Race Results for
Subaru Cup Day 1 XC ;WORS 2013 #6
Mt. Morris, WI
(Event Information)
Cross Country on 07/13/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1399.66 Zach Peterson   Bountiful, UT1:28:57.8 338098  135 KUHL
2421.86 Daniel Henderson   Hancock, MI1:34:05.2 376229  152 Midwest Devo
3444.06 Fletcher Arlen   Wausau, WI1:34:13.9 368031  119 Team Magnus
4466.26 Steffen Andersen   Soquel, CA1:34:36.5 344974  145 Whole Athlete Specialized Cycl
5488.46 Drew Palmer-Leger   Park City, UT4:12:00.0 352638  150 Summit Bike Club

Men - Cat 1 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1340.64 Lucas Newcomb   Nicasio, CA1:25:56.5 318670  147 Whole Athlete / Specialized
2348.26 Stephan Davoust   Durango, CO1:26:55.7 264191  132 Rocky MountainChocolate Facto
3355.88 Garrett Gerchar   Boulder, CO1:27:25.8 344890  133 BJC / Tokyo Joe's
4363.50 Landen Beckner   Helena, MT1:29:47.3 319138  141 BMC MTB Development Team
5371.12 Marcus Warrington   Red Wing1:29:53.4 401588  137 SPH/WheelhouseCycles
6378.74 Grant Ellwood   Boulder, CO1:30:10.2 298725  146 Tokyo Joes/BJC
7386.36 Andrew Senderhauf   Neenah, WI1:30:34.0 293057  106 Wheel and Sprocket
8393.98 Matthew Turner   Park City, UT1:31:54.1 379178  142 Summit Bike Club
9401.60 Andris Delins   Minneapolis, MN1:32:58.8 333848  153 Gopher Wheelmen
10409.22 Luke Beemer   Brownsburg, IN1:35:32.3 354164  138 Team World Bicycle Relief
11416.84 Brett Poulton   Lake Forest, IL3:09:00.0 259591  107 Gear Grinder
12424.46 Collin Kytta   Negaunee, MI3:27:00.0 379532  105 Border Grill Racing
13432.08 Christian Tucker   Milford, IN4:06:00.0 370236  143 Midwest Devo
14439.70 Connor McColl   Oconomowoc, WI4:27:00.0 350036  102 Midwest Devo
15447.32 Parker McColl   Oconomowoc, WI4:51:00.0 350022  101 Midwest Devo
DNF Mitchell Bratz   Schofield, WI0:00:00.0 377705  103 Sprocketz BikeShop
DNF Ian Haupt   Whitefish Bay, WI0:00:00.0 253603  110 My Wife Inc
DNF Brady Smith   Colorado Springs, CO0:00:00.0 297677  136 Independent
DNF Kyle Bloesser   Colorado Springs, CO0:00:00.0 293885  140 BMC MTB Development Team
DNF Levi Kurlander   Durango, CO0:00:00.0 292498  148 Durango Devo

Men - Cat 1 - Senior - 19-23

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1345.63 Joshua McDowell   Durango Co1:29:40.4 325652  264 Colavita Southwest Cycling
2366.76 Michael Dutczak   Crete, IL1:31:28.7 200766  39 South Chicago Wheelmen
3387.89 Alek Minkis   Brownsburg, IN1:31:31.2 356889  288 Midwest-Devo
4409.02 Myles Beach   Larsen, WI1:35:02.4 208348  30 Adventure 212/Specialized
5430.15 Reece Oleson   Jordan, MN1:36:49.2 349404  276 Angry Catfish
6451.28 Ian Wilkey   Casa Grande, AZ3:24:00.0 353972  262 Az Devo
7472.41 Keith Marek   Fremont, MI3:42:00.0 305493  272 Brevard College
DNF Ben Senkerik   Wauwatosa, WI0:00:00.0 294148  37 Wheel & Sprocket/Vision

Men - Cat 1 - Senior - 24-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1316.65 Tyler Jenema   Marquette, MI1:29:41.8 241103  19 KUHL RACING
2323.83 Ted Hanes   Fond Du Lac, WI1:29:42.0 247082  61 Fond du Lac Cyclery
3331.01 Ben Jenkins   Geneva, IL1:30:06.2 85606  283 Sammy's Bikes
4338.19 Earl Hillaker   Grand Rapids, MI1:32:20.0 290407  263 
5345.37 Aaron McCready   Novi, MI1:32:36.4 294442  265 RACING GREYHOUNDS
6352.55 David Bender   Kenosha, WI1:32:37.3 260585  95 JVC/Michael's Cycle
7359.73 Ryan Kleimenhagen   Barneveld, WI1:32:46.1 327326  43 Wolfpack
8366.91 Tim Racette   Fort Atkinson, WI1:33:04.3 285206  21 KS Energy Services/Team Wiscon
9374.09 Jason Vayre   Marquette1:33:07.6 361455  266 Border Grill Racing
10381.27 Nicholas Holzem   Wausau, WI1:33:48.2 311654  20 Sprocketz BikeShop
11388.45 Michael Anderson   Colorado Springs, CO2:58:00.0 183953  47 Schwag
12395.63 Michael Hemme   Chicago, IL3:10:00.0 153182  33 Roscoe VillageBikes
13402.81 Eric Oftedahl   Shoreview, MN3:37:00.0 210080  278 Maple Lag
14409.99 Brad Auen   Council Bluffs, IA3:43:00.0 375764  267 Flatwater cycling
15417.17 Ken Statz   Wisconsin Rapids, WI3:46:00.0 262146  66 Element Mobile
16424.35 Brian Schwaller   Elkhart Lake, WI3:49:00.0 164577  287 Velocause
17431.53 Eric Stull   La Crosse3:52:00.0 288265  67 Team 360 / Laxvelo
18438.71 Bill Street   Sheboygan, WI3:55:00.0 219245  56 Kuhl/Rocky Mountain/Velocity
19445.89 Kyle Russ   Madison, WI4:07:00.0 358927  15 
20453.07 Alex Applegate   Madison4:13:00.0 389509  289 Wolfpack
21460.25 Cory Samz   Madison Wi4:16:00.0 384848  45 Heavy Pedal Velo Club
22467.43 Ben Schreiber   Theresa, WI4:19:00.0 280198  24 Team Fond du Lac Cyclery
23474.61 Jason Gosse   Eau Claire, WI4:22:00.0 257462  46 Lucky Brake Bike
24481.79 Scott Neperud   Madison, WI4:28:00.0 275059  48 Magnus
25488.97 Gus Hemingway   Beat The Train In Detroit4:43:00.0 243695  268 Foundry Cycles
26496.15 Michael Humpal   Mundelein, IL4:52:00.0 189221  34 Specialized Regional
27503.33 Tony Wagner   West Bend, WI4:55:00.0 204671  22 Sheboygan Bicycle Co.
28510.51 Ryan Kohler   Louisville, CO5:07:00.0 206123  286 
29517.69 Andrew Sullivan   Champlin, MN5:13:00.0 374566  280 Yeti Cycles Grassroots

Men - Cat 1 - Master - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1318.08 Dario Fredrick   San Anselmo, CA1:25:17.3 12329  271 Whole Athlete/Specialized
2326.58 Trevor Olson   Rochester, MN1:27:42.8 264356  31 team 360
3335.08 Ryan Krayer   North Freedom, WI1:27:46.2 227406  29 Adventure212/Specialized
4343.58 Rick Mezo   Crown Point, IN1:28:22.2 246376  58 Rbikes.com/Diagrind
5352.08 Ray Nelson   Woodstock, IL1:30:06.1 193027  100 Treadhead Cycling
6360.58 Vincent Steger   Fitchburg, WI1:33:21.3 356588  17 Erik's Bikes and Boards
7369.08 Rich Weis   Gilbert, AZ1:33:41.9 57466  275 Trek Factory Racing
8377.58 Mike Budd   Wrightstown, WI1:33:52.0 274937  52 Team Wheel & Sprocket
9386.08 Matt McCourtney   Woodacre, CA1:35:22.2 291417  269 Whole Athlete / Specialized
10394.58 William Hausdoerffer   Shorewood, WI3:04:00.0 15440  41 KS Energy / Team Wisconsin
11403.08 Roger Anthony   Buchanan, MI3:19:00.0 296287  281 Gike Stop Cycling
12411.58 Bill Nigh   West Bend, WI3:28:00.0 197745  49 Team Pedal Moraine
13420.08 Richard Erickson   Shoreview, MN3:34:00.0 275579  279 Freewheel Bike
14428.58 Bryan Frazier   Cottage Grove, WI4:01:00.0 293537  28 Adventure 212/Specialized
15437.08 Brad Dash   Geneva, IL4:31:00.0 108382  282 ABD
16445.58 Karl Tillman   La Crosse, WI4:37:00.0 294041  14 Team 360 / LAXVelo
17454.08 Steve Schafer   Barrington, IL4:58:00.0 309583  51 Village-Verdigris Cycling Team
18462.58 Jimmy Toombs   Madison, WI5:01:00.0 309850  36 Erik's Bike and Boards
19471.08 Jerrod Collier   Lindenhurst, IL5:10:00.0 194466  69 TreadHead Cycling
DNF Matt Opperman   Longmont, CO0:00:00.0 26780  274 Trek Factory Racing

Men - Cat 1 - Master - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1358.58 Jw Miller   Madison, WI1:31:42.1 233978  99 Erik's Bikes and Boards
2382.72 Scott Cole   Stevens Point, WI3:01:00.0 7340  27 Adventure 212/Specialized
3406.86 John Shull   Libertyville, IL3:31:00.0 259398  13 Alberto's Sport
4431.00 Dave Hoglund   Champlin, MN3:58:00.0 321710  277 Loon State Cyclists
5455.14 Butch Welke   Lake Geneva, WI4:34:00.0 169422  285 Treadhead Cycling
6479.28 Tim Jennings   Wisconsin Rapids, WI4:40:00.0 17768  38 Element Mobile/ Brings
7503.42 David Poulton   Lake Forest, IL4:46:00.0 28536  63 Activator
8527.56 Ken Naef   Green Bay, WI5:04:00.0 304889  270 Blitz Cycle Works
DNF John Wypiszinski   Appleton, WI0:00:00.0 211571  18 Titletown Flyers
DNF Jim (55) Peterson   0:00:00.0  71 Michaels Cycles JVC

Men - Cat 2 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1445.05 Keenan Desplanques   Durango, CO06:50.0 294635  1407 Durango DEVO
2456.83 Levi Ballou   Fort Scott, KS09:39.5 370476  1355 Psychlers
3468.61 Will Berger   Durango, CO12:11.3 357040  1357 Durango Devo
4480.39 Blake Mezo   Crown Point, IN13:41.0 373752  1460 RBikes.com/Diagrind
5492.17 Nye Yackle   Reno, NV17:47.3 307201  1391 Yackle Brothers Racing
6503.95 James Grenier   Verona Wi19:46.7 387381  2040 
7515.73 Alexander Dorschner   Cedarburg, WI25:23.1 379325  1428 Is Corp
8 Mason Skudlarek   26:15.2  1406 
9539.29 Andrew Schirpke   Cedarburg, WI32:14.2 289759  2002 Twin Six / Team Extreme
10 Riley Kunstman   32:26.6  1437 
11562.85 Nate Knowles   Batavia, IL37:55.0 314966  1461 All Spoked Up - Vision
DNF Maxx Hall   Niles, IL00:00.0 297898  1412 Virigree Village

Men - Cat 2 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1478.17 Nolan Steig   Janesville, WI10:11.0 344958  2224 JVC/ Michaels Cycles
2 Preston Bernsteen   10:30.5  2111 SPASH MTB
3 Payton Parkridge   10:31.5  1421 
4495.18 Jake Yackle   Reno, NV11:45.9 307192  1392 Yackle Brothers Racing
5500.85 Ted Kretzmann   Poy Sippi, WI12:30.1 377766  2200 Wadez' Bike Shop
6506.52 Jonathan Wollner   Grafton Wisconsin12:30.3 401071  2021 Team Extreme
7512.19 Brayden Schott   Beaver Dam, WI14:18.0 318684  2164 Magnus
8517.86 Andy Summers   Stevens Point, WI20:06.1 382111  2065 SPASH MTB
9 Casey Griesemer   22:22.9  1405 Schmedium Shirts
DNF Ben Freas   Elkhorn, WI00:00.0 338970  1367 ISCorp/Intelligentsia Coffee C

Men - Cat 2 - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1436.63 Sean Shields   Milwaukee, WI1:12:32.8 76735  1042 Pedal Moraine
2439.63 Ross Lemke   Cedarburg, WI1:13:25.3 210815  1111 Team Pedal Moraine
3442.63 Terry Prewitt   Black Creek, WI1:14:49.0 296195  1150 Attitude Sports
4445.63 Todd Fletcher   Waterford, WI1:16:08.6 378275  1025 Vision/Wheel &Sprocket
5 Jesse Kusserow   1:16:08.9  1450 
6451.63 Neil Statz   Wisconsin Rapids, WI1:16:38.5 278570  1056 Overdrive
7 Michael Giesen   1:16:52.9  2114 Titletown Flyers
8457.63 Dave Reich   Pine River, WI1:17:15.1 292243  2112 Team Extreme
9460.63 Edward Piontek   Wabeno, WI1:19:45.8 297068  2104 Titletown Flyers
10 Scott Palmersheim   1:20:28.9  2043 Pedal Moraine
11466.63 Don Freitag   Marshall, WI1:20:57.3 262551  2053 TEAM EXTREME
12469.63 Jeff Greatens   Green Bay, WI1:22:51.0 404318  1434 
13 Steve Drecoll   1:24:05.6  2091 Activator Cycle Club
14475.63 Jim Splittgerber   Appleton1:24:18.5 397510  2019 
15478.63 John Senkerik   Wauwatosa, WI1:25:30.9 288510  2015 Team Extreme
16 Tom Macone   1:26:01.9  1363 Alterra Coffee
17 Dave Diamond   1:26:38.1  1449 Alterra
18 Joe Kuick   1:29:19.3  1426 
19 Paul Traeger   1:33:53.8  2066 Team Extreme
20493.63 Dennis Malmanger   Janesville, WI1:34:36.2 376527  2030 Michaels Cycles
21 Erick Braaksma   1:39:16.4  2116 Element Mobile
22499.63 Ron Kapaun   Hudson, WI1:50:24.0 253301  2071 Team Extreme
DNF David Dewitt   Fond Du Lac, WI0:00:00.0 296191  2014 Team Fond du Lac Cyclery

Men - Cat 2 - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1447.96 Bob Boone   Eau Claire, WI1:17:04.5 4227  1007 
2453.52 kevin seydel   Coralville1:18:24.0 400046  1424 
3459.08 Kent Jenema   Gwinn, MI1:19:29.4 375524  1067 PenInsula Pharmacy. Ace
4 Brad Tennis   1:19:58.0  2148 
5470.20 Steve Kapaun   Hudson, WI1:20:45.4 118725  2063 team extreme
6 David Carignan   1:22:16.6  1399 
7481.32 Keith Westendorf   Milwaukee, WI1:23:55.5 259757  2133 Alterra MTB
8486.88 Rich Mennenoh   Mchenry, IL1:24:12.5 258036  2059 TreadHead Cycling
9 Jerry Leair   1:25:15.1  2157 Vision
10 William Peters   1:25:17.0  2067 Titletown Flyers
11503.56 Bill Styer   Sheboygan, WI1:25:37.7 340862  2069 
12 Jim Feuerstein   1:27:39.8  2054 Heavy Pedal Velo Club
13 Frank Sniadajewski   1:30:49.1  2073 Point Pursuit
14520.24 Kenneth Pearson   Janesville, WI1:35:16.1 50596  2137 Michaels Cycles
15525.80 Randy Feuillerat   Beloit, WI1:41:01.9 296455  2115 MIchaels Cycles JVC
DNF Andrew Mishlove   Glendale, WI0:00:00.0 344022  1002 Hampshire Cycle Cleb
DNF Jordon Swenson   Park City, UT0:00:00.0 34806  1386 

Men - Cat 2 - Master - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1454.59 Doug Long   Chillicothe, MO1:13:28.9 90529  1380 360 Racing
2469.64 James Schulz   Athens1:18:20.5 77979  1390 Athens Bicycle
3 Bob Benedum   1:20:29.7  2089 Wookiee Juice
4 Gary Bender   1:24:15.9  1446 Morvello
5514.79 Brad Swenson   Stevens Point, WI1:25:55.9 227555  2219 Vision/Wheel &Sprocket
6 Bob Ferrara   1:28:18.6  2093 
7 Mike Brauer   1:30:12.7  2119 Heavy Pedal Velo Club
8 Larry Reimer   1:33:42.5  2161 JVC / MichaelsCycles
9 Jeff Cummisford   1:36:48.2  1429 Bike Doctors
10590.04 James Heinecke   Sheboygan, WI1:45:28.1 241024  2024 I RIDE BIKES- GET OVER IT
DNF Gary Smits   Green Bay, WI0:00:00.0 190487  2080 Titletown Flyers

Men - Cat 2 - Master - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1492.59 Mike Sherman   Box Elder, SD1:28:02.2 225605  2077 Single Speed TNT
2536.59 Frank Lobello   Gurnee, IL1:37:06.3 296152  2047 Muddy Cup
3 Robert Langlois   1:59:41.8  2070 

Men - Cat 3 - Junior - 1-8

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1502.42 John Schmidt   Geneva, IL0:31:13.0 355322  6004 Rolling Schmidties
2 Elliot Harold   0:32:26.2  6074 Activator CycleClub
3524.32 Teague Jackson   Hayward, WI0:32:43.3 440367  6389 Village-Verdigris
4 Colin Knowles   0:37:42.2  6050 All Spoked Up - Vision
5 Will Knowles   0:39:05.7  6049 All Spoked Up - Vision
6 Chase Bailey   0:40:37.5  6376 Boulder JuniorCycling
7568.12 Hunter Gengler   South Milwaukee, WI0:41:37.2 407242  6047 WORS
8 Oscar Phillips   0:47:33.7  6403 2DSS
9 Wesley Romaker   0:57:01.5  6399 Heavy Pedal
DNF Magnus Davidson   De Pere, WI0:00:00.0 400596  6003 Titletown Flyers
DNF Nathan Bailey   White City, OR0:00:00.0 264973  6407 SPYCT Red Fury

Men - Cat 3 - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1443.23 Nathan Knowles   Batavia, IL0:41:13.0 314966  2101 All Spoked Up - Vision
2446.33 Nolan Jenkins   Colorado Springs, CO0:42:17.7 355670  6373 Front Rangers Juniors Cycling
3449.43 William Darling   Vernon Hills, IL0:44:27.8 318222  4070 Activator Cycle Club
4452.53 Christian Pieper   Kohler, WI0:44:43.5 378654  6048 Bikes Limited
5455.63 Hunter Schmitt   West Bend, WI0:45:53.7 353908  6005 Team Extreme
6458.73 Jonah Whitedog   La Crosse0:50:05.7 379542  6054 Bikes Ltd Scenic Concepts
7 Nick Niemi   0:50:18.7  6392 
8464.93 Porter Thorpe   Wausau, WI0:51:33.9 347916  6025 Rib Mountain Cycles/Red Eye Br
9468.03 Quentin Lochner   Prairie Du Chien, WI0:51:36.7 406746  6056 Bikes Limited Scenic Concepts
10 Ben Komoroske   0:55:25.8  6381 SCHWAG
11 Jacob Lemke   0:56:06.1  6038 Fox Citites Youth Cycling
12 Clay Lemke   0:56:46.4  6039 Fox Cities Youth Cycling
13 Kaleb Moore   0:57:58.5  6057 
14 Dylan Waldner   0:59:03.1  6040 Bikes Limited/Scenic Concepts
15 Aidan Lemorande   0:59:03.6  6401 
16489.73 Ethan Janssen   Mayville, WI0:59:56.0 428673  6385 
17 Samuel Keon   1:02:02.7  6061 Alterra CoffeeRacing
18 Max Bailey   1:02:25.8  6408 SPYCT Red Fury
19 Griffin May   1:02:56.9  6013 All Spoked Up-Vision
20 Sebastian Armstrong   1:04:40.3  6045 Alterra MTB
21505.23 Jacob Mork   Greenville, WI1:06:14.0 375803  6008 FCYCT-The Scarlet Knights
22 Mason Huff   1:07:52.0  6394 
23511.43 Andrew Vant Hoff   Sun Prairie1:10:31.0 406958  6386 Red Fury
24 Nick Koprowski   1:12:14.1  6023 Sun Prairie Youth Cycling Team
25 Tucker Bohn   1:12:16.1  6397 
26520.73 Jack Lange   Sequim, WA1:16:50.0 20319  6406 SPYCT Red Fury
DNF Joshua Prewitt   Black Creek, WI0:00:00.0 380580  6060 FVYCT

Men - Cat 3 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1422.91 Cassidy Bailey   Lyons, CO0:35:36.7 289005  6374 Tokyo Joes
2425.33 Nic Jenkins   Colorado Springs, CO0:35:37.6 355674  6372 Front Rangers Juniors Cycling
3427.75 Andrew Schmidt   Lake Geneva, WI0:37:09.5 303828  113 Treadhead Junior/U23 Cycling
4430.17 Ross Ellwood   Boulder, CO0:37:23.2 298726  6380 SMBA
5432.59 Josh Peterson   Bountiful, UT0:38:26.0 338114  6369 KUHL
6435.01 Blake Mezo   Crown Point, IN0:38:27.9 373752  2149 RBikes.com/Diagrind
7437.43 Caleb Swartz   Madison, WI0:40:44.7 286165  2139 Brazen Dropouts
8439.85 Kyle Kargel   Baraboo, WI0:40:50.7 348140  2076 Baraboo Sharks
9442.27 Samuel Spende   Walworth, WI0:42:12.7 388853  2160 TreadHead Cycling
10444.69 Jackson Jennings   De Pere0:42:52.4 398004  6066 
11447.11 Cole McDicken   Appleton, WI0:43:05.5 381394  4037 FCYCT Scarlet Knights
12449.53 Owen Reich   Pine River, WI0:43:09.6 406097  4061 Team Extreme
13451.95 Megan Senderhauf   Neenah, WI0:44:56.3 350540  4063 Wheel and Sprocket
14454.37 Matt Rodenkirch   Sun Prairie0:47:44.6 400031  6017 SPYCT - Red Fury
15 Ben Smith   0:47:53.6  6405 
16 Aaron Smith   0:48:13.1  6404 
17461.63 Jimmy Splittgerber   Appleton, WI0:48:29.1 297081  2018 FCYCT/Scarlet Knights
18464.05 Zack Kargel   Baraboo, WI0:48:41.6 348136  4057 Baraboo Sharks
19466.47 Dylan Eggebrecht   Greenville, WI0:49:04.0 311373  4013 FCYCT-Scarlet Knights
20468.89 Camden Jackson   Oconto Falls, WI0:50:04.8 395379  6010 4 Jax Racing
21 Saxon H Swan   0:50:05.8  6368 
22473.73 Dwight Eben   Manitowoc, WI0:50:48.4 366665  6021 Heavy Pedal Velo Club
23 Kaden Hodgeman   0:52:06.3  6383 
24478.57 Mason Newman   Veronaverona, WI0:54:04.4 403762  6019 
25480.99 Karl John Tillman   La Crosse, WI0:55:21.0 345804  6014 Bikes Ltd / Scenic Concepts
26483.41 Zachary Fischer   Appleton, WI0:56:31.2 405735  6035 fox cities youth cycling - sca
27485.83 Reed May   Geneva, IL0:57:22.4 349886  6015 All Spoked Up-Vision
28488.25 Nickolas Duhm   Greenville Wi0:57:24.2 400517  6068 FCYCT - The Scarlet Knights
29 Danny Schnura   0:58:24.0  6382 
30 Skyler Wilborn   1:00:33.4  6396 
31 Brody Endres   1:00:34.6  6065 
32 Corbin Hodgeman   1:00:55.4  6384 
33 Weston Verhoff   1:15:06.8  6070 FCYCT-Scarlet Knights
DNF Calhan Norman   Port Washington, WI0:00:00.0 361008  4071 Team Extreme
DNF Nick Georges   Mequon, WI0:00:00.0 405506  6031 

Men - Cat 3 - Junior - 9-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1462.10 Sam Komoroske   Green Bay, WI0:25:07.7 400240  6009 Trail Genius
2468.74 Skyler Schmitt   West Bend, WI0:27:30.3 353906  6001 Team Extreme
3475.38 Kahill Bailey   Lyons0:27:34.6 363601  6375 Boulder JuniorCycling
4 Sam Walters   0:29:21.0  6395 Adventure 212
5488.66 Lucas Fletcher   Waterford, WI0:31:05.6 378741  6033 Vision/Wheel &Sprocket
6495.30 Anders Davidson   De Pere, WI0:31:27.7 343542  6007 Titletown Flyers
7 Stephan Liepert   0:31:29.3  6018 Team Pedal Morraine
8508.58 Jack Spende   Walworth0:31:34.4 407384  6043 TreadHead Cycling
9 Eli Lemke   0:33:26.9  6034 Fox Cities Youth Cycling
10 Daniel Brown   0:34:40.1  6037 FCYCT - Scarlet Knights
11 Trey Laudolff   0:36:14.6  6044 
12535.14 Justin Munzur   Brookfield0:36:39.1 365809  6058 Cafe De Arts Roastery
13541.78 Nathan Hall   Seattle, WA0:38:45.0 392359  6391 Blue Rooster Racing
14548.42 Nathaniel Osborne   Mequon, WI0:40:52.9 379128  6020 Team Extreme
15 Tommy Rose   0:43:49.9  6063 Scarlet KnightFox Cities
16561.70 Ben Babcock   Bozemanbozeman, MT0:45:05.0 317000  6393 Scarlet Knights
17568.34 Owen Roltgen   Cottage Grove, WI0:48:07.5 403213  6371 Sun Prairie Red Fury

Women - Cat 1 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1491.66 Haley Batten   Park City, UT1:14:48.4 343756  149 Whole Athlete
2518.90 Ksenia Lepikhina   Boulder, CO1:19:37.9 296745  139 BMC MTB Development Team
3546.14 Emma Swartz   Madison Wi1:24:01.8 286164  111 Junior Dropouts
4573.38 Sydney Palmer-Leger   Park City, UT1:24:15.8 352670  151 Summit Bike Club

Women - Cat 1 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kate Courtney   Kentfield, CA1:14:14.8 307752  144 Whole Athlete-Specialized
2 Emily Schaldach   Durango, CO1:24:08.8 314034  134 Durango Devo
DNF Corrie Osborne   Mequon, WI0:00:00.0 298510  104 Team Extreme
DNF Emily Shull   Libertyville, IL0:00:00.0 264455  114 MidWest Devo
DNF Alexandra Christofalos   Lake Bluff, IL0:00:00.0 392411  115 Activator Cycle Club

Women - Cat 3 - Junior - 1-8

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1519.87 Kendra Schmitt   West Bend, WI0:36:18.5 402868  6011 Team Extreme
2554.93 Erin Davis   Plano, TX0:41:35.7 398066  6377 Sun Prairie Youth Cycling Team
3 Kirsten Waldner   0:44:37.4  6073 Bikes Lmtd/ Scenic Concepts

Women - Cat 3 - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1486.88 Kaelin Jackson   Hayward, WI0:49:17.8 410561  6388 Village-Verdigris
2492.11 Emma Osborne   Mequon, WI0:53:12.9 359179  6016 Team Extreme
3497.34 McKenna Dwyer   Jefferson0:55:36.1 397843  6077 Team Niner/Dwyer Racing
4502.57 Lorissa Thorpe   Wausau, WI0:55:41.0 346768  6026 Rib Mountain Cycles/Red Eye Br
5 Kennedy Bowes   0:58:24.5  5026 Titletown Flyers
6513.03 Katy McDicken   Appleton, WI1:02:45.7 381393  6024 FCYCT Scarlet Knights
7518.26 Lauren Duhm   Greenville, WI1:17:45.3 400520  6012 FCYCT - The Scarlet Knights
DNF Julia Whitedog   La Crosse0:00:00.0 379541  6055 Bikes Limited Scenic Concepts
DNF Josie Reich   0:00:00.0  6390 

Women - Cat 3 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1471.64 Kyra Jackson   Hayward, WI0:43:44.0 386436  6387 Village-Verdigris
2493.42 Marilee Collier   Lake Villa, IL0:49:30.3 297074  5001 Treadhead Cycling
3515.20 Danielle Krebs   Saint Charles, IL0:53:14.3 368788  6402 Village Veraigris
4536.98 Hanna Mork   Plover, WI0:55:26.2 403987  5005 SPASH
5558.76 Alison Roltgen   Cottage Grove, WI1:13:18.2 403212  6370 Sun Prairie Red Fury

Women - Cat 3 - Junior - 9-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1479.07 Leah Fletcher   Waterford, WI0:29:00.9 368322  6032 Vision/Wheel &Sprocket
2485.94 Katherine Schafer   Barrington, IL0:33:27.9 378878  6028 Village-Verdigris Cycling
3492.81 Antonia Gengler   South Milwaukee, WI0:34:50.7 407243  6042 Vision / Wheel& Sprocket
4 Brooklyn Waldner   0:36:01.8  6041 Bikes Limited/Scenic Concepts
5506.55 Miette Gosse   Eau Claire, WI0:40:13.3 380297  6046 Lucky Brake Bike
6513.42 Asa Guerra   Oconomowoc, WI0:40:29.8 381392  6059 Vision/Wheel &Sprocket
7520.29 Claire Kaiser   Menominee Falls0:45:03.2 375140  6002 Wheel & Sprocket/Vision
8 Kailey Ramaker   0:45:29.2  6400 Heavy Pedal

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaCUORESpyShimanoUSACDFOSMOBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee