Race Results for
Allegheny Cycling Assocation Tuesday Night Criteri
Pittsburgh, PA
(Event Information)
Criterium on 07/10/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rick Plowman (1 - Cat4)   West Mifflin, PA 293442   Steel City Endurance
2 AARON STEIN (2 - Cat4)   Harrisburgh Pa 378278   Pro Bikes Pittsburgh Race Team
3 Jeff Gernert (3 - Cat4)   Pittsburgh, PA 328690   Backyard Bike Club
4 Jeffrey Grimm (4 - Cat4)   Aliquippa, PA 213577   Beaver Valley Velo
5 Sean Jackson   Okland, PA 298607   Morningside Velo
6 Willem deBoer   Pittsburgh, PA 343238   High Voltage Racing and Recreation
7 James Feudale (5 - Cat4)   W Leechburg, PA 219417   Unattached
8 Marko Milojevic (6 - Cat4)   Pittsburgh, PA 375642   About Time Cycling
9 David Roney (7 - Cat4)   Murrysville, PA 318166   Allegheny Cycling Association
10 Ken Mowry (8 - Cat4)   Pittsburgh, PA 380875   East End Cycling Club
11 Santonio Petrocelli (9 - Cat4)   Pittsburgh, PA 358604   About Time Cycling
12 Aaron Bovalino (10 - Cat4)   Beaver, PA 303771   Beaver Valley Velo
13 Rachel Weaver   Pittsburgh, PA 271851   Steel City Endurance
15 richard chadwick (1 - Cat5)   Pittsburgh, PA 380811   Unattached
16 Erik Rauterkus (11 - Cat4)   Pittsburgh, PA 349960   High Voltage Racing and Recreation
18 Joshua Suyvel      Unattached

Men - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Willem deBoer   Pittsburgh, PA 343238   High Voltage Racing and Recreation
2 Kemper Edwards   Sewickley, PA 294614   Allegheny Cycling Association
3 Aaron Bliss   Rural Ridge, PA 381642   Unattached
4 Andrew Reay   Pittsburgh, PA 381837   Unattached
5 Bradley Miller   Pittsburgh, PA 293915   High Voltage Racing and Recreation
6 Ezra Baun   Pittsburgh, PA 309903   High Voltage Racing and Recreation

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicole Berrian (1 - Cat4)   Pittsburgh, PA 353218   Pro Bikes Pittsburgh Race Team
2 Adriane Hairston (1 - Cat3)   Seattle, WA 339206   QCW Cycling
3 Sarah Lukens (2 - Cat4)   South Bend, IN 357597   Steel City Endurance
4 Melody Gerasimek (3 - Cat4)   Transfer, PA 304981   Unattached
5 Kathryn Wagner (4 - Cat4)   Pittsburgh, PA 378459   Steel City Endurance
6 Greta Daniels (5 - Cat4)   Pittsburgh, PA 343098   DPS Penn
7 Christine Lovejoy (6 - Cat4)   Pittsburgh, PA 356766   Pro Bikes Pittsburgh Race Team
8 Kate Bennett (2 - Cat3)   Pittsburgh, PA 271365   Steel City Endurance
9 Stacie Truszkowski (7 - Cat4)   Pittsburgh, PA 277254   Steel City Endurance
10 Christa Ross   Murrysville, PA 201348   Sette Nova

Women - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Veda Gerasimek   Transfer, PA 297211   Young Medalists/ Team Rothrock
2 Claire Edwards   Sewickley, PA 317510   Allegheny Cycling Association

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerOSMOCUOREShimanoSpyUSACDFSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee