Race Results for
Races at the Lake
Munroe Falls, OH
(Event Information)
Criterium on 04/21/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SHAWN ADAMS   Akron, OH 179664  308 Carbon Racing
2 PAUL MARTIN (1 - Cat1)   North Royalton, OH 207549  324 Panther p/b Competitive Cyclist
3 BRIAN BATKE (2 - Cat1)   Novelty, OH 99527  314 Carbon Racing
4 DANIEL QUINLAN (3 - Cat1)   Salem, OH 214530  321 Carbon Racing
5 ANDREW CLARKE (4 - Cat1)   Medina, OH 212538  317 Panther p/b Competitive Cyclist
6 MATTHEW WEEKS (1 - Cat2)   Rocky River, OH 232237  310 Carbon Racing
7 ROBERT MARTIN (2 - Cat2)   Brecksville, OH 49126  325 Cleveland Clinic Sports Health - RGF pb Felt Bicycles
8 MARK GORI (3 - Cat2)   Chagrin Falls, OH 320320  306 Spin
9 KEITH HOWER (1 - Cat3)   Washington, PA 274419  313 Freddie Fu Cycling Team
10 STEVE BEDILION (4 - Cat2)   Mcmurray, PA 212417  312 UNATTACHED
11 ERNESTO MARENCHIN   Stow, OH 41544  326 Allegheny Cycling Association
12 DAVID CHERNOSKY (5 - Cat1)   Cuyahoga Falls, OH 49665  327 Cleveland Clinic Sports Health - RGF pb Felt Bicycles
13 CHASE HOWARD (2 - Cat3)   Salem, OH 321202  318 Carbon Racing
14 JOHN PROPPE (3 - Cat3)   North Royalton, OH 301502  323 Team Lake Effect
15 TODD HOWMAN (5 - Cat2)   Wooster, OH 316934  301 Ride On Wooster
16 CHRIS CIOCCIO (6 - Cat2)   Erie, PA 177939  319 Team Competitive Gear
17 AARON CRUIKSHANK (7 - Cat2)   Akron, OH 258844  307 Carbon Racing
18 DAVID STEINER (8 - Cat2)   Chagrin Falls, OH 209770  320 Spin
DNP CAMERON JACKSON (Cat2)   Akron 243794  328 Carbon Racing
DNP KIRK L ALBERS (Cat1)   Upper Arlington, OH 1283  322 Panther p/b Competitive Cyclist
DNP SCOTT LEMPKA (Cat3)   Cleveland Heights, OH 290590  309 Spin
DNP JASON HALLORAN (Cat2)   Lakewood, OH 170377  311 Spin
DNP ROBERT STUMPF (Cat1)   Beaver, PA 259653  303 Panther p/b Competitive Cyclist
DNP GABRIEL MOSS MASAQUIZA (Cat1)   Ketchum, ID 293891  305 Panther p/b Competitive Cyclist
DNP JIM GILMORE (Cat3)   Cuyahoga Falls, OH 171628  302 Team Lake Effect
DNP ANDREW SEITZ   New York, NY 291272  304 Panther p/b Competitive Cyclist
DNP RAY HUANG (Cat2)   Cleveland Heights, OH 16965  315 Spin
DNP JASON ROMAIN (Cat3)   Ellettsville, IN 170532  316 UNATTACHED

Men - Cat 2/3/4 - Masters 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JIM GILMORE (1 - Cat3)   Cuyahoga Falls, OH 171628  202 Team Lake Effect
2 CHRISTOPHER SMITH (2 - Cat3)   Canton, OH 263109  204 STARK VELO
3 JOSHUA BLUBAUGH (3 - Cat3)   Akron, OH 201034  203 WAS Labs Cycling
DNP MIKE DAGGETT (Cat4)   Hudson, OH 119154  201 UNATTACHED

Men - Cat 2/3/4 - Masters 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 THOMAS HUMPHREY (1 - Cat3)   Cleveland, OH 17120  107 Spin
2 JIM YANKUSH (2 - Cat3)   Youngstown, OH 72219  115 Mahoning Valley Cycling Team
3 THOMAS FRUEH (1 - Cat2)   Ottawa Hills, OH 46655  117 Carbon Racing
4 TOM KELLER (3 - Cat3)   Solon, OH 205603  109 Spin
5 RUDY SROKA (2 - Cat2)   N Royalton, OH 33715  111 Lake Effect Cycling Team
6 JOSEPH PALLOTTO (4 - Cat3)   Mantua, OH 54101  118 Lake Effect Cycling Team
7 JEFF KOMPA (5 - Cat3)   Cleveland Ohio 282965  105 Spin
8 JEFF GRZYBOWSKI (6 - Cat3)   South Euclid, OH 51518  119 Cleveland Clinic Sports Health - RGF pb Felt Bicycles
9 JOSEPH HUTH (7 - Cat3)   Kent, OH 45487  106 STARK VELO
10 TED PABLO (8 - Cat3)   Broadview Hgts, OH 130921  108 Ride On Wooster
11 JAMES PERREN (3 - Cat2)   Ann Arbor, MI 47305  116 IFRACTAL-QCW p.b. Breakawaybikes.com
12 DAVID THORNTON (1 - Cat4)   Erie, PA 239723  101 Team Competitive Gear
13 WILLIAM FLECHER (2 - Cat4)   Medina, OH 277014  103 STARK VELO
14 GEORGE LIOLIOS (4 - Cat2)   Munroe Falls, OH 45603  102 Summit Freewheelers
15 JOHN EHRLINGER (9 - Cat3)   South Euclid, OH 209482  110 Spin
16 JEFFERY HUFF (10 - Cat3)   New Wilmington, PA 186695  104 Allegheny Cycling Association
17 DEREK WILFORD (11 - Cat3)   Euclid, OH 134363  113 Spin
18 MARSHALL LEININGER (3 - Cat4)   Canton, OH 205294  112 STARK VELO
DNP CHRIS RICCARDI (Cat3)   Tallmadge, OH 115805  114 Lake Effect Cycling Team

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DUANE EBERHART   Omaha, NE 336220  665 Ride On Wooster
2 NATHANIEL VESELENAK   Brooklyn, OH 312196  664 Spin
3 WILLIAM NEIDINGER   Broadview Heights, OH 331826  655 Team Snakebite
4 GIORDANO GUAGLIARDO   Lake Barrington, IL 317230  657 W2 Racing
5 JOHN HOFFMAN JR.   Berlin Heights 297492  654 Spin
6 DAVID THORNTON   Erie, PA 239723  658 Team Competitive Gear
7 FRITZ HOFFMANN   Medina, OH 281977  660 STARK VELO
8 DAVID SHORT   Cheswick, PA 352068  656 UNATTACHED
10 ROBERT BRNILOVICH   Akron, OH 281967  662 STARK VELO
12 DAVE BARTELS   Twinsburg, OH 303715  663 Summit Freewheelers
13 MARSHALL BAIRD   Millersburg, OH 309919  666 Ride On Wooster
14 SCOTT KUBOFF   University Heights, OH 298848  659 SNAKE BITE RACING
15 DYLAN MORRIS   Lakewood, OH 303439  667 Team Snakebite
DNP EDWARD DOUGHTY   Industry, PA 69765  668 BEAVER VALLEY VELO
DNP JASON RAPP   Peninsula, OH 189752  661 SNAKE BITE RACING

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GARY ANDERSON   Hudson, OH 294178  844 UNATTACHED
2 AARON HERSHBERGER   Dalton, OH 339694  843 Orrville Cycling Team
3 RUSSELL VERLINGER   Cleveland, OH 36616  849 UNATTACHED
4 ERIC YODER   Millersburg, OH 337088  836 Ride On Wooster
5 MATTHEW HOCHSTETLER   Wooster, OH 375601  847 Ride On Wooster
6 JOE LAUTZENHEISER   North Lawrence, OH 350138  845 Orrville Cycling Team
DNP ERIC SCHMIDT   Shreve, OH 236700  846 Ride On Wooster
DNP DEREK SILKWOOD   Milan, OH 339546  832 Spin
DNP DEREK MARQUARDT   Cuyahoga Falls, OH 253434  850 UNATTACHED
DNP SELDEN MAKIN   Chippewa Lake, OH 143875  848 ALLIED DECALS
DNP DAVID BROWN   Lakewood, OH 378057  851 Team Snakebite
DNP MARK CHAPMAN   Canton, OH 198311  838 Summit Freewheelers
DNP MARTIN ZAKES   Brecksville, OH 366465  839 Summit Freewheelers
DNP BRANDON FRANCE   Kent, OH 330128  837 Summit Freewheelers
DNP BRIAN GEALY   Ravenna, OH 368326  835 WAS Labs Cycling
DNP ANTHONY JONES   North Royalton, OH 301893  833 Summit Freewheelers
DNP RANDY KENNEDY   Kent, OH 307528  834 Summit Freewheelers
DNP JON HAUSERMAN   Lakewood, OH 376645  842 UNATTACHED
DNP DAVID DUECKER   Lakewood, OH 366980  841 Team Lake Effect
DNP RUSSELL ROMOCEAN   Ravenna, OH 365962  840 Summit Freewheelers

Men - Junior - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ERICK MADIS   Hudson, OH 237913  64 WAS Labs Cycling
2 JOHN STERNEN   Chagrin Falls, OH 344680  62 Spin
3 RYAN MADIS   Hudson, OH 284218  63 WAS Labs Cycling
7 TYLER HOWMAN   Wooster 378594  65 Ride On Wooster

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DONNELLE SUPER   Girard, PA 378099  261 UNATTACHED
2 JANE GEISSE   Chagrin Falls, OH 261161  262 Spin
3 VEDA GERASIMEK   Transfer, PA 297211  258 Young Medalists / Team Rothrock
4 GWENNYTH DAVIS   Tallmadge, OH 245157  263 Lake Effect Cycling Team
5 CHRISTINA GROSS   Wattsburg, PA 365762  260 Team Competitive Gear
6 MELODY GERASIMEK   Transfer, PA 304981  259 UNATTACHED

Women - Junior - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 KENNEDY ADAMS   Stow, OH 310691  66 WAS Labs Cycling
5 ABBEY SMICH   Sagamore Hills, OH 287682  59 WAS Labs Cycling
6 CAMRYN RESELE   Sharpsville, PA 376017  60 Young Medalists / Team Rothrock

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFOSMOSierra NevadaCUOREBonk BreakerShimanoSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee