Race Results for
Roger DeLanghe Trophy Race
Northbrook, IL
(Event Information)
Omnium on 08/15/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daphne Karagianis (1 - Cat2)   Chicago, IL 291446   Chicago Cuttin Crew
2 Francine Haas (2 - Cat2)   Chicago, IL 162422   Pact- DISH Network Cycling
3 Sandra Samman (1 - Cat3)   Chicago, IL 300027   xXx Racing
4 Maria Larkin (2 - Cat3)   Chicago, IL 306811   Chicago Cuttin Crew
5 Jamie Gavin-Smyth (3 - Cat3)   Chicago, IL 293047   Chicago Cuttin Crew

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lynn Rivier   Highland Park, IL 357114   Pact- DISH Network Cycling
2 Erica Chianese   Chicago, IL 305531   Half Acre Cycling
3 Catherine Watkins   Evanston, IL 199317   Team Higher Gear
4 Sue Wellinghoff   Chicago, IL 311622   xXx Racing
5 Ellen Ryan   Chicago, IL 338666   xXx Racing
6 Emilia Field   Lake Forest, IL 321530   ISCorp Cycling/NCSF
7 Courtney O'Neill   Chicago, IL 297488   xXx Racing
8 Ella Neurohr   Chicago, IL 308188   Chicago Cuttin Crew

Mixed - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Liam Donoghue (1 - Cat1)   Glen Ellyn Il 206188   Natural Grocers Cycling Team
2 Jeffrey Whiteman (2 - Cat1)   Chicago, IL 181146   George Garner Cyclery Track Team
3 Brian Rady (3 - Cat1)   Lansdale, PA 345470   Intelligentsia Racing Society
4 Brian Ellison (4 - Cat1)   Chicago Heights, IL 310844   Mitsubishi Laser/Grand Performance
5 Chad Hartley (5 - Cat1)   Fox Point, WI 126996   UCI CT: Kenda 5-Hour Energy Cycling Team
6 Stathy Touloumis (1 - Cat2)   Highland Park, IL 86745   Alberto's Sport
7 Alexander Riva (2 - Cat2)   Pleasant Prairie, WI 260381   Kenosha Velosport Inc
8 Brian Haas (3 - Cat2)   Chicago, IL 162118   Pact- DISH Network Cycling
9 Aram Bayzaee (4 - Cat2)   Northbrook, IL 137582   Pact- DISH Network Cycling
10 Gregory Kick (5 - Cat2)   Chicago, IL 239775   Intelligentsia Racing Society
11 Daniel Verner (6 - Cat2)   Island Lake, IL 51737   Pact- DISH Network Cycling
12 Nikos Hessert (7 - Cat2)   Evanston, IL 347054   xXx Racing
13 Matthew Fox (6 - Cat1)   Highland Park, IL 161688   George Garner Cyclery Track Team
14 Thomas Briney (8 - Cat2)   Chicago, IL 274455   xXx Racing
15 Valerie Brostrom (7 - Cat1)   San Antonio, TX 244852   Bouledogue Tout Noir
16 John Janunas (8 - Cat1)   Chicago, IL 56502   Intelligentsia Racing Society
17 Tyler George   Chicago, IL 245737   xXx Racing
18 Jason Garner (9 - Cat1)   Glenview, IL 42620   George Garner Cyclery Track Team
19 Douglas McLerran (10 - Cat1)   Naperville, IL 50428   PYOC
20 Tyler Matthies (9 - Cat2)   Grand Prairie, TX 240789   PARK PLACE DEALERSHIPS
21 Max Ryan (10 - Cat2)   Chicago, IL 356597   Chicago Velo Campus
22 Christopher Mosora (11 - Cat1)   Lisle, IL 199219   Scarlet Fire Racing
23 Mark Winston (11 - Cat2)   Skokie, IL 149826   Pact- DISH Network Cycling
24 Adam Lesniakowski (12 - Cat2)   Chicago, IL 162418   Pact- DISH Network Cycling
25 Ron Good (13 - Cat2)   Naperville, IL 268828   WDT-Allvoi International Cycling Team
26 Kevin Williams (12 - Cat1)   Highland Park, IL 48829   Alberto's Sport
27 Ernie Majarucon (14 - Cat2)   Chicago, IL 247625   WDT-Allvoi International Cycling Team

Mixed - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Momper   Fort Wayne, IN 339018   Ft. Wayne Outfitters
2 Grzegorz Monko   Buffalo Grove, IL 381944   WDT-Allvoi International Cycling Team
3 Voytek Glinkowski   Buffalo Grove, IL 250244   WDT-Allvoi International Cycling Team
4 Avi Neurohr   Chicago, IL 232437   Chicago Cuttin Crew
5 Patrick Meyer   Carmel, IN 58676   Pact- DISH Network Cycling
6 alejandro collins   Arlington Hts, IL 313712   
7 Chuck Judy   Chicago, IL 18341   Ten27 Cycling Club
8 Michael Kirby   Chicago, IL 235975   xXx Racing
9 Chad Farmer   Chicago, IL 115451   Intelligentsia Racing Society
10 Joseph Proszowski   Chicago, IL 376389   Chicago Velo Campus

Mixed - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher StPeter   Deerfield, IL 360075   xXx Racing
2 Jason Fergurson   Geneva, IL 278837   Chicago Cuttin Crew
3 Nathaniel Miller   Chicago, IL 354020   Spidermonkey Cycling
4 Samuel Levin   Chicago, IL 405838   
5 Steven Dickerson   Deerfield, IL 76282   Intelligentsia Racing Society
6 dan kalny   Downers Grove, IL 339850   North Central College
7 Alec Dinerstein   Evanston, IL 315714   Ten27 Cycling Club
8 John Casey   Chicago 380046   Half Acre Cycling
9 James Calvetti   Northbrook, IL 374624   WDT-Allvoi International Cycling Team
10 Kyle Kalny   Downers Grove, IL 339934   
11 Jeremy Arnold   Chicago, IL 401378   
12 Ian Whitney   Evanston, IL 358123   Half Acre Cycling
13 Christian Henn   Evanston, IL 223411   Northwestern University
14 Steven Goldberg   Northbrook, IL 201209   George Garner Cyclery Track Team
15 Chris Henning   Northbrook, IL 201151   Northbrook Bicycle Club, Inc.
16 Christopher Mailing   Northbrook, IL 46225   Ten27 Cycling Club
17 Lynn Rivier   Highland Park, IL 357114   Pact- DISH Network Cycling

Mixed - Junior - Juniors - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Mager   Chicago, IL 357285   Ten27 Cycling Club
2 Alexander Riva   Pleasant Prairie, WI 260381   Kenosha Velosport Inc
3 Alec Dinerstein   Evanston, IL 315714   Ten27 Cycling Club
4 Giorgino Edery   Chicago, IL 406022   Ten27 Cycling Club
5 Emilia Field   Lake Forest, IL 321530   ISCorp Cycling/NCSF
6 Ella Neurohr   Chicago, IL 308188   Chicago Cuttin Crew
7 Max Ryan   Chicago, IL 356597   Chicago Velo Campus

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFCUOREBonk BreakerOSMOSierra NevadaSpyShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee