Race Results for
Allegheny Cycling Assocation Tuesday Night Criteri
Pittsburgh, PA
(Event Information)
Criterium on 04/17/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rick Plowman (1 - Cat4)   West Mifflin, PA 293442   Steel City Endurance
2 Jeff Gernert (2 - Cat4)   Pittsburgh, PA 328690   Backyard Bike Club
3 shawn geiger (3 - Cat4)   Burgettstown, PA 301290   Backyard Bike Club
4 Andrew Lopatka (4 - Cat4)   Pittsburgh, PA 357625   Unattached
5 Robert Abramson   Pittsburgh, PA 342098   Carnegie Mellon University
6 Jason Bair (5 - Cat4)   Pittsburgh, PA 351576   Allegheny Cycling Association
7 JR Petsko (6 - Cat4)   Maidsville, WV 286867   Backyard Bike Club
8 Thomas Riddell (7 - Cat4)   Pittsburgh, PA 312698   West Liberty Cycles
9 Jonathan Geair (8 - Cat4)   Pittsburgh, PA 183179   West Liberty Cycles
10 Christopher Rymer   Pittsburgh, PA 380671   Unattached
11 Kevin Kralik (9 - Cat4)   Pittsburgh, PA 253949   University of Pittsburgh
12 AARON STEIN (10 - Cat4)   Harrisburgh Pa 378278   Pro Bikes Pittsburgh Race Team

Men - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Clair   Sewickley, PA 288219   High Voltage Racing and Recreation
2 Tyler Mower   Pittsburgh, PA 299802   Young Medalists/ Team Rothrock
3 Willem deBoer   Pittsburgh, PA 343238   High Voltage Racing and Recreation
4 Xavier Szigethy   Pittsburgh, PA 348854   High Voltage Racing and Recreation
5 Jonathan Suite   Morgantown, WV 335230   Backyard Bike Club
6 Ezra Baun   Pittsburgh, PA 309903   High Voltage Racing and Recreation
7 Grant Rauterkus   Pittsburgh 378792   Team Citius
8 Ryan Madis   Hudson, OH 284218   WAS Labs Cycling
9 Bradley Miller   Pittsburgh, PA 293915   High Voltage Racing and Recreation

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hayley Wickstrom   Pittsburgh, PA 369112   University of Pittsburgh
2 Rachel Weaver (1 - Cat3)   Pittsburgh, PA 271851   Steel City Endurance
3 Kate Bennett (2 - Cat3)   Pittsburgh, PA 271365   Steel City Endurance
4 Greta Daniels (1 - Cat4)   Pittsburgh, PA 343098   DPS Penn
5 Kamden Hoffmann (3 - Cat3)   Pittsburgh, PA 344870   DPS Penn
6 Tammy Greene (2 - Cat4)   Pittsburgh, PA 201395   Iron City Bikes
7 Stacie Truszkowski (3 - Cat4)   Pittsburgh, PA 277254   Steel City Endurance
8 Heidi Piatt (4 - Cat4)   Allison Park, PA 374925   About Time Cycling
9 Melody Gerasimek (5 - Cat4)   Transfer, PA 304981   Unattached
10 Chelsea Watkins (6 - Cat4)   Homestead, PA 351412   About Time Cycling

Women - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Veda Gerasimek   Transfer, PA 297211   Young Medalists/ Team Rothrock
2 Samantha Miller   Pittsburgh, PA 267377   Unattached
3 Camryn Resele   Sharpsville, PA 376017   Young Medalists/ Team Rothrock

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOUSACDFSierra NevadaShimanoBonk BreakerCUORESpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee