Race Results for
Farmdog Time Trial
Lakeville, MN
(Event Information)
Time Trial on 06/26/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - cat 1/2/3/4/5 - junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Grover Rozek (1 - Cat4)   Folsom22:14.7 331894   Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
2552.50 Samuel Westlake (1 - Cat5)   Farmington23:19.2 375888   Minnesota Junior Cycling, Inc.
3565.00 Nick Gordon (2 - Cat5)   Chanhassen, MN24:27.6 364797   Minnesota Junior Cycling, Inc.
4577.50 Adam Vail (3 - Cat5)   Minnetonka, MN25:00.7 388426   Minnesota Junior Cycling, Inc.
5590.00 Peter Moore (4 - Cat5)   Saint Paul, MN27:48.6 406570   sub11 Racing

Men - cat 1/2/3/4/5 - junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Edison Foster (1 - Cat3)   Northfield, MN20:10.4 358142   SilverCycling
2 Matthew Zalusky (1 - Cat5)   Chanhassen22:51.3 404344   

Men - cat 1/2/3/4/5 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1460.21 Nicholas Kimpton (1 - Cat2)   Minneapolis, MN17:13.3 293536   MBRC/Flanders
2486.16 Joseph Johnson (1 - Cat3)   Eagan, MN18:25.6 229038   St Paul Bicycle Racing Club
3512.12 Jonathan Falkowski (1 - Cat5)   Lakeville, MN18:37.5 322608   
4538.08 Jay Henderson (2 - Cat2)   Minneapolis, MN19:02.7 15779   Hollywood Cycles
5564.04 Richard Kyle (1 - Cat4)   Saint Paul, MN20:47.8 352332   Loon State Cyclists
6 Dan Cascarano   23:37.6   

Men - cat 1/2/3/4/5 - stock - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Brian Welch (1 - Cat5)   Northfield19:42.8 392057   SilverCycling
2 Jason Schmidt   22:29.4   
3 Kurt Schimpke   22:45.4   
4 Mike Busher   23:02.5   
5 Ian Young   23:14.1   
6 Andrew Thomas Dillon   23:14.7   
7 Michael Feldbaum   25:11.8   
8 Aaron Cordes   26:04.2   
9590.00 Michael Warns (2 - Cat5)   Saint Paul, MN28:34.5 170422   Omnium Racing

Men - cat 1/2/3/4/5 - master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1529.99 Eric Olson (1 - Cat5)   Golden Valley, MN18:27.9 401557   
2537.49 Todd Foster (1 - Cat2)   Northfield, MN18:44.7 311475   SilverCycling
3544.99 Bart Hollaren (2 - Cat2)   Rosemount, MN18:58.3 333156   St Paul Bicycle Racing Club
4552.49 David Peterson (1 - Cat3)   Minneapolis, MN19:37.8 239997   St Paul Bicycle Racing Club
5560.00 Matt Stein (3 - Cat2)   Northfield, MN19:48.2 221389   Silver Cycling
6567.50 Ken Letkeman (2 - Cat5)   Stillwater, MN21:01.1 253802   Big Ring Flyers
7575.00 Richard Abrahamson (3 - Cat5)   Belle Plaine, MN21:25.2 376303   
8582.50 Brian Pinkowski (4 - Cat5)   Lakeville, MN21:36.3 219348   GS Circo Azzurro
9 Steve Lentsch   22:47.9   

Men - cat 1/2/3/4/5 - master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Ludwigson   19:17.3   Jimmy John's Racing Team
2552.50 Brian MacDonald (1 - Cat5)   Minneapolis, MN20:42.8 222568   Birchwood/GIS
3565.00 Matthew McLean (1 - Cat4)   Rosemount, MN20:50.9 296184   MBRC/Flanders
4 David Moore   25:40.3   
5590.00 Steve Mittelstaedt (2 - Cat5)   Northfield, MN25:41.0 262195   

Men - cat 1/2/3/4/5 - master - 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Steven Knowlton (1 - Cat4)   Lakeville, MN20:08.6 178814   SilverCycling
2552.50 Hart Kuller (1 - Cat3)   Minneapolis, MN21:51.1 188748   St Paul Bicycle Racing Club
3565.00 Robert Ogren (1 - Cat5)   Bloomington, MN21:55.3 232145   Kenwood Racing
4577.50 Cleve Pettersen (1 - Cat2)   Minneapolis, MN22:09.8 45792   Minneapolis Bicycle Racing Club
5590.00 William Kosfeld (2 - Cat5)   Saint Paul, MN22:27.2 246891   Birchwood/GIS

Women - cat 1/2/3/4 - junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenna Westlake (1 - Cat4)   Farmington, MN27:48.0 388767   Minnesota Junior Cycling, Inc.

Women - cat 1/2/3/4 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristy Henderson (1 - Cat3)   Minneapolis, MN22:14.2 264109   Hollywood Cycles
2 Heather Kick-Abrahamson (1 - Cat4)   Belle Plaine, MN26:36.3 406124   

Women - cat 1/2/3/4 - stock - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trisha Spiridigliozz   33:44.2   

Women - cat 1/2/3/4 - master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bonny Donzella (1 - Cat3)   Eagan, MN21:03.9 137107   St Paul Bicycle Racing Club
2 Julia Weisbecker (2 - Cat3)   Mendota Heights, MN21:44.3 257976   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSpyOSMOSierra NevadaCUOREShimanoBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee