Race Results for
State Fair Affair: Crit Races and Pain Faces
St. Paul, MN
(Event Information)
Criterium on 06/25/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - cat 4/5 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1338.36 Kevin Sidwell   Minneapolis, MN 350184   St Paul Bicycle Racing Club
2344.21 Travis Pedley   Farmington, MN 304968   
3350.06 Benjamin Cox   Woodbury, MN 313208   Crossniacs
4355.91 Steve Bailey   Rochester, MN 379632   
5361.76 Dominic Howes   Minneapolis, MN 378752   Team Hoigaard's
6367.61 Andrew Heikes   Saint Paul, MN 305978   Omnium Racing
7373.46 Dave Fetters   Minneapolis, MN 266342   
8379.31 Brian Malarski   Chicago Il 68091   Omnium Racing
9385.16 Tyler Nelson   Saint Paul, MN 377744   Balance Cycling
10391.01 Scott Kassekert   Minneapolis 402803   
11396.86 Nicholas Hardt   Lake Elmo, MN 359706   Sho-Air Minnesota Cycling Club
12402.71 Altan Gurel (1 - Cat5)   Minneapolis, MN 401069   
13408.56 Michael Pasdo (2 - Cat5)   Minneapolis, MN 380540   St Paul Bicycle Racing Club
14 Cris Grahm      
15420.26 Robert Ashton   Eagan 292335   MBRC/Flanders
16426.11 Abby Ruess   Saint Paul, MN 312258   St Paul Bicycle Racing Club
17431.96 Luke Helland   Minneapolis, MN 368004   
18437.81 Joel Swenson   Bloomington 382734   Angry Catfish
19443.66 Nick Watts   St Paul, MN 352930   St Paul Bicycle Racing Club
20449.51 Dan Peterson   Minneapolis, MN 406868   
21455.36 Jeff Peterson   Minneapolis, MN 327274   Omnium Racing
22461.21 Anya Malarski   Duluth Mn 302412   County Cycles
23467.06 Douglas Malmgren   Minneapolis, MN 295807   Birchwood/GIS
24472.91 Barry Schmitt   Eagan, MN 182024   St Paul Bicycle Racing Club
25 Mike Hanzlik      
26484.61 Dylan Randolph   Apple Valley, MN 383215   Flat City Cycling Club Inc.
27490.46 John Bryant   St Paul, MN 42615   St Paul Bicycle Racing Club
28496.31 Ethan Berry (3 - Cat5)   Stillwater, MN 312468   Minnesota Junior Cycling, Inc.
29502.16 Patrick Ward   Minneapolis, MN 318444   St Paul Bicycle Racing Club
30508.01 Travis Sjostrom   Minneapolis, MN 398114   University of Minnesota Cycling - Twin C
31513.86 Tim Stone   Minneapolis, MN 200623   Kenwood Racing
32519.71 Alexander Rittenhouse (4 - Cat5)   Prior Lake, MN 395033   Hollywood Cycles
33525.56 Ian Johnson   Minneaplois, MN 300764   Behind-Bars/LGR
34531.41 Kevin Brandt   Apple Valley, MN 350762   Flat City Cycling Club Inc.
35537.26 Isaac Bryant (5 - Cat5)   Maplewood, MN 383319   Minnesota Junior Cycling, Inc.
36543.11 Andrew Phung   Plymouth, MN 291811   
37548.96 Paul Feng (6 - Cat5)   Saint Paul, MN 382229   Omnium Bike Shop
38554.81 Robert Vigil   Eden Prairie, MN 223690   Basso pb Tonka Cycle
39560.66 Sarah Pritzker   Minneapolis, MN 232875   
40566.51 Colin Stemper (7 - Cat5)   Minneapolis, MN 279594   Birchwood/GIS
41572.36 Christopher Fursa   Rochester 358981   Rochester
42578.21 Erik Lecy   Apple Valley, MN 374710   Minnesota Junior Cycling, Inc.
43584.06 Fritz Westphal (8 - Cat5)   Minneapolisminneapolis, MN 402745   
44589.91 Aaron Robinson   River Falls Wi 401271   
DNF Peter Anderson   Saint Paul, MN 227969   G.S. Circo Azzurro
DNF Loren Willis   Saint Paul, MN 329358   Synergy

Men - cat 3/4 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1143.40 Innokenty Zavyalov   Minneapolis, MN 319002   Basso pb Tonka Cycle
2155.53 Matthew Broeren   Rochester, MN 310534   Rochester
3167.66 Colin Catlin   Arden Hills, MN 295785   Gopher Wheelmen
4179.79 Tyler Johnson   Plymouth, MN 310161   Minnesota Cycling Team
5191.92 Andrew Gierke   Eau Claire, WI 298058   Synergy
6204.05 Eric Serantoni   South St. Paul, MN 310312   St Paul Bicycle Racing Club
7216.18 Ethan Furois   Falcon Heights, MN 322612   Gopher Wheelmen
8228.31 Andris Delins (1 - Cat4)   Minneapolis, MN 333848   St Paul Bicycle Racing Club
9240.44 Travis Pedley   Farmington, MN 304968   
10252.57 Chris Burg   Lake Elmo, MN 348946   Freewheel Bike
11264.70 Dominic Howes   Minneapolis, MN 378752   Team Hoigaard's
12276.83 Eric Jorgenson   Osseo 380129   Revolution Cycle/Twin Six
13288.96 Kevin Sidwell   Minneapolis, MN 350184   St Paul Bicycle Racing Club
14301.09 Franz Rinkleff   Rochester, MN 52040   Rochester
15313.22 Tyler Nelson   Saint Paul, MN 377744   Balance Cycling
16325.35 Taylor George   Apple Valley, MN 245466   Birchwood/GIS
17337.48 Nicholas Hardt   Lake Elmo, MN 359706   Sho-Air Minnesota Cycling Club
18349.61 Abby Ruess   Saint Paul, MN 312258   St Paul Bicycle Racing Club
19361.74 Dave Fetters (2 - Cat4)   Minneapolis, MN 266342   
20373.87 Nick Watts (3 - Cat4)   St Paul, MN 352930   St Paul Bicycle Racing Club
21386.00 Marcus Bush   Minneapoilis, MN 293091   
22398.13 Jeff Peterson (4 - Cat4)   Minneapolis, MN 327274   Omnium Racing
23410.26 Ryan Cate (5 - Cat4)   Minneapolis, MN 161311   Category 6 Racing Squad
24422.39 Andrew Heikes (6 - Cat4)   Saint Paul, MN 305978   Omnium Racing
25434.52 Nathan Klump   Grand View Wi 239719   Team Wheel & Sprocket
26446.65 Corey Coogan Cisek   Minneapolis, MN 261947   Silver Cycling
27458.78 Devin OBrien   Minneapolis, MN 319334   
28470.91 Eric Boyles (7 - Cat4)   Anoka 376993   Behind-Bars/LGR
29483.04 Frederick Gray (8 - Cat4)   Minneapolis, MN 246498   Birchwood/GIS
30495.17 Eric Thoerner (9 - Cat4)   Minneapolis, MN 264225   Birchwood/GIS
31507.30 Nick Zawadski (10 - Cat4)   Saint Paul, MN 401620   Balance Cycling
32519.43 Thomas Wavrin   Henderson, MN 342900   Minnesota Junior Cycling, Inc.
33531.56 Mark Long (11 - Cat4)   St Paul, MN 254201   Omnium Bike Shop
34543.69 Ethan Berry   Stillwater, MN 312468   Minnesota Junior Cycling, Inc.
35555.82 James VanSloun (12 - Cat4)   Minneapolis, MN 348396   Birchwood/GIS
DNF Samuel Bramel   Little Canada, MN 291951   Gopher Wheelmen
DNF Ryan Larson (Cat4)   Minneapolis, MN 313780   Birchwood/GIS
DNF Benjamin Cox (Cat4)   Woodbury, MN 313208   Crossniacs
DNF Patrick Ward (Cat4)   Minneapolis, MN 318444   St Paul Bicycle Racing Club

Men - cat 1/2/3/4/5 - junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1396.66 Thomas Wavrin (1 - Cat2)   Henderson, MN 342900   Minnesota Junior Cycling, Inc.
2411.53 Erik Lecy (1 - Cat4)   Apple Valley, MN 374710   Minnesota Junior Cycling, Inc.
3426.40 Isaac Bryant (1 - Cat5)   Maplewood, MN 383319   Minnesota Junior Cycling, Inc.
4441.27 Samuel Westlake (2 - Cat5)   Farmington 375888   Minnesota Junior Cycling, Inc.
5456.14 Wyatt Furois (3 - Cat5)   Falcon Heights, MN 361699   Gopher Wheelmen
6471.01 Grover Rozek (2 - Cat4)   Folsom 331894   Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
7485.88 Will Curtis (4 - Cat5)   Saint Paul, MN 348506   Minnesota Junior Cycling, Inc.
8500.75 Carter Eng (5 - Cat5)   Hopkins, MN 394525   Minnesota Junior Cycling, Inc.
9515.62 Axel Sontgerath (6 - Cat5)   Saint Paul 384580   St Paul Bicycle Racing Club
10530.49 Charles Cahow (7 - Cat5)   Apple Valley, MN 399936   Minnesota Junior Cycling, Inc.
11545.36 Matthew Zalusky (8 - Cat5)   Chanhassen 404344   
12560.23 Nick Gordon (9 - Cat5)   Chanhassen, MN 364797   Minnesota Junior Cycling, Inc.
13575.10 Adam Vail (10 - Cat5)   Minnetonka, MN 388426   Minnesota Junior Cycling, Inc.
14 Daniel Hudson      
DNF Bogdan Rylski (Cat5)   Saint Paul, MN 404392   Mitsubishi Laser/Grand Performance

Men - cat 1/2/3 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1110.66 Derek Goerke   Minneapolis, MN 226819   St Paul Bicycle Racing Club
2118.08 Tim Mulrooney   Minneapolis, MN 49630   Synergy
3125.50 Adam Froemming   Edina, MN 160145   Freewheel Bike
4132.92 Brandon Krawczyk   Waukesha, WI 232232   Revolution Cycle/Twin Six
5140.34 Andrew Frye (1 - Cat2)   Minneapolis, MN 243510   St Paul Bicycle Racing Club
6147.76 Andrew Kruse (2 - Cat2)   Minneapolis, MN 160686   Speedfix Racing p/b Zubaz
7155.18 Tyler Olson (3 - Cat2)   Minneapolis, MN 294937   Synergy
8162.60 Aaron Shaw (4 - Cat2)   Rogers, MN 264910   Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
9170.02 Gregory LaVick (5 - Cat2)   St. Paul, MN 20517   Synergy
10177.44 Nathan Klump (1 - Cat3)   Grand View Wi 239719   Team Wheel & Sprocket
11184.86 Franz Rinkleff (6 - Cat2)   Rochester, MN 52040   Rochester
12192.28 Ed Alpasa (7 - Cat2)   Maple Grove, MN 160673   Flat City Cycling Club Inc.
13199.70 Paul Harrison (8 - Cat2)   Minneapolis , MN 94132   Flat City Cycling Club Inc.
14207.12 chris yotter   Saint Paul, MN 318312   St Paul Bicycle Racing Club
15214.54 Brian Koeneman   Apple Valley, MN 46700   Team Wheel & Sprocket
16221.96 Connor Benton (9 - Cat2)   Minnetonka, MN 356634   MBRC/Flanders
17229.38 Robert Danneker (10 - Cat2)   Minneapolis, MN 241592   Shamrocks Racing
18236.80 Andrew Gierke (11 - Cat2)   Eau Claire, WI 298058   Synergy
19244.22 Matthew Allen (12 - Cat2)   Minneapolis, MN 200426   Behind-Bars/LGR
20251.64 Jeremiah Sagel (13 - Cat2)   Edina, MN 31058   Freewheel Bike
21259.06 Todd Wilson (14 - Cat2)   Minneapolis , MN 49330   St Paul Bicycle Racing Club
22266.48 Mike Johnson (15 - Cat2)   Minnetonka, MN 76631   Synergy
23273.90 Jeffrey Hilligoss (16 - Cat2)   Eden Prairie, MN 16228   Angry Catfish
24281.32 James Parker   Saint Paul, MN 254489   St Paul Bicycle Racing Club
25288.74 Michael Tocko (17 - Cat2)   St. Paul, MN 58052   St Paul Bicycle Racing Club
26296.16 Tristin Bentzler   Chippewa Falls, WI 161188   Synergy
27303.58 Eric Serantoni (18 - Cat2)   South St. Paul, MN 310312   St Paul Bicycle Racing Club
28311.00 David Zimmermann   Saint Paul, MN 135976   
29318.42 Chris Doig   Minneapolis, MN 73386   Freewheel Bike
30325.84 James Tainter (19 - Cat2)   Minneapolis, MN 34921   Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
31333.26 Christopher Mehus (20 - Cat2)   Roseville, MN 172924   St Paul Bicycle Racing Club
32340.68 Tim Karels (2 - Cat3)   Plymouth, MN 223980   Minneapolis Bicycle Racing Club
33348.10 Levon Kalemkiarian   Stillwater, MN 243156   Revolution Cycle/Twin Six
34355.52 Matt Muyres (21 - Cat2)   Bloomington, MN 160576   Freewheel Bike
35362.94 Dale Sedgwick   Minneapolis, MN 32038   Mitsubishi Laser/Grand Performance
36370.36 Andrew Minier   Anoka, MN 135556   Revolution Cycle/Twin Six
37377.78 Kyle Olson (22 - Cat2)   Roseville, MN 298937   Synergy
38385.20 William Greenwood (23 - Cat2)   Minneapolis, MN 247257   Freewheel Bike
DNF Peter Olejniczak (Cat2)   Roseville, MN 185493   Mitsubishi Laser/Grand Performance

Women - cat 3/4 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1411.52 Anya Malarski (1 - Cat4)   Duluth Mn 302412   County Cycles
2465.80 Kristy Henderson   Minneapolis, MN 264109   Hollywood Cycles
3520.08 Sarah Pritzker (2 - Cat4)   Minneapolis, MN 232875   
4 Renee Hoppe      

Women - cat 1/2/3/4/5 - junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Valerie McGoldrick (1 - Cat4)   Deephaven, MN 302230   Minnesota Junior Cycling, Inc.
2565.00 Jenna Westlake (2 - Cat4)   Farmington, MN 388767   Minnesota Junior Cycling, Inc.
3590.00 Skye Goedert (3 - Cat4)   Crystal, MN 379498   Minnesota Junior Cycling, Inc.

Women - cat 1/2/3 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1211.07 Kelly Catlin (1 - Cat3)   Arden Hills 383424   Gopher Wheelmen
2275.44 Linda Sone (1 - Cat2)   Northfield, MN 224939   Minneapolis Bicycle Racing Club
3339.81 Carol Jeane Sansome (2 - Cat2)   Eagan, MN 211756   Silver Cycling
4404.18 Teresa Moriarty   Minneapolis, MN 169344   MBRC/Flanders
DNF Kristy Henderson (Cat3)   Minneapolis, MN 264109   Hollywood Cycles

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaSpyBonk BreakerOSMOUSACDFCUOREShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee