Race Results for
Ocala Race Weekend
Ocala, FL
(Event Information)
Time Trial on 06/15/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 clayton zinnert   Orlando, FL 364633  849 Colavita Racing, Inc.
2565.00 Jose Rielo   Tampa, FL 401785  910 Aginity Cycling
3590.00 Jackson Mehr   Clearwater, FL 365097  812 TBTS Junior Cycling

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Michael Mace   Ocala, FL 337796  719 
2548.33 Eric McNees   Tallahassee, FL 396553  28 RedEye Velo Juniors
3556.66 Edwin Calderon   Kissimmee, FL 403177  379 
4564.99 Hunter Smith   Kissimmee, FL 393374  123 AAA Cycling Team
5573.32 Dominique Mcconnell   Orlando 286748  67 AAA Cycling Team
6581.65 James` McAuley   Tallahassee 407159  291 RedEye Velo Juniors
7589.98 Carsten Canchola   Orlando, FL 377941  963 

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1494.81 Nicholas Garcia   Cooper City, FL 389353  535 Interactive Metronome Development
2513.85 Robert Comfort   St Johns, FL 340506  60 West Coast Cycling p/b STS Bikes/Harold Hart & Associates
3532.89 Sandor A Delgado   Hialeah, FL 316004  578 Interactive Metronome Development
4551.93 Brian Sciba   Tallahassee 392529  297 RedEye Velo Juniors
5570.97 Connor Everett   Tallahassee 381767  95 RedEye Velo Juniors
6590.01 Aaron Crawford   Eustis, FL 393320  215 Pure Racing

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Abusiewiez   Miami Beach, FL 278686  77 LCTrainsmart Sports Club
2 Alejandro Giraldo   Tampa, FL 405652  997 

Men - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1492.71 Michael Adams   Tampa, FL 231630   GearLink Racing INC.
2496.45 Brian Davis   Orlando, FL 359091   Treasure Coast Racing
3500.19 Mark Stein   Tarpon Springs, FL 33966   FloridaVelo
4503.93 Kevin Clark   Geneva, FL 360757   Winter Springs Cycling
5507.67 Andrew Macfarlane   Miami, FL 357815   
6511.41 Joseph Fritz   Panama City, FL 320064   VeloBrew Cycling Club
7515.15 Charles Kelly Jr   Naples, FL 348316   FloridaVelo
8518.89 Edgar Leano   St Cloud, FL 224847   Compass Cycling Team
9522.63 Christopher Wilcox   Naples, FL 302416   Naples Velo
10526.37 Stuart Lamb   Tampa, FL 288588   Synergy Racing Team
11530.11 Roman Paczka   Sarasota, FL 181880   Mainline Cycling
12533.85 Martin Bates   Odessa, FL 2867   Synergy Racing Team
13537.59 Alexander Strouhal   Sarasota, FL 54229   
14541.33 Andrea Tosolini   Gainesville, FL 226652   352 Racing p/b Bikes and More
15545.07 Bruce Keno   Hollywood, FL 303950   BikeStreet USA
16548.81 Lambert Vaes   Gainesville, FL 265222   Cycle Logic
17552.55 Kerry Duggan   Gainesville, FL 48418   Cycle Logic
18556.29 David Kroupa   Fort Lauderdale, FL 280775   BikeStreet USA
19560.03 Peter King   Jacksonville, FL 296941   VeloBrew Cycling Club
20563.77 John Gibson   Fleming Island, FL 249400   
21567.51 JIM LELAND   Ponte Vedra Beach, FL 326312   VeloBrew Cycling Club
22571.25 Blaine Heric   Clearwater, FL 317526   FloridaVelo
23574.99 Robert Kilcullen   North Port, FL 139406   
24578.73 Ed Lally   Orlando Fl 394048   
25582.47 Fred McLaughlin   Destin, FL 325242   
26586.21 David Riusech   Cooper City, FL 202125   
27589.95 Mark Schwab   Lutz, FL 393586   

Men - Master - 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Michael Frenette   Sarasota, FL 56405  232 
2548.33 Greg Algood   Oldsmar, FL 259650  301 FloridaVelo
3556.66 Larry Mengelkoch   St Augustine, FL 394385  67 FloridaVelo
4564.99 Frank Mullen   Oldsmar, FL 104477  389 FloridaVelo
5573.32 Steve Agronick   Villages, FL 1209  703 Florida Masters Cycling
6581.65 Manuel Aguilera   Wellington, FL 61905  349 Relentless Bicycles
7589.98 William Roberts   Tucson, AZ 272783  663 

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1394.01 Steven Perezluha (1 - Cat1)   Longwood, FL 311519   AG Bicycles / Guttenplan Coaching
2400.77 Yip Tsang (2 - Cat1)   Davie, FL 204595   BikeStreet USA
3407.53 Eric Stubbs (3 - Cat1)   Gainesville, FL 255870   GearLink Racing INC.
4414.29 Frankie Gonzalez (1 - Cat2)   Pembroke Pines, FL 301623   Interactive Metronome Development
5421.05 Adam Skindel (2 - Cat2)   Valrico, FL 299567   USF Cycling
6427.81 Andrew Miller (4 - Cat1)   Jacksonville, FL 152659   VeloBrew Cycling Club
7434.57 Casey Braga (3 - Cat2)   Longwood, FL 282133   Interactive Metronome Development
8441.33 Raul Bello (5 - Cat1)   Pembroke Pines, FL 185881   BikeStreet USA
9448.09 Alex Jensen (4 - Cat2)   Tampa, FL 287067   Relaj Cycling
10454.85 Darren Dowling (5 - Cat2)   Sarasota, FL 219566   
11461.61 Jonathan Bowerman (6 - Cat2)   Tampa, FL 304654   Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
12468.37 Giancarlo Bianchi (6 - Cat1)   Miami, FL 179136   AG Bicycles / Guttenplan Coaching
13475.13 Derek Schanze (7 - Cat1)   Gainesville, FL 252844   GearLink Racing INC.
14481.89 Roy Foley (7 - Cat2)   Lithia, FL 280524   
15488.65 Daniel Mosquera (8 - Cat2)   Weston, FL 290001   GearLink Racing INC.
16495.41 Sebastian Morfin (9 - Cat2)   Weston, FL 313408   Interactive Metronome Development
17502.17 Steven Baltic (10 - Cat2)   Clearwater, FL 305494   Ride N Roll Cyclery
18508.93 Ryan Saylor (8 - Cat1)   Gainesville, FL 31413   GearLink Racing INC.
19515.69 Victor Alber (11 - Cat2)   Royal Palm Beach, FL 194806   GearLink Racing INC.
20522.45 Alexander Gil (9 - Cat1)   Hialeah, FL 228635   AG Bicycles / Guttenplan Coaching
21529.21 Rainiel Sanchez (10 - Cat1)   Winter Park, FL 59556   Advanced Cycles pb/Topview Sports
22535.97 Fredd Matute (11 - Cat1)   Fort Lauderdale, FL 305523   
23542.73 David Monismith (12 - Cat2)   Gainesville, FL 257920   GearLink Racing INC.
24549.49 Andres Alayon (13 - Cat2)   Miami, FL 320912   Interactive Metronome Development
25556.25 Bryan Lofton (12 - Cat1)   Orange Park, FL 21461   VeloBrew Cycling Club
26563.01 Joshua Drew (14 - Cat2)   Orlando, FL 10026   Advanced Cycles pb/Topview Sports
27569.77 Pedro Medina (13 - Cat1)   Orlando, FL 177274   Advanced Cycles pb/Topview Sports
28576.53 Henry Willis (14 - Cat1)   Orlando, FL 187343   
29583.29 Gustavo Rullo (15 - Cat1)   Miami, FL 206281   Advanced Cycles pb/Topview Sports
30590.05 Lazaro Mencia (15 - Cat2)   Orlando, FL 268717   Advanced Cycles pb/Topview Sports
9998 Jake Silverberg (16 - Cat1)   Pembroke Pines, FL 312558   Slipstream-Craddock Junior Development

Men - Cat 1/2/3 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1405.04 Ken Vida (1 - Cat1)   Lithia, FL 60148   Graner - Stradalli Cycle
2415.92 Grant Potter (2 - Cat1)   Parkland, FL 73508   Graner - Stradalli Cycle
3426.80 Sean Coleman (3 - Cat1)   Land O Lakes, FL 121299   US Military Cycling Team Fueled by FRS
4437.68 Steven Mlujeak (4 - Cat1)   Pembroke Pines, FL 24653   Graner - Stradalli Cycle
5448.56 Alan Korhonen (1 - Cat2)   Lakeland, FL 332882   Synergy Racing Team
6459.44 Adam Baskin (5 - Cat1)   Clermont, FL 88669   Synergy Racing Team
7470.32 Rigoberto Rielo (1 - Cat3)   Tampa, FL 333216   Aginity Cycling
8481.20 Ernie Pena (2 - Cat3)   Tampa, FL 368468   University Bicycle Center
9492.08 Michele Smith   Medley, FL 406295   
10502.96 Steven Griffith (3 - Cat3)   Boca Raton, FL 195918   
11513.84 Ted Westerheide (4 - Cat3)   Tampa, FL 207949   Aginity Cycling
12524.72 Armando Hernandez (5 - Cat3)   Tampa, FL 336604   Aginity Cycling
13535.60 Paul Williams (6 - Cat3)   Largo, FL 38404   Brick City/St Pete Bicycles
14546.48 Yampier Herrera (7 - Cat3)   Orlando, FL 376307   Atlantic Shores Velo
15557.36 Raife Snover (2 - Cat2)   Fort Lauderdale, FL 246899   zMotion Cycling Team/Club
16568.24 Miguel Castaneda (6 - Cat1)   Sarasota, FL 187976   Sarasota Cycling Club
17579.12 Mark Poteet (8 - Cat3)   Tampa, FL 232389   Synergy Racing Team
18590.00 Anthony Prioli (7 - Cat1)   Clearwater, FL 28734   Synergy Racing Team
9998 Curtis Long (8 - Cat1)   Atlantic Beach, FL 108976   Graner - Stradalli Cycle

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1492.22 Hayden Blom   Jacksonville, FL 304954   Miller School of Albemarle p/b CBC
2495.98 Michael Hernandez   Clermont, FL 296605   Slipstream-Craddock Junior Development
3499.74 Kyle Kelly   Naples, FL 371658   Naples Cyclery p/b Airport Kia
4503.50 Peter Davis   Naples, FL 293076   Stan's NoTubes P/b Proferrin
5507.26 James Thompson   Tallahassee, FL 360213   Gulf Coast Velo
6511.02 James Harter   Winter Garden, FL 288143   Hoovers Market
7514.78 Marc Boults   Tampa, FL 335312   Naples Cyclery p/b Airport Kia
8518.54 Bradley Gordon   Longwood, FL 280638   Florida Velo Junior Development
9522.30 Terry Steeves   Henderson, NV 357164   Les Rois Cycling Club
10526.06 Chris Mcgrath   Jacksonville, FL 304873   
11529.82 Jorge Garcia   Cooper City, FL 65563   
12533.58 Michael Cedeno   Miami, FL 322368   AG Bicycles / Guttenplan Coaching
13537.34 Christopher Rupe   Seffner 359278   GearLink Racing INC.
14541.10 Jerry Cabrera   Weston, FL 300328   Outcast Racing Team
15544.86 Jayson O'mahoney   Gainesville, FL 169266   VeloBrew Cycling Club
16548.62 Pete Jones   Gainesville , FL 280789   VeloBrew Cycling Club
17552.38 Julio Prida   Tampa, FL 343850   University Bicycle Center
18556.14 Andrew Cope   Clearwater, FL 279994   Tribe Multisport
19559.90 Luke Broadwell   Roswell, GA 246131   Junior Flyers
20563.66 Shawn Faynik   Orlando, FL 307695   Hoovers Market
21567.42 Andrea Tosolini   Gainesville, FL 226652   352 Racing p/b Bikes and More
22571.18 Anthony Yaques   Virginia Gardens, FL 346348   Outcast Racing Team
23574.94 Chris Stroh   Thomasville, GA 179495   Gulf Coast Velo
24578.70 John Paul Gilbert   Fort Lauderdale 347582   Interactive Metronome Development
25582.46 markanthony sanchez   Jacksonville, FL 351492   US Military Cycling Team Fueled by FRS
26586.22 James Maffucci   Clearwater, FL 265487   
99600.00 James Gunter   Orange Park, FL 351932   VeloBrew Cycling Club

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1499.72 Nicholas Garcia   Cooper City, FL 389353   Interactive Metronome Development
2507.24 Jason Davis   Orlando, FL 364677   Hoovers Market
3514.76 Byron Becker   St. Petersburg, FL 304636   GearLink Racing INC.
4522.28 mark chandler   Orlando , FL 369445   EBP Racing Team
5529.80 Nathaniel Worcester   Orlando, FL 367471   Team Boris Cycling
6537.32 Derek Birch   Tampa 396501   USF Cycling
7544.84 Dennis Phipps   Cutler Bay, FL 359932   
8552.36 Kevin Koth   Port Orange, FL 376561   
9559.88 Ed Dunne   Gainesville, FL 349438   Cycle Logic
10567.40 JuanCarlos Rivera   Valrico, FL 362061   University Bicycle Center
11574.92 Moses Bernard   Clearwater, FL 280344   GearLink Racing INC.
12582.44 Rhett Houstoun   Flagler Beach, FL 365039   GG Events Management
13589.96 Juan Marrufo   Lithia, FL 362686   University Bicycle Center

Men - Cat 4/5 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1514.32 John Hensz   Panama City, FL 367628   Hammer Down Multisport
2516.48 Jeff Lamy (1 - Cat4)   Pembroke Pines, FL 386847   
3518.64 Brian Roach (2 - Cat4)   Boca Raton, FL 62473   
4520.80 Christopher Olson   Saint Johns, FL 220713   VeloBrew Cycling Club
5522.96 Jim Campbell   Chipley, FL 326314   SWIFT RACING
5522.96 Justin Runac   Pawleys Island, SC 392836   
6525.12 Keith Litzell (3 - Cat4)   Sarasota 395756   Sarasota Cycling Club
7527.28 Mickey Singer (4 - Cat4)   Clearwater, FL 196546   
8529.44 Greg Pickren (1 - Cat5)   Oldsmar, FL 242627   
9531.60 Mark Doyle (2 - Cat5)   Bradenton, FL 368490   
10533.76 Craig Smith   Winter Park, FL 385175   Compass Cycling Team
11535.92 Tom Redpath (5 - Cat4)   Pittsburgh Pa 338264   US Military Cycling Team Fueled by FRS
12538.08 Ihorys Casals (6 - Cat4)   Tampa, FL 338384   Cycle Sport Concepts Tampa
13540.24 Steven Mace (7 - Cat4)   Ocala, FL 307029   
14542.40 Michael Green (8 - Cat4)   Fort Myers, FL 292341   FloridaVelo
15544.56 Jaime Gomez (9 - Cat4)   Deerfield Beach, FL 324622   Team JMR
16546.72 John Doyle (3 - Cat5)   Ponte Vedra Beach Florida  401560   VeloBrew Cycling Club
17548.88 Robert Link (10 - Cat4)   Orlando, FL 316010   VeloBrew Cycling Club
18551.04 Alexis Fernandez (11 - Cat4)   Tampa, FL 148262   
19553.20 morgan watt (12 - Cat4)   Riverview, FL 395159   
20555.36 Christian Viera   Miami, FL 358566   Galiz Cycling Team
21557.52 Jim Hays (4 - Cat5)   Staugustine, FL 281451   
22559.68 Robert Dejose (13 - Cat4)   Tampa, FL 368478   Cycle Sport Concepts Tampa
23561.84 greg platt (14 - Cat4)   Orlando, FL 395374   
24564.00 Charles Casagrande (15 - Cat4)   Bradenton, FL 338806   
25566.16 Todd Stephens (5 - Cat5)   Gainesville Fl 392377   352 Racing p/b Bikes and More
26568.32 Jakub Rehacek (6 - Cat5)   Brooksville, FL 366178   
27570.48 Samuel Sanchez   Weston, FL 393154   Galiz Cycling Team
28572.64 Romero Gill (16 - Cat4)   Jacksonville, FL 117424   VeloBrew Cycling Club
29574.80 Sandor Delgado (17 - Cat4)   Hialeah, FL 209261   
30576.96 Keith Roberts   Richmond, VA 40963   
31579.12 Dave Severn (18 - Cat4)   Cape Canaveral, FL 299991   Cool Beans Racing
32581.28 Albert Sagnella (7 - Cat5)   Dunedin, FL 395880   Cycle Sport Concepts Tampa
99600.00 Randy Dial   Tampa, FL 390720   
99600.00 Jim Campbell   Chipley, FL 326314   Finish Strong
99600.00 robert younis (8 - Cat5)   Florahome 395166   VeloBrew Cycling Club

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Addison Zawada      
2542.27 Nicholas Chase   Saint Petersburg, FL 395971   
3544.54 Nicholas Sterghos   Clermont, FL 362176   
4546.81 William Patterson   Palatka, FL 407113   
5549.08 Reginald Mittelsdorf   Daytona Beach, FL 379004   
6551.35 Mikkel Jensen   Panama City, FL 388968   Hammer Down Multisport
7553.62 Kevin Grimes   Fort Lauderdale, FL 405476   Cool Beans Racing
8555.89 Ryan Dyke   Gainesville, FL 390829   
9 Ronald Henion      
10560.43 Omar machiste   Weston, FL 387937   Colavita Racing
11562.70 Matthew Bowen   Orlando, FL 375060   
12564.97 kyle markel   Altamonte Springs, FL 393792   Team Fueled by Mila
13567.24 Alfredo Pineda   Miramar, FL 355208   
14569.51 Jermaine Jenkins   Largo, FL 395950   Ride N Roll Cyclery
15571.78 Rick Nemitz   Lithia 391980   
16574.05 David Early   Panama City, FL 410539   
17576.32 Paul McIlree   Santa Rosa Beach, FL 397022   
18578.59 Todd Vanselous   New Port Richey, FL 392997   West Coast Cycling p/b STS Bikes/Harold Hart & Associates
19580.86 Keston Mcmain   Orlando, FL 308442   
20583.13 Jay Fratello   Ocala, FL 406730   
21585.40 Martin Herrera   Fort Lauderdaleplantation, FL 405733   
22587.67 David Gee   Daytona Beach, FL 368721   
23589.94 Daniel Otero   Haverhill Ma 407100   Team Fueled by Mila

Women - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ava Sykes   Seminole, FL 364652  854 TBTS Junior Cycling
2 Gabriella Dixon   Riverview, FL 401296  696 TBTS Junior Cycling

Women - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lily Worcester   Orlando, FL 392181  66 Team Boris Cycling

Women - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mackenzie Koth   Wesley Chapel, FL 374637  882 
2 Madison McNees   Tallahassee, FL 407927  789 RedEye Velo Juniors

Women - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zoe Mullins (1 - Cat2)   Winter Garden, FL 290669   ExergyTWENTY16
2 Sandra Pehl (2 - Cat2)   Wesleychapel, FL 302446   FloridaVelo

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Laura Jorgensen   Boca Raton, FL 397657   
2546.25 Amy Good   Delray Beach, FL 366564   High Velocity Racing
3552.50 Marjolein Pawlus   Sarasota, FL 274095   Cycle Sport Concepts Tampa
4558.75 Tonya Blocker   Panama City, FL 406635   
5565.00 Leah Mantle   Jacksonville 381731   VeloBrew Cycling Club
6571.25 Laura Thompson   Fleming Island, FL 283661   Cool Beans Racing
7577.50 Lisa Schneider   Boca Raton, FL 221768   High Velocity Racing
8583.75 Theresa Kelly   Naples, FL 307387   FloridaVelo
9590.00 Romina Mok   Weston, FL 307103   

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1521.95 Laurie King   Saint Petersburg, FL 341168   Lakeland Endurance Company LLC/Healthy Living
2526.81 Julia Worden   Ocala, FL 416498   
3531.67 Elizabeth Kauffman   Miami, FL 390499   Rose Bandits
4536.53 Sharon Williams   Lakeland, FL 275596   Lakeland Endurance Company LLC/Healthy Living
5541.39 Maureen Smith   Fort Lauderdale 393033   Cool Beans Racing
6546.25 Erica Rogers   Dunedin, FL 404989   Lakeland Endurance Company LLC/Healthy Living
7551.11 Kelly Serafim   Highland Beach 395101   Garneau Florida
8555.97 Pippa Greenberg   Orlando, FL 390781   Cool Beans Racing
9560.83 Tara Smith   Kissimmee, FL 389418   Lakeland Endurance Company LLC/Healthy Living
10565.69 Christina Markel   Altamonte Springs, FL 393787   Team Fueled by Mila
11 lauren chandler      
12575.41 Lisabeth Quinn   Jacksonville, FL 368224   VeloBrew Cycling Club
13580.27 Jennifer Hilton   Aventura, FL 341538   
14585.13 Connie Schwab   Lutz, FL 395110   
15589.99 Paige Kelly   Naples 393733   FloridaVelo

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSierra NevadaCUOREBonk BreakerSpyShimanoOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee