Race Results for
WWU Omnium
Bellingham, WA
(Event Information)
Criterium on 03/18/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat D - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ezra Kahn   Baltimore, MD 365892  465 UW
2 Tim Scheumann   Wenatchee, WA 328032  461 UW
3 Noel Kimber   Seattle, WA 366152  964 UW
4 Jonathan Browning   Seattle 367406  471 UW
5 Will Dawkins (1 - Cat4)   Seattle, WA 366404  468 UW
6 Gregory Lemay   Sherwood, OR 364932  497 WU
7 Peter Hailwood   Moscow, ID 361075  490 UI
8 Sam West (2 - Cat4)   Bellingham, WA 368949  397 WWU
9 Torrey Kuhlmann   Ellensburg, WA 374839  431 CWU
10 Misha Terentjev (3 - Cat4)   Ellensburg, WA 374940  430 CWU
11 Peter King   Seattle, WA 369561  443 SU
12 Kellen Rosburg   Narragansett, RI 338306  400 WWU
13 Miles Chang   Seattle, WA 273517  969 UW
14 David Polansky   Seattle, WA 369558  445 SU
15 Keller Cyra   Vashon Wa 364893  496 WU
16 David Bucher   Seattle, WA 366428  470 UW
17 Devon Lawler (4 - Cat4)   Missoula, MT 371011  453 UM
18 Roger Whaley   Ellensburg, WA 375242  423 CWU
19 Max Snyder   Seattle, WA 367691  449 SU
20 Adam Lindenmuth   Spokane, WA 360878  388 GU
21 Rian Rustvold   Pullman, WA 367130  475 WSU
22 Blake Bjornson   Bozeman, MT 376289  407 MSU
23 Russell Griggs   Bozeman, MT 337134  391 MSU
24 Wiley Duerson   Maple Valley 366422  467 UW
25 Brian Cunningham   Seattle, WA 369568  446 SU
26 Brad Engel   Eugene, OR 367605  408 UO
27 Jeremy Wicker   Billings, MT 357490  392 MSU
28 Garry Whitebird   Moscow, ID 339702  492 UI
29 Patrick Simonson   Corvallis, OR 368203  457 OSU
30 Adam Nekimken   Spokane, WA 368479  387 GU
31 Tim Pham   Happy Valley, OR 365334  452 PSU
32 Adam Bowen   Mercer Island, WA 298239  376 UO
33 Sebastian Hernandez   Algona, WA 369548  379 PLU
34 Nick Martinez   Seattle, WA 369565  447 SU
35 Owen Lowry   Walla Walla, WA 336118  435 WC
36 Todd Isaacson   Moses Lake, WA 365803  479 WSU
37 Nathan Bartel   Moscow, ID 367054  487 UI
38 Marcus Erlenbush   Billings, MT 376327  495 GU
39 William Kennelly-Ullman   Portland, OR 365196  419 PSU
40 Caleb Bertch   Salt Lake City, UT 367131  485 UI

Men - Cat C - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Simecek (1 - Cat4)   Kirkland, WA 367978  220 WWU
2 Jerome Ng   Seattle, WA 331956  706 UW
3 Sean Mathew (2 - Cat4)   Bellingham, WA 335788  227 WWU
4 Neal Joslyn   Bremerton Wa 367119  200 UI
5 Blake Elliott   Eugene Oregon 366776  242 UO
6 Daniel Benowitz (3 - Cat4)   Bellingham, WA 359223  208 WWU
7 Ross Anderton   Yakima, WA 344362  236 GU
8 Mark Schroeder (4 - Cat4)   Corvallis, OR 337132  245 OSU
9 Bennett Welker   Zephyr Cove, NV 332212  268 WU
10 Patrick Lewis (5 - Cat4)   Ellensburg, WA 276335  719 CWU
11 Noah Jones (6 - Cat4)   Eugene, OR 368454  210 UO
12 Jeremy Eilers   Moscow, ID 367174  202 UI
13 Frederick Livingston   Olympia, WA 335728  267 WWU
14 Jon Brown   Damascus, OR 308213  224 PSU
15 Peter Kagey   West Linn, OR 336212  203 OSU
16 Avinash Dev   Olympia, WA 335856  239 WWU
17 Brian Wright   Seattle, WA 288112  212 SU
18 Kyle Curtin   Tacoma, WA 328184  237 PLU
19 James Barron   Moscow, ID 338582  244 UI
20 Brandon Dejong   Laketapps, WA 308151  238 PLU

Men - Cat B - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Ogden (1 - Cat4)   Seattle, WA 333612  140 WC
2 Nick Maslen   Corvallis, OR 339898  104 OSU
3 Thomas Anderson   Moscow, ID 324292  102 UI
4 Stephen Kocher   Las Vegas, NV 335512  123 UO
5 Xinwei Tan   Seattle, WA 331966  108 UW
6 Alberto Santos-Davidson (1 - Cat3)   Kensington, CA 318892  133 WC
7 Mike Hay (2 - Cat4)   Seattle, WA 337596  106 UW
8 Eli Robinson   Ithaca, NY 261543  115 WC
9 Zhaolong Wu   Corvallis, OR 344374  111 OSU
10 Kyle Holmes   Portland, OR 288097  120 PSU
11 David Hancock   Walla Walla, WA 305049  114 WC
12 Matthew Pollard   Moscow, ID 28371  101 UI
13 Cole Lalomia (3 - Cat4)   Portland, OR 309610  122 PSU
14 Logan Fox (4 - Cat4)   Bellevue, WA 333184  105 UW
15 Jesse Merz   Portland, OR 339842  112 OSU
16 Ye Tian   Seattle, WA 332834  109 UW
17 Justin Etzel   Salem, OR 304052  136 WU
18 Christian Buesch   Corvallis, OR 368811  116 OSU
19 Alex Kohan   Salem, OR 332206  100 WU
20 Aaron Buckley   Moscow, ID 224285  134 UI
21 Brian Fawcett   Grantspass, OR 293278  124 UO
22 James Ramey   Portland, OR 303465  118 PSU
23 Andrew Austin (5 - Cat4)   University Place, WA 316276  117 CWU

Men - Cat A - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake MacArthur   Wenatchee, WA 203580  93 WSU
2 James Bird   Kenilworth, IL 239434  82 UM
3 Davis Shepherd   Seattle, WA 292230  88 UW
4 Ryan Short   Kirkland, WA 217099  73 WWU
5 Kevin Bernstein   Cottonwood Heights, UT 304111  97 WU
6 Matt Pence   Saint Charles, MO 262595  64 UW
7 Dillon Caldwell   Bend, OR 335474  78 UO
8 Brian Morra   Moscow, ID 288069  95 UI
9 Mckenzie Sampson   Capitola, CA 305838  77 UO
10 Will Niemann-Ross (1 - Cat3)   Portland, OR 272436  90 UW
11 Rusty Williford   Haughton, LA 229467  86 OSU
12 Zach Bowden (1 - Cat4)   Vancouver Wa 245716  69 WSU
13 Alex Turpin   Salem, OR 304051  98 WU
14 Andrew Easley   Olympia, WA 293544  94 WSU
15 Max O'Neal   Seattle, WA 229273  99 SCCN
16 Peter Young   Missoula, MT 307347  83 UM
17 Graham Kelley   Eugene, OR 308948  76 UO
18 Seth Phillips   Winthrop, ME 290276  66 UM
19 David Kuhns   Sherwood, OR 244713  79 UO
20 Peter Buco   Portland, OR 305283  81 PSU
21 Chris Heron   Corvallis, OR 15958  70 OSU
22 Marc Schwartz   Seattle, WA 291645  89 UW
23 Marshall Opel   Whitefish, MT 198930  84 UM

Women - Cat C - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nancy Williams (1 - Cat4)   Seattle, WA 365879  311 UW
2 Liz Cartwright   Buxton, OR 298143  347 GU
3 Anne Browning   Seattle, WA 367024  307 UW
4 Laura Thompson   Bayside Ca 367822  837 UO
5 Elizabeth Peterson   Seattle, WA 304994  822 WC
6 Rebecca Johnson   Sandpoint, ID 367947  358 UI
7 Andi Oden (2 - Cat4)   Moscow, ID 340446  357 UI
8 Sydney Barry   Helena, MT 336372  352 PLU
9 Louise Ryan   Portland, OR 365088  332 PSU
10 Berrin Boyce   Eugene, OR 368784  339 UO
11 Vanessa Ditto   Beaverton, OR 331594  334 PSU
12 Lorena Croucher   Spokane, WA 360900  350 GU
13 Shannon Daughtrey   Edmonds, WA 336622  341 WWU
14 Angelina Hellar   Eugene, OR 375117  343 UO
15 Ayla Aymond   Ellensburg, WA 371345  326 CWU
16 Hilary Hanson   Moscow, ID 368743  328 UI

Women - Cat B - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shelley Dunlop   Steamboat Springs Co 369354  184 PSU
2 Rachel Dana   Tigard, OR 307766  196 OSU
3 Kirsten Moore   Bellingham, WA 335830  186 WWU
4 Aurora Bowers   Fairbanks, AK 309553  194 WC
5 Molly Blust   Walla Walla, WA 304669  195 WC
6 Gennie Gebhart   Mercer Island, WA 304653  197 UW
7 Cady Simpson (1 - Cat4)   Missoula, MT 361552  185 UM

Women - Cat A - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelly Plese   Enumclaw, WA 281405  UW
2 Aleah Davis   Tigard, OR 343076  UO
3 Jesse Opp (1 - Cat4)   Camano Island, WA 283252  16 UW
4 Devon Simpson   Kirkland, WA 196519  UW
5 Kamila Gwiazda (2 - Cat4)   Seattle, WA 308240  UW

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoCUOREUSACDFOSMOSpyBonk BreakerSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee