Race Results for
Capital Stage Race
Olympia, WA
(Event Information)
Individual Time Trial on 06/16/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Torkelson   Olympia, WA00:07:39 35771   Old Town Bicycle (OTB)
2 Steven Holland   Portland00:07:45 72446   United Finance
3 David Hecht   Issaquah, WA00:07:53 15626   FareStart
4 James Holbrooks   Olympia, WA00:07:53 180568   CBC Racing
5 John Weyhrich   Bozeman, MT00:07:55 37860   Team Stampede/Five Valley Velo
6 John Hadden   Olympia, WA00:08:26 151086   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
7 Tom Potter   Browns Point, WA00:07:58 206784   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
8 David Ryan   Jackson, WY00:07:59 30982   SCCA/Starbucks Cycling
9 Jeff Pfost   Seattle, WA00:07:59 67360   Apex Racing Team
10 Rick Benson   Seattle, WA00:08:03 3371   Fischer Plumbing Cycling Team
11 Craig Hammond   Mercer Island, WA00:08:06 264726   Bikesale.com
12 Steve Matson   Tacoma, WA00:08:07 171544   Old Town Bicycle (OTB)
13 Gilbert Tarin   Knightsen, CA00:08:09 252241   Taleo Racing
14 Nick Duckstein   Seattle00:08:12 276304   Bikesale.com
15 Christopher Adolf   Everett, WA00:08:22 1204   JL Velo Racing Team
16 Bill Serantoni   Normandy Park, WA00:08:23 302728   Apex Racing Team
17 Rick Roof   Puyallup, WA00:08:31 242755   Old Town Bicycle (OTB)
18 Peter DesRosier   Issaquah, WA00:08:35 288084   Union Bay Cycling/Bikesale.com
19 Jeffrey Patterson   University Place, WA00:08:37 47123   Old Town Bicycle (OTB)
20 Anthony Whiley   Olympia, WA00:08:39 102809   JL Velo Racing Team
21 Mark Runyan   Sammamish, WA00:08:42 30873   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
22 Henry Gertje   Olympia, WA00:08:50 107920   CBC Racing
23 Charles Arndt   Coupeville, WA00:08:51 303710   NWCC - Dimensional
24 Glen Norton   Renton, WA00:08:56 47254   Puget Sound Cycling Club
25 Randall Nordfors   Woodinville, WA00:09:01 49052   Amgen Cycling Club
26 Putter Scott   Seattle, WA00:10:14 226510   bikesport racing team

Men - Cat 1/2/3/45 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alastair Magun   Mercer Island, WA00:09:59 317500   Cycle U
2 Alexander Walentynowicz   Mill Creek, WA00:10:29 326272   Revel Consulting/Rad Racing NW
3 George Cretu   Redmond, WA00:11:33 360932   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
4 Adrian Magun   Mercer Island, WA00:11:42 375179   Cycle U

Men - Cat 1/2/3/45 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexander West   Covington, WA00:09:17 278369   
2 Lewis Whiley   Olympia, WA00:09:29 351580   Revel Consulting/Rad Racing NW
3 Layton Carroll- Novack   Seattle, WA00:09:30 368622   Northwest Velo
4 Jarrett Aregger   Kent, WA00:09:31 285209   JL Velo Racing Team
5 Mitchell Thornton   Issaquah, WA00:09:55 296923   JL Velo Racing Team
6 Wyatt Mason   Everett, WA00:10:20 378713   

Men - Cat 1/2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian McKissick (1 - Cat1)   Seattle, WA00:06:52 172573   Audi
2 Patrick Stanko (2 - Cat1)   Seattle, WA00:06:56 221231   Kryki Sports
3 Brett Tack   Boulder, CO00:07:15 231719   
4 Kyle Farrell (3 - Cat1)   Seattle, WA00:07:18 230828   Garage Racing
5 Brian Hitchcock (1 - Cat2)   Seattle, WA00:07:19 284741   HSP
6 Logan Owen   Bremerton, WA00:07:25 222488   Lake Washington Velo
7 John Sindell (2 - Cat2)   Anchorage, AK00:07:27 272655   Garage Racing
8 Bradford Kilcline (3 - Cat2)   Kirkland, WA00:07:27 254141   HSP
9 David Richter   Seattle, WA00:07:28 29781   HSP
10 Cory Custer (4 - Cat2)   Seattle, WA00:07:30 104062   HSP
11 Jesse Reams   00:07:31 382262   
12 Marcel DeLisser (4 - Cat1)   Portland00:07:34 252838   
13 Karl Cunningham (5 - Cat2)   Seattle, WA00:07:35 293139   Keller Rohrback Cycling
14 Max O'Neal (6 - Cat2)   Seattle, WA00:07:38 229273   HSP
15 Steven Kusy (7 - Cat2)   Alexandria, VA00:07:39 306704   Recycled Cycles Racing
16 Steven Wilssens (5 - Cat1)   Bothell, WA00:07:40 287991   Bikesale.com
17 Brent Carlson (8 - Cat2)   Seattle, WA00:07:45 223236   Kryki Sports
18 Scott Laliberte   00:07:47 379394   
19 Stephen Mull (6 - Cat1)   Seattle, WA00:07:49 86831   
20 Zachary Jones (9 - Cat2)   Kent, WA00:07:52 225834   Garage Racing
21 Matt Mikul (10 - Cat2)   Sunnyvale, CA00:07:58 271933   Recycled Cycles Racing
22 Eric Bennett   Littleton, CO00:08:00 242825   Get Crackin'-MS Society
23 Lonny Knabe (11 - Cat2)   Portland, OR00:08:01 286309   Team Type 1
24 Ryan Iddings (7 - Cat1)   Seattle, WA00:08:31 146372   Kryki Sports
25 Warren Atkey (8 - Cat1)   Bothell, WA00:08:38 50756   Union Bay Cycling/Bikesale.com
26 Qayam Jetha (12 - Cat2)   Olympia, WA00:09:15 279022   Garage Racing
27 Trevor Kosa (13 - Cat2)   Olympia, WA00:09:25 161850   

Men - Cat 1/2/3 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Gallaher (1 - Cat2)   Seattle, WA00:07:34 12680   
2 Robert Campbell (1 - Cat1)   Olympia, WA00:07:34 73795   CBC Racing
3 Sean Phillips (2 - Cat2)   Bellevue, WA00:07:40 274488   Garage Racing
4 Nikos Mills (3 - Cat2)   Bellevue, WA00:07:46 183614   Garage Racing
5 mark mirante (4 - Cat2)   Bellevue, WA00:07:48 293125   Garage Racing
6 Kevin Masterson (5 - Cat2)   Newcastle, WA00:07:49 188289   Garage Racing
7 Alex Rosenast (6 - Cat2)   Seattle, WA00:07:50 196878   Garage Racing
8 Aaron Lavin (7 - Cat2)   Mercer Island, WA00:07:50 221289   Garage Racing
9 Thomas Wick (8 - Cat2)   Seattle, WA00:07:54 204808   Garage Racing
10 Joseph Holmes   Bainbridge Island, WA00:08:06 16599   
11 Erik Scheller (9 - Cat2)   Gig Harbor, WA00:08:19 186948   Keller Rohrback Cycling
12 Brad Halstead (10 - Cat2)   Olympia, WA00:08:32 14767   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T

Men - Cat 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Baumeister   Redmond, WA00:07:16 286284   Apex Racing Team
2 Alex Walker   Tacoma, WA00:07:20 212549   Old Town Bicycle Race Team (OTB)
3 Warren McAndrew   Edmonds, WA00:07:22 321144   Fischer Plumbing Cycling Team
4 John McAllister   Redmond, WA00:07:32 306966   HSP
5 Tim Smith   Olympia, WA00:07:33 241621   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
6 jason connell   Lynnwood, WA00:07:36 305679   Apex Racing Team
7 Jeffrey Reed   Lake Stevens, WA00:07:37 297596   SCCA/Starbucks Cycling
8 Brian Sullivan   Mishawaka, IN00:07:38 238604   Audi
9 David Gordon   Olympia, WA00:07:38 279863   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
10 Tony Blazejack   Seattle, WA00:07:39 304571   SCCA/Starbucks Cycling
11 Andreas Schulten   Cameron Park, CA00:07:42 248096   Stuzio.com
12 Eric Cockrell   Seattle, WA00:07:46 311819   Herriott Sports Performance
13 Vaughn Nelson   Lacey, WA00:07:47 275351   CBC Racing
14 Bob Ehardt   Orangevale, CA00:07:48 286992   Stuzio.com
15 Jesse Nofziger   Issaquah, WA00:07:50 307040   FareStart
16 Martin Turek   North Bend, WA00:07:50 336434   Audi
17 Francis Atkinson   Port Townsend, WA00:07:51 310182   SCCA/Starbucks Cycling
18 Tyler Tangen   Bonney Lake, WA00:07:52 353044   Revel Consulting/Rad Racing NW
19 Benjamin Storrar   Tacoma, WA00:07:52 198969   Old Town Bicycle Race Team (OTB)
20 Thorsten Askervold   Lake Stevens, WA00:07:54 299287   HSP
21 Vern Cole   Kent, WA00:07:54 65114   SCCA/Starbucks Cycling
22 Joshua Simpson   Seattle, WA00:07:56 256802   Boat Street Cycle Club (BSCC)
23 Nicholas MorozKoops   Kenmore, WA00:07:57 335040   Fischer Plumbing Cycling Team
24 Bryan Urakawa   Seattle, WA00:07:57 235138   Fischer Plumbing Cycling Team
25 Keiichi Otani   Kirkland, WA00:07:59 289231   Lake Washington Velo
26 Jeffrey Gaeckle   Olympia, WA00:07:59 12621   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
27 Alec Moorman   Seattle, WA00:08:04 255970   Bikesale.com
28 Aaron Griffith   Kent, WA00:08:04 305626   FareStart
29 Jordan Rasmussen   Seattle, WA00:08:06 307269   Team Steam
30 Daniel Studley   Bothell, WA00:08:06 189528   Pabst/Mafia Racing
31 Joel Schweiger   Seattle, WA00:08:08 179387   Herriott Sports Performance
32 David OBrien   Olympia, WA00:08:08 251353   Revel Consulting/Rad Racing NW
33 Geordie Morrison   00:08:10 382427   
34 Daniel Doran   Seattle, WA00:08:10 268282   HSP
35 Tony Pletcher   Seattle, WA00:08:12 305767   Union Bay Cycling/Bikesale.com
36 Sylvio Bravetti   Brier, WA00:08:13 144794   FareStart
37 Nicholas Adsero   Woodinville, WA00:08:15 113072   Recycled Cycles Racing
38 Paul Noyes   Redmond, WA00:08:15 308323   Audi
39 Andrew Easley   Olympia, WA00:08:18 293544   Washington State University
40 Stephen Owens   Seattle, WA00:08:21 251280   Apex Racing Team
41 Robert Watson   The Colony, TX00:08:22 308282   Bikesale.com
42 Avi Mahan   Seatac, WA00:08:22 210067   Revel Consulting/Rad Racing NW
43 Jeffrey Doyle   00:08:47 382428   
44 Travis Biechele   Seattle, WA00:08:51 294358   Apex Racing Team
45 Richard Machhein   00:08:52 382375   
46 Jason Cemanski   Waterloo Wi00:08:59 318408   Apex Racing Team
47 Sergio Palma   Olympia, WA00:09:10 206337   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T

Men - Cat 4/5 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Fry   Baton Rouge La00:07:40 331420   
2 Andrew Austin (1 - Cat4)   University Place, WA00:07:50 316276   Old Town Bicycle (OTB)
3 Tim Farrell   Seattle, WA00:07:57 292499   FareStart
4 Ludo Max (2 - Cat4)   Seattle, WA00:07:58 355916   HSP
5 Matthew Leary   Seattle, WA00:08:01 311391   Audi
6 Gabriel Holmes (3 - Cat4)   Seattle, WA00:08:01 323466   Cycle U
7 Kirk Beatty (4 - Cat4)   Olympia, WA00:08:03 365190   Old Town Bicycle Race Team (OTB)
8 Matt Niles (5 - Cat4)   Olympia, WA00:08:08 371945   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
9 David Meyers (6 - Cat4)   Bellevue, WA00:08:10 24225   Apex Racing Team
10 Cameron Janes (7 - Cat4)   Mercer Island, WA00:08:10 359555   
11 Ayden Young (8 - Cat4)   Olympia, WA00:08:10 361728   Revel Consulting/Rad Racing NW
12 Brian Bolin   Medina, WA00:08:11 224629   Fischer Plumbing Cycling Team
13 Jason Glover (9 - Cat4)   Seattle, WA00:08:13 149099   Cucina Fresca Cycling Team
14 Allen Butler   Seattle, WA00:08:13 326902   Second Ascent
15 Bryan Torian (10 - Cat4)   Olympia, WA00:08:13 342538   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
16 Philip Macino   Newcastle, WA00:08:13 333960   Audi
17 Curtis Baird (11 - Cat4)   Olympia, WA00:08:13 331666   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
18 Samuel Park   Seattle, WA00:08:16 285679   Hagens Berman Cycling
19 Daniel Liberator (12 - Cat4)   Seattle, WA00:08:17 125693   Cucina Fresca Cycling Team
20 Joseph Bacala   Anchorage, AK00:08:17 330938   Extreme Pita Racing
21 Peter Hinckley (13 - Cat4)   Seattle, WA00:08:17 328706   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
22 Bradlee Haley   Burien, WA00:08:19 288845   Cycle U
23 Jason Spears (14 - Cat4)   Lake Forest Park, WA00:08:20 301866   Apex Racing Team
24 Samuel Best   Yelm, WA00:08:23 340892   
25 Wayne Brown (15 - Cat4)   Renton, WA00:08:23 316268   Avanti Racing Club
26 Todd Allen (16 - Cat4)   Seattle, WA00:08:26 236437   Fischer Plumbing Cycling Team
27 Kyle Sweeney (1 - Cat5)   Olympia, WA00:08:27 349996   Revel Consulting/Rad Racing NW
28 Andrew Roths (17 - Cat4)   Kenmore, WA00:08:32 305716   Bikesale.com
29 Larry Elliott (2 - Cat5)   Olympia, WA00:08:37 253010   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
30 Hendra Palisades (18 - Cat4)   Columbus, OH00:08:39 370844   
31 Jonathan Browning (19 - Cat4)   Seattle00:08:39 367406   Husky Cycling - University of Washington
32 Travis Elliott (3 - Cat5)   Kenmore, WA00:08:40 360417   
33 Thomas Catalina (4 - Cat5)   Seattle, WA00:08:43 239086   SCCA/Starbucks Cycling
34 Daniel Cox (5 - Cat5)   Olympia, WA00:08:45 317444   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
35 Jeff Nyman (6 - Cat5)   Bellingham, WA00:08:46 254001   
36 Brandon Orstad (7 - Cat5)   Edmonds 00:08:49 379157   Jet City Velo
37 Jeff Zeunert (20 - Cat4)   Seattle, WA00:08:50 305216   Apex Racing Team
38 Jim Peterson (21 - Cat4)   Seattle, WA00:08:52 272335   Herriott Sports Performance
39 Noel Kimber (22 - Cat4)   Seattle, WA00:08:52 366152   Husky Cycling - University of Washington
40 Victor Yagi (23 - Cat4)   Seattle, WA00:08:53 230427   Apex Racing Team
41 Daniel Hubbell (24 - Cat4)   Seattle, WA00:08:53 362279   Cucina Fresca Cycling Team
42 Kevin Stewart (25 - Cat4)   Aberdeen, WA00:08:53 344010   Revel Consulting/Rad Racing NW
43 Travis Kubicek (8 - Cat5)   Seattle, WA00:08:55 273538   COGnatives
44 Jim Dykstra (26 - Cat4)   Seattle, WA00:08:56 304706   Seattle Super Squadra
45 adam zabler (27 - Cat4)   Redmond, WA00:09:03 313950   University of Wisconsin-Platteville
46 Parker Newman (9 - Cat5)   Olympia, WA00:09:10 358872   JL Velo Racing Team
47 Erik Philipson (28 - Cat4)   Seattle, WA00:10:05 281375   Northwest Velo

Men - Cat 4/5 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Douglas Wilcox   Seattle, WA00:08:08 135167   HSP
2 Timothy Hughes (1 - Cat4)   Olympia, WA00:08:17 288962   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
3 John Clouse (2 - Cat4)   Seattle, WA00:08:19 302850   Fischer Plumbing Cycling Team
4 Jason Celestine (3 - Cat4)   Olympia, WA00:08:20 297624   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
5 Travis Dougan (4 - Cat4)   Kirkland, WA00:08:23 280758   Cycle U
6 Chad Olson (5 - Cat4)   Redmond, WA00:08:26 287159   Cucina Fresca Cycling Team
7 Derek Churchyard   Bothell, WA00:08:28 339716   Bikesale.com
8 John Austin (6 - Cat4)   Seattle00:08:29 157301   Old Town Bicycle (OTB)
9 Michael Sanderson (7 - Cat4)   Seattle, WA00:08:31 309751   Bikesale.com
10 Chris Mahan (8 - Cat4)   Seatac, WA00:08:33 190831   Step Down Racing
11 Kyle Anderson (9 - Cat4)   Olympia, WA00:08:35 306848   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
12 Francisco Pons (10 - Cat4)   Maple Valley, WA00:08:36 276266   Fischer Plumbing Cycling Team
13 Tom McLaughlin (1 - Cat5)   Yakima, WA00:08:37 366699   
14 Marty Sparks (11 - Cat4)   Normandy Park, WA00:08:54 217899   Step Down Racing
15 Ron Jones (12 - Cat4)   Olympia, WA00:08:55 246852   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
16 Bukie Mabayoje (2 - Cat5)   Hillsboro, OR00:09:06 332662   
17 Pat Harrington (13 - Cat4)   Kirkland00:09:16 334794   Bikesale.com
18 David Friedt (14 - Cat4)   Mercer Island, WA00:09:18 209057   Cucina Fresca Cycling Team
19 paul dinger (15 - Cat4)   Newcastle, WA00:09:24 271936   Seattle Super Squadra
20 Edgar VanLieshout (3 - Cat5)   Kingston, WA00:09:26 361015   

Men - Cat 4/5 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
21 J Scott Hile (1 - Cat4)   Centralia, WA00:09:27 316088   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
22 Christopher Soelling (2 - Cat4)   Kirkland, WA00:09:29 305711   Cucina Fresca Cycling Team
23 Robert Hoyt (3 - Cat4)   Kirkland, WA00:09:29 310616   Bikesale.com

Women - Cat 1/2/3/45 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eleanor James   Seattle, WA00:10:37 297799   JL Velo Racing Team

Women - Cat 1/2/3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rosalyn Zylkowski   Seatac, WA00:08:11 303507   Keller Rohrback Cycling
2 Ivy Audrain (1 - Cat1)   Seattle, WA00:08:14 287816   Keller Rohrback Cycling
3 Kari Studley (1 - Cat2)   Bothell, WA00:08:19 207049   Team Redline
4 Jennifer Burtner (2 - Cat1)   Olympia, WA00:08:23 273510   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
5 Sarah Tisdale (1 - Cat3)   Hillsboro, OR00:08:24 311027   
6 Marissa Carr (2 - Cat2)   Stanwood, WA00:08:38 336040   Gregg's Specialized-Trek Racing Team
7 Lindsay Fox (3 - Cat2)   Phoenix, AZ00:08:38 293037   
8 Elizabeth Nettles (4 - Cat2)   Seattle, WA00:08:42 179798   Recycled Cycles Racing
9 Gina Kavesh (5 - Cat2)   Bellevue, WA00:08:44 65334   Union Bay Cycling/Bikesale.com
10 Jan Moss (2 - Cat3)   Portland00:08:48 177551   
11 Tricia Sandstrom (6 - Cat2)   Seattle, WA00:08:50 220308   Sound Velo Cycling Club
12 Sheila Raff (3 - Cat3)   Seattle, WA00:08:54 252143   Spokeswomen Racing
13 Michelle Kautzmann (7 - Cat2)   Olympia, WA00:09:03 18634   CBC Racing
14 Shannon Payne (4 - Cat3)   Seattle, WA00:09:05 177331   Union Bay Cycling/Bikesale.com
15 Lauren Cramer (5 - Cat3)   Olympia, WA00:09:11 323608   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
16 AnneMarije Rook (6 - Cat3)   Seattle, WA00:09:18 332470   Team Group Health
17 Eden Palmer (7 - Cat3)   Seattle, WA00:09:23 240914   Sound Velo Cycling Club
18 Lisa Coyne (8 - Cat3)   Seattle, WA00:09:25 328328   Sound Velo Cycling Club
19 LB Kregenow (9 - Cat3)   Seattle, WA00:09:29 239673   Team Group Health
20 Eryn Maris (10 - Cat3)   Buckley, WA00:09:44 264004   Peterson Racing
21 Laura Dodd (8 - Cat2)   Seattle, WA00:11:09 347268   SCCA/Starbucks Cycling

Women - Cat 4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Linda Moul   Seattle, WA00:08:53 72314   Union Bay Cycling/Bikesale.com
2 Justine Clift   00:08:56 405729   
3 Karine ValliantSaunders   Seattle, WA00:09:10 367868   SCCA/Starbucks Cycling
4 Erin Brewster   Olympia, WA00:09:11 381465   
5 Christine Jerko   Portland00:09:11 358734   
6 Emily Nevin   Seattle, WA00:09:12 362211   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
7 Sabrina Hendrick   Seattle, WA00:09:28 364721   Fischer Plumbing Cycling Team
8 Cynthia Freed   Federal Way, WA00:09:34 212912   Bikesale.com
9 Elizabeth Peterson   Seattle, WA00:09:55 304994   Whitman College
10 Mary Foster   Seattle, WA00:09:55 364847   Team Group Health
11 Jean Fisher   Olympia, WA00:10:36 332986   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOBonk BreakerSpyCUOREUSACDFSierra NevadaShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee