Race Results for
Landis Cyclery South Mountain Bike Classic
Phoenix, AZ
(Event Information)
Circuit Race on 03/10/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholaus SCHREIBER (1 - Cat1)   Tucson, AZ 93359   Landis/Trek
2 Travis J. MCCABE   Tucson, AZ 268330   Landis/Trek
3 Issac HOWE   Winooski, VT 201456   
4 Brian FORBES (2 - Cat1)   Mesa, AZ 65615   Jetset Racing
5 J R GRABINGER (3 - Cat1)   Phoenix, AZ 231701   Bicycle Haus Elite
6 Thomas JONDALL (4 - Cat1)   Tucson Az 243091   Landis/Trek
7 Colin DON (5 - Cat1)   Los Angeles, CA 256718   Landis/Trek
8 George W. CYRUS (6 - Cat1)   Queen Creek, AZ 324344   Landis/Trek
9 David GLICK (7 - Cat1)   Tucson, AZ 175967   Landis/Trek
10 Pat LEMIEUX (1 - Pro)   Saint Paul, MN 210769   Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
11 John PARRISH (8 - Cat1)   Chandler, AZ 147952   Bicycle Haus Elite
12 Cody HALL (9 - Cat1)   Scottsdale, AZ 58522   Carlos OBriens Racing pb Tribe
13 Chris ATEN (10 - Cat1)   Flagstaff, AZ 234254   Landis/Trek
14 William WESTFALL (1 - Cat2)   Phoenix, AZ 171794   Bicycle Haus Elite
15 Eugene BORONOW (11 - Cat1)   Tucson, AZ 57369   02 Modern Fitness
16 David WELSH (2 - Cat2)   Tucson, AZ 142434   TriSports Cycling/Eclipse Racing
17 Craig STREIT (12 - Cat1)   Scottsdale, AZ 197252   Carlos OBriens Racing pb Tribe
18 Link KING (3 - Cat2)   Phoenix 86406   Bicycle Haus Racing
19 Paul WARNER (13 - Cat1)   Boise, ID 349884   Bicycle Haus Racing
20 Dave REID (14 - Cat1)   Mesa, AZ 60513   Landis/Trek
21 Tod SMITH (4 - Cat2)   Scottsdale, AZ 249644   Bicycle Haus Racing
DNF Jesse ROBLES (Cat2)   Tempe, AZ 291058   Camelback Bike Club
DNF Scott WALL (Cat2)   Broomfield, CO 237159   Bicycle Ranch
DNF Kyle COLAVITO (Cat1)   Tucson, AZ 190677   Bicycle Haus Elite
DNF Jonathan CAVNER (Cat2)   Colorado Springs, CO 282099   CP Racing
DNF Eric MARCOTTE (Cat1)   Scottsdale, AZ 212698   ELBOWZ RACING
DNF Steven MUHLE (Cat2)   Scottsdale, AZ 55670   Team Thumper

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Isaiah JEREZ   Henderson, NV 320404   Team Penta
2 Joshua SMITH   Erie, CO 215580   TriSports Cycling/Eclipse Racing
3 Andrew SNIEGOWSKI   Phoenix, AZ 233197   Camelback Bike Club
4 Anthony CHAVEZ   Tucson, AZ 266284   TriSports Cycling/Eclipse Racing
5 Matt FRENCH   Phoenix, AZ 157544   Carlos O'Brien p/b Tribe
6 Spencer DELL   Indianapolis, IN 233960   Team Upland Brewing
7 Trent NIELSEN   Mesa, AZ 280434   Jetset Racing
8 Brian BARRETT   Mesa, AZ 185409   
9 Durrant WILLIAMS   Tempe, AZ 288045   San Tan Racing/Paragon Cycling
10 Joshua CHRISTENSEN   Phoenix, AZ 96858   Carlos OBriens Racing pb Tribe
11 Richard HORN   Tucson, AZ 267483   Aggress
13 Mitch HYRA   Glenwood Springs, CO 193033   Tokyo Joe's -Whole Foods/Primal
14 David STRAUS   Phoenix, AZ 34380   Procon Cycling
DNF Justin BUSH   Phoenix, AZ 233959   Team Upland p/b Sustainable Cycling
DNF Christopher PFEIFFER   Indianapolis 254908   Team Upland

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lirain URREIZTIETA   Tucson, AZ 305136   
2 Jesse MELEN   Tucson, AZ 334656   Summit Velo
3 Mark Feser   Scottsdale, AZ 349216   
4 Todd TANKERSLEY   Phoenix, AZ 273891   FASTER Performance Center
5 Scott FORD   Anthem, AZ 298798   Team Winded
6 Douglas RITENOUR   Phoenix, AZ 313820   Bicycle Haus Racing
7 Chaz LANE   Chandler Heights, AZ 335454   Two Wheel Jones Racing
8 Sean MCCORMACK   Buckeye, AZ 324434   Bicycle Haus Racing
9 Rodolfo ESPINO   Tempe, AZ 308389   Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes
10 Matt WALKER   Phoenix, AZ 306093   San Tan Racing
11 Keith JANKOVSKY   Tempe, AZ 278383   Camelback Bike Club
12 Andrew SMITH   Mill Valley, CA 296574   Camelback Bike Club
13 Andrew COPE   Clearwater, FL 279994   Tribe Multisport
14 Benton LEITNER   Tucson, AZ 304269   02 Modern Fitness
15 Chad MICKELSON   Henderson, NV 304065   Vegas Velo/Shuffle Master-Penta
16 Braden SHERWOOD   Queen Creek, AZ 337534   Two-Wheel Jones Racing
17 Steve GURLEY   Phoenix, AZ 58573   FASTER Performance Center
18 Paul KUHN   Boulder City, NV 304991   Shufflemaster Penta/Vegas Velo
19 Chris RACE   Henderson, NV 330716   Shufflemaster Penta/Vegas Velo
20 Tommy BAWDEN   Phoenix, AZ 142069   Landis/Trek
21 Paul GRUBE   Henderson, NV 331962   Shufflemaster Penta/Vegas Velo
22 Jeffrey VALENCIA   Las Vegas, NV 311808   Shufflemaster Penta/Vegas Velo
23 Kevin LA RA   Chandler, AZ 218894   White Mountain Road Club
24 Derek RICH   Phoenix, AZ 307417   Landis/Trek
25 Jeffrey ACKLEY   Phoenix, AZ 306128   Cycle-smart Grassroots CX
DNF Mark RYAN   Phoenix, AZ 298303   Team Pay N Take
DNF Donovan CAPUTO   Tucson, AZ 296677   El Grupo Youth Cycling Club
DNF Alan NICHELSON   Santa Ana, CA 210086   Vapor Racing

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 J CARNES   Flagstaff, AZ 309142   Team Pay 'N Take
2 Brad WILHELM   Maricopa, AZ 213645   Bicycle Haus Racing
3 Derek SONDEREGGER   Flagstaff, AZ 366176   Team Pay N Take
4 Matthias WOLF   Phoenix, AZ 360939   Bicycle Haus Racing
5 Michael WOODWARD   Flagstaff, AZ 367040   GST Racing
6 Shalom Goffri   San Francisco, CA 343646   Bicycle Haus Racing
7 Shane BREINHOLT   Mesa, AZ 367865   
8 Chris ASHTON   San Francisco 365342   Bicycle Haus Racing
9 Casey SKIDMORE   Mesa, AZ 375348   
10 John DAY   Henderson, NV 308513   Team Penta
11 Allen ANTONELLI   El Mirage, AZ 367117   
12 Alan HALL   Phoenix, AZ 366438   Strada Racing
13 Claude BURKHARDT   Scottsdale, AZ 343468   
14 Lance EDDIS-FINBOW   Phoenix, AZ 359920   
15 Steve ZURGA   Chandler, AZ 358188   Curbside Cyclery
16 Marc MCCOMBS   Gilbert, AZ 135602   
17 Kyle HORNBECK   Flagstaff Az 349532   FASTER Performance Center
18 Walter CLARKE   Phoenix, AZ 329294   Team Winded
19 Raul VARGAS   Gilbert, AZ 306065   FASTER Performance Center
20 Marty VAUGHN   Gilbert, AZ 365967   Two-Wheel Jones Racing
21 Bill PITMAN   Phoenix, AZ 340364   Landis/Trek
DNF Royce GRIFFITHS   Mesa, AZ 367283   Two-Wheel Jones Racing

Men - Master - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 J R GRABINGER (1 - Cat1)   Phoenix, AZ 231701   Bicycle Haus Elite
2 John DAY (1 - Cat4)   Henderson, NV 308513   Team Penta
3 Mauricio PRADO (2 - Cat1)   Las Vegas, NV 28603   Allegiant Airlines/Pain MD's.com
4 Jim WOODBURNE (1 - Cat2)   Phoenix, AZ 236370   Fleming Wealth Strategies.com
5 Jonathan CAVNER (2 - Cat2)   Colorado Springs, CO 282099   CP Racing
6 William KELLAGHER (3 - Cat2)   Boulder, CO 45530   Mix1
7 Gary HANSON (4 - Cat2)   Anthem, AZ 268626   FASTER Performance Center
8 Steve STUART (5 - Cat2)   Scottsdale, AZ 34475   Bicycle Haus Racing
9 Brian FORBES (3 - Cat1)   Mesa, AZ 65615   Jetset Racing
10 Shawn BRICK (6 - Cat2)   Scottsdale, AZ 135067   Bicycle Haus Racing
DNF Shalom GOFFRI (Cat4)   San Francisco, CA 343646   
DNF Jeff KLUVE (Cat2)   Phoenix, AZ 56497   Carlos OBriens Racing pb Tribe
DNF Juan GARCIA      

Men - Master - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott CONOVER (1 - Cat2)   Mesa, AZ 7593   Unattached
2 David REID (1 - Cat1)   Mesa, AZ 60513   Landis/Trek
3 Mike INGLIS (2 - Cat2)   Lakewood, CO 17376   Tokyo Joe's -Whole Foods/Primal
4 Jay SILVESTRI (1 - Cat4)   Scottsdale, AZ 64467   Tribe Racing
5 Keith BRODHAGEN (3 - Cat2)   Phoenix, AZ 257201   FASTER Performance Center
6 Shawn DALY (4 - Cat2)   Tucson, AZ 205616   TriSports Cycling/Eclipse Racing
7 Tod SMITH (5 - Cat2)   Scottsdale, AZ 249644   Bicycle Haus Racing
8 William KELLAGHER (6 - Cat2)   Boulder, CO 45530   Mix1
9 Walter VAUGHAN (2 - Cat1)   Vail, AZ 56619   White Mountain Road Club
10 Chuck ROYALTY (7 - Cat2)   Tempe, AZ 153317   San Tan Racing/Paragon Cycling
11 Joe Struttmann (2 - Cat4)   Tempe, AZ 205141   San Tan Racing/Paragon Cycling
12 Aurelio ESPINOSA (1 - Cat3)   Phoenix, AZ 87483   Phoenix Consumers Cycling Club
13 Stephen DUFFY (3 - Cat4)   Gilbert, AZ 275769   Focus Racing
DNF Mike BONTRAGER (Cat5)   Phoenix, AZ 278309   
DNF Peter SMITH (Cat3)   Scottsdale, AZ 266653   FASTER Performance Center
DNF Kenneth DOSS (Cat3)   Glendale, AZ 9873   Bicycle Haus Racing
DNF Mitch HYRA (Cat3)   Glenwood Springs, CO 193033   Tokyo Joe's -Whole Foods/Primal

Men - Master - 55-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Duane MULVANEY (1 - Cat4)   Casa Grande, AZ 77005   Landis/Trek
2 Jim BROWNING (2 - Cat4)   Phoenix, AZ 336502   FASTER Performance Center
3 Joe PUCHI (3 - Cat4)   Tubac, AZ 49587   Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes
4 John Walrath (4 - Cat4)   Tucson, AZ 333954   Washington State University
5 Doug FORSHA (5 - Cat4)   Scottsdale, AZ 155879   Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes
6 Claude BURKHARDT (1 - Cat5)   Scottsdale, AZ 343468   
7 Kenneth DOSS (1 - Cat3)   Glendale, AZ 9873   Bicycle Haus Racing
8 Glenn HARRIS (6 - Cat4)   Tucson, AZ 180527   Summit Velo
9 Mike PARRISH (7 - Cat4)   Chandler, AZ 146176   Landis/Trek
10 Tom KELLY (2 - Cat5)   Cave Creek, AZ 322320   Strada Racing Club
11 David PREIM      
DNF Steve CULLINAN (Cat3)   Paradise Valley, AZ 87674   Arizona Masters Racing

Men - Master - 65+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Reginald DOWDALL (1 - Cat4)   Tucson, AZ 54272   Team Colleen
2 Richard SNYDER (1 - Cat3)   Paradise Valley, AZ 180661   Arizona Masters Racing
3 Richard REYNOLDS (1 - Cat5)   Tempe, AZ 186922   Summit Velo
4 Gary SAX (2 - Cat4)   Tucson, AZ 127028   Summit Velo

Men - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaden SHERWOOD   Queen Creek 337536   
2 Dylan SCHROEDER   Gilbert, AZ 365656   Two-Wheel Jones Racing
3 Max DELLER   Mesa, AZ 366750   Two-Wheel Jones Racing

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lance EDDIS-FINBOW   Phoenix, AZ 359920   Fly Racing
2 Ruben ALVAREZ REYES      YBC Racing/Yuma Bike Club
3 Dale RUTH   Scottsdale, AZ 366593   McDowell Cycling
4 Miguel AGUIRRE   Yuma, AZ 343522   YBC Racing/Yuma Bike Club

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Juan ARELLANO   Yuma, AZ 291211   YBC Racing/Yuma Bike Club
2 Royce GRIFFITHS   Mesa, AZ 367283   Two-Wheel Jones Racing
3 Marty VAUGHN   Gilbert, AZ 365967   Two-Wheel Jones Racing
DNF Michael ATKINS   Tempe, AZ 276027   San Tan Racing

Women - Pro/Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alisha WELSH (1 - Cat1)   Tucson, AZ 276369   Primal/MapMyRide Womens Racing
2 Sabrina FORBES (2 - Cat1)   Mesa, AZ 272258   Two-Wheel Jones Racing
3 Caitlin LAROCHE (1 - Cat2)   Los Angeles, CA 366797   
4 Gwen INGLIS   Lakewood, CO 221135   Team Kenda
5 Jill SUGG (3 - Cat1)   Anthem, AZ 270889   Jobing.com Women's Racing
6 Marisa RUSSELL (4 - Cat1)   Chandler, AZ 179145   Jobing.com Women's Racing
7 Melanie COLAVITO (5 - Cat1)   Flagstaff, AZ 196731   Landis/Trek
8 Megan FRENCH (2 - Cat2)   Phoenix, AZ 157545   Jobing.com Women's Racing
9 Kapri GONZALES (3 - Cat2)   Queen Creek, AZ 307416   Landis/Trek
10 Judy JENKINS (4 - Cat2)   Tucson, AZ 263876   Landis/Trek
DNF Michelle KING (Cat1)   Phoenix, AZ 238539   Colavita / Outback Steakhouse Las Vegas

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer GRUBE   Henderson, NV 335138   Colavita / Outback Steakhouse Las Vegas
2 Kristen CHRISTIANSEN   Henderson, NV 335438   Colavita/Outback Steakhouse Las Vegas
3 Trisha COFFMAN   Phoenix, AZ 367050   Jobing.com Women's Racing
4 Kaelin WESTBROOK   Henderson, NV 305717   
5 Simone GARBARINO   Phoenix, AZ 364962   Two-Wheel Jones Racing
6 Betsy CHERNOFF   Tempe, AZ 366792   Landis/Trek
7 Alexandra BEARMAN   Mesa, AZ 366045   Two Wheel Jones Racing
8 Sarah MUENCH      

Women - Master - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nanette HILTON (1 - Cat4)   Las Vegas, NV 360538   Wicked Cycling/Colavita/Outback

Women - Master - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michelle RUTH (1 - Cat4)   Scottsdale, AZ 366076   McDowell Cycling
2 Katherine FARAGO (1 - Cat3)   Mesa, AZ 141474   Global Bikes Racing / Specialized

Women - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexandra BEARMAN   Mesa, AZ 366045   Two Wheel Jones Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerShimanoSierra NevadaOSMOCUORESpyUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee