Race Results for
Subaru Cup Day 2
Mt. Morris, WI
(Event Information)
Super D on 07/14/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Forbes   0:07:44.6  421 Kenmore Cycles
2518.63 Nathan Guerra   Oconomowoc, WI0:07:48.9 214936  412 Vision Pro Cycling
3525.12 Joseph Maloney   Milwaukee0:07:52.4 313232  419 KS Energy Services/Team Wiscon
4531.61 Macky Franklin   Taos0:07:56.6 215111  438 Santa Fe Brewing - Pivot Cycle
5538.09 Brian Matter   Sheboygan, WI0:07:58.4 85929  411 RACC / TREKnder
6544.58 Isaac Neff   Madison, WI0:08:00.0 200724  417 5Nines/Cannondale
7551.07 Tyler Gauthier   Ishpeming, MI0:08:02.8 293999  414 Border Grill powered by Quick
8557.56 Skyler Trujillo   Fort Collins, CO0:08:06.6 284764  455 Jamis Factory Team
9564.05 Corey Stelljes   Madison, WI0:08:12.7 307965  415 RACC- Gear Grinder
10570.53 Paul Mumford   Chicago, IL0:08:12.9 167887  440 roscoe villagebikes p/b carbo
11577.02 Justin Piontek   Madison, WI0:08:17.6 297073  416 Titletown Flyers
12583.51 Trevor Deruise   Reno, NV0:08:20.4 326328  431 Blu World Inspired/GetReal Nut
13590.00 Chad Cheeney   Durango, CO0:09:18.3 104313  447 Rocky MountainChocolate Facto
DNF Darrin Braun   Waukesha, WI0:00:00.0 285001  413 Adventure 212/Specialized
DNF Chris Peariso   Amherst, WI0:00:00.0 139566  418 Adventure212/Specialized

Men - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Christian Tucker   Milford, IN0:08:24.9 370236  143 Midwest Devo
2548.33 Andrew Senderhauf   Neenah, WI0:08:27.7 293057  106 Wheel and Sprocket
3556.67 Stephan Davoust   Durango, CO0:08:54.2 264191  132 Rocky MountainChocolate Facto
4565.00 Fletcher Arlen   Wausau, WI0:09:02.5 368031  119 Team Magnus
5573.33 Connor McColl   Oconomowoc, WI0:09:15.1 350036  102 Midwest Devo
6581.67 Daniel Henderson   Hancock, MI0:09:25.5 376229  152 Midwest Devo
7590.00 Parker McColl   Oconomowoc, WI0:10:09.8 350022  101 Midwest Devo

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Myles Beach   Larsen, WI0:08:27.5 208348  30 Adventure 212/Specialized
2550.00 Bill Street   Sheboygan, WI0:08:43.0 219245  56 Kuhl/Rocky Mountain/Velocity
3560.00 Tim Racette   Fort Atkinson, WI0:08:44.0 285206  21 KS Energy Services/Team Wiscon
4570.00 Kyle Russ   Madison, WI0:08:59.9 358927  15 
5580.00 Ben Senkerik   Wauwatosa, WI0:09:10.8 294148  37 Wheel & Sprocket/Vision
6590.00 Cory Samz   Madison Wi0:09:17.6 384848  45 Heavy Pedal Velo Club
DNF Ian Wilkey   Casa Grande, AZ0:00:00.0 353972  262 Az Devo

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Michael Hemme   Chicago, IL0:08:14.3 153182  33 Roscoe VillageBikes
2552.50 Rick Mezo   Crown Point, IN0:08:24.0 246376  58 Rbikes.com/Diagrind
3565.00 Nicholas Holzem   Wausau, WI0:08:27.7 311654  20 Sprocketz BikeShop
4577.50 David Bender   Kenosha, WI0:08:38.5 260585  95 JVC/Michael's Cycle
5590.00 Karl Tillman   La Crosse, WI0:09:13.3 294041  14 Team 360 / LAXVelo
DNF Ryan Kleimenhagen   Barneveld, WI0:00:00.0 327326  43 Wolfpack
DNF Matt McCourtney   Woodacre, CA0:00:00.0 291417  269 Whole Athlete / Specialized

Men - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Trevor Olson   Rochester, MN0:08:03.0 264356  31 team 360
2556.67 John Shull   Libertyville, IL0:08:49.9 259398  13 Alberto's Sport
3573.33 Steve Schafer   Barrington, IL0:09:03.2 309583  51 Village-Verdigris Cycling Team
4590.00 Jerrod Collier   Lindenhurst, IL0:09:27.6 194466  69 TreadHead Cycling

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Payton Parkridge   0:09:16.9  1421 
2545.56 Jonathan Wollner   Grafton Wisconsin0:09:19.4 401071  2021 Team Extreme
3551.11 Ted Kretzmann   Poy Sippi, WI0:09:27.8 377766  2200 Wadez' Bike Shop
4556.67 James Grenier   Verona Wi0:09:42.3 387381  2040 
5562.22 Alexander Dorschner   Cedarburg, WI0:09:43.7 379325  1428 Is Corp
6567.78 Caleb Swartz   Madison, WI0:09:45.2 286165  2139 Brazen Dropouts
7573.33 Nate Knowles   Batavia, IL0:09:45.5 314966  2101 All Spoked Up - Vision
8578.89 Blake Mezo   Crown Point, IN0:10:23.2 373752  2149 RBikes.com/Diagrind
9584.44 Andrew Schirpke   Cedarburg, WI0:10:35.5 289759  2002 Twin Six / Team Extreme
10590.00 Jimmy Splittgerber   Appleton, WI0:10:54.1 297081  2018 FCYCT/Scarlet Knights

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Brad Jalonen   Ishpeming, MI0:08:58.1 400013  1063 Border Grill Quick Stop
2 Dustin Marsh   0:09:15.3  1384 CORBA
3560.00 Martin Reza   Beloit, WI0:09:25.0 401379  1110 vision wheel and sprocket
4570.00 Cory Marty   Plover, WI0:09:26.1 303981  1014 Magnus
5580.00 Jordan Boyea   Wausau, WI0:09:48.3 380303  2055 Trek Store of Wausau
6 Justin Vara   0:13:38.5  1452 

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Matthew Bohm   Dunlap, IL0:08:48.9 249934  1377 Little Ades Bike Shop
2542.78 Mikey Verhagen   Allouez, WI0:08:52.7 221776  1047 KS Energy / Team Wisconsin
3545.56 Rodney Moon   Blair, WI0:08:55.5 243112  1903 bikes ltd/senic consepts
4548.33 Krystian Pac   Chicago, IL0:08:56.6 149853  1371 RBIKES.COM / Diagrind
5551.11 Nathan Schneeberger   Lake In The Hills, IL0:09:11.8 326150  2038 Johnny Sprockets
6553.89 George Kapitz   Manitowoc, WI0:09:27.1 401669  1601 Broken Spoke Cycling Team
7556.67 Martin Tank II   Oconomowoc, WI0:09:27.3 313440  1034 Wheel 7 Sprocket / Vision
8559.44 Anthony Ferrara   Minneapolis, MN0:09:27.3 291373  1009 T6 / Rudy Project
9562.22 Nathan Tock   La Crosse, WI0:09:28.9 195122  1029 Bikes Ltd/Scenic Concepts Raci
10 William Ringenoldus   0:09:33.4  2117 wadez bike shop
11 Nicholas Armstrong   0:09:34.3  2094 Alterra MTB
12570.56 Chris Roddick   Fort Atkinson, WI0:09:34.5 339424  2036 2 Rivers Racing
13 Erik Backhaus   0:10:00.4  2099 Eriksen Cycles
14 Jason Rogers   0:10:01.1  1365 Oskar Blues
15578.89 Isaiah Schwinn   Janesville, WI0:10:28.7 380301  2062 JVC / MichaelsCycles
16581.67 Brian Benson   La Crosse, WI0:10:32.0 240054  1808 Bikes Ltd/Scenic Concepts
17 Rick Schmitz   0:10:41.0  1451 Wadez Bike Shop
18 Jesse Steinhoff   0:11:13.9  2804 Bikes Ltd/ Scenic Concepts
19590.00 Ben Leach   La Crosse, WI0:13:59.3 380300  2106 Bikes LTD Scenic Concepts

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Paul Roltgen   Cottage Grove, WI0:08:55.5 159534  1373 Brazen Dropouts
2543.57 Jeff Steckbauer   Princeton, WI0:09:03.6 210181  1801 Rib Mnt Cycles
3547.14 Scott Nyland   Madison, WI0:09:14.9 351518  1100 Magnus
4550.71 Chris Fellows   Genoa, IL0:09:16.8 280824  1033 J&R Cycles
5554.29 Darrell Scheppman   Denmark, WI0:09:18.6 374811  2013 Heavy Pedal Velo Club
6557.86 Christopher Richmond   Manitowoc0:09:19.0 369925  1040 Heavy Pedal Velo Club
7561.43 Roy Bailey   Sun Prairie, WI0:09:32.4 393601  2050 SPYCT Red Fury
8565.00 Ron Smith   Fond Du Lac, WI0:09:44.3 342844  2032 
9 Larry Hipps   0:09:46.7  2010 Pedal Moraine
10 Ruben Valdez   0:09:51.2  2107 Bike Connection
11 Art Karsel   0:09:57.1  1381 Oskar Blues
12579.29 Jody Arlen   Wausau, WI0:10:03.8 367674  2100 Lucky Brake
13582.86 Mark Badger   Stoughton, WI0:10:22.5 253967  1359 Brazen Dropouts
14586.43 Troy Sable   West Bend, WI0:11:05.7 361674  2005 
15590.00 Demetrius Banks   Onalaska0:12:49.0 375316  2124 Team 360
DNF Dan Szczepanski   0:00:00.0  1070 BelGioioso / Titletown Flyers
DNF Christopher Gabrielson   Baraboo, WI0:00:00.0 227409  1810 Twin Six / Baraboo Sharks
DNF Paul Baltus   Janesville, WI0:00:00.0 345020  2017 JVC / Michael's Cycles

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Nick Christofalos   Chicago0:09:23.6 296031  1805 Activator Cycles
2548.33 Dave Reich   Pine River, WI0:09:37.8 292243  2112 Team Extreme
3556.67 Bob Boone   Eau Claire, WI0:09:47.0 4227  1007 
4565.00 Jon Holcomb   Plymouth, WI0:09:54.7 235797  1804 Bikes Ltd / Scenic Concepts
5573.33 Steve Kapaun   Hudson, WI0:10:06.0 118725  2063 team extreme
6 Steve Drecoll   0:10:48.0  2091 Activator Cycle Club
7590.00 Ron Kapaun   Hudson, WI0:11:20.2 253301  2071 Team Extreme
DNF Don Freitag   Marshall, WI0:00:00.0 262551  2053 TEAM EXTREME

Men - Cat 3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Daniel Gretzinger   Greenville, WI0:10:13.9 296042  4058 FCYCT - The Scarlet Knights
2542.27 William Darling   Vernon Hills, IL0:10:16.9 318222  4070 Activator Cycle Club
3544.55 Jacob Ahles   Hortonville, WI0:10:23.6 379918  4076 FCYCT/Scarlet Knights
4546.82 Cole McDicken   Appleton, WI0:10:27.3 381394  4037 FCYCT Scarlet Knights
5549.09 Owen Reich   Pine River, WI0:10:29.9 406097  4061 Team Extreme
6551.36 Hunter Schmitt   West Bend, WI0:10:58.9 353908  6005 Team Extreme
7553.64 Matt Rodenkirch   Sun Prairie0:11:13.1 400031  6017 SPYCT - Red Fury
8555.91 Dylan Eggebrecht   Greenville, WI0:11:15.3 311373  4013 FCYCT-Scarlet Knights
9558.18 Alex Halfman   Greenville, WI0:11:26.3 349866  4083 Scarlet Knightslet Knights
10560.45 Shane Holcomb   Plymouth, WI0:11:31.8 317350  4089 Bikes Ltdc Concepts
11562.73 Jonah Whitedog   La Crosse0:11:34.8 379542  6054 Bikes Ltd Scenic Concepts
12565.00 Mason Newman   Veronaverona, WI0:11:35.4 403762  6019 Red Fury
13567.27 Skyler Schmitt   West Bend, WI0:12:04.2 353906  6001 Team Extreme
14 Kaden Hodgeman   0:12:10.5  6383 
15571.82 Porter Thorpe   Wausau, WI0:12:16.3 347916  6025 Rib Mountain Cycles/Red Eye Br
16574.09 Quentin Lochner   Prairie Du Chien, WI0:12:21.8 406746  6056 Bikes Limited Scenic Concepts
17 Brody Endres   0:12:37.2  6065 
18578.64 Adam Fleming   Franklin, WI0:13:26.3 378726  4053 Team WORS
19580.91 Stephen Liepert   Oshkosh, WI0:13:37.2 382385  6018 Team Pedal Morraine
20 Dylan Waldner   0:13:44.6  6040 Bikes Limited/Scenic Concepts
21 Corbin Hodgeman   0:13:45.1  6384 
22 Nathan Otto   0:13:59.7  4596 
23590.00 Karl John Tillman   La Crosse, WI0:15:21.8 345804  6014 Bikes Ltd / Scenic Concepts
DNF Hunter Gengler   South Milwaukee, WI0:00:00.0 407242  6047 WORS
DNF Kaleb Moore   0:00:00.0  6057 

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cody Tesch   0:11:15.8  4606 
2565.00 Alex Revelo   Mundelein, IL0:11:31.8 403381  4605 
3590.00 Aaron Frink   Madison, WI0:11:48.7 377912  4031 
DNF Stephen Gaston   0:00:00.0  4581 

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Derrick Reinke   Walworth, WI0:10:40.3 404168  4041 JVC / MichaelsCycles
2550.00 Jason Huff   Evansville, WI0:11:02.4 407903  4815 Michaels Cycles
3 Reo Owens   0:11:26.0  4594 2 Rivers Racing
4570.00 Tony Young   Grafton, WI0:11:48.9 377074  4075 Discount Double Check
5580.00 Brian Smith   Janesville, WI0:12:16.2 212540  4812 Michaels Cycles
6 Brad Janak   0:16:30.8  4098 
DNF David Gorski   0:00:00.0  4030 Discount Double Check

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Karl Baumeister   Stoughton, WI0:10:37.6 278676  1364 Brazen Dropouts
2548.33 Jack Pabst   Nekoosa, WI0:10:47.0 334134  4049 Cannondale Factory Racing
3 Chris Endres   0:11:04.6  4811 Michael's cycles
4 Tim Liepert   0:11:33.8  4808 Team Pedal Morraine
5573.33 Doug Rodenkirch   Sun Prairie0:11:48.3 374749  4805 SPYCT - Red Fury
6 Joe Halfman   0:11:54.3  4086 
7 Brad Hodgeman   0:12:17.7  4595 

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Bruce Parker   Edina, MN0:11:35.6 260693  4005 Freewheel Bike
2565.00 Stewart Seaholm   Elk Grove Village, IL0:12:19.1 345848  4016 
3590.00 Dennis Klinkert   Meno. Falls0:13:37.3 396442  4012 

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Abigail Strigel   Madison, WI0:08:52.6 202434  711 Honey Stinger / Bontrager
2552.50 Cooper Dendel   Marquette, MI0:08:59.1 378183  714 Border Grill p/b Quick Stop Bi
3565.00 Judy Freeman   Littleton Co0:08:59.8 182719  703 Crankbrothers Race Club
4577.50 Lauren Catlin   Fairfax, CA0:09:09.3 256601  717 Rocky MountainChocolate Facto
5590.00 Sarah Kaufmann   Park City, UT0:09:18.3 204404  720 Stan's NoTubesWomen's Elite

Women - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Schaldach   Durango, CO0:09:45.8 314034  134 Durango Devo
2 Alexandra Christofalos   Lake Bluff, IL0:11:17.4 392411  115 Activator Cycle Club

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Evelyn Johnson   Fort Atkinson, WI0:10:42.9 375425  511 2 Rivers

Women - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Michelle Peariso   Amherst, WI0:09:46.1 227741  508 Adventure212/Specialized
2565.00 Leia Schneeberger   Madison, WI0:09:58.0 350192  517 Magnus
3590.00 Jennifer Whitedog   La Crosse, WI0:11:02.2 210713  1507 Bikes Limited Scenic Concepts

Women - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 April Dombrowski   Oshkosh, WI0:10:19.0 223874  1515 SixFifty/Wheel& Sprocket

Women - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Arianna Schafer   Barrington, IL0:10:39.8 338174  3030 Village-Verdigris Cycling
2 Kaitlin Splittgerber   Appleton0:10:47.1 317238  3003 FCYCT/Scarlet Knights

Women - Cat 2 - Master - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ross Rushin   0:11:13.6  3016 
2 Jenaiya Stolper   Manitowoc0:11:16.7 366306  1509 Heavy Pedal Velo Club
DNF Alexia Stath   Milwaukee, WI0:00:00.0 339544  3102 2DSS

Women - Cat 2 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sheri Van Epps   0:09:43.8  3109 
2565.00 Karlene Olson   Rochester, MN0:10:33.8 297066  1505 team 360
3590.00 Brenda Zimmermann Thorpe   Wausau, WI0:11:16.2 288201  3041 Rib Mountain Cycles/Red Eye Br

Women - Cat 3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Marilee Collier   Lake Villa, IL0:10:47.0 297074  5001 Treadhead Cycling
2550.00 Julia Whitedog   La Crosse0:13:01.3 379541  6055 Bikes Limited Scenic Concepts
3560.00 Katherine Schafer   Barrington, IL0:14:05.0 378878  6028 Village-Verdigris Cycling
4570.00 Lorissa Thorpe   Wausau, WI0:14:09.2 346768  6026 Rib Mountain Cycles/Red Eye Br
5 Brooklyn Waldner   0:15:38.4  6041 Bikes Limited/Scenic Concepts
6 Kirsten Waldner   0:27:42.5  6073 Bikes Lmtd/ Scenic Concepts
DNF Antonia Gengler   South Milwaukee, WI0:00:00.0 407243  6042 Vision / Wheel& Sprocket

Women - Cat 3 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marcy Wentworth   Manawa0:14:02.6 405453  5010 
2 Amy Dykema   Evanston, IL0:15:06.1 10328  5050 Half Acre Cycling

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyUSACDFSierra NevadaOSMOShimanoBonk BreakerCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee