Race Results for
Allegheny Cycling Assocation Tuesday Night Criteri
Pittsburgh, PA
(Event Information)
Criterium on 05/08/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Neill Campbell (1 - Cat4)   Charlotte, NC 240516   ptown Cycles/ Presbyterian Sports Medicine/Energy Cafe
2 Kyle Chappel   Mars, PA 380707   Unattached
3 Kevin Kralik (2 - Cat4)   Pittsburgh, PA 253949   University of Pittsburgh
4 Duncan Oliver   Waynesburg, PA 241376   Southeast Velo Club
5 Willem deBoer   Pittsburgh, PA 343238   High Voltage Racing and Recreation
6 Birk McGilvrey   Pittsburgh, PA 23470   Beaver Valley Velo
7 Marko Milojevic (3 - Cat4)   Pittsburgh, PA 375642   Unattached
8 Daniel Holland   Pittsburgh, PA 381119   Unattached
9 Kristopher Powell (4 - Cat4)   Pittsburgh 378742   Unattached
10 Jim Meyers   Pittsburgh, PA 379790   Unattached
11 Mike Coumos (5 - Cat4)   Pittsburgh, PA 379199   Unattached
12 Paul Carberry (1 - Cat5)   Pittsburgh, PA 349368   East End Cycling Club
13 Fred Gohh (6 - Cat4)   Pittsburgh, PA 210280   High Voltage Racing and Recreation
14 Brett Stana (2 - Cat5)   Allisonpark, PA 309301   Unattached

Men - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Xavier Szigethy   Pittsburgh, PA 348854   High Voltage Racing and Recreation
2 Willem deBoer   Pittsburgh, PA 343238   High Voltage Racing and Recreation
3 Erik Rauterkus   Pittsburgh, PA 349960   High Voltage Racing and Recreation
4 Ezra Baun   Pittsburgh, PA 309903   High Voltage Racing and Recreation
5 Tyler Mower   Pittsburgh, PA 299802   Young Medalists/ Team Rothrock
6 Adam Parrish   East Pittsburgh, PA 350068   High Voltage Racing and Recreation
7 Grant Rauterkus   Pittsburgh 378792   Team Citius
8 Rowan de Boer   Pittsburgh, PA 380449   Team Citius

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Weaver (1 - Cat3)   Pittsburgh, PA 271851   Steel City Endurance
2 Kate Bennett (2 - Cat3)   Pittsburgh, PA 271365   Steel City Endurance
3 Melody Gerasimek (1 - Cat4)   Transfer, PA 304981   Unattached
4 Sarah Lukens (2 - Cat4)   South Bend, IN 357597   Steel City Endurance
5 Tammy Greene (3 - Cat4)   Pittsburgh, PA 201395   Iron City Bikes
6 Christine Lovejoy (4 - Cat4)   Pittsburgh, PA 356766   Pro Bikes Pittsburgh Race Team

Women - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Veda Gerasimek   Transfer, PA 297211   Young Medalists/ Team Rothrock

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpySierra NevadaShimanoCUOREOSMOUSACDFBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee