Race Results for
5th Annual Bike the Bluff Omnium
Show Low , AZ
(Event Information)
Criterium on 06/17/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1 - 16-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian FORBES   Mesa, AZ 65615   Unity Racing
2 Jared GILYARD   Cedar Hills, UT 226665   Bicycle Haus Elite
3 Colin DON   Los Angeles, CA 256718   Landis/Trek
4 Drew MILLER   Flagstaff, AZ 52030   Landis/Trek
5 Paul THOMAS   Tucson, AZ 87933   Chicago Velo Campus
6 Kyle COLAVITO   Tucson, AZ 190677   Bicycle Haus Elite
7 David GLICK   Tucson, AZ 175967   Landis/Trek
DNF Joe SUSCO   Mesa, AZ 222729   Unity Racing

Men - Cat 2 - 16-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle REEDY   Mesa, AZ 195891   Unity Racing
2 Miguel BRYON   Miami, FL 290219   BLUE STAR-BOOM Development Team
3 ELLIOT DuMONT   Tucson, AZ 220038   02 Modern Fitness
4 John SALSKOV   Tempe, AZ 113251   Primal - 1st Bank
5 Clayton PECK   Mesa, AZ 27558   NBOUNDZ Racing
6 Christian MALDONADO   Vail, AZ 305869   TriSports Cycling/Eclipse Racing
7 Chris POOLE   Phoenix, AZ 120794   FASTER Performance Center
8 Luke DALE   Gilbert, AZ 252667   Unity Racing
9 Matthew JONES   Oro Valley, AZ 153282   02 Modern Fitness
10 David WELSH   Tucson, AZ 142434   TriSports Cycling/Eclipse Racing
11 Brian MEYER   Tucson, AZ 220650   
12 Dan DISTEFANO   Tucson, AZ 89997   Bicycle Haus Racing

Men - Cat 3 - 16-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shawn McNALLY   Scottsdale, AZ 296108   Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes
2 Mark FESER   Scottsdale, AZ 349216   
3 Nathan FRANKE   Phoenix, AZ 151972   Unity Racing
4 Nathaniel DAVIS   Tucson, AZ 305495   Tolero Racing
5 Jaycen BROWN   Mesa, AZ 333330   Bicycle Haus Racing
6 Mark HERRINGTON   Tucson, AZ 42581   02 Modern Fitness
7 James WINEBRENNER   Scottsdale, AZ 271027   Bicycle Haus Racing
8 Michael MISEVCH   Tucson, AZ 290204   Aggress
9 Andrew COPE   Clearwater, FL 279994   Tribe Multisport
10 Eric LINK   Arnold, MD 307552   
11 Drew TYGER   Bozeman 274934   Lancaster Regional Cycling Team
12 Jonathan TRIPLETT   Tucson, AZ 306832   02 Modern Fitness
13 Elliot ANDERSON   Tucson, AZ 259990   TriSports Cycling/Eclipse Racing
14 Bryan STAUB   Gilbert, AZ 175776   Arizona Masters Racing
15 Richard HORN   Tucson, AZ 267483   Aggress
16 Jason BOLES   Tempe, AZ 84491   Camelback Bike Club
DNF Peter MICHAUD   Tucson, AZ 258249   Landis/Trek
DNF Owen GRAVES   Scottsdale, AZ 289809   Bicycle Haus Racing
DNF Jake SPELMAN   Gilbert, AZ 305505   FASTER Performance Center

Men - Cat 4 - 16-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott COUNTRYMAN   Flagstaff, AZ 258025   San Tan Racing/Paragon Cycling
2 Ryan GEIGER   Flagstaff, AZ 258285   Flagstaff Cycling
3 Marc SHIFLER   Gilbert, AZ 332926   FASTER Performance Center
4 Aaron EINFRANK   Scottsdale, AZ 334616   Bicycle Haus Racing
5 Brad WILHELM   Maricopa, AZ 213645   
6 Daniel PARKMAN   Tucson, AZ 359379   Southwest Hand Cycling Team
7 Lirain URREIZTIETA   Tucson, AZ 305136   
8 Chris ASHTON   San Francisco 365342   Bicycle Haus Racing
9 Casey SKIDMORE   Mesa, AZ 375348   
10 Chaz LANE   Chandler Heights, AZ 335454   Two-Wheel Jones Racing
11 Keith BERKSHIRE   Mesa, AZ 111911   FASTER Performance Center
12 Benton LEITNER   Tucson, AZ 304269   02 Modern Fitness
13 John BECK   Tucson, AZ 264025   
14 Rodolfo ESPINO   Tempe, AZ 308389   Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes
15 David CARLSON   Tucson, AZ 323534   University of Arizona
16 Dave GOEDECKE   Pinetop, AZ 13493   Cycle Mania
17 Casey CLARK   Tucson, AZ 322446   University of Arizona
18 Hans WHITEFIELD   Albuquerque, NM 249564   
19 Todd TANKERSLEY   Phoenix, AZ 273891   FASTER Performance Center
20 Stephen HUEY   Phoenix, AZ 365833   
21 J. CARNES   Flagstaff, AZ 309142   Team Pay 'N Take
22 Michael WOODWARD   Flagstaff, AZ 367040   Flagstaff Cycling
23 Peer HIMLER   Chandler, AZ 333440   FASTER Performance Center
24 Heath PYLE   Gilbert, AZ 142308   Focus Racing
25 Braden BOTT   Phoenix, AZ 323426   Carlos OBriens Racing pb Tribe
26 Rex MUNGER   San Diego, CA 56496   02 Modern Fitness
DNF Mike SANCHEZ   Phoenix, AZ 305142   Tribe Multisport

Men - Cat 5 - 16-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron LORD   Phoenix, AZ 367492   
2 John HINSBERG   Tucson, AZ 299051   TriSports Cycling/Eclipse Racing
3 Robert SEIFERT   Scottsdale, AZ 208110   Cycle Mania
4 Jason BRUMM   Gilbert, AZ 369238   Strada Racing Club
5 Mark BRADISH      
6 James MORAN   Scottsdale, AZ 374835   Team Winded
7 Scott HANDLER   Tucson, AZ 342066   
8 Sean Feller   Tempe, AZ 41557   
9 Doug WILLIAMS      
10 Kevin ROBINSON   Silver City, NM 379761   
11 Raul VARGAS   Gilbert, AZ 306065   FASTER Performance Center
12 Michael NEIGHBORS   Vail, AZ 380404   Tolero Racing
13 Sean DOYLE   Tucson, AZ 315682   
14 scott kim   Tucson, AZ 382619   
15 Ben Dugdale   Saint Johns, AZ 382546   
16 Dustin GRANSEE      
17 Jon SAARI   Silver City, NM 367771   

Men - Master - Masters - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian FORBES (1 - Cat1)   Mesa, AZ 65615   Unity Racing
2 Clayton PECK (1 - Cat2)   Mesa, AZ 27558   NBOUNDZ Racing
3 Bryan ANTOL (2 - Cat2)   Flagstaff, AZ 1806   GST Racing
4 Chris POOLE (3 - Cat2)   Phoenix, AZ 120794   FASTER Performance Center
5 David CRAW (1 - Cat3)   Mesa, AZ 271720   FASTER Performance Center
6 Andrew COPE (2 - Cat3)   Clearwater, FL 279994   Tribe Multisport
7 Juan TARANGO (3 - Cat3)   Phoenix, AZ 55890   Phoenix Consumers Cycling Club

Men - Master - Masters - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bob PONGRATZ   Scottsdale, AZ 28412   
2 Mark FOSENBURG (1 - Cat3)   Phoenix, AZ 143238   Honeywell Cycling
3 Jim SILVERMAN (1 - Cat2)   Flagstaff, AZ 183486   GST Racing
4 Jay SILVESTRI (1 - Cat4)   Scottsdale, AZ 64467   Tribe Racing
5 David GENOVESE (2 - Cat3)   Phoenix, AZ 176999   FASTER Performance Center
6 Jesus LAMB (3 - Cat3)   Tucson, AZ 191857   GST Racing
7 Eric TAYLOR (4 - Cat3)   Tucson, AZ 273841   
8 Corky KURTZ (2 - Cat2)   Flagstaff, AZ 80186   Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes
9 Keith ISAACSON (5 - Cat3)   Chino Valley, AZ 196239   Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes
10 Paul KEENE (2 - Cat4)   Flagstaff, AZ 145410   Team Pay 'N Take
11 Kurt KROEMER (6 - Cat3)   Phoenix, AZ 200910   FASTER Performance Center
12 Bryan STAUB (7 - Cat3)   Gilbert, AZ 175776   Arizona Masters Racing
13 Raymond PAPINEAU (8 - Cat3)   Anthem, AZ 27190   Arizona Masters Racing
14 James JOHNSON (3 - Cat4)   Cornville Az 46530   Absolute Bikes Team
DNF Scott GRIMSHAW (Cat3)   Greenville, SC 14219   Team Traveller

Men - Master - Masters - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lionel SPACE (1 - Cat4)   Phoenix, AZ 197647   Focus Racing
2 Steve CULLINAN (1 - Cat3)   Paradise Valley, AZ 87674   Arizona Masters Racing
3 Dwight NELSON (2 - Cat3)   Tucson, AZ 56097   Southwest Hand Cycling Team
4 Bob JACKSON (2 - Cat4)   Phoenix, AZ 365910   
5 Raymond KIDD (3 - Cat4)   Mesa, AZ 165305   Honeywell Cycling
6 Derek GITTINGS (3 - Cat3)   Chandler, AZ 72832   Honeywell Cycling
7 Larry HANSEN (4 - Cat4)   Globe, AZ 278978   Honeywell Cycling
8 Joe PUCHI (5 - Cat4)   Tubac, AZ 49587   Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes
9 Amado CARRASCO (6 - Cat4)   Rio Rico, AZ 50048   
10 John HARRIS (7 - Cat4)   Tucson, AZ 276156   Tolero Racing
11 Doug FORSHA (8 - Cat4)   Scottsdale, AZ 155879   Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes

Men - Master - Masters - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack DILLON (1 - Cat4)   Tucson, AZ 314848   Team Broadway Bicycles
2 Richard ELLWANGER (2 - Cat4)   Tucson, AZ 272136   Aggress
3 Jack QUINN (3 - Cat4)   Phoenix, AZ 257821   Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes

Men - Junior - Juniors - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle KENT   Scottsdale, AZ 350110   Strada Racing Club
2 Isaac BREWER      
3 Max Deller   Mesa, AZ 366750   Focus Racing
4 Nick WEST      
5 Zachary FERNAU   Show Low, AZ 368289   Cycle Mania

Men - Junior - Juniors - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chaz LANE   Chandler Heights, AZ 335454   Two-Wheel Jones Racing
2 Austin SWANG   Mesa, AZ 365992   Two-Wheel Jones Racing

Women - Cat 1/2 - 16-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Caitlin LAROCHE (1 - Cat2)   Los Angeles, CA 366797   
2 Melanie COLAVITO (1 - Cat1)   Flagstaff, AZ 196731   Landis/Trek

Women - Cat 3 - 16-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Collette HANEY   Scottsdale, AZ 65481   Team Green Choice/Team RPM/Airpark Bikes

Women - Cat 4 - 16-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trisha COFFMAN   Phoenix, AZ 367050   Jobing.com Women's Racing
2 Mel Beardsley   Phoenix, AZ 342108   Jobing.com Women's Racing
3 Andrea GONZALES   Tucson, AZ 304625   Tolero Racing
4 Monica SURIANO   Chandler, AZ 275696   Curbside Cyclery Racing Team
5 Valerie GRIMSHAW   Greenville, SC 337720   Greenville Spinners Racing
6 Simona GARBARINO   Phoenix, AZ 364962   Two-Wheel Jones Racing

Women - Master - Masters - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathleen CONNOLLY (1 - Cat2)   Gilbert, AZ 304000   Two-Wheel Jones Racing
2 Elizabeth DieterleSrejic (1 - Cat4)   Phoenix, AZ 378539   Two-Wheel Jones Racing

Women - Junior - Juniors - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily JONES   Mesa 366303   Two-Wheel Jones Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREOSMOShimanoUSACDFBonk BreakerSpySierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee