Race Results for
ORC Race Weekend-Ferndale/Lake Mary
Ferndale, FL
(Event Information)
Criterium on 02/19/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro 1-2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Young   Boulder, CO10:00.2 279095  Bissell Pro Cycling Team
2 Andrew Crater   Greenville , SC10:00.4 70612  22 Cleveland Clinic Sports Health - RGF pb Felt Bicycles
3 Pedro Medina   Orlando, FL10:00.4 177274  136 Atlantic Shores Velo
4 Derek Bennett   Tampa, FL10:00.6 117436  Florida Velo
5 Patrick Lemieux   Saint Paul, MN10:00.6 210769  27 Kentucky Flyers Cycling Inc
6 Evan Thomas   New Milford, CT10:01.8 268391  31 Unattached
7 Jacob Hill   Saint Petersburg, FL10:01.3 235209  26 Firefighters Racing p/b Advocare
8 Earl Bradley   Indialantic, FL10:02.2 133173  42 Infinity Bike Shop
9 Jimmy Page   Crystal River, FL10:02.9 258254  Florida Velo
10 Ken Vida   Lithia, FL09:59.7 60148  12 Florida Velo
11 Ryan Saylor   Gainesville, FL10:01.2 31413  10 GearLink Racing INC.
12 Karel Sumbal   Jacksonville, FL10:02.4 225841  37 GearLink Racing INC.
13 Michael Keenan   Orange Park, FL10:02.8 261241  38 US Armed Forces
14 Lucas Wardein   Naples, FL10:03.3 233364  11 Florida Velo
15 GENE SAMUEL   10:03.3  29 Unattached
16 GEVAN SAMUEL   Ocoee, FL10:04.7 353458  28 Unattached
17 Steven Perezluha   Longwood, FL10:04.9 311519  Unattached
18 Bryan Lofton   Orange Park, FL10:05.3 21461  39 VeloBrew Cycling Club
19 lazaro mencia   Orlando, FL10:06.2 268717  Atlantic Shores Velo
20 Neal Shepherd   Palm Coast, FL10:06.3 244277  30 Florida Velo
21 Radulian Pop   Jacksonville, FL10:06.5 253832  36 GearLink Racing INC.
22 Alfred Baurley   Deerfield Beach , FL10:06.6 325196  34 Team Cocos
23 Adam Baskin   Clermont, FL10:10.7 88669  109 ZMOTION Racing Team
24 Joshua Thornton   Dade City, FL10:10.9 82596  41 ZMOTION Racing Team
25 Jimmy Woodard   Indianharbourbeach, FL10:22.3 301586  Florida Velo
26 Rolando Hernandez   Tampa, FL11:34.3 286862  13 GearLink Racing INC.
27 Mark Stein   Tarpon Springs, FL11:34.7 33966  117 Florida Velo
28 Adam Giles   Orlando, FL11:35.1 46452  43 Orlando Velo
29 Craig Creeden   Longwood, FL11:35.3 211913  Florida Velo
30 Rene Fonseca   Clermont, FL11:40.7 181444  114 Compass Cycling Team
31 Brent Bell   Orlando, FL00:13.2 278661  25 The Fit Lab
32 Curtis Juteram   Minneola, FL57:35.2 63944  230 Bike America Racing Team
33 Andrew Mills   Orlando, FL58:47.7 159112  142 The Fit Lab
34 Ken Schofield   Juno Beach, FL10:26.5 207006  218 ZMOTION Racing Team
35 Andy Mapple   Winter Garden, FL55:51.2 294004  107 Florida Velo
36 Colin Rice   Orlando, FL54:07.9 226235  16 The Fit Lab
37 Ward Bates   Maitland, FL54:08.4 2871  135 The Fit Lab
38 Tyler Jandreau   Palm Bay, FL54:14.0 283158  32 Infinity Bike Shop
39 Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL12:22.1 196540  105 Florida Velo
40 Ben Page   Gainesville, FL48:51.3 269509  44 352 Racing p/b Bikes and More
41 David Reilly   Winter Park, FL47:08.8 108570  21 The Fit Lab
42 Santiago Rosell   Altamonte Springs, FL47:25.2 218212  45 The Fit Lab
43 Thad Lavallee   Sharon, MA44:53.0 111320  112 Unattached
44 Curtis Tolson   Louisville, KY41:49.8 46006  203 Kentucky Flyers Cycling Inc
45 Dennis Sutherlin   Winter Garden, FL28:45.9 138423  200 Orlando Road Club Inc
46 Nathan Rogut   Tampa, FL19:32.3 58176  GG Events Management
47 Henry Willis   Orlando, FL12:40.6 187343  24 The Fit Lab

Men - Masters 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clifford Jackson (1 - Cat5)   Sanford, FL39:06.2 257185  Florida Masters Cycling
2 Michael Frenette (1 - Cat3)   Sarasota, FL39:06.6 56405  411 Unattached
3 David Butcher (2 - Cat3)   Lake Mary, FL39:07.2 141566  441 Atlantic Shores Velo
4 Charles Griffiths (2 - Cat5)   Tampa, FL39:11.4 257813  410 Florida Velo
5 Dean Nicholson (3 - Cat3)   The Villages, FL39:13.3 26069  413 Florida Masters Cycling
6 Marcus Watters (3 - Cat5)   Altamonte Springs, FL39:30.2 105245  440 David's World Cycling
7 Steve Agronick (4 - Cat3)   Villages, FL12:30.5 1209  415 Florida Masters Cycling

Men - Masters 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Jerabek (1 - Cat2)   Jacksonville, FL05:18.9 46930  310 Jacksonville Racing Club
2 Tim Stone (1 - Cat3)   Boulder, CO05:19.2 332428  321 Treasure Coast Cycling Association
3 Joseph Piscitello (2 - Cat3)   Rydal, PA05:19.4 218814  202 PA Masters RC
4 John Faulk   Jacksonville, FL05:25.4 115188  313 Treasure Coast Cycling Association
5 James Wright (2 - Cat2)   Orange Park, FL05:25.4 68129  319 Jacksonville Racing Club
6 Richard Foley (3 - Cat2)   Wallingford, CT05:25.5 11947  300 FASTAR
7 John Tanner (3 - Cat3)   Clearwater, FL05:25.6 155000  340 Florida Velo
8 Paul Harris (4 - Cat3)   Apopka, FL05:25.7 215188  362 Hoover's Essential Health Market
9 Michael Rhoades (5 - Cat3)   Tarpon Springs, FL05:27.0 202152  363 Ride N Rolll Cyclery
10 brian davis (6 - Cat3)   Orlando, FL05:26.4 359091  301 B3 cycling
11 Daniel Whitney (7 - Cat3)   Casselberry, FL05:26.4 65626  361 Atlantic Shores Velo
12 D Mark Parker (8 - Cat3)   Englewood, FL05:26.6 238085  315 Peloton Sports Group
13 Robert Stewart (9 - Cat3)   Jacksonville, FL05:28.5 120593  318 VeloBrew Cycling Club
14 Steven Kurth (10 - Cat3)   Palm City, FL05:32.4 101266  317 Treasure Coast Cycling Association
15 Paul Bordas (1 - Cat4)   Stuart, FL05:32.7 342576  302 Treasure Coast Cycling Association
16 Robert Stevens (2 - Cat4)   Dunnellon, FL05:32.5 337024  371 Florida Masters Cycling
17 Kevin Braley (11 - Cat3)   Stuart, FL07:15.1 4610  344 Treasure Coast Cycling Association
18 Kirk Wilstermann (12 - Cat3)   Palm City, FL00:00.0 179226  320 Treasure Coast Cycling Association

Men - Masters 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ken Schofield (1 - Cat2)   Juno Beach, FL09:01.8 207006  218 ZMOTION Racing Team
2 Andy Mapple (2 - Cat2)   Winter Garden, FL09:01.8 294004  107 Florida Velo
3 Stephen Selby (3 - Cat2)   Lake Mary, FL09:05.7 58557  239 Orlando Velo
4 Kirk Corsello (4 - Cat2)   Lilburn, GA09:36.9 57055  219 Iron Data Racing
5 Chris Hoch (5 - Cat2)   Coconut Creek, FL09:36.9 272990  242 ZMOTION Racing Team
6 Brent Bell (6 - Cat2)   Orlando, FL09:37.8 278661  25 The Fit Lab
7 Steven Mlujeak (1 - Cat1)   Pembroke Pines, FL09:38.0 24653  130 ZMOTION Racing Team
8 Tim Molyneaux (7 - Cat2)   Clermont, FL09:38.6 53461  233 Atlantic Shores Velo
9 Todd Wilson (8 - Cat2)   Minneapolis , MN09:38.3 49330  221 Florida Velo
10 Dean Middleton   Orlando, FL09:38.4 55805  204 Orlando Road Club Inc
11 Omar Quddus (1 - Cat4)   Orlando, FL09:38.6 328670  231 The Fit Lab
12 Dennis Sutherlin (9 - Cat2)   Winter Garden, FL09:38.8 138423  200 Orlando Road Club Inc
13 Kurt Phillips (10 - Cat2)   Lakeland, FL09:38.9 49190  103 Citrus Sports
14 John Tanner (1 - Cat3)   Clearwater, FL09:39.3 155000  340 Florida Velo
15 David Reilly (11 - Cat2)   Winter Park, FL09:39.7 108570  21 The Fit Lab
16 Scott Morris (2 - Cat3)   Lawrenceville, GA09:40.9 306802  407 Lifetime Bikes Loganville
17 Chuck Holstein (3 - Cat3)   Lecanto, FL09:40.1 263775  207 Florida Velo
18 Joseph Piscitello (4 - Cat3)   Rydal, PA09:40.2 218814  202 PA Masters RC
19 Michael Graham (5 - Cat3)   Tampa, FL09:41.1 13862  236 West Coast Cycling p/b STS Bikes/Harold Hart & Associates, Inc.
20 Theodore Fleming (12 - Cat2)   Tampa, FL09:41.4 175705  226 Unattached
21 Curtis Juteram (13 - Cat2)   Minneola, FL09:41.9 63944  230 Bike America Racing Team
22 Steven Kurth (6 - Cat3)   Palm City, FL09:42.3 101266  317 Treasure Coast Cycling Association
23 Mark Stein (14 - Cat2)   Tarpon Springs, FL09:42.4 33966  117 Florida Velo
24 Pablo Santa Cruz (2 - Cat1)   Safety Harbor, FL09:42.9 196540  105 Florida Velo
25 Curtis Tolson   Louisville, KY09:43.2 46006  203 Kentucky Flyers Cycling Inc
26 Peter Galvin (1 - Cat5)   Lake Mary, FL09:43.2 367626  238 Orlando Velo
27 Chad Spicer (15 - Cat2)   Orlando, FL09:47.5 64976  201 Orlando Velo
28 Graham White (7 - Cat3)   Altamonte Springs, FL09:52.3 271587  116 Florida Velo
29 Craig Duxbury (8 - Cat3)   Orlando, FL10:06.6 10305  241 The Fit Lab
30 Rene Fonseca (16 - Cat2)   Clermont, FL10:11.7 181444  114 Compass Cycling Team
31 Robert Stevens (2 - Cat4)   Dunnellon, FL11:09.4 337024  371 Florida Masters Cycling
32 James Wright (17 - Cat2)   Orange Park, FL06:01.2 68129  319 Jacksonville Racing Club
33 Jon Meyer   Deltona, FL10:02.3 248178  205 Orlando Road Club Inc
34 james maffucci (9 - Cat3)   Clearwater, FL53:10.2 265487  206 Unattached
35 Kevin Braley (10 - Cat3)   Stuart, FL36:03.0 4610  344 Treasure Coast Cycling Association
36 D Mark Parker (11 - Cat3)   Englewood, FL34:04.8 238085  315 Peloton Sports Group
37 Michael Rhoades (12 - Cat3)   Tarpon Springs, FL34:23.0 202152  363 Ride N Rolll Cyclery
38 John Faulk   Jacksonville, FL32:22.5 115188  313 Treasure Coast Cycling Association

Men - Masters 30+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pedro Medina (1 - Cat1)   Orlando, FL08:44.4 177274  136 Atlantic Shores Velo
2 Karel Sumbal (2 - Cat1)   Jacksonville, FL08:44.5 225841  37 GearLink Racing INC.
3 Andres Munera (1 - Cat2)   Tampa, FL08:47.6 307870  100 Synergy Racing Team
4 Ryan Saylor (3 - Cat1)   Gainesville, FL09:28.5 31413  10 GearLink Racing INC.
5 Steven Mlujeak (4 - Cat1)   Pembroke Pines, FL09:28.6 24653  130 ZMOTION Racing Team
6 Vance James (5 - Cat1)   Lakeland, FL09:35.4 47935  Synergy Racing Team
7 Brian Domby (6 - Cat1)   Tampa, FL09:36.0 226524  145 Ride N Roll Cyclery
8 lazaro mencia (2 - Cat2)   Orlando, FL09:35.1 268717  Atlantic Shores Velo
9 Anthony Prioli (7 - Cat1)   Clearwater, FL09:35.4 28734  106 Synergy Racing Team
10 Radulian Pop (3 - Cat2)   Jacksonville, FL09:35.4 253832  36 GearLink Racing INC.
11 Andrew Mills (4 - Cat2)   Orlando, FL09:35.6 159112  148 The Fit Lab
12 Bruno Moreira (5 - Cat2)   Riverview, FL09:35.9 292511  372 Unattached
13 Kirk Corsello (6 - Cat2)   Lilburn, GA09:36.0 57055  219 Iron Data Racing
14 Ward Bates (7 - Cat2)   Maitland, FL09:36.6 2871  135 The Fit Lab
15 Jared Zimlin (8 - Cat2)   Palm Harbor, FL09:36.2 52228  118 GearLink Racing INC.
16 David McEnery (1 - Cat4)   Largo, FL09:36.5 323966  102 Florida Velo
17 Stephen Selby (9 - Cat2)   Lake Mary, FL09:36.8 58557  239 Orlando Velo
18 Sean Barry (10 - Cat2)   Tampa, FL09:37.1 288171  146 Ride N Rolll Cyclery
19 Craig Duxbury (1 - Cat3)   Orlando, FL09:37.2 10305  241 The Fit Lab
20 Adam Baskin (8 - Cat1)   Clermont, FL09:38.0 88669  109 ZMOTION Racing Team
21 Joshua Drew (11 - Cat2)   Orlando, FL10:28.8 10026  111 Synergy Racing Team
22 Vincent Cook (2 - Cat3)   Palm Harbor, FL09:51.5 7670  108 Synergy Racing Team
23 Thad Lavallee (12 - Cat2)   Sharon, MA01:26.5 111320  112 Unattached
24 Luis Torres (2 - Cat4)   Orlando, FL02:29.7 287136  223 Atlantic Shores Velo
25 Joseph Piscitello (3 - Cat3)   Rydal, PA59:05.4 218814  202 PA Masters RC
26 Graham White (4 - Cat3)   Altamonte Springs, FL57:09.8 271587  116 Florida Velo
27 Nathan Rogut (9 - Cat1)   Tampa, FL57:37.2 58176  GG Events Management
28 Brent Bell (13 - Cat2)   Orlando, FL52:53.1 278661  25 The Fit Lab
29 David Munoz (14 - Cat2)   Orlando, FL50:46.3 241035  137 Atlantic Shores Velo
30 Kurt Phillips (15 - Cat2)   Lakeland, FL50:57.0 49190  103 Citrus Sports
31 Ken Schofield (16 - Cat2)   Juno Beach, FL48:50.2 207006  218 ZMOTION Racing Team
32 Tim Molyneaux (17 - Cat2)   Clermont, FL48:48.9 53461  233 Atlantic Shores Velo
34 Dean Middleton   Orlando, FL34:00.9 55805  204 Orlando Road Club Inc
35 Chris Hoch (18 - Cat2)   Coconut Creek, FL34:02.7 272990  242 ZMOTION Racing Team
36 Omar Quddus (3 - Cat4)   Orlando, FL32:16.2 328670  231 The Fit Lab
37 Theodore Fleming (19 - Cat2)   Tampa, FL32:17.7 175705  226 Unattached

Men - Junior 6-9

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Mlujeak   52:01.5  704 ZMOTION Racing Team
3 Hunter Irace   53:49.4  706 Unattached

Men - Junior 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mitchell Grable   Altamontesprings, FL57:35.9 287211  121 Orlando Road Club Inc
2 Miki Paulauskas   Palm Beach Gardens, FL57:36.1 302974  133 Unattached
3 Christopher Maly   Boca Raton57:40.2 366279  132 Velo's Cyclery
4 Andrew McMullen   Staugustine, FL57:41.9 304523  370 VeloBrew Cycling Club
5 Daniel Marin   Orlando, FL57:45.9 317256  119 Orlando Road Club Inc
6 Michael Neslon   Clermont, FL57:47.0 306147  110 Orlando Road Club Inc
7 Luke Sorenson   Jacksonville, FL58:08.0 349306  453 VeloBrew Cycling Club
9 Lucas Wardein   Naples, FL34:11.9 233364  11 Florida Velo

Men - Junior 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian McMullen   Saint Augustine, FL57:36.3 304529  210 VeloBrew Cycling Club
2 Alex Couture   Tampa, FL57:36.6 359791  Relaj
3 Gabriel Rodriguez   Miami Beach, FL57:38.3 329554  217 Blue Star- Boom Development Team
4 Christopher Sodergren   Baraboo, WI57:40.9 295776  438 Baraboo Sharks
6 Hayden Blom   Jacksonville, FL58:07.5 304954  416 VeloBrew Cycling Club
7 Nathaniel Worcester   Orlando, FL58:28.9 367471  235 Unattached
8 Jacob Proffer   36:57.5  516 Orlando Road Club Inc

Men - Junior 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sandor Delgado   Hialeah, FL50:19.4 316004  331 Team Cocos
2 Hans Vandenberg   Eagle, CO50:19.7 296888  309 Slipstream-Craddock Junior Development
3 Tate Harper   Orlando, FL50:20.2 306267  347 Colavita Racing Inc.
4 Mateo Sanchez   Lake Worth, FL50:21.6 347326  349 Velo's Cyclery
5 Austin Wright   Stuart, FL50:23.2 321612  307 Treasure Coast Cycling Association
7 John Orellana   West Palm Beach, FL50:56.8 361820  350 Velo's Cyclery
9 Stephen Sodergren   Baraboo, WI50:59.4 295777  353 Baraboo Sharks
10 Robert Zehr   Winter Garden, FL52:09.8 303478  304 Orlando Road Club Inc

Men - Junior 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Wright   Stuart, FL50:57.3 321610  404 Treasure Coast Cycling Association
4 Christian Corsello   Lilburn, GA52:29.6 280950  437 Fulton Flyers Cycling Club
5 Christopher Hurst   Orange City, FL50:36.6 368881  451 Unattached
6 Bradley Sodergren   Baraboo, WI50:41.8 336582  439 Baraboo Sharks
7 Jackson Mehr   Clearwater, FL51:03.8 365097  428 Outspokin Bicycles
8 clayton zinnert   Orlando, FL51:29.8 364633  431 Unattached
9 Alec Weigel   Mckinney, TX51:31.4 336906  405 Orlando Road Club Inc
11 Cameron Claytor   50:41.6  705 Unattached
12 Zoe Sutherlin   51:00.3  452 Orlando Road Club Inc

Men - Cat 5 (35+)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Stevens   Dunnellon, FL28:56.3 337024  371 Florida Masters Cycling
2 Tom Redpath   Pittsburgh Pa28:57.7 338264  503 Unattached
3 Alexis Fernandez   Tampa, FL29:37.1 148262  504 Florida Velo
4 David Wubbenhorst   Boynton Beach , FL30:41.3 366410  506 Velo's Cyclery

Men - Cat 5 (19-34)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Repp   Clearwater, FL28:48.3 361328  518 Ride N Rolll Cyclery
2 ALEX GLADUNOV   West Palm Beach, FL28:48.3 366414  508 Velo's Cyclery
3 Shay Soprenuk   Umatilla, FL28:48.3 339262  521 Unattached
4 Christopher Rupe   Seffner28:51.6 359278  507 Unattached
5 Bobby Plewniak   Orlando, FL28:52.7 367448  522 Unattached
6 Eric Kirby   Titusville, FL28:58.9 214063  510 Unattached
7 markanthony sanchez   Jacksonville, FL29:00.3 351492  505 VeloBrew Cycling Club
8 RICARDO MORALES   Jacksonville29:01.3 367164  149 Unattached
9 Vincent Hahr   Orlando, FL29:37.5 367213  509 Unattached
10 Rhett Houstoun   Flagler Beach, FL30:40.8 365039  511 Team Primal Racing
11 Thomas Trevisani   Winter Park, FL30:41.3 154092  523 Unattached
12 Joel Gayle   Melbourne, FL30:41.7 368830  525 Unattached
13 Vincent Kendziora   Ocala, FL29:25.0 351630  502 Unattached
14 Austin Wright   Stuart, FL31:28.6 321612  307 Treasure Coast Cycling Association
15 Nathaniel Worcester   Orlando, FL29:45.2 367471  235 Orlando Road Club Inc
16 Ryan Finnegan   Winter Park, FL30:15.8 308267  524 Unattached
17 Christian Corsello   Lilburn, GA30:02.7 280950  437 Fulton Flyers Cycling Club
18 Jacob Proffer   30:02.8  514 Orlando Road Club Inc

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Armando Hernandez   Tampa, FL37:54.3 336604  459 University Bicycle Center
2 Julian Marin   Orlando, FL37:54.9 317254  408 Orlando Road Club Inc
3 David McEnery   Largo, FL37:55.6 323966  102 Florida Velo
4 Daniel Marin   Orlando, FL37:55.4 317256  119 Orlando Road Club Inc
5 William Duggan   Saint Augustine, FL37:55.4 330024  461 Unattached
6 Nicolas Patton   Brooklyn, NY37:55.5 360352  446 Hoover's Essential Health Market
7 Jason Brandt   Sanford, FL37:55.5 336940  462 Unattached
8 angel cantero   Tampa, FL37:55.5 290108  450 GearLink Racing INC.
9 Rodrigo Barreto   Portsaintlucie, FL37:55.6 308426  418 Unattached
10 Tim Stone   Boulder, CO37:55.9 332428  321 Treasure Coast Cycling Association
11 Jorge Padron   Tampa, FL37:55.9 282932  457 Unattached
12 Scott Morris   Lawrenceville, GA37:56.3 306802  463 Lifetime Bikes Loganville
13 James Harter   Winter Garden, FL37:56.5 288143  420 Unattached
14 David Kramer   Gainesville, FL37:57.2 283966  454 352 Racing p/b Bikes and More
15 Michael Neslon   Clermont, FL37:57.5 306147  110 Orlando Road Club Inc
16 JAMES GUNTER   Orange Park, FL37:57.6 351932  421 VeloBrew Cycling Club
17 james maffucci   Clearwater, FL37:57.7 265487  206 Unattached
18 Jeff Bukovan   Palmetto, FL37:57.8 212674  419 Unattached
19 Hans Vandenberg   Eagle, CO37:57.9 296888  309 Slipstream-Craddock Junior Development
20 Mateo Sanchez   Lake Worth, FL37:58.1 347326  349 Velo's Cyclery
21 Scott Lameier   Valrico, FL37:58.1 305247  467 University Bicycle Center
22 John Gilbert   Fort Lauderdale37:58.3 347582  458 Interactive Metronome Development
23 Christopher Sodergren   Baraboo, WI37:58.6 295776  438 Baraboo Sharks
24 Christopher Evensen   Sanford, FL37:59.3 353680  463 Unattached
25 Edwin Pinzon   Tampa, FL37:59.5 305843  466 University Bicycle Center
26 Jared Coffin   Altamonte Springs, FL38:00.3 333230  463 Unattached
27 Marc Boults   Tampa, FL38:02.3 335312  455 Florida Velo
28 Andrew Axmacher   Apopka, FL36:13.8 237223  423 Hoover's Essential Health Market
29 James Adcock   Texarkana Tx38:02.8 334904  424 Cool Beans Racing
30 Moses Bernard   Clearwater, FL38:02.8 280344  417 GearLink Racing INC.
31 Zechariah Musselman   Longwood, FL38:05.1 336918  406 Colavita Racing Inc.
32 Keith Bukovan   Odessa, FL38:43.5 340162  422 Unattached
33 Drew Smith   Orange Park, FL38:53.5 309110  456 VeloBrew Cycling Club
34 Luke Sorenson   Jacksonville, FL39:44.4 349306  453 VeloBrew Cycling Club
35 Matthew Marinelli   Towson, MD32:30.3 282259  449 B3 cycling
9998 Hayden Blom   Jacksonville, FL09:54.6 304954  416 VeloBrew Cycling Club
9998 Tate Harper   Orlando, FL08:21.1 306267  347 Colavita Racing Inc.
9998 Sean Courtney   Tampa, FL11:05.3 342076  447 Florida Velo

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Duffy Fray   Cocoa, FL47:06.3 310845  368 Infinity Bike Shop
2 Jordan Hoover   Longwood, FL47:06.5 332308  324 Hoover's Essential Health Market
3 Andres Munera   Tampa, FL47:06.6 307870  100 Synergy Racing Team
4 Yosvani Rosell   Tampa, FL47:31.4 305727  322 University Bicycle Center
5 Roberto Chamizo   Spring Hill, FL47:31.1 95714  334 University Bicycle Center
6 Scott Spees   St. Johns, FL47:31.2 33586  460 Olympus Homes Cycling Team
7 Daniel Ciuro   Melbourne, FL47:31.2 273311  375 Infinity Bike Shop
8 Mitchell Grable   Altamontesprings, FL47:31.3 287211  121 Orlando Road Club Inc
9 Jack Gonzalez   Ormond Beach, FL47:31.4 279939  376 Team Primal Racing
10 Chris Hendrick   Louisville, KY47:31.5 162413  442 Clarksville Schwinn Racing
11 Jeremy Smith   Apopka, FL47:31.6 334084  327 Hoover's Essential Health Market
12 Andrew Boyd   Louisville, KY47:32.9 289340  346 Team WHAYNE
13 Adam Skindel   Valrico, FL47:32.8 299567  325 University of South Florida
14 Ian McMullen   Saint Augustine, FL47:39.9 304529  210 VeloBrew Cycling Club
15 Bruno Moreira   Riverview, FL47:55.7 292511  372 Unattached
16 John Manwaring   Oviedo, FL37:53.5 261036  377 Infinity Bike Shop
9998 Bradley Gordon   Longwood, FL07:31.9 280638  888 Florida Velo
9998 Andrew McMullen   Staugustine, FL10:14.7 304523  370 VeloBrew Cycling Club
9998 Mark Stockwell   North Attleboro, MA07:33.4 219044  326 Unattached

Women - Women 3-4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristy Neuenschwander   Saint Petersburg39:10.4 367009  365 Brick City/St Pete Bicycles
2 Ann Weigel   Mckinney, TX39:10.9 288493  308 Orlando Road Club Inc
3 Victoria Nelson   Clermont, FL39:15.5 286684  212 Unattached
4 paula hatton   Ormond, FL39:17.8 307970  373 GG Events Management
5 Autumn Holt   Clermont, FL39:25.6 308099  366 Colavita Racing Inc.
6 Bethany Sodergren   Baraboo, WI40:33.9 298556  352 Baraboo Sharks
7 Kelly Kazmierczak   Deland, FL40:39.2 369486  374 GG Events Management
8 Emily Hirschman   Broomfield39:21.4 268992  364 The Fit Lab
9 Meggan Johnson   Lake Mary, FL56:31.2 366132  369 Unattached

Women - Women 1-3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shannon Koch   New Smyrna Beach, FL39:02.2 175271  147 GG Events Management
2 Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL39:03.8 126302  ZMOTION Racing Team
3 Nikki Bell   Orlando, FL39:03.4 329750  141 The Fit Lab
4 Debbie Milne   Greenville, SC39:03.5 84776  142 Absolute Racing Team
5 Dana Walton   E Norriton, PA39:04.1 70202  40 Chester County Cycling Foundation
6 Michelle Blake   Orlando, FL39:09.5 233167  122 Colavita Racing Inc.
7 Sharon Smith   Ponte Vedra Beach, FL39:10.6 296276  144 VeloBrew Cycling Club
8 Zoe Mullins   Winter Garden, FL39:10.7 290669  140 Colavita Racing Inc.
9 Sue Hensley   Wintersprings, FL39:13.6 287529  138 Atlantic Shores Velo

Women - Masters 30+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
33 Nikki Bell (1 - Cat3)   Orlando, FL52:53.2 329750  141 The Fit Lab

Women - Junior 6-9

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Courtney Diemar   Jupiter, FL52:41.8 368873  701 Unattached

Women - Junior 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
8 Michelle Blake   Orlando, FL58:14.7 233167  122 Colavita Racing Inc.

Women - Junior 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
5 Zoe Mullins   Winter Garden, FL58:14.7 290669  140 Colavita Racing Inc.

Women - Junior 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
6 Ann Weigel   Mckinney, TX50:24.5 288493  308 Orlando Road Club Inc
8 Bethany Sodergren   Baraboo, WI50:57.1 298556  352 Baraboo Sharks

Women - Junior 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Reagan Quilty   Saint Petersburg, FL50:57.4 357864  432 Unattached
3 Ava Sykes   Seminole, FL50:58.7 364652  400 Outspokin Bicycles
10 Hayley Diemar   Jupiter, FL52:14.0 368867  401 Unattached
13 Angelica Corsello   Lilburn, GA53:00.6 367530  435 Fulton Flyers Cycling Club

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerOSMOShimanoUSACDFCUORESierra NevadaSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee