Race Results for
Hungry Dog Criterium
Mesa, AZ
(Event Information)
Criterium on 03/24/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - masters - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Kramer (1 - Cat1)   Scottsdale, AZ 54748   Faster
2 Bryan Antol (1 - Cat2)   Flagstaff, AZ 1806   GST
3 Chris Poole (2 - Cat2)   Phoenix, AZ 120794   Faster
4 Clayton Peck (3 - Cat2)   Mesa, AZ 27558   Nboundz
5 Andy Gracyalny (1 - Cat3)   Phoenix, AZ 304990   Gnar Lube
6 Jose Scilontai      Foais
7 David Craw (2 - Cat3)   Mesa, AZ 271720   Faster
8 Lawrence Towner (4 - Cat2)   Boonton, NJ 35822   Liberty Cycle / Propawn
9 Thomas Kachelmeyer (2 - Cat1)   Royal Oak, MI 18395   Wolverine
10 Jose Velazco (3 - Cat3)   Coolidge, AZ 191841   Honeywell
11 Dave Funk   Mesa, AZ 269566   Web Up
13 David Julien (4 - Cat3)   Phoenix, AZ 220722   Carlos Obrien
14 Jerry Opris (3 - Cat1)   Phoenix, AZ 129284   FASTER Performance Center
15 Christopher Traynor (1 - Cat4)   Phoenix, AZ 113638   Unattached
16 Michael Hershauer (2 - Cat4)   Gilbert, AZ 295716   Focus
17 Tommy Baudan      Landis
18 Jose Nicoia      Honeywell
19 Lewis Chino      Faster
DNF Steve Banta (Cat3)   Tempe, AZ 289487   Nboundz

Men - masters - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Dale (1 - Cat2)   Gilbert, AZ 252667   Jetset
2 Larry Towner (2 - Cat2)   Boonton, NJ 35822   Liberty
3 David Reid (1 - Cat1)   Mesa, AZ 60513   Landis
4 Kurt Kroemer (1 - Cat3)   Phoenix, AZ 200910   Faster
5 Thomas Kachelmeyer (2 - Cat1)   Royal Oak, MI 18395   WolverineSports
6 Keith Brodhagen (3 - Cat2)   Phoenix, AZ 257201   Faster
7 Mark Bradley (2 - Cat3)   Gilbert, AZ 204760   AZMasters
8 Peter Smith (3 - Cat3)   Scottsdale, AZ 266653   Faster
9 Greg Albert (1 - Cat5)   Scottsdale, AZ 319056   Strada
10 David Galovese      Faster
11 Ron Stevens      AZMasters
12 Joe Struttmann (1 - Cat4)   Tempe, AZ 205141   San Tan
13 Mike Bontrager (2 - Cat5)   Phoenix, AZ 278309   
14 Ken Doss (4 - Cat3)   Glendale, AZ 9873   Bik Haus
16 Craig Hamilton (5 - Cat3)   Phoenix, AZ 166357   Faster
17 Bryan Staub (6 - Cat3)   Gilbert, AZ 175776   AZMasters
18 Jim Pongratz (7 - Cat3)   Scottsdale, AZ 177741   AZMasters
19 Geoff Charmers      Vitesse
20 John Ritter (8 - Cat3)   Gilbert, AZ 275293   AZMasters
DNF DAVID SILVEIRA (Cat5)   Scottsdale, AZ 364813   Greenchoice
DNF Jim Penn (Cat4)   Goodyear, AZ 41867   Fleming Wealth
DNF Steve Gurley (Cat4)   Phoenix, AZ 58573   Faster

Men - masters - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lionel Space (1 - Cat4)   Phoenix, AZ 197647   Focus
2 Ken Doss (1 - Cat3)   Glendale, AZ 9873   Bike Haus
3 David Swain (2 - Cat4)   Tucson, AZ 271595   Broadway Bicycles
4 Bob Jackson (3 - Cat4)   Phoenix, AZ 365910   Focus
5 Derek Gittings (2 - Cat3)   Chandler, AZ 72832   Honeywell
6 Raymond Kidd (4 - Cat4)   Mesa, AZ 165305   Honeywell
7 Dan Ranshaw (5 - Cat4)   Cave Creek, AZ 336204   Strada
8 Mike Parrish (6 - Cat4)   Chandler, AZ 146176   Landis
9 Charles Brown (1 - Cat5)   Mesa, AZ 303728   2 Wheel Jones
10 Kelly Reedy (7 - Cat4)   Mesa, AZ 178160   JetSet
11 Stephen BobkoHillenaar (8 - Cat4)   Carefree, AZ 361693   Strada
12 Ramon Rubalcaba   Kearny, AZ 349272   Velomaniacs

Men - cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keith Berkshire   Mesa, AZ 111911   Faster
2 Marc McCombs   Gilbert, AZ 135602   Bike Haus
3 Lancelot Eddis-Finbow   Phoenix, AZ 359920   Fly
4 Casey Skidmore   Mesa, AZ 375348   
5 Chris Ashton   San Francisco 365342   Bike Haus
6 Joe Washer      
7 Ben Galloway   Gilbert, AZ 366749   Honeywell
8 Jeffrey Allen   Scottsdale, AZ 358627   Bike Haus
9 Noah Fay   Tucson, AZ 342314   Summit Velo
10 Martin Vaughn   Gilbert, AZ 365967   Two-Wheel Jones Racing
11 Daniel Parkman   Tucson, AZ 359379   Southwes Hand
12 Allen Antonelli   El Mirage, AZ 367117   
13 Jeffrey Stanton   Chandler, AZ 316848   Strada
14 Monte Miller   Phoenix, AZ 294568   Landis
15 Jason Glover   Chandler, AZ 367570   Strada
16 Robert Demers   Surprise, AZ 365144   Swiss American
17 Chris Magras   Phoenix, AZ 367035   Fly
18 Mark Battenfield   Scottsdale, AZ 333996   Carlos Obrien
19 Zach Kezirian      Strada
20 Aaron Lord   Phoenix, AZ 367492   
21 Gilberto Melendez   Tucson, AZ 364702   Modern Fitness
22 Brad Wilhelm   Maricopa, AZ 213645   unattached
23 Brian Tedder   Tucson 361442   Summit Velo
24 Royce       2 Wheel Jones
25 DAVID SILVEIRA   Scottsdale, AZ 364813   Green Choice
26 Brion Goudreau   Mckinney, TX 361441   Bike Heaven
27 Bill Pitman   Phoenix, AZ 340364   Landis
28 Alan Hall   Phoenix, AZ 366438   Bicycle Ranch
29 jason brumm   Gilbert, AZ 369238   Strada
30 Sean Lozano   Gilbert, AZ 234688   Strada
31 Danny Codott      
DNF John Berry   Mesa, AZ 224838   
DNF Kurt Stelling   Phoenix, AZ 285665   Carlos Obrien

Men - cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 Chaz Lane   Chandler Heights, AZ 335454   2 Wheel Jones
1 Casey Skidmore   Mesa, AZ 375348   JetSet
2 Dominic Suozzi   San Pedro, CA 337242   Faster
3 Mark Harrington   Welaka, FL 135060   SummitVelo
4 Jeffrey Allen   Scottsdale, AZ 358627   Bike Haus
5 Steve Banta   Tempe, AZ 289487   Nboundz
6 Brandon Bott   Phoenix, AZ 323426   Carlos Obrien
7 Jason Lindgren   Phoenix, AZ 104377   Carlos Obrien
8 Jim Penn   Goodyear, AZ 41867   Fleming
10 Aaron Einfrank   Scottsdale, AZ 334616   Camelback
11 Rodolfo Espino   Tempe, AZ 308389   Green choice
12 Benton Leitner   Tucson, AZ 304269   O2 Modern Fitness
13 Juan Abelando      Yuma
14 Peer Himler   Chandler, AZ 333440   Faster
15 Alan Antonelli   El Mirage, AZ 367117   
16 Aaron Lord (1 - Cat5)   Phoenix, AZ 367492   
17 Thomas Keating   Scottsdale, AZ 304118   Team Winded
18 James Delaney   Phoenix, AZ 100658   Carlos Obrien
19 Jason Glover (2 - Cat5)   Chandler, AZ 367570   Strada
20 Eric Rich   Phoenix, AZ 307417   Landis
21 Gilberto Melendez   Tucson, AZ 364702   O2 Modern Fitness
22 Walter Lopez   Somerton, AZ 287545   Yuma
23 Noah Fay   Tucson, AZ 342314   SummitVelo
24 Scott Ford   Anthem, AZ 298798   Team Winded
25 Joe Stat      Landis
26 Alan Hall   Phoenix, AZ 366438   bicycle ranch
27 Brandon Sherwood   Queen Creek, AZ 337534   2 Wheel Jones
28 Ruben Alvarez Reyes   Somerton 368545   Yuma
29 Jesse Melen   Tucson, AZ 334656   SummitVelo
30 David Silveira (3 - Cat5)   Scottsdale, AZ 364813   Green choice
31 Brian Tedder   Tucson 361442   SummitVelo
32 Steven Huey   Phoenix, AZ 365833   Team Green
33 Larry Nelson   Yuma, AZ 238322   YBC
34 Colin Taira   Phoenix, AZ 304380   Bike Haus
35 Tommy Bawden      Landis
36 Joe Withers   Santa Rosa 266308   
38 Craig Orozco   Tucson, AZ 334188   SummitVelo
39 Marc McCombs   Gilbert, AZ 135602   Bike Haus
40 Brad Wilhelm   Maricopa, AZ 213645   
41 Dave Funk   Mesa, AZ 269566   Web O
43 Steven Duffy   Gilbert, AZ 275769   Focus
44 Brian Tourneau      Bike Haus
45 Royce Griffiths   Mesa, AZ 367283   2 Wheel Jones
46 Martin Vaughn   Gilbert, AZ 365967   2 Wheel Jones
48 Greg Khan   Scottsdale, AZ 343540   
DNP Daniel Parkman   Tucson, AZ 359379   Southwest Hand
DNP Shane Barnholt      JetSet
DNF Joe Struttmann   Tempe, AZ 205141   SanTan
DNF Terry schmidtknecht   Mesa, AZ 305434   Web O
DNF Nathaniel       Bike Haus
DNF Keith Berkshire   Mesa, AZ 111911   Faster

Men - cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Droteo      Summit Velo
2 Nick Thorpe   Scottsdale, AZ 287472   Strada
3 Greg Khan   Scottsdale, AZ 343540   
4 Steve Banta   Tempe, AZ 289487   Nboundz
5 Benton Leitner   Tucson, AZ 304269   Team OZ
6 J Salontai II   Chandler, AZ 365774   ?
7 Andrew Cope   Clearwater, FL 279994   tribe Multi
8 Austin Crosby   Phoenix, AZ 335416   Winded
9 Tommy Bawden      Landis
10 Derek Rich   Phoenix, AZ 307417   Landis
11 Adam Dunn   Gilbert Az. 366759   Focus Racing
12 Nathaniel Coghlan   Phoenix, AZ 291461   Bike Haus
13 Chaz Lane   Chandler Heights, AZ 335454   2 Wheel Jones
14 Mark Harrington   Welaka, FL 135060   Summit Velo
15 Scott Ford   Anthem, AZ 298798   Winded
16 Rodolfo Espino   Tempe, AZ 308389   Team Green
17 David Swain   Tucson, AZ 271595   Broadway Bike
18 Joe Statt   Phoenix, AZ 253514   Landis/Trek
19 Brian Bott   Phoenix, AZ 323426   Carlos Obrien
20 Peer Himler   Chandler, AZ 333440   Faster
21 Dave Funk   Mesa, AZ 269566   Web Op
22 Dorain Caputo   Tucson, AZ 296677   El Grupo
23 Branden Sherwood   Queen Creek, AZ 337534   2 Wheel Jones
24 Dorian Larios   Tolleson, AZ 366024   Winded
25 Jesse Melen   Tucson, AZ 334656   Summit Velo
26 Kyle Kent   Scottsdale, AZ 350110   Strada
27 Steven Huey   Phoenix, AZ 365833   Team Green
28 Jaycen Warner   Anthem, AZ 291501   Faster
29 Steven Gurley   Phoenix, AZ 58573   Faster
30 Terry schmidtknecht   Mesa, AZ 305434   WebOp
31 Brian Harmon   Orange, CA 310648   Shoair Velosport
32 Haron Einhunk      Camelback Cycling
33 James Delaney   Phoenix, AZ 100658   Carlos Obrien
34 Preston Riveras   Scottsdale, AZ 247177   Team Green
35 Thomas Keating   Scottsdale, AZ 304118   Winded
36 Travis Jones   Mesa, AZ 303083   2 Wheel Jones
37 Colin Taira   Phoenix, AZ 304380   Bike Haus
38 Randy Boles   Tempe, AZ 304215   Bike Haus
39 Jaycen Brown   Mesa, AZ 333330   Bike Haus
41 Larry Nelson   Yuma, AZ 238322   YBC
DNP Michael Hershauer   Gilbert, AZ 295716   Focus Racing
DNF Walker Lopez   Somerton, AZ 287545   Yuma Bike Club
DNF Kyle Kent   Scottsdale, AZ 350110   Strada
DNF Adam Burleson   Mesa, AZ 317838   NBoundz
DNF Eric Mendez Rojas      Honeywell

Men - cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Leroy      Bike Haus
2 Kenny Polley   Peoria, AZ 255203   Landis
3 Brian Axelrod   Phoenix, AZ 305379   Faster
4 David Gollovese      Faster
5 Josh Ferguson   Santa Barbara, CA 118893   Team Wirder ?
6 Shawn McNally   Scottsdale, AZ 296108   Green Tteam
7 John Ritter   Gilbert, AZ 275293   AZ Master
8 David Julize      Carlos Obrien
9 David Craw   Mesa, AZ 271720   Faster
10 Philip Wilson   Phoenix, AZ 38573   Fleming Wealth
11 Brian Barrett   Mesa, AZ 185409   Nboundz
12 Peter Smith   Scottsdale, AZ 266653   Faster
13 Jose Velazco   Coolidge, AZ 191841   Honeywell
14 Russ LaFleur   Phoenix, AZ 290144   Bicycle Haus Racing
15 Bryan Staub   Gilbert, AZ 175776   AZ Master
16 Jake Spelman   Gilbert, AZ 305505   Faster
17 Geoff Chalmers   Tempe, AZ 206838   Vitesse
18 Zachary Keller   Mesa, AZ 257387   Focus
19 Jason Boles   Tempe, AZ 84491   Bike Haus
20 Mark Bradley   Gilbert, AZ 204760   AZ Master
21 Lewis Freed   Mesa, AZ 90606   Faster
DNF Marty Byrson      Bike Haus
DNF Andy Gracyalny   Phoenix, AZ 304990   GNARLUBE/LANDSHARK racing

Men - pro/1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cody Hall (1 - Cat1)   Scottsdale, AZ 58522   Carlos Obrien
2 John Salskov   Tempe, AZ 113251   Green Team
3 Jonathan Parrish (2 - Cat1)   Chandler, AZ 147952   Bike Haus
4 Danny Eaton   Mesa, AZ 306276   Mesa Cycles
5 Marcus Hayward (3 - Cat1)   Mesa, AZ 241388   JetSet
6 Jake Spelman (1 - Cat3)   Gilbert, AZ 305505   Faster
7 Kyle Reedy   Mesa, AZ 195891   JetSet
8 James Kramer (4 - Cat1)   Scottsdale, AZ 54748   Faster
9 Brian Amoz      GST
10 Thomas Kachelmeyer (5 - Cat1)   Royal Oak, MI 18395   Wolverine
11 Clayton Peck (1 - Cat2)   Mesa, AZ 27558   Nboundz
12 Michael Castro (2 - Cat2)   Phoenix, AZ 288720   Bike Ranch
13 Shawn McNally (3 - Cat2)   Scottsdale, AZ 296108   Green Team
14 Lance Runyan   Mesa, AZ 201139   JetSet
15 Chris Poole (4 - Cat2)   Phoenix, AZ 120794   Faster
16 Kurt Kroemer (2 - Cat3)   Phoenix, AZ 200910   Faster
17 David Reid (6 - Cat1)   Mesa, AZ 60513   Landis
18 Christopher Chase      RACC
19 Leroy Walters (5 - Cat2)   Encinitas, CA 299611   Bike Haus
20 Josh Ferguson   Santa Barbara, CA 118893   Team Winded
21 Steve Marcucci (3 - Cat3)   Phoenix, AZ 223146   Winded
22 Matt Holecko (6 - Cat2)   Scottsdale, AZ 148285   Carlos Obrien
23 Spenser Gates      Green Team
24 Keith Brodhagen (7 - Cat2)   Phoenix, AZ 257201   Faster
25 William Westfall (8 - Cat2)   Phoenix, AZ 171794   Bike Haus
26 Brian Burret      Nboundz
27 Brian Forbes (7 - Cat1)   Mesa, AZ 65615   JetSet
28 John Lee Green (9 - Cat2)   Mesa, AZ 295121   Green Team
29 Luke Dale (10 - Cat2)   Gilbert, AZ 252667   JetSet
30 Stevie Cullinan   Paradise Valley, AZ 126775   Bike Haus
32 Trevor Bailey (4 - Cat3)   Mesa, AZ 290567   Web Op
33 David       Bike Haus
34 David Straus (5 - Cat3)   Phoenix, AZ 34380   Carlos Obrien
35 Ken Doss (6 - Cat3)   Glendale, AZ 9873   Bike Haus
DNF Jerry Orter      Col Vento Cycling

Men - junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Kent   Scottsdale, AZ 350110   Strada Racing Club
2 Kaiden Sherwood   Queen Creek 337536   Two-Wheel Jones Racing
3 David Polley   Peoria, AZ 271015   
4 Levi Kramer   Scottsdale, AZ 353942   FASTER Performance Center
5 Max Deller   Mesa, AZ 366750   Two-Wheel Jones Racing
6 Roice Hitchcock      
7 Dylan Schroeder   Gilbert, AZ 365656   Two-Wheel Jones Racing
8 John Padilla   Mesa, AZ 366053   Two-Wheel Jones Racing

Men - junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dorian Caputo   Tucson, AZ 296677   El Grupo
2 Kenny Polley   Peoria, AZ 255203   Strada
3 Nick Thorpe   Scottsdale, AZ 287472   Strada
4 Juan Arellano   Yuma, AZ 291211   Yuma
5 Zachary Kezirian   Scottsdale, AZ 365098   Strada
6 Austin Crosby   Phoenix, AZ 335416   Team Winded
7 Ruben Reyes      YBC Racing
8 Josh Ferguson   Santa Barbara, CA 118893   
9 Larios Dorian      Team Winded
10 Walter Lopez   Somerton, AZ 287545   
11 Royce Griffiths   Mesa, AZ 367283   Two Wheel Jones
12 Austin Swang   Mesa, AZ 365992   Two-Wheel Jones Racing
13 Kance Griffiths      Twowheels
14 Remington Ritter   Mesa Az 365308   Strada

Women - cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heidi Melendez   Clayton Ca 360643   Vitesse
2 Aubrie Jones   Mesaaz 367649   Two Wheel Jones
3 Simona Garbarino   Phoenix, AZ 364962   Two Wheel Jones
4 Michele Bene   Scottsdale, AZ 360561   Jobing.com/Tribe
5 LeeAnn Land   Scottsdale, AZ 354858   Strada

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lee Ann Beatty (1 - Cat2)   Phoenix, AZ 246753   Bicycle Ranch
2 Michelle King      Colavita Outback
3 Laura Birdwell (1 - Cat3)   Tempe, AZ 331584   Joving
4 Kathy Eaton (2 - Cat3)   Mesa, AZ 306279   Two Wheel Jones

Women - junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cora Sundvold   Queen Creek, AZ 366381   Two-Wheel Jones Racing
2 Nicole Hemmerlin   Mesa, AZ 366958   Strada Racing Club

Women - junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Madison Cocuzza   Cave Creek, AZ 294160   Strada
2 Vanessa Diaz   Somerton, AZ 305911   YBC Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFCUORESierra NevadaSpyShimanoBonk BreakerOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee