Race Results for
Rumble at 18 Road
Fruita, CO
(Event Information)
Cross Country on 04/13/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Singlespeed - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Kirby Bryant   Durango, CO2:10:05 399593  166 
2544.55 David Ochs   Crested Butte, CO2:18:53 179668  175 
3549.09 Shannon Boffeli   Salt Lake City, UT2:19:35 43484  383 
4553.64 Williams Michaeltaylor   Glenwood Springs, CO2:22:48 402752  174 
5558.18 Robin Guillaume   Fort Collins, CO2:25:25 271402  168 
6562.73 Sean McCourt   Glenwood Spgs, CO2:25:42 131449  173 
7567.27 JP Hutchens   Basalt, CO2:28:53 268354  170 
8571.82 John Harness   Colorado Springs, CO2:35:51 113659  169 
9576.36 JP Pougiales   Steamboatsteamboat Springs, CO2:38:27 400991  176 
10580.91 Peter Marshall   Durango, CO2:41:42 287830  171 Durango Wheel Club
11585.45 Michael Bowerman   Delta, CO2:48:16 368946  165 
12590.00 Marc Mata   Durango, CO3:16:20 403067  172 
DNF Alex Coleman   Edwards, CODNF 7348  167 

Men - Pro - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1220.69 Benjamin Sonntag   Durango, CO1:55:49 270313  121 Clif Bar
2237.94 Payson McElveen   Durango Co1:55:58 276372  112 USA U23
3255.18 Sepp Kuss   Durango1:56:03 276598  111 RMCF-Devo
4272.43 Jay Henry   Avon, CO1:57:48 15853  104 
5289.67 Samuel Morrison   Boulder, CO1:59:05 265086  113 The Gear Movement Pro Cycling Team
6306.92 Ernie Watenpaugh   Telluride, CO2:00:20 37334  124 Tokyo Joe's
7324.16 Braden Kappius   Littleton, CO2:01:57 132490  108 TEAM CLIF BAR Cycling
8341.40 John Klish   Grand Junction, CO2:01:59 193003  109 LTR Sports
9358.65 Ross Schnell   Grand Jct, CO2:03:20 99965  120 
10375.89 Bryan Dillon   Gunnison, CO2:03:39 319354  103 Griggs Orthopedics
11393.14 Josh Whitney   Boulder, CO2:04:20 246841  126 Evol Elite Racing
12410.38 Jens Nielsen   Durango, CO2:04:36 144898  114 Durango Wheel Club
13427.63 Peter Kalmes   Steamboat Springs, CO2:04:36 280780  107 
14444.87 Alex Pond   Steamboat Springs, CO2:05:27 325804  117 Steamboat Velo
15462.12 Ryan Standish   Durango, CO2:05:42 314860  122 Fort Lewis College
16479.36 Allen Krughoff   Boulder, CO2:07:03 161599  110 Donnelly Sports
17496.61 Cody Cupp   Twisp, WA2:08:35 328698  102 Methow Valley Cycling
18513.85 Jason Hilimire   Lafayette, CO2:10:04 165165  105 The Gear Movement Pro Cycling Team
19531.10 Corey Piscopo   Steamboat Springs, CO2:11:18 146402  116 Steamboat Velo
20548.34 Joseph Clemenzi   Boulder, CO2:11:36 263528  101 Sports Garage Cycling
21565.58 Jason Quenzler   Durango, CO2:12:40 82358  118 Race Team/Sport Systems Mountaintop Cycling
22582.83 Mike West   Boulder, CO2:18:31 37786  125 
DNF Colin Osborn   Carbondale, CODNF 210855  115 Honey Stinger/Bontrager Off Road/MTB PRO Team: Honey Stinger/Bontrager Off Road
DNF Anthony Iannacito   Denver, CODNF 225551  106 Rocky Mountain Racing
DNF Michael Sampson   Holderness, NHDNF 327262  119 Team Alpine Clinic RCN/Pemi-Baker Cycling Club
DNF Trevor Walz   Steamboat Springs, CODNF 244662  123 Honey Stinger/Bontrager Off Road/MTB PRO Team: Honey Stinger/Bontrager Off Road

Men - Cat 1 - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1450.72 Zachary Peterson   Bountiful, UT1:23:14 338098  183 
2461.93 Nic Jenkins   Colorado Springs, CO1:31:40 355674  180 Front Rangers Junior Cycling
3473.15 Denzel Stephenson   Broomfield, CO1:32:21 331144  184 Boulder Junior Cycling
4484.36 Trevor von Boeck   Colorado Springs, CO1:34:59 348604  186 Thomas MacLaren School
5495.57 Jack Tanner   Boulder, CO1:35:54 309291  185 Tokyo Joe's Jr/Boulder Junior Cycling
6506.79 Anders Johnson   Huntsville, UT1:35:56 322250  181 
7518.00 Drew PalmerLeger   Park City, UT1:37:03 352638  182 Summit Bike Club-UT
8529.21 Jake Yackle   Reno, NV1:38:09 307192  187 Yackle Brothers Racing
9540.43 Ksenia Lepikhina   Boulder, CO1:39:54 296745  429 MTB PRO Team: BMC Mountainbike Development Team USA
10551.64 Cassidy Bailey   Lyons, CO1:43:57 289005  177 Tokyo Joe's Jr/Boulder Junior Cycling
11562.85 Evan Clouse   Park City, UT1:45:35 323978  179 Cole Sport
DNF Adin Baird   Denver, CODNS 302831  178 Tokyo Joe's Jr/Boulder Junior Cycling

Men - Cat 1 - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1362.73 Stephan Davoust   Durango, CO1:22:42 264191  190 Durango Devo
2383.41 Garrett Gerchar   Boulder, CO1:25:34 344890  192 Tokyo Joe's Jr/Boulder Junior Cycling
3404.08 W Grant Ellwood   Boulder, CO1:28:54 298725  191 Tokyo Joe's Jr/Boulder Junior Cycling
4424.76 Levi Kurlander   Durango, CO1:30:44 292498  193 Durango Devo
5445.43 Kurtis Barth   Boulder, CO1:30:51 317448  188 Tokyo Joe's Jr/Boulder Junior Cycling
6466.11 Joe Christiansen   Lyons, CO1:32:25 295821  189 
7486.78 Noah Talley   Payson, UT1:33:31 311985  194 Revolution Cafe Rio
DNF Nevin Whittemore   Boulder, CODNF 361565  195 Whole Foods Market Giordana Scott Sports

Men - Cat 1 - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1399.01 Joshua McDowell   Durango Co2:03:43 325652  205 Fort Lewis College
2422.83 Keith Omundson   Boulder, CO2:04:24 359222  206 Boulder Running Company Cycling Team
3446.65 Taylor Schmidt   Littleton, CO2:10:45 257291  208 Peak Cycles-BikeParts.com
4470.47 Nathan Petter   Fort Collins, CO2:17:45 267319  207 Peloton-Specialized Cycling Team
5494.29 Douglas Torres   Albuquerque, NM2:24:58 340014  209 High Desert Bicycles Team
6518.11 Josh Gallen   Crested Butte2:37:17 382797  204 
DNF Kendal Young   Mineral Wells, TXDNF 360780  210 Matrix Cycling Club

Men - Cat 1 - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Ford   Littleton, CO2:12:24 157072  212 Pedal Pushers Cyclery
2 Scott Archer   Breckenridge, CO2:17:47 349822  211 

Men - Cat 1 - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1471.72 Bryan Horsley   Boulder, CO2:10:02 346104  214 
2511.15 Matt Rapoport   Wayne2:11:36 394176  216 
3550.57 Eric Fossell   Berthoud, CO2:26:51 296311  213 Blue Sky Velo
4590.00 Mark Kilgore   Longmont, CO2:30:07 397328  215 

Men - Cat 1 - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1515.75 Joshua Vogt   Lakewood, CO2:03:33 286192  220 
2552.88 Tyson Kaman   Fort Collins, CO2:14:08 99202  218 
3590.00 Anthony Thornton   Superior, CO2:59:36 308317  219 

Men - Cat 1 - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1463.60 Kenny Wehn   Durango, CO2:03:59 37549  239 Stans Notubes Elite Womens Team
2484.67 Ian Anderson   Carbondale, CO2:12:56 303370  230 
3505.73 Matthew Opperman   Longmont, CO2:13:22 26780  238 
4526.80 Frank Mapel   Durango, CO2:16:02 22429  237 
5547.87 Jeff Cospolich   Breckenridge, CO2:19:02 138206  231 Wilderness Sports
6568.93 Dave Farrell   Pueblo, CO2:22:01 276330  233 Wilderness Sports
7590.00 Steve Elicker   Vail, CO2:26:17 400002  232 
DNF Scott Leonard   Carbondale, CODNF 90502  236 
DNF Ryan Gilmer   Wheat Ridge, CODNF 13306  234 Great Divide Brewing Company
DNF Christopher Jenkins   Colorado Springs, CODNF 247590  235 

Men - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Douglas Meegan   Littleton, CO2:17:46 105731  243 
2 Tim Dardis   Boulder, CO2:42:52 279758  242 Boulder Cycle Sport

Men - Cat 1 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1486.78 Charlie Eckart   Aspen, CO2:15:01 10427  248 
2499.68 Todd Cassan   Boulder, CO2:16:40 6406  247 
3512.59 Chris Bingham   Sandy, UT2:18:03 3711  385 
4525.49 Paul LaStayo   Salt Lake City, UT2:30:55 270312  252 Utah Premier-Ski Utah Cycling Team
5538.39 John Bliss   Boulder, CO2:33:02 83145  245 Team Kappius
6551.29 Mike Gettinger   Glenwood Springs, CO2:37:38 311249  249 
7564.20 Ron Gruber   Avon, CO2:38:19 295381  250 Colgate University
8577.10 Lou Supino   Boulder, CO2:43:46 34670  253 
9590.00 Mark Hogan   Snowmass Village, CO3:05:06 296205  251 
DNF Joseph Burtoni   Durango, CODNS 5632  246 Stan's Masters

Men - Cat 1/2/3 - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Timothy Davis   Lead, SD2:01:47 361755  361 
2565.00 Gary Behlen (1 - Cat2)   Boulder, CO2:09:20 198968  360 
3590.00 Raymond Ferbrache   Salida, CO2:19:56 395611  362 

Men - Cat 2 - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1496.04 Keenan DesPlanques   Durango, CO47:37 294635  257 Durango Devo
2514.83 Daniel Fendler   Park City, UT47:57 401216  259 
3533.62 Matthew Behrens   Park City, UT49:25 400187  255 Summit Bike Club-UT
4552.42 Eric Pipkin   Grand Junction, CO50:50 376945  260 
5571.21 Quintin Cook   Eagle51:04 292373  256 
6590.00 Keiran Eagen   Durango Co54:11 382782  258 Durango Devo

Men - Cat 2 - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Toler Kastengren   Boulder, CO49:31 352390  261 Tokyo Joe's Jr/Boulder Junior Cycling
2 Trey Lopez   Grand Junction, CO58:27 367469  262 LTR Sports

Men - Cat 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1506.91 Tyler Eaton   Edwards, CO1:29:28 293726  265 
2517.30 Marek Vidlak   Steamboat Springs, CO1:32:53 401604  271 
3527.68 Ciro Zarate   Avon, CO1:34:58 365432  272 
4538.07 Jackson Morgan   Steamboat Springs, CO1:36:40 401543  268 
5548.46 Brandon Lofton   Grand Junction, CO1:37:40 378467  267 Colorado Mesa University Cycling/Colorado Mesa University
6558.84 Nathan Vanis   Grand Junction, CO1:40:49 399893  270 
7569.23 Elliot Carroll   Snowmass Village Co1:42:18 369031  263 
8579.61 MichaelJohn Turner   Park City, UT1:45:35 365457  269 Summit Bike Club-UT
9590.00 Liam Connelly   Steamboat Springs, CO2:14:29 402041  264 
DNF Patrick Henry   Aspen, CODNF 402579  266 

Men - Cat 2 - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Ben Emery   Casper, WY1:30:54 143358  274 
2556.67 Craig Daugherty   Boulder, CO1:33:16 363208  273 Sports Garage Cycling
3573.33 Jason Kiefer   Boulder, CO1:33:50 389935  276 Sports Garage Cycling
4590.00 Dennis Jones   Grand Junction, CO1:42:16 401452  275 

Men - Cat 2 - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Chris Morstad   Grand Junction 1:38:52 394279  278 
2556.67 Todd Ousley   Grand Junction, CO1:39:54 394388  279 
3573.33 Michael Glicksman   Boulder, CO1:45:13 294994  277 
4590.00 Matt Rosenberg   Grand Junction, CO1:55:12 394373  280 

Men - Cat 2 - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Matt Lamm   Carbondale, CO1:35:14 378403  305 
2548.33 Chris Arterburn   Broomfield, CO1:39:03 78478  302 
3556.67 Robert Crawford   Eagle, CO1:44:50 377565  311 
4565.00 Jeremy Templin   Thornton, CO1:48:28 288038  308 
5573.33 Steven Spevere   Rifle Colorado1:49:01 401388  307 
6581.67 John Riordan   Fruita, CO1:57:37 401784  306 
7590.00 Michael Carroll   Durango, CO2:24:11 175586  303 Durango Wheel Club

Men - Cat 2 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Tim Long   Grand Junction, CO1:29:47 210320  313 
2556.67 Steve Ferry   Longmont, CO1:42:12 281581  304 Real D-Amgen Masters Cycling
3573.33 Michael Cook   Aspen, CO1:54:37 277690  310 
4590.00 Ian Jardine   Colorado Springs, CO2:00:30 285734  312 
DNF Harold Stephenson   Broomfield, CODNF 271424  314 Boulder Cycle Sport

Men - Cat 2 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Michael Profsky   Cottonwood Heights, UT1:38:25 67936  319 Canyon Bicycles-Shimano-Specialized/Canyon Bicycles - Shimano
2556.67 Mike Egner   Westminster, CO1:48:26 376521  316 
3573.33 Erik Judson   Golden, CO1:49:02 47686  318 International Christian Cycling Club
4590.00 Ronald White   Boulder, CO1:50:59 369018  320 
DNF Rick Emerson   Berthoud CoDNF 292000  317 

Men - Cat 3 - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Aidan Clark   Grand Junction53:08 377432  323 
2550.00 Ayden Chance   Boulder57:27 314508  322 Tokyo Joe's Jr/Boulder Junior Cycling
3560.00 Ben Swain   Grand Junction, CO59:49 401802  327 
4570.00 John David   Grand Junction, CO1:00:44 382733  324 LTR Sports
5580.00 ryan deppe   Grand Junction, CO1:05:18 399565  325 
6590.00 Logan Ramsay   Dillon, CO1:05:48 277191  326 

Men - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Galantuomini   Cheyenne, WY55:48 392851  331 Spradley Barr Wind Chill Cycling

Men - Cat 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 chris watts   Denver, CO53:05 393396  337 
2550.00 Sven Edstrom   Hotchkiss53:19 396392  335 
3560.00 Chris Beck   Woody Creek, CO53:43 401732  333 
4570.00 Jacob Weems   Glenwood Springs, CO54:00 393282  338 
5580.00 Paul Broadhurst   Draper, UT58:18 388890  334 
6590.00 Archie Lopez   Grand Junction, CO1:03:20 401728  336 

Men - Cat 3 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Jason Waldron   Parker, CO51:06 400004  343 Prestige Imports/ZUMXR
2556.67 gregory hunter   Grand Junction, CO57:29 402915  340 
3573.33 Shaun Rourke   Carbondale, CO59:57 399644  341 
4590.00 Mark Swain   Grand Junction, CO1:11:26 401799  342 

Men - Cat 3 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 David Gelderloos   Boulder, CO53:33 363525  353 
2546.25 Bruce Wrede   Fruita, CO53:35 401751  358 
3552.50 Mark Green   Grand Junction, CO57:39 403048  354 
4558.75 Frank Fendler   Park City, UT59:06 401805  352 
5565.00 CHRIS MARCHINI   Breckenridge59:47 392108  356 
6571.25 Jay Eagen   Durango, CO1:01:22 402980  351 Durango Wheel Club
7577.50 Kenneth West   Brighton1:01:48 47817  357 
8583.75 Bobby Baker   Spring, TX1:04:23 367720  350 
9590.00 Glenn Horner   Boulder1:05:49 402213  355 

Men - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Leit Schafer   Hesperus, CO24:36 402847  419 
2556.67 Kahill Bailey   Lyons24:40 363601  140 BJC/Panache/Boulder Junior Cycling
3573.33 DJ Winters   Grand Junction, CO30:43 403090  143 
4590.00 Grant Hunter   Grand Junction, CO30:57 402922  141 
DNF Micah Kenney   Grand Junction, CODNF 401820  142 

Men - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Nolan Stephenson   Broomfield, CO54:28 364269  149 Boulder Junior Cycling
2552.50 Bryn Bingham   Sandy, UT58:02 352966  146 Summit Bike Club-UT
3565.00 Camden Gillis   Salida59:10 363152  147 Amicas Pizz/Absolute Bikes
4577.50 Miles Willis   Grand Junction1:14:08 395890  150 LTR Devos/LTR Sports
5590.00 George Beck   Woody Creek, CO1:46:22 403018  145 

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1479.27 Nolan Jenkins   Colorado Springs, CO51:38 355670  156 Front Rangers Junior Cycling
2490.34 Joshua Peterson   Bountiful, UT52:05 338114  158 
3501.42 Nye Yackle   Reno, NV52:09 307201  163 Yackle Brothers Racing
4512.49 Kaden Sites   Salida, CO53:15 348594  159 
5523.56 Clark Willis   Grand Junction, CO56:59 395916  161 LTR Devos/LTR Sports
6534.63 Erik Brygger   Grand Junction, CO1:00:49 401514  152 
7545.71 Will Swain   Grand Junction, CO1:05:33 401801  160 
8556.78 Chase Wulfman   Grand Junction, CO1:05:53 401715  162 
9567.85 Thomas Fendler   Park City, UT1:08:12 401622  154 
10578.93 Porter Hunter   Grand Junction, CO1:09:16 402921  155 
11590.00 Aidan ORiordan   Fruita, CO1:09:37 401793  157 
DNF Ross Ellwood   Boulder, CODNF 298726  153 SMBA(Singletrack Mountain Bike Adventure

Women - Pro - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1294.16 Teal Stetson-Lee   Reno, NV2:18:31 252205  407 Team LUNA Chix
2322.52 Amy Beisel   Gunnison, CO2:22:43 321990  402 
3350.89 Rebecca Gross   Golden, CO2:22:51 176014  404 Tough Girl Cycling
4379.25 Molly Throdahl   Allendale, NJ2:24:20 260403  408 
5407.62 Jennifer Hanks   Salt Lake City, UT2:28:38 111202  405 
6435.98 Elizabeth Sampey   Gunnison, CO2:30:43 339186  406 
7464.35 Rebecca Blatt   Lakewood, CO2:38:29 241201  403 Rocky Mountain Road Club
8492.71 Jill Behlen   Boulder, CO2:50:59 210228  401 University of Wyoming

Women - Cat 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1521.36 Brianne Marshall   Durango, CO1:40:50 287045  435 NoTubes Endurance Racing
2555.68 Talitha Vogt   Lakewood, CO1:43:43 290689  437 Tough Girl Cycling
3590.00 Marie Walsh   Fort Collins, CO1:44:03 228073  438 
DNF Maura McGovern   Denver, CODNF 191585  436 

Women - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Lauren Costantini   Boulder, CO1:43:42 146301  442 
2552.50 Marina Lepikhina   Boulder, CO1:44:40 366090  443 Tough Girl Cycling
3565.00 Jennifer Boldry   Broomfield, CO1:45:18 346612  441 
4577.50 Diana Tanner   Boulder, CO1:52:43 363833  444 Whole Foods Market Giordana Scott Sports
5590.00 Michele Bliss   Boulder, CO1:54:50 60539  440 Team Kappius

Women - Cat 1/2/3 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Linda Behlen   Boulder, CO1:28:44 365036  474 

Women - Cat 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Marta Morris   Grand Junction, CO55:48 315188  447 ExergyTWENTY16
2565.00 Johanne Albrigtsen   Boulder, CO1:02:45 402490  446 Tokyo Joe's Jr/Boulder Junior Cycling
3590.00 Sierra Trout   Durango, CO1:06:50 401422  449 Durango Devo
DNF Erin Quinn   LittletonDNF 363110  448 Green Mountain Sports Velo

Women - Cat 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1522.53 Suzie Livingston   Fort Collins55:06 371452  451 Rams Cycling Team/Colorado State University
2545.02 Veronika Vidlak   Steamboat Springs, CO55:21 401727  454 
3567.51 Jessica Morris   Slc, UT59:28 357946  452 eXperticity
4590.00 Kate Smith   Longmont, CO1:05:19 397479  453 

Women - Cat 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Beck   Woody Creek, CO53:14 381829  456 

Women - Cat 2 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melissa Archey   Golden, CO1:02:52 352996  458 
2 Amy Lynne Engelmann   Snowmass Village, CO1:10:35 302301  459 

Women - Cat 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Hannah Williams   Steamboat Springs, CO53:18 401279  470 
2552.50 Amy Nolan   Crested Butte, CO56:27 401734  469 
3565.00 Kelsey Deery   Boulder, CO58:24 401442  466 
4577.50 Kristy Glicksman   Boulder, CO1:04:37 393717  467 
5590.00 Heidi Gurov   Cheyenne Wy1:06:18 391540  468 Spradley Barr Wind Chill Cycling
DNF Trisha Benglen   Steamboat, CODNF 399557  465 

Women - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 sadie schafer   Hesperus, CO1:05:20 402847  148 
2 Lauren Bingham   Sandy, UT1:11:21 352968  417 Summit Bike Club-UT

Women - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Sydney PalmerLeger   Park City, UT55:59 352670  424 
2552.50 Katja Freeburn   Durango, CO58:13 401448  422 Durango Devo
3565.00 Katie Clouse   Park City, UT59:40 332072  421 cole sport/Cole Sport
4577.50 Birgit Morris   Grand Junction, CO1:00:01 357254  423 LTR Sports
5590.00 Indigo Farmer   Durango, CO1:03:53 402827  418 
DNF Isabelle Simpson   TellurideDNF 402355  425 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSpyBonk BreakerSierra NevadaCUOREUSACDFOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee