Race Results for
University of Washington Omnium 2012
North Bend, WA
(Event Information)
Criterium on 03/25/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat D - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ezra Kahn   Baltimore, MD 365892  465 UW
2 Tim Scheumann   Wenatchee, WA 328032  461 UW
3 Noel Kimber   Seattle, WA 366152  964 UW
4 Jonathan Browning   Seattle 367406  471 UW
5 Will Dawkins   Seattle, WA 366404  468 UW
6 Gregory Lemay   Sherwood, OR 364932  497 WU
7 Peter Hailwood   Moscow, ID 361075  490 UI
8 Sam West   Bellingham, WA 368949  397 WWU
9 Torrey Kuhlmann   Ellensburg, WA 374839  431 CWU
10 Misha Terentjev   Ellensburg, WA 374940  430 CWU
11 Peter King   Seattle, WA 369561  443 SU
12 Kellen Rosburg   Narragansett, RI 338306  400 WWU
13 Miles Chang   Seattle, WA 273517  969 UW
14 David Polansky   Seattle, WA 369558  445 SU
15 Keller Cyra   Vashon Wa 364893  496 WU
16 David Bucher   Seattle, WA 366428  470 UW
17 Devon Lawler   Missoula, MT 371011  453 UM
18 Roger Whaley   Ellensburg, WA 375242  423 CWU
19 Max Snyder   Seattle, WA 367691  449 SU
20 Adam Lindenmuth   Spokane, WA 360878  388 GU
21 Rian Rustvold   Pullman, WA 367130  475 WSU
22 Blake Bjornson   Bozeman, MT 376289  407 MSU
23 Russell Griggs   Bozeman, MT 337134  391 MSU
24 Wiley Duerson   Maple Valley 366422  467 UW
25 Brian Cunningham   Seattle, WA 369568  446 SU
26 Brad Engel   Eugene, OR 367605  408 UO
27 Jeremy Wicker   Billings, MT 357490  392 MSU
28 Garry Whitebird   Moscow, ID 339702  492 UI
29 Patrick Simonson   Corvallis, OR 368203  457 OSU
30 Adam Nekimken   Spokane, WA 368479  387 GU
31 Tim Pham   Happy Valley, OR 365334  452 PSU
32 Adam Bowen   Mercer Island, WA 298239  376 UO
33 Sebastian Hernandez   Algona, WA 369548  379 PLU
34 Nick Martinez   Seattle, WA 369565  447 SU
35 Owen Lowry   Walla Walla, WA 336118  435 WC
36 Todd Isaacson   Moses Lake, WA 365803  479 WSU
37 Nathan Bartel   Moscow, ID 367054  487 UI
38 Marcus Erlenbush   Billings, MT 376327  495 GU
39 William Kennelly-Ullman   Portland, OR 365196  419 PSU
40 Caleb Bertch   Salt Lake City, UT 367131  485 UI

Men - Cat C - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Simecek   Kirkland, WA 367978  220 WWU
2 Jerome Ng   Seattle, WA 331956  706 UW
3 Sean Mathew   Bellingham, WA 335788  227 WWU
4 Neal Joslyn   Bremerton Wa 367119  200 UI
5 Blake Elliott   Eugene Oregon 366776  242 UO
6 Daniel Benowitz   Bellingham, WA 359223  208 WWU
7 Ross Anderton   Yakima, WA 344362  236 GU
8 Mark Schroeder   Corvallis, OR 337132  245 OSU
9 Bennett Welker   Zephyr Cove, NV 332212  268 WU
10 Patrick Lewis   Ellensburg, WA 276335  719 CWU
11 Noah Jones   Eugene, OR 368454  210 UO
12 Jeremy Eilers   Moscow, ID 367174  202 UI
13 Frederick Livingston   Olympia, WA 335728  267 WWU
14 Jon Brown   Damascus, OR 308213  224 PSU
15 Peter Kagey   West Linn, OR 336212  203 OSU
16 Avinash Dev   Olympia, WA 335856  239 WWU
17 Brian Wright   Seattle, WA 288112  212 SU
18 Kyle Curtin   Tacoma, WA 328184  237 PLU
19 James Barron   Moscow, ID 338582  244 UI
20 Brandon Dejong   Laketapps, WA 308151  238 PLU

Men - Cat B - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Ogden   Seattle, WA 333612  140 WC
2 Nick Maslen   Corvallis, OR 339898  104 OSU
3 Thomas Anderson   Moscow, ID 324292  102 UI
4 Stephen Kocher   Las Vegas, NV 335512  123 UO
5 Xinwei Tan   Seattle, WA 331966  108 UW
6 Alberto Santos-Davidson   Kensington, CA 318892  133 WC
7 Mike Hay   Seattle, WA 337596  106 UW
8 Eli Robinson   Ithaca, NY 261543  115 WC
9 Zhaolong Wu   Corvallis, OR 344374  111 OSU
10 Kyle Holmes   Portland, OR 288097  120 PSU
11 David Hancock   Walla Walla, WA 305049  114 WC
12 Matthew Pollard   Moscow, ID 28371  101 UI
13 Cole Lalomia   Portland, OR 309610  122 PSU
14 Logan Fox   Bellevue, WA 333184  105 UW
15 Jesse Merz   Portland, OR 339842  112 OSU
16 Ye Tian   Seattle, WA 332834  109 UW
17 Justin Etzel   Salem, OR 304052  136 WU
18 Christian Buesch   Corvallis, OR 368811  116 OSU
19 Alex Kohan   Salem, OR 332206  100 WU
20 Aaron Buckley   Moscow, ID 224285  134 UI
21 Brian Fawcett   Grantspass, OR 293278  124 UO
22 James Ramey   Portland, OR 303465  118 PSU
23 Andrew Austin   University Place, WA 316276  117 CWU

Men - Cat A - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake MacArthur   Wenatchee, WA 203580  93 WSU
2 James Bird   Kenilworth, IL 239434  82 UM
3 Davis Shepherd   Seattle, WA 292230  88 UW
4 Ryan Short   Kirkland, WA 217099  73 WWU
5 Kevin Bernstein   Cottonwood Heights, UT 304111  97 WU
6 Matt Pence   Saint Charles, MO 262595  64 UW
7 Dillon Caldwell   Bend, OR 335474  78 UO
8 Brian Morra   Moscow, ID 288069  95 UI
9 Mckenzie Sampson   Capitola, CA 305838  77 UO
10 Will Niemann-Ross   Portland, OR 272436  90 UW
11 Rusty Williford   Haughton, LA 229467  86 OSU
12 Zach Bowden   Vancouver Wa 245716  69 WSU
13 Alex Turpin   Salem, OR 304051  98 WU
14 Andrew Easley   Olympia, WA 293544  94 WSU
15 Max O'Neal   Seattle, WA 229273  99 SCCN
16 Peter Young   Missoula, MT 307347  83 UM
17 Graham Kelley   Eugene, OR 308948  76 UO
18 Seth Phillips   Winthrop, ME 290276  66 UM
19 David Kuhns   Sherwood, OR 244713  79 UO
20 Peter Buco   Portland, OR 305283  81 PSU
21 Chris Heron   Corvallis, OR 15958  70 OSU
22 Marc Schwartz   Seattle, WA 291645  89 UW
23 Marshall Opel   Whitefish, MT 198930  84 UM

Men - Cat 1/2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Kovalcik (1 - Cat2)   Portland, OR 266774   Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma
2 Jeff Hoover (2 - Cat2)   Bellevue, WA 335684   Audi
3 Nicholas Bennette (1 - Cat1)   Seattle, WA 186239   
4 Logan Owen   Bremerton, WA 222488   Lake Washington Velo
5 James Stangeland (2 - Cat1)   Seattle, WA 208222   Keller Rohrback Cycling
6 Brian Hitchcock (3 - Cat2)   Seattle, WA 284741   HSP
7 Jason Williams (4 - Cat2)   Seattle , WA 241690   Cascade Bicycle Studio
8 Christopher Wingfield (3 - Cat1)   Bainbridge Island, WA 247269   Hagens Berman Cycling
9 Brent Emoff (5 - Cat2)   Oakland, CA 259427   Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma
10 Mike Hone (4 - Cat1)   Seattle, WA 155193   Audi
11 Joe Prettyman (6 - Cat2)   Portland, OR 284314   Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma
DNF Zachary Jones (Cat2)   Kent, WA 225834   Garage Racing
DNF Ian McKissick (Cat1)   Seattle, WA 172573   Audi
DNF Eric Schuman (Cat2)   Seattle, WA 52882   Audi
DNF Aaron Shaw (Cat2)   Seattle, WA 128315   HSP
DNF David Richter   Seattle, WA 29781   HSP
DNF Grant Boursaw (Cat1)   Clatskanie, OR 170203   Puget Sound Cycling Club
DNF Evan Hepner (Cat1)   Albuquerque, NM 161841   Cascade Bicycle Studio
DNF Joe Baratto (Cat1)   Seattle, WA 51702   Bikesale.com
DNF Scot Weeks (Cat2)   Seattle, WA 290608   Union Bay Cycling/Bikesale.com
DNF Mark Hinman (Cat2)   Seattle, WA 195131   Union Bay Cycling/Bikesale.com
DNF Benjamin Swedberg   Kent, WA 200484   California Giant Cycling
DNF peter baughman (Cat2)   Carnation, WA 243415   Slalom Consulting Racing
DNF Aaron Levin (Cat1)   Mercer Island, WA 46828   Peterson's Five

Men - Cat 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Baumeister   Redmond, WA 286284   Apex Racing Team
2 Conor Klupar   Fall City, WA 250108   Revel Consulting/Rad Racing NW
3 Al Urbanski   Portland, OR 262778   Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma
4 Matt Mikul   Sunnyvale, CA 271933   Recycled Cycles Racing
5 Dana Harper   Spokane, WA 339224   
6 Tony Pletcher   Seattle, WA 305767   Union Bay Cycling/Bikesale.com
7 Jeffery Nettles   Seattle, WA 159943   Recycled Cycles Racing
8 Bryan Urakawa   Seattle, WA 235138   Fischer Plumbing Cycling Team
9 Joshua Gerak   Seattle, WA 256081   Avanti Racing Club
10 Keiichi Otani   Kirkland, WA 289231   Lake Washington Velo
11 Joseph Skokan   Seattle, WA 289466   Union Bay Cycling/Bikesale.com
12 Thorsten Askervold   Lake Stevens, WA 299287   HSP
13 Niels Thogersen   Seattle, WA 219633   Team Stanley
14 Rick Roof   Puyallup, WA 242755   Old Town Bicycle (OTB)
15 Donald Stimson   Newcastle, WA 67392   Cucina Fresca Cycling Team
16 Travis Biechele   Seattle, WA 294358   Apex Racing Team
17 Nathaniel Pitts   Seattle, WA 304664   Puget Sound Cycling Club
18 Nick Duckstein   Seattle 276304   Bikesale.com
19 Joel Schweiger   Seattle, WA 179387   Herriott Sports Performance
20 David Katz   Seattle, WA 223516   Union Bay Cycling/Bikesale.com
21 Bryon Cline   Seattle, WA 297665   Bikesale.com
22 Nicholas Adsero   Woodinville, WA 113072   Recycled Cycles Racing
23 Brian Bragassa   Goose Creek, SC 360966   
24 Ryan Davenport   Hopkinton, MA 165554   SCCA/Starbucks Cycling
25 Jessica Cutler   Seattle, WA 158992   Peterson Racing
26 Harry Pepe   Kenmore, WA 58774   Slalom Consulting Racing
27 Gregory Luniewski   Seattle, WA 207153   Bikesale.com
28 Joshua Simpson   Seattle, WA 256802   Boat Street Cycle Club (BSCC)
29 Zqwan Peterson   Seattle 109655   Cucina Fresca Cycling Team
DNF David Mezera   Issaquah, WA 70532   Cucina Fresca Cycling Team
DNF Kathleen Taylor   Seattle, WA 285965   Sound Velo Cycling Club
DNF Matthew Bergerson   North Bend, WA 135505   Seattle Super Squadra
DNF Jordan Louie   Lake Forest Park, WA 275346   Puget Sound Cycling Club
DNF Robert McDaniel   Seattle, WA 284692   Recycled Cycles Racing

Men - Cat 4/5 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bradlee Haley   Burien, WA 288845   Cycle U
2 Tony Blazejack   Seattle, WA 304571   SCCA/Starbucks Cycling
3 Stewart Bowerman (1 - Cat5)   Seattle 367332   Husky Cycling - University of Washington
4 D. Scott McSpadden (1 - Cat4)   Seattle, WA 52519   River City Red
5 Matthew Leary   Seattle, WA 311391   Audi
6 David Yamamoto (2 - Cat4)   Auburn, WA 302619   JL Velo Racing Team
7 Mike Foster (3 - Cat4)   Seattle, WA 360739   SCCA/Starbucks Cycling
8 Richie Strong   Kenmore, WA 290771   SCCA/Starbucks Cycling
9 Samuel Park   Seattle, WA 285679   Hagens Berman Cycling
10 Bart Hawkinson (4 - Cat4)   Seattle, WA 272789   Avanti Racing Club
11 Derek Churchyard   Bothell, WA 339716   Bikesale.com
12 Liam Bradshaw (5 - Cat4)   Seattle, WA 270028   Recycled Cycles Racing
13 Nathan Solomon (6 - Cat4)   Seattle, WA 227735   Alki/Rubicon Racing
14 sam hooks   Anacortes, WA 375175   
15 Andrew Austin (7 - Cat4)   University Place, WA 316276   Old Town Bicycle (OTB)
16 Harrison Devine (8 - Cat4)   Bellevue, WA 290027   JL Velo Racing Team
17 Colin McKenna (9 - Cat4)   Snohomish, WA 290796   Hagens Berman Cycling
18 Timothy Lewis (10 - Cat4)   Seattle, WA 294080   Audi
19 Todd Allen      
20 Paul Bishop   Snohomish, WA 335908   Recycled Cycles Racing
21 Philip Newman (11 - Cat4)   Seattle, WA 361796   Lake Washington Velo
22 Sean Mathew (2 - Cat5)   Bellingham, WA 335788   
23 Michael Sanderson (12 - Cat4)   Seattle, WA 309751   Bikesale.com
24 Ethan Lyons (13 - Cat4)   Issaquah, WA 298733   
25 Jason Corbridge (14 - Cat4)   Redmond, WA 293327   SCCA/Starbucks Cycling
26 Ezra Kahn   Baltimore, MD 365892   University of Washington-Seattle
27 Morgan Simon (15 - Cat4)   Seattle, WA 310319   Apex Racing Team
28 Randy Schultz (16 - Cat4)   Bothell, WA 334112   Union Bay Cycling/Bikesale.com
29 Cameron Janes (17 - Cat4)   Mercer Island, WA 359555   
30 Erik Snapper (18 - Cat4)   Bellevue, WA 335690   
31 Darnell Umagat (19 - Cat4)   Kent, WA 307266   SCCA/Starbucks Cycling
32 Tim Hubner (20 - Cat4)   Bellingham, WA 286035   BFF Cycling
33 Peter Hinckley (21 - Cat4)   Seattle, WA 328706   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
DNF Christopher Johns (Cat4)   Tacoma, WA 310331   Avanti Racing Club
DNF Dale Harless (Cat4)   Bellevue, WA 57571   Cycle U
DNF Timothy Culbertson (Cat4)   Issaquah, WA 115811   Cycle U
DNF Travis Dougan (Cat4)   Kirkland, WA 280758   Cycle U
DNF David Ryan   Jackson, WY 30982   SCCA/Starbucks Cycling
DNF Tim Farrell   Seattle, WA 292499   FareStart
DNF Bryan Urakawa   Seattle, WA 235138   Fischer Plumbing Cycling Team
DNF Christopher Soelling (Cat4)   Kirkland, WA 305711   Cucina Fresca Cycling Team
DNF Alan Ehler (Cat4)   Kirkland, WA 309180   Union Bay Cycling/Bikesale.com
DNF Jerome Ng (Cat4)   Seattle, WA 331956   
DNF Marcus Williams (Cat5)   Seattle, WA 341866   House Wine Racing
DNF John Klupar (Cat4)   Fall City, WA 183761   Cucina Fresca Cycling Team
DNF Karl Huber (Cat4)   Kirkland, WA 334002   Bikesale.com
DNF Andrew Roths (Cat4)   Kenmore, WA 305716   Bikesale.com
DNF Jeffrey Reed   Lake Stevens, WA 297596   
DNF William Dawkins (Cat5)   Seattle, WA 366404   
DNF Brian Kennett (Cat5)   Mercer Island, WA 375253   
DNF Jeff Feligno (Cat5)   Geneva Ny 366250   Cycle U
DNF Tony Cordova   Mercer Island, WA 336548   
DNF Anderson      
DNF Jim Dykstra (Cat4)   Seattle, WA 304706   PAValleys.com
DNF Alfonso Lopez (Cat4)   Seattle, WA 333054   Apex Racing Team
DNF Garrett Blough (Cat5)   Woodinville, WA 338226   Union Bay Cycling/Bikesale.com
DNF Luke Grant (Cat5)   Federalway, WA 292862   JL Velo Racing Team
DNF Paul Blough (Cat5)   Woodinville, WA 337910   Union Bay Cycling/Bikesale.com

Women - Cat C - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nancy Williams   Seattle, WA 365879  311 UW
2 Liz Cartwright   Buxton, OR 298143  347 GU
3 Anne Browning   Seattle, WA 367024  307 UW
4 Laura Thompson   Bayside Ca 367822  837 UO
5 Elizabeth Peterson   Seattle, WA 304994  822 WC
6 Rebecca Johnson   Sandpoint, ID 367947  358 UI
7 Andi Oden   Moscow, ID 340446  357 UI
8 Sydney Barry   Helena, MT 336372  352 PLU
9 Louise Ryan   Portland, OR 365088  332 PSU
10 Berrin Boyce   Eugene, OR 368784  339 UO
11 Vanessa Ditto   Beaverton, OR 331594  334 PSU
12 Lorena Croucher   Spokane, WA 360900  350 GU
13 Shannon Daughtrey   Edmonds, WA 336622  341 WWU
14 Angelina Hellar   Eugene, OR 375117  343 UO
15 Ayla Aymond   Ellensburg, WA 371345  326 CWU
16 Hilary Hanson   Moscow, ID 368743  328 UI

Women - Cat B - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shelley Dunlop   Steamboat Springs Co 369354  184 PSU
2 Rachel Dana   Tigard, OR 307766  196 OSU
3 Kirsten Moore   Bellingham, WA 335830  186 WWU
4 Aurora Bowers   Fairbanks, AK 309553  194 WC
5 Molly Blust   Walla Walla, WA 304669  195 WC
6 Gennie Gebhart   Mercer Island, WA 304653  197 UW
7 Cady Simpson   Missoula, MT 361552  185 UM

Women - Cat A - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelly Plese   Enumclaw, WA 281405  UW
2 Aleah Davis   Tigard, OR 343076  UO
3 Jesse Opp   Camano Island, WA 283252  16 UW
4 Devon Simpson   Kirkland, WA 196519  UW
5 Kamila Gwiazda   Seattle, WA 308240  UW

Women - Cat 1/2/3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jocelyn Setter (1 - Cat1)   Bothell, WA 278305   Stranamanti Cycling
2 Erica Lengacher (1 - Cat2)   Seattle, WA 240486   Recycled Cycles Racing
3 Jane Evely (2 - Cat2)   Carnation, WA 162455   Slalom Consulting Racing
4 Beth Lyndon-Griffith (2 - Cat1)   Seattle, WA 21930   Recycled Cycles Racing
5 J Kele Murdin (3 - Cat1)   Kenmore, WA 120671   Keller Rohrback Cycling
6 Laura Chang (3 - Cat2)   Kent, WA 258166   Union Bay Cycling/Bikesale.com
7 Brook Nunn (4 - Cat2)   Seattle, WA 195171   Recycled Cycles Racing
8 erin miller (1 - Cat3)   Los Angeles, CA 333810   Union Bay Cycling/Bikesale.com
DNF Katie Poinier (Cat3)   Seattle, WA 270751   Sound Velo Cycling Club
DNF Heidi Wood (Cat3)   Seattle, WA 309733   Alki/Rubicon Racing
DNF Pam Massey (Cat3)   Seattle, WA 178475   Union Bay Cycling/Bikesale.com
DNF Jenny Dallas (Cat3)   Seattle, WA 307489   Union Bay Cycling/Bikesale.com
DNF Kathleen Taylor (Cat2)   Seattle, WA 285965   Sound Velo Cycling Club
DNF Leina Tani (Cat3)   Seattle, WA 270801   Team Group Health
DNF Kelly Plese (Cat2)   Enumclaw, WA 281405   Slalom Consulting Racing

Women - Cat 4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Nevin   Seattle, WA 362211   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
2 Melissa Desimone   Seattle, WA 340766   Union Bay Cycling/Bikesale.com
3 Keira Ehler   Kirkland, WA 309184   Bikesale.com
4 sheila walsh   Seattle, WA 331096   Fischer Plumbing Cycling Team
5 Melinda Burdo   Kirkland, WA 5475   Sound Velo Cycling Club
6 Christi Kenyon   Seattle, WA 272209   Bikesale.com
7 Kathleen McMahon   Seattle, WA 252816   Bikesale.com

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOCUOREUSACDFShimanoBonk BreakerSierra NevadaSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee