.63 John FRITZ   Chandler, AZ 49933   
16586.12 Bill MILLER   Flagstaff, AZ 393155   
17589.61 Jim PENN   Goodyear, AZ 41867   

Men - Cat 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke MAYS      
2 Jakob CARLSON      
3 Devin ZANDI      
4564.99 Wes GROVE   Flagstaff 366365   
5 Bryan PHIELIX      
6 Derek WHITEHEAD      
7 Dylan LUNDMARK      

Men - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zach LEWIS      
2 Geoff CHAIN      
3549.10 Garret WARNER   Mesa, AZ 155547   
4 Matt BOLLEY      
5558.20 Timothy SHANNON   Waddell, AZ 390828   
6562.75 Jeffrey ACKLEY   Phoenix, AZ 306128   
7 Johnny CORCORAN      
8 Greg LARSON      
9 Daniel CLEAVER      
10 Benjamin HALL      
11 Bryce MORRISSON      
12 David McKEE      

Men - Cat 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clay SANCHEZ      
2 Wes BIESEN      
3 Le LE      
4549.36 Brandon BARRETT   Mesa, AZ 393992   
5 Cory KEMPTON      
6 Shawn STENMARK      
7 Hezekiah ALLEN      
8 Chris THOMPSON      
9 Brad FOSTER      
10 David SHANSTROM      
11 Jeff STORM      
12 Brian STRAUB      
13 Gilbert FALLON      
14 Chad MASSEY      
15 Zoltan SIMONE      
16 Gregory OSOSKY      
17589.92 Tyler NELSON   Saint Paul, MN 377744   

Men - Cat 3 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kit PLUMMER      
2 Tate LAPRAY      
3 Jason CAMPBELL      
4 Gary CHRISTENSEN      
5547.16 Markus ZIMMER   Scottsdale, AZ 272346   
6548.95 Adrian SCHUMACHER   Tucson, AZ 140853   
7 Doug HUNT      
8552.53 Zachary KINSFATHER   Mesa, AZ 366163   
9554.32 Lance POLLORENO   Fort Collins, CO 28382   
10556.11 Fletcher SCHULER   Telluride Colorado 232579   
11557.90 Dick PACK   Fayetteville, NC 195541   
12 James STEETER      
13561.48 Richard MEYERS   Scottsdale, AZ 365009   
14563.27 Mark LAWSON   Romeo, MI 20577   
15 Richard SEIDEL      
16 David CALLEJA      
17 David GRIFFIS      
18570.43 Jason LINDGREN   Phoenix, AZ 104377   
19 Dwight HUMPHERYS      
20574.01 Brad BERRYMAN   Buckeye, AZ 311854   
21 Jim DEEKE      
22 Doug JOHNSON      
23 Bob CUMMINS      
24581.17 Bronson VELARDE   Chandler, AZ 177894   
25 Mark SHOEVLIN      
26584.75 Dave PALIWODZINSKI   Gilbert , AZ 263758   
27586.54 Daryl DEMPSEY   Goodyear, AZ 369521   
28588.33 Patrick BIXBY   Phoenix, AZ 307350   
29 Bryan VOGEL      

Men - Cat 3 - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim SESSIONS      
2 Daryll COLTON      
3 John PECKARDT      
4547.50 Scott GATES   Carrollton, TX 274365   
5550.00 Steve Markgraf   Peoria, AZ 417838   
6 Steven HUDSON      
7555.00 Joel AGENA   Scottsdale, AZ 319424   
8 James JOHNSON      
9560.00 Paul KOURY   Phoenix, AZ 392712   
10 Mike BRINKLEY      
11 William HANSON      
12 Mark TIMM      
13 Dino D'ROMERO      
14 Charlie HALL      
15 Steven WADE      
16 Allen KUNS      
17 Rex KELLER      
18582.50 Roland Gonzalez   Tempe, AZ 319168   
19585.00 Raymond KUKULSKI   Sedona 48523   
20587.50 Dan BASINSKI   Star Valley, AZ 2816   
21 Stanley ELDRIDGE      

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Westin SMITH      
2 Tyler CROWLEY      
3573.34 Ryan CROWLEY   Bakersfield, CA 303654   
4 Garin HUMPHERYS      

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Caiden PLUMMER      
2 KC DONNELLAN      
3 Corey SHOEVLIN      
4 Grant CROWLEY      
5 Connor DEEKE      

Women - Cat 1/2/3 - FirstTime

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katie DALTON      
2548.33 Cecile CHAIX   Tucson, AZ 325144   
3 Emily WILSON      
4 Tricia JONES      
5 Laura CHAIN      
6 Yvonne MACK      
7 Amy CHAYEFSKY      

Women - Cat 1/2/3 - SingleSpeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Jennifer CAMORIANO   Mesa, AZ 254808   
2 Janell BATT      
3573.34 Tonya PITCHER   Flagstaff, AZ 361733   
4 Martha LEMEN      

Women - Pro - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1467.49 Kata SKAGGS   Chandler, AZ 361045   
2528.75 Beth UTLEY   Orovalley, AZ 304126   
3590.01 Jaime BREDE   Breckenridge, CO 279679   

Women - Cat 1 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daisy WARD   Flagstaff, AZ 354060   
2 Amber STILWELL   Sierravista, AZ 304904   

Women - Cat 1 - 19-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Lee-Ann BEATTY   Phoenix, AZ 246753   
2550.00 Christine JEFFREY   Tucson, AZ 177715   
3560.00 Andrea MATTER   Sheboygan, WI 157882   
4570.00 Carly WATSON   Prescott, AZ 365472   
5580.00 Shannon LINDNER   Phoenix, AZ 179675   
6590.00 Ashley STILWELL   Sierravista, AZ 304903   

Women - Cat 1 - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Sue RAWLEY   Flagstaff, AZ 29243   
2556.67 Solange WHITEHEAD   Scottsdale, AZ 391581   
3573.34 Julia BASS   Carefree, AZ 2823   
4 Stephanie HAWTHORNE      

Women - Cat 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kendra WIEBERS   Mesa, AZ 271873   
2 Tess SIEMENS   Flagstaff, AZ 368352   

Women - Cat 2 - 35-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Darci KOMAC   Cavecreek, AZ 300783   
2543.85 Joanna PAULSEL   Scottsdale, AZ 107959   
3547.70 Charlayne BARGER   Chandler, AZ 195195   
4 Shandra LEE      
5 Cassi MORELOCK      
6 Valerie MILLIS      
7 Tina STOCKING      
8566.95 Kathy GALLAGHER   Tempe, AZ 12671   
9 Demelza DAVIS      
10574.65 Krista GIBSON   Scottsdale, AZ 366469   
11578.50 Connor Gifford   Phoenix, AZ 391568   
12 Lisa FARRANT      
13586.20 Jessa STILWELL   Sierra Vista, AZ 168280   
14 Denise BARRON      

Women - Cat 2 - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Sheila SENFT   Albuquerque, NM 31661   
2 Margaret MONTFORT      
3565.00 Katherine FARAGO   Mesa, AZ 141474   
4 Leonora FIMBRES      
5 Barbara TOBERG      

Women - Cat 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Shea CHAVEZ   Flagstaff, AZ 394251   
2556.67 Olivia NICHOLLS   Cave Creek, AZ 356742   
3573.34 Zoe DUNN   Chino Valley Az 366052   
4 Sonja CARLSON      

Women - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maryanne MASON      
2547.14 Leilah KROHN   Gold Canyon, AZ 393750   
3 Lisa SIMES      
4561.42 Aubrey GARCIA   Phoenix, AZ 187105   
5568.56 Jessica MAIER   Glendale, AZ 196736   
6 Andrea PIRKEY      
7 Rachel AHER      
8 April VANDERFORD      

Women - Cat 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Becky BRAMLETT      
2 Lori EDDINGS      
3 Sara BRIGGS      
4590.01 Cheryl EKSTROM   Tucson, AZ 142179   

Women - Cat 3 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Teri ANDERSON      
2 Rebecca BUCY      
3 Georgie SEVCOR      
4564.99 Rhea STINEMETZ   Phoenix, AZ 301617   
5 Zoe COHEN      
6 Niky GOUDREAU      
7 Dawn CARMICHAEL      

Women - Cat 3 - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jo ROBERTS      
2552.50 Sophie BARBIER   Palo Alto, CA 304031   
3565.00 Deb ROBISON   Lake Havasu City, AZ 300781   
4 Susan SNOW      
5 Peggy HUGHES      

Women - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Phoebe DUNN   Chino Valley, AZ 367374   
2 Angelina STILWELL   Sierra Vista, AZ 335716   

Women - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mercy RICHMANN      
2565.00 Lockin STEVENSON   Phoenix, AZ 356284   
3 Jandele HUMPHERYS      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoBonk BreakerUSACDFSierra NevadaCUORESpyOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee