Race Results for
Allegheny Cycling Assocation Tuesday Night Criteri
Pittsburgh, PA
(Event Information)
Criterium on 07/03/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jared Babik (1 - Cat1)   Pittsburgh, PA 165571   Fort Pitt Velo
2 Justin Kanter (1 - Cat2)   Moon Twp, PA 201399   Pittsburgh Elite Velo
3 Edward Grystar (2 - Cat1)   Oakmont, PA 244283   Freddie Fu Cycling Team
4 Stephen Schott (2 - Cat2)   Coraopolis, PA 247323   Top Gear Bicycle Shop
5 Michael Appel (1 - Cat3)   Pittsburgh, PA 307479   Allegheny Cycling Association
6 Steven Kurpiewski (3 - Cat2)   Pittsburgh, PA 265551   Fort Pitt Velo
7 Jake Lifson (3 - Cat1)   Pittsburgh, PA 43355   Fort Pitt Velo
8 Steve Bedilion (4 - Cat2)   Mcmurray, PA 212417   Pittsburgh Elite Velo
9 Dan Greene (4 - Cat1)   Pittsburgh, PA 172784   Iron City Bikes
10 Mark Nicoll (5 - Cat2)   Indiana, PA 75606   Fort Pitt Velo
11 Douglas Riegner (2 - Cat3)   Pittsburgh, PA 154452   Steel City Endurance
12 Josh Carson   New Kensington, PA 144054   Cycling Fusion
13 Jeremy Kirchin (6 - Cat2)   Seven Fields, PA 237434   Pittsburgh Elite Velo
14 Jeffrey Koontz (3 - Cat3)   Pittsburgh, PA 95107   UPMC Cycling Performance
15 Christian Schott (4 - Cat3)   Imperial, PA 255619   Allegheny Cycling Association

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Crawford (1 - Cat3)   Bethel Park, PA 194058   UPMC Cycling Performance
2 Karl Bowman (2 - Cat3)   Suffolk, VA 185673   UPMC Cycling Performance
3 E Hubstenberger III (3 - Cat3)   Pittsburgh, PA 73171   DPS Penn
4 Adam Young (1 - Cat4)   Carnegie, PA 323178   Allegheny Cycling Association
5 Josh Carson   New Kensington, PA 144054   Cycling Fusion
6 Devin Corboy (4 - Cat3)   Mckeesport, PA 241389   Unattached
7 Douglas Riegner (5 - Cat3)   Pittsburgh, PA 154452   Steel City Endurance
8 Duncan Oliver (6 - Cat3)   Waynesburg, PA 241376   Southeast Velo Club
9 John Kavouris (7 - Cat3)   Pittsburgh, PA 347508   Pitt/HTV Development
10 Jonathan Geair (2 - Cat4)   Pittsburgh, PA 183179   West Liberty Cycles

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Lopatka (1 - Cat4)   Pittsburgh, PA 357625   University of Pittsburgh
2 Duncan Oliver   Waynesburg, PA 241376   Southeast Velo Club
3 John Kavouris   Pittsburgh, PA 347508   Pitt/HTV Development
4 Kristopher Powell (2 - Cat4)   Pittsburgh 378742   Unattached
5 Jeffrey Grimm (3 - Cat4)   Aliquippa, PA 213577   Beaver Valley Velo
6 shawn geiger (4 - Cat4)   Burgettstown, PA 301290   Backyard Bike Club
8 Marko Milojevic (5 - Cat4)   Pittsburgh, PA 375642   About Time Cycling
9 James Feudale (6 - Cat4)   W Leechburg, PA 219417   Unattached
10 Cody Pile (1 - Cat5)   Pittsburgh, PA 380871   Unattached
11 Ryan Munko (7 - Cat4)   Clinton, PA 352196   Young Medalists/ Team Rothrock
12 Birk McGilvrey   Pittsburgh, PA 23470   Beaver Valley Velo
13 Timothy Daigle (8 - Cat4)   Pittsburgh, PA 381217   Allegheny Cycling Association
14 Tess Senty (9 - Cat4)   Waynesburg, PA 375627   Southeast Velo Club
18 richard chadwick (2 - Cat5)   Pittsburgh, PA 380811   Unattached
19 Christian Korey (10 - Cat4)   Pleasant Hills, PA 378942   Team Citius
20 Michael Cuomos      Unattached
21 Fred Gohh (11 - Cat4)   Pittsburgh, PA 210280   High Voltage Racing and Recreation

Men - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Munko   Clinton, PA 352196   Young Medalists/ Team Rothrock
2 Kemper Edwards   Sewickley, PA 294614   Allegheny Cycling Association
3 Bradley Miller   Pittsburgh, PA 293915   High Voltage Racing and Recreation
4 Aaron Bliss   Rural Ridge, PA 381642   Unattached
5 Xavier Szigethy   Pittsburgh, PA 348854   High Voltage Racing and Recreation
6 Ezra Baun   Pittsburgh, PA 309903   High Voltage Racing and Recreation
7 John Reed   Gibsonia, PA 347370   High Voltage Racing and Recreation
8 Andrew Reay   Pittsburgh, PA 381837   Unattached

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicole Berrian (1 - Cat4)   Pittsburgh, PA 353218   Pro Bikes Pittsburgh Race Team
2 Melody Gerasimek (2 - Cat4)   Transfer, PA 304981   Unattached
3 Sarah Lukens (3 - Cat4)   South Bend, IN 357597   Steel City Endurance
4 Tammy Greene (4 - Cat4)   Pittsburgh, PA 201395   Iron City Bikes
5 Christa Ross   Murrysville, PA 201348   Sette Nova
6 Hayley Wickstrom (1 - Cat2)   Pittsburgh, PA 369112   Unattached
7 Christine Lovejoy (5 - Cat4)   Pittsburgh, PA 356766   Pro Bikes Pittsburgh Race Team
8 Chelsea Watkins (6 - Cat4)   Homestead, PA 351412   About Time Cycling
9 Lauren Gohh (7 - Cat4)   Pittsburgh, PA 262710   High Voltage Racing and Recreation
10 Mary Boone (8 - Cat4)   Pittsburgh, PA 378178   Steel City Endurance
11 Michelle Zorrilla (9 - Cat4)   Pittsburgh, PA 383462   Unattached
12 Cynthia Cornell (10 - Cat4)   Pittsburgh, PA 382409   Steel City Endurance
13 Jacqueline Libby (11 - Cat4)   Pittsburgh, PA 383362   Steel City Endurance

Women - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Veda Gerasimek   Transfer, PA 297211   Young Medalists/ Team Rothrock
2 Claire Edwards   Sewickley, PA 317510   Allegheny Cycling Association
3 Ann Hodos   Allison Park, PA 380220   Unattached
4 Anastasia Lestina      Team Citius

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOCUOREShimanoSierra NevadaBonk BreakerSpyUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee