Race Results for
Peachtree Bikes TT Series
Palmetto, GA
(Event Information)
Time Trial on 03/24/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - ITT M Masters 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Bill Radler (1 - Cat5)   Marietta, GA 308834   
2556.67 Michael Vizzini (2 - Cat5)   Warner Robins, GA 395086   
3573.33 David Dixon (3 - Cat5)   Warner Robins, GA 303712   Doulos Cycling
4590.00 Stuart Spratt (4 - Cat5)   Ball Ground, GA 380325   

Men - ITT M Masters 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1507.50 Paul Linck (1 - Cat5)   Atlanta, GA 362179   Peachtree Bikes
2524.00 Chad Davies (1 - Cat4)   Barnesville, GA 197361   Georgia Neurosurgical Institute
4557.00 Robert Jordan (1 - Cat3)   Monticello, GA 195298   Georgia Neurosurgical Institute
5573.50 Robert Kuhn (2 - Cat3)   Dunwoody, GA 19969   Hup United
6590.00 Ronnie Bratcher (3 - Cat3)   Cumming, GA 4666   L5Flyers p/b Maxxis
7600.00 Neal Trice (2 - Cat5)   Thomaston Ga 94336   
DNS Lou Cataland (Cat3)   Atlanta, GA 290586   Round Here Racing
DNS Gregory Hanson (Cat3)   Dacula, GA 267772   Frazier Cycling
DNS Stephen Jansa (Cat4)   Atlanta, GA 235407   Grindstone Performance Cycling p/b RS Tech
DNS Tom Wechsler (Cat4)   Decatur, GA 206779   Fulton Flyers Cycling Club

Men - ITT M Masters 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1476.08 Grant Baldwin (1 - Cat3)   Atlanta, GA 254799   North Georgia Cycling Association, Inc.
2504.56 Todd Muller (1 - Cat2)   Cumming, GA 76626   Ridley Masters' Team p/b Reality Bikes
3533.04 Taylor Gonsoulin (1 - Cat4)   Canton, GA 264556   Toyota Forklifts/Sport Factory
4561.52 Gregory Brown (2 - Cat3)   Sugar Hill, GA 40483   Ridley Masters' Team p/b Reality Bikes
5590.00 Benjamin Rosencrants (1 - Cat5)   Atlanta, GA 400334   
DNS Wayne Kibler   Riverside, CA 93399   

Men - ITT M Master 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Tom Butler (1 - Cat4)   Smyrna, GA 287084   Smyrna Bicycles

Men - ITT M Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1517.70 Matthew Robbins   Chattanooga, TN 251445   Hub Endurance Chattanooga
2521.72 Zachary Dees   Columbus, GA 342592   
3525.73 Brian Coll   Marietta, GA 227169   Team Mission Source-NGCA
4529.75 Robert Schnittman   Atlanta , GA 401052   
5533.77 Christopher Roberts (1 - Cat5)   Atlanta 401082   Peachtree Bikes
6537.78 Clay Benoit (2 - Cat5)   Mableton, GA 286590   Smyrna Bicycles
7541.80 Blake Zorn   Atlanta, GA 362100   
8545.82 Doug McLaughlin (3 - Cat5)   Smyrna, GA 393116   Smyrna Bicycles
9549.83 Chris Kaiser   Smyrna, GA 334268   Smyrna Bicycles
10553.85 Erik Newsholme   Stone Mountain, GA 400746   
11557.87 Will Eustace   Dallas, GA 398283   
12561.88 Jamie Gambrell   Atlanta, GA 400341   
13565.90 Larry Peters (4 - Cat5)   Decatur, GA 221051   
14569.92 Cole Barthold (5 - Cat5)   Atlanta, GA 305657   
15573.93 Justin Dansby (6 - Cat5)   Palmetto, GA 397882   Peachtree Bikes
16577.95 Charles Ponder (7 - Cat5)   Atlanta, GA 362367   Reality Bikes
17581.97 carlton fields   Atlanta, GA 324106   
18585.98 Darren Triplett   Atlanta, GA 209694   
19 Elliott Bell      
DNS Louis Leclerc   Smyrna, GA 321974   North Georgia Cycling Association, Inc.
DNS Yoshihiro Ueda (Cat5)   Japan 358896   
DNS Christopher Wegner (Cat5)   Kennesaw, GA 336266   Rome Velo

Men - ITT M Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenneth Wood   Atlanta, GA 260714   Drummond Racing
2 Adam Handler   Atlanta, GA 168447   L5Flyers p/b Maxxis
DNS Alex Devereaux   Atlanta, GA 290264   Velo Voodoo
DNF Jeffrey Licciardello   Acworth, GA 222452   Team Mission Source-NGCA

Men - ITT M Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1331.26 Anders Swanson   Chattanooga, TN 251156   Litespeed-BMW
2426.05 James Gotsick (1 - Cat2)   Acworth, GA 69847   Lupus Racing Team
3520.84 Philip O'Donnell (2 - Cat2)   Suwanee, GA 257659   Hot Tubes Development Cycling Team, Inc.

Men - ITT Junior 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Simon Xhauflair   Atlanta, GA 401092   

Men - ITT Junior 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Henry Shapard   Griffin 393783   

Women - ITT Junior 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNS Paula Rivera   Lawrenceville, GA 401073   

Women - ITT F Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Melinda Spratt   Corinth, TX 296729   Louis Garneau Factory Team
2548.33 Betty Jordan (1 - Cat4)   Monticello, GA 350920   
3556.67 Katarzyna Lapinska (2 - Cat4)   Atlanta, GA 290854   
4565.00 Anna Marvin (3 - Cat4)   Columbus, GA 392882   
5573.33 Evelyn Ewing   Marietta, GA 223218   Peachtree Bikes
6581.67 Cathi Swanson (4 - Cat4)   Chattanooga, TN 262493   
7590.00 Heidi OShea   Decatur, GA 400708   

Women - ITT F Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shannon Greenhill (1 - Cat2)   Atlanta, GA 109095   
2 Paula Burks (2 - Cat2)   Chattanooga, TN 5542   Peachtree Bikes

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerOSMOUSACDFCUORESierra NevadaSpyShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee