Race Results for
Sun n' Spokes Foray at the Fort
FT. Huachuca, AZ
(Event Information)
Cross Country on 03/17/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hunter KEATING   Gilbert, AZ22:01.66 305340  386 
2 Cody KUKULSKI   Sedona, AZ22:10.07 334562  388 NAU Cycling
3 Michael HAAS   Glendale, AZ28:07.07 111857  382 Southwest Bicycles
4 Mike SPORALSKY   32:00.00  383 Southwest Bicycles
5 Steve LARSON   33:08.29  385 Swiss American Racing
6 Mark CHALLONER   Sierra Vista, AZ36:40.72 178148  387 
7 Guy BELL   Glendale, AZ06:21.24 142507  384 Missing Link Racing

Men - Rock Crusher

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Darrin Permenter   Glendale, AZ27:49.94 236670  617 Single Speed Coffee
2 Chuck LABENSKE   30:24.10  609 
3 Jeff PLANT   Tucson, AZ35:55.13 368164  606 
4 Jeff CURREY   38:04.20  604 
5 Brian COMSTOCK   Chandler, AZ39:51.18 366026  603 Global Bikes/Specialized
6 Benjamin MOONEY   Decatur, AL48:34.75 320534  615 Ride 2 Recovery
7 Chris SMITH   51:19.21  605 
8 John CHAVEZ   01:09.53  614 
9 Scott STEWART   02:19.68  610 
10 Sean Culling   04:16.33  616 
11 Michael ROGERS   Tucsontucson, AZ45:22.94 365456  608 

Men - Cat 1/2/3 - First Timer - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Way   Huachuca City, AZ18:07.00 361469  883 
2 Eddie Taylor   18:24.00  884 

Men - Masters - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen HUGHES (1 - Cat1)   Scottsdale, AZ37:43.39 141111  629 Green Choice Solar
2 Frank LOFTUS (2 - Cat1)   Glendale, AZ44:09.42 85413  628 Swiss American Racing
3 Robert WILLIAMS   45:12.84  627 
4 Jim COX   Helotes, TX59:39.35 86282  630 Swiss American Racing
5 David JORDAN (1 - Cat2)   Taylor, AZ44:32.04 18270  626 

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary KELLER   Mesa, AZ04:35.37 257387  372 Focus Racing
2 Mimmo FUTIA   Maple Valley, WA06:50.58 176687  371 Swiss American Racing
3 Thomas O'BRIEN   Scottsdale, AZ12:41.93 270662  373 Green Choice Solar
4 Brad WILHELM   Maricopa, AZ22:21.92 213645  374 Bicycle Ranch

Men - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cal SKILSKY   Tucson, AZ18:15.15 333468  302 AZ Devo
2 Kenny POLLEY   Peoria, AZ21:50.70 255203  304 AZ Devo
3 Nick THOMAS   Phoenix, AZ22:19.46 352702  301 AZ Devo
4 Zachary EDWARDS   Flagstaff, AZ34:28.73 219148  303 Team Pay 'N Take

Men - Cat 1 - 19-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daryll MCKENZIE   Marana, AZ17:08.22 138171  351 Oro Valley Bicycles
2 Keith TOMEI   Tucson, AZ33:36.46 40955  357 Team Broadway Bicycles
3 Michael WHITEHEAD   Scottsdale, AZ40:56.87 289036  355 Green Choice Solar
4 Greg CARMICHAEL   Phoenix, AZ42:41.50 6175  352 Exhale Bikes
5 George SPERRY   Phoenix, AZ45:33.12 118062  354 Swiss American Racing

Men - Cat 1 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jerrad COOPER   Flagstaff, AZ14:25.30 140267  320 
2 Sam GROSS   Cave Creek16:03.34 292354  324 AZ Devo
3 Micah CLINGER   Flagstaff, AZ24:59.72 103304  322 Exhale Bikes
4 BRYAN VAHJEN   Scottsdale, AZ26:11.38 305513  327 Missing Link Racing
5 Henry SVENDBLAD   Scottsdale, AZ26:42.47 360565  318 Green Choice Solar
6 Shane STILWELL   Sierra Vista, AZ34:56.14 155240  316 Giant-Martial Arts of Tucson
7 Nathan ANDREWS   Phoenix, AZ36:03.36 42004  317 Exhale Bikes
8 Eric LYNCH   Phoenix, AZ43:58.24 263726  323 Exhale Bikes

Men - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam HUMPHREY   Glendale, AZ23:46.30 368360  403 Exhale Bikes
2 DILYN SHEBER   Oro Valley, AZ29:39.91 361232  405 AZ Devo
3 Clayton STONE   Anthem, AZ29:40.97 330752  404 AZ Devo
4 Jonah IVY   59:41.49  402 

Men - Cat 2 - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Skaggs   Phoenix, AZ22:31.68 393512  414 Phoenix Tri Club
2 Ryan McDOWELL   22:34.08  422 DNA Cycles Racing
3 Eric SMITH   Yuma, AZ24:28.56 368984  412 
4 Gerrit MACK   Tempe, AZ27:04.12 308045  411 Global Bikes/Specialized
5 Weston RASMUSSEN   28:29.32  421 Exhale Bikes
6 Eric MARTINS   30:37.63  417 Landis/Trek
7 Brandon JOHNSON   31:18.56  413 
8 John-Ross PECKARDT   31:38.45  415 Exhale Bikes
9 Matthew LILJENQUIST   35:39.79  419 Southwest Bicycles
10 Cory FOSTER   38:18.23  418 Oro Valley Bicycles
11 Jeremy WOLFE   51:41.70  420 

Men - Cat 2 - 35-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RJ WEIBLY   21:32.15  445 Global Bikes/Specialized
2 Charlie ROACH   23:06.43  443 
3 David NICHOLLS   Cave Creek, AZ25:54.89 296085  453 
4 Michael McAFEE   26:00.05  442 
5 Jim BONDURANT   Cave Creek, AZ27:01.10 166877  446 Green Choice Solar
6 George HACKETT   Phoenix, AZ29:15.15 365744  451 Missing Link Racing
7 Julius CHARLIE   Goodyear, AZ30:29.04 275216  448 Estrella Mountain Cyclery
8 Robert KELSEY   Sierra Vista, AZ34:54.33 333174  447 Dawn To Dust
9 Matt REED   Phoenix, AZ38:45.68 331796  444 Missing Link Racing
10 Brian STOVER   Tucson, AZ40:27.96 169246  268 
11 Tom PHIELIX   Tucson, AZ41:46.68 28021  265 Oro Valley Bicycles
12 Mark WINKELMAN   Reno, NV45:25.20 146333  441 
13 Brian WILLESS   Chandler, AZ46:24.98 274256  449 Global Bikes/Specialized
14 Chris SULLIVAN   Huachuca, AZ52:10.57 85707  452 Dawn To Dust

Men - Cat 2 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Fred IVY   27:22.00  483 
2 Tyler BRILINSKI   Glendale, AZ28:25.93 368975  484 Exhale Bikes
3 Mike SANCHEZ   Phoenix, AZ32:57.77 305142  481 Tribe Multisport
4 Keith WILSON   Tempe, AZ35:38.13 220715  485 Green Choice Solar
5 Terry SONTAG   42:53.15  482 Ultimate Cycles
6 John FRITZ   Chandler, AZ26:09.12 49933  486 Landis/Trek

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan WOODROFFE   Cave Creek, AZ15:59.69 364891  204 Bicycle Ranch

Men - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patrick MURPHY   57:19.05  214 Trek Store - West Phoenix
2 Chris CHAPMAN   57:32.22  212 
3 Matthew WILKINS   Tempe, AZ03:19.84 367334  211 Arkansas Tech
4 Ben TURNER   04:36.78  213 Absolute Bikes
5 Layne PLUMMER   04:38.64  401 Absolute Bikes
6 Hezekiah ALLEN   11:30.18  215 Team Jeremy Wilson

Men - Cat 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin StCYR   58:21.33  237 Southwest Bicycles
2 Aaron BROWNING   Mesa, AZ58:54.83 85900  232 Exhale Bikes
3 Doug JOHNSON   02:44.94  236 
4 Kyler KIENHOLZ   Phoenix, AZ03:39.64 306200  231 Tribe Multisport
5 Ian LARSON   Peoria, AZ13:03.40 365637  233 Exhale Bikes
6 Brad FOSTER   New York, NY14:16.44 95744  235 
7 Garry FLOREZ-DIAZ   14:41.42  234 
8 Johan LEVIN   Surprise, AZ???????? 196496  238 Swiss American Racing

Men - Cat 3 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve PRICE   Twin Falls, ID55:13.76 366291  264 
2 Alan HAMBERLIN   Gilbert, AZ59:31.07 319748  269 Focus Racing
3 John ADAMS   00:12.22  266 
4 Kit PLUMMER   01:06.11  271 Oro Valley Bicycles
5 Tom FEORE   04:59.69  267 Southwest Bicycles
6 William WARD   07:32.07  251 
7 SCOTT FOREMAN   12:05.96  272 Dawn To Dust
8 Neal JACKSON   13:42.16  263 
9 Bryan RAINS   15:24.28  252 Green Choice Solar
DQ Leigh WESTON   DQ  261 Exhale Bikes

Men - Cat 3 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Dunn   Chino Valley, AZ01:34.13 376435  287 Absolute Bikes
2 Dennis LOW   Avondale, AZ02:33.90 187118  289 DNA Cycles Racing
3 Gary BRAND   Scottsdale, AZ04:56.01 374946  284 Exhale Bikes
4 Jim SESSIONS   05:40.81  281 Team America
5 Richard WOODROFFE   Cave Creek, AZ07:06.66 361951  290 
6 Steven HUDSON   Austin, TX07:08.18 176307  286 
7 John PECKARDT   09:35.34  291 Exhale Bikes
8 DINO D'ROMERO   Gilbert, AZ11:19.55 271477  294 Global Bikes/Specialized
9 Ed BAKER   Gilbert, AZ16:34.48 318292  288 Global Bikes/Specialized
10 David LAROCHE   17:51.61  293 

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Westin SMITH   29:30.53  681 
2 Michael Johnson   37:17.59  683 

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David POLLEY   Peoria, AZ29:12.42 271015  661 Bicycle Ranch
2 Caiden PLUMMER   29:45.14  662 Oro Valley Bicycles
3 Trent CORK   30:04.71  660 
4 Bryan PHIELIX   32:12.73  658 Oro Valley Bicycles
5 Wes GROVE   Flagstaff32:22.81 366365  656 Absolute Bikes
6 Jakob CARLSON   34:04.41  657 
7 Bradley WOODROFFE   42:24.75  659 

Women - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tonya PITCHER   Flagstaff, AZ14:57.16 361733  641 Absolute Bikes

Women - Cat 1/2/3 - First Timer - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cassi Morelock   Tucson, AZ03:06.00 393582  862 

Women - Cat 1 - 19-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sue RAWLEY   Flagstaff, AZ20:05.72 29243  147 Absolute Bikes
2 Leslie BRADY   Glendale, AZ55:16.28 295932  148 Exhale Bikes

Women - Cat 1 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kata SKAGGS   Chandler, AZ00:13.92 361045  594 Phoenix Tri Club
2 Beth UTLEY   Orovalley, AZ09:05.03 304126  593 Oro Valley Bicycles
3 Lee-Ann BEATTY   Phoenix, AZ20:04.62 246753  596 Bicycle Ranch
4 Ashley STILWELL   Sierravista, AZ20:44.01 304903  592 AZ Devo
5 Leah McCABE   Flagstaff, AZ22:29.77 344578  595 Exhale Bikes
6 Kelly McFALL   Flagstaff, AZ31:16.60 218180  591 Absolute Bikes

Women - Cat 2 - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessie TURNER   Phoenix, AZ10:45.29 368994  516 Exhale Bikes
2 ANNA TRADER   Sierra Vista, AZ19:39.63 305130  518 
3 Demelza DAVIS   24:15.92  517 Exhale Bikes

Women - Cat 2 - 35-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shannon LINDNER   Phoenix, AZ13:23.22 179675  542 Jobing.com Women's Racing
2 Hillary MATHIS   Oro Valley, AZ16:53.06 260518  539 Swiss American Racing

Women - Cat 2 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Solange WHITEHEAD   14:40.28  560 Green Choice Solar
2 Katherine FARAGO   Mesa, AZ44:47.07 141474  558 Global Bikes/Specialized
3 Laura MEYER   51:51.64  559 

Women - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bethany HANCOCK   00:14.75  718 Exhale Bikes
2 Tessa CAUSSLAND   03:26.23  717 Southwest Bicycles

Women - Cat 3 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dawn CARMICHAEL   32:42.75  747 Exhale Bikes

Women - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Phoebe DUNN   Chino Valley, AZ30:21.15 367374  692 Absolute Bikes
2 Mercy Richmann   32:22.99  694 Single Speed Coffee
3 Lockin Stevenson   Phoenix, AZ34:25.77 356284  693 
4 Angelina STILWELL   Sierra Vista, AZ47:23.97 335716  691 Giant-Martial Arts of Tucson

Women - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Olivia NICHOLLS   Cave Creek, AZ34:20.50 356742  677 Bicycle Ranch
2 Zoe DUNN   Chino Valley Az35:38.11 366052  674 Giant-Martial Arts of Tucson
3 Sonja CARLSON   35:40.03  676 
4 Bethany WHITEHEAD   54:27.61  673 Green Choice Solar
5 Margaret SHMIT   57:18.51  675 
6 Alex Wellborn   16:52.73  678 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREOSMOShimanoUSACDFSpySierra NevadaBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee