Race Results for
State Fair Affair: Crit Races and Pain Faces
St. Paul, MN
(Event Information)
Criterium on 06/04/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - cat 4/5 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1398.13 Gregory Pfister   Germantown, MD 395656   Virginia Polytechnic University
2407.27 Marcus Bush   Minneapoilis, MN 293091   
3416.40 Tyler Hecht   St. Cloud, MN 376647   Saint Cloud State University
4 Andrew Kelly      
5434.68 Robert Ashton   Eagan 292335   MBRC/Flanders
6443.81 Michael Kokotovich   Vadnais Heights, MN 367488   Synergy
7452.95 Noah Middlestaedt   Saint Cloud 347262   Revolution Cycle/Twin Six
8462.09 Charles Denis   Minneapolis, MN 391343   Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
9471.22 Dave Fetters   Minneapolis, MN 266342   
10480.36 Brian Malarski   Chicago Il 68091   Omnium Racing
11489.50 Nicholas Hardt   Lake Elmo, MN 359706   Sho-Air Minnesota Cycling Club
12498.63 Bryan Gerding   Minneapolis, MN 177126   All-City X Fulton Racing
13507.77 Kevin Sidwell   Minneapolis, MN 350184   St Paul Bicycle Racing Club
14516.91 Kevin Laux   Edina, MN 384500   Team Hoigaard's
15526.04 Dylan Randolph   Apple Valley, MN 383215   Flat City Cycling Club Inc.
16535.18 Ethan Berry (1 - Cat5)   Stillwater, MN 312468   Minnesota Junior Cycling, Inc.
17544.32 Kevin Brandt   Apple Valley, MN 350762   Flat City Cycling Club Inc.
18553.45 Loren Willis   Saint Paul, MN 329358   Synergy
19562.59 Aaron Collins   Minneapolis, MN 375461   Top Natchez Racing
20571.73 Barry Schmitt   Eagan, MN 182024   St Paul Bicycle Racing Club
21580.86 James VanSloun   Minneapolis, MN 348396   Birchwood/GIS
22590.00 Nick Watts   St Paul, MN 352930   St Paul Bicycle Racing Club
DNF Paul Mueller   Saint Paul, MN 204933   Minneapolis Bicycle Racing Club
DNF John Pitera      
DNF Aaron Olson (Cat5)   Saint Cloud, MN 377341   
DNF Joel Swenson   Bloomington 382734   Angry Catfish
DNF Cris Grahm      

Men - cat 3/4 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1360.26 Sam Beveridge   Edina, MN 312526   Freewheel Bike
2376.27 Devin OBrien   Minneapolis, MN 319334   
3392.28 Chris Burg   Lake Elmo, MN 348946   Freewheel Bike
4408.29 Kevin Laux   Edina, MN 384500   Team Hoigaard's
5424.30 Taylor George   Apple Valley, MN 245466   Birchwood/GIS
6440.31 Ryan Cate (1 - Cat4)   Minneapolis, MN 161311   Category 6 Racing Squad
DNF Todd Thurmes (Cat4)   Saint Paul, MN 340342   Freewheel Bike
DNF Andrew Gierke   Eau Claire, WI 298058   Synergy
DNF Marcus Bush   Minneapoilis, MN 293091   
DNF Gregory Pfister (Cat4)   Germantown, MD 395656   Virginia Polytechnic University
DNF Eric Jorgenson   Osseo 380129   Revolution Cycle/Twin Six

Men - cat 1/2/3/4/5 - junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1285.32 Michael Gaines (1 - Cat3)   Minneapolis, MN 244643   St Paul Bicycle Racing Club
2344.19 Brian Gaines (2 - Cat3)   Minneapolis, MN 244626   Gopher Wheelmen
3403.05 Noah Middlestaedt (3 - Cat3)   Saint Cloud 347262   Revolution Cycle/Twin Six
4461.92 Erik Lecy (1 - Cat4)   Apple Valley, MN 374710   Minnesota Junior Cycling, Inc.

Men - cat 1/2/3 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
199.81 Brandon Krawczyk   Waukesha, WI 232232   Revolution Cycle/Twin Six
2112.88 Tim Mulrooney   Minneapolis, MN 49630   Synergy
3125.95 Jordan Cullen   Hudson, WI 229280   Slipstream-Craddock Junior Development
4139.02 Tyler Olson (1 - Cat2)   Minneapolis, MN 294937   Synergy
5152.10 Sean Mailen (2 - Cat2)   Minneapolis, MN 251907   Flat City Cycling Club Inc.
6165.17 Andrew Minier   Anoka, MN 135556   Revolution Cycle/Twin Six
7178.24 Michael Woell   Minneapolis, MN 227850   Freewheel Bike
8191.31 Gregory Alexander (3 - Cat2)   Woodbury, MN 298718   Mitsubishi Laser/Grand Performance
9204.38 John Loquai (4 - Cat2)   Hastings, MN 377204   MBRC/Flanders
10217.45 Keven Kvalsten (5 - Cat2)   Robbinsdale, MN 149743   Kenwood Racing
11230.52 chris yotter   Saint Paul, MN 318312   St Paul Bicycle Racing Club
12243.60 Eric Serantoni (6 - Cat2)   South St. Paul, MN 310312   St Paul Bicycle Racing Club
13256.67 Peter Olejniczak (7 - Cat2)   Roseville, MN 185493   Mitsubishi Laser/Grand Performance
14269.74 Gregory LaVick (8 - Cat2)   St. Paul, MN 20517   Synergy
15282.81 Connor Benton (9 - Cat2)   Minnetonka, MN 356634   MBRC/Flanders
16295.88 Nathan Klump (1 - Cat3)   Grand View Wi 239719   Team Wheel & Sprocket
17308.95 Matthew Allen (10 - Cat2)   Minneapolis, MN 200426   Behind-Bars/LGR
18322.02 Adam Staufenberg (11 - Cat2)   Plymouth, MN 146505   Revolution Cycle/Twin Six
19335.09 Brendon Hale (12 - Cat2)   Minneapolis, MN 56245   Atlas Cycling
20348.17 Paul Harrison (13 - Cat2)   Minneapolis , MN 94132   Flat City Cycling Club Inc.
21361.24 Daniel Casper   Northfield, MN 214654   Revolution Cycle/Twin Six
22374.31 Matthew Montesano (2 - Cat3)   Minneapolis, MN 277696   Speedfix Racing p/b Zubaz
23387.38 Karl Schuchard (3 - Cat3)   Minneapolis, MN 318690   University of Minnesota Cycling - Twin C
24400.45 Robert Danneker (14 - Cat2)   Minneapolis, MN 241592   Shamrocks Racing
25413.52 Christopher Smith (4 - Cat3)   Minneapolis, MN 118619   Hup United
26426.59 Nicholas Kimpton (15 - Cat2)   Minneapolis, MN 293536   MBRC/Flanders
27439.67 Andrew Kruse (16 - Cat2)   Minneapolis, MN 160686   Speedfix Racing p/b Zubaz
28452.74 James Tainter (17 - Cat2)   Minneapolis, MN 34921   Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
29465.81 Ed Alpasa (18 - Cat2)   Maple Grove, MN 160673   Flat City Cycling Club Inc.
DNF Alexander Butterfield (Cat2)   Minneapolis 242987   MBRC/Flanders
DNF Todd Wilson (Cat2)   Minneapolis , MN 49330   St Paul Bicycle Racing Club
DNF Michael Gaines (Cat3)   Minneapolis, MN 244643   St Paul Bicycle Racing Club
DNF Brian Gaines (Cat3)   Minneapolis, MN 244626   Gopher Wheelmen
DNF Michael Slavics (Cat3)   Chanhassen, MN 32917   International Christian Cycling Club
DNF Mike Johnson (Cat2)   Minnetonka, MN 76631   Synergy
DNF Abby Ruess (Cat2)   Saint Paul, MN 312258   St Paul Bicycle Racing Club
DNF Sam Beveridge (Cat2)   Edina, MN 312526   Freewheel Bike

Women - cat 3/4 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1392.08 Megan Barr (1 - Cat4)   Minneapolis, MN 378225   Behind-Bars/LGR
2434.41 Jennifer Nowlin (2 - Cat4)   Plymouth, MN 281920   
3476.74 Anya Malarski (3 - Cat4)   Duluth Mn 302412   County Cycles
4519.06 Bonnie Donzella   Eagan, MN 137107   St Paul Bicycle Racing Club
5561.39 Cindy Schafer (4 - Cat4)   Saint Paul, MN 407122   

Women - cat 1/2/3 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1117.81 Mia Loquai (1 - Cat2)   Valparaiso , FL 354752   ISCorp Cycling Team
2124.36 Jennifer Rife (2 - Cat2)   Saint Paul, MN 345626   Team Kenda
3130.90 Abby Ruess (3 - Cat2)   Saint Paul, MN 312258   St Paul Bicycle Racing Club
4137.45 Corey Coogan Cisek (4 - Cat2)   Minneapolis, MN 261947   Silver Cycling
5143.99 Emily Bramel (5 - Cat2)   Little Canada, MN 346420   St Paul Bicycle Racing Club

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESierra NevadaShimanoOSMOUSACDFSpyBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee