Race Results for
Mutual of Enumclaw Stage Race
Enumclaw, WA
(Event Information)
Stage Race on 05/20/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kerry Farrell   Federal Way03:29:30 50091   Wheelsport Cycling Team
2 Tom Potter   Browns Point, WA03:32:51 206784   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
3 Mick Walsh   Seattle, WA03:33:16 37104   JL Velo Racing Team
4 Steven R Holland   Portland03:33:06 72446   United Finance
5 Dave Reed   Seattle, WA03:33:43 163525   Herriott Sports Performance
6 Rick Benson   Seattle, WA03:33:53 3371   Fischer Plumbing Cycling Team
7 Craig Hammond   Mercer Island, WA03:34:05 264726   Bikesale.com
8 Peter DesRosier   Issaquah, WA03:34:19 288084   Union Bay Cycling/Bikesale.com
9 Randall Nordfors   Woodinville, WA03:35:27 49052   Amgen Cycling Club
10 Dan Norton   Renton, WA03:35:43 47254   Puget Sound Cycling Club
11 Dave Ryan   Jackson, WY03:36:37 30982   SCCA/Starbucks Cycling
12 Anthony Whiley   Olympia, WA03:36:38 102809   JL Velo Racing Team
13 Nick Duckstein   Seattle03:38:42 276304   Bikesale.com
14 Mark Hubbard   Kirkland, WA03:38:53 302869   Audi
15 Jeff Pfost   Seattle, WA03:39:05 67360   Apex Racing Team
16 Bob Sackett-Converse   Enumclaw, WA03:40:06 166554   Cycle Therapy-4 Corners Cycling
17 Bill Serantoni   Normandy Park, WA03:51:03 302728   Apex Racing Team
18 Lister Farrar   03:52:28   
19 Marshall Will   Stanwood, WA03:59:26 134012   NWCC - Dimensional
20 Pat Harrington   Kirkland04:03:22 334794   Bikesale.com

Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Unknown Rider      
5 Unknown Rider      
DNF Unknown Rider      

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Funston   Black Diamond, WA01:14:48 270185   Revel Consulting/Rad Racing NW
2 Alastair Magun   Mercer Island, WA01:16:03 317500   Cycle U
3 Isaac van der Vliet   01:16:38   
4 Croix Cameron   01:18:28   
5 Adrian Magun   Mercer Island, WA01:25:21 375179   Cycle U
6 Brennan Hodgins   Mercer Island, WA01:26:22 361294   Cycle U

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexander West   Covington, WA01:11:25 278369   
2 Mark Grant   01:13:09 382276   
3 Lewis Whiley   Olympia, WA01:13:13 351580   Revel Consulting/Rad Racing NW
4 Jarrett Aregger   Kent, WA01:13:21 285209   JL Velo Racing Team
5 Layton Carroll-Novack   Seattle, WA01:13:23 368622   Northwest Velo
6 Jack Alessi   Boise, ID01:14:27 329868   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
7 Mitchell Thornton   Issaquah, WA01:14:42 296923   JL Velo Racing Team
8 Ryan Engledow   Bonney Lake, WA01:14:45 380154   Old Town Bicycle (OTB)
9 Darin Ongers   01:15:20   
10 Wyatt Mason   Everett, WA01:17:11 378713   

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rob Britton   04:44:49   
2 Greg Christian (1 - Cat1)   St Simons Is Ga04:44:49 186412   Panther p/b Competitive Cyclist
3 Gabe Varela (2 - Cat1)   Coeur D' Alene, ID04:44:51 249909   Hagens Berman Cycling
4 Tim Abercrombie   04:44:56   
5 Patrick Stanko (3 - Cat1)   Seattle, WA04:45:10 221231   Kryki Sports
6 Jordan Cheyne   04:45:19 379306   
7 Jesse Reams   04:45:23 382262   
8 Adam de Vos   04:45:28   
9 William Barta (1 - Cat2)   Boise, ID04:45:30 277745   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
10 Cody Canning   04:45:31   
11 Steve Fisher (4 - Cat1)   Seattle, WA04:45:31 204225   Hagens Berman Cycling
12 Garrett McLeod   04:45:31   
13 Jacob Schwingboth   04:45:34   
14 Carson Miller   Seattle, WA04:45:37 203931   
15 Ian Crane (5 - Cat1)   Seattle, WA04:45:38 184284   Hagens Berman Cycling
16 Kyle Buckosky   04:45:46 402693   
17 Logan Owen   Bremerton, WA04:45:51 222488   Lake Washington Velo
18 Brian Hitchcock (2 - Cat2)   Seattle, WA04:45:51 284741   HSP
19 Lang Reynolds   Seattle, WA04:45:59 168449   Hagens Berman Cycling
20 Tyler Trace   04:46:04   
21 Zach McDonald   Bainbridge Island, WA04:46:53 228238   
22 Stephen Bedford (6 - Cat1)   Portland, OR04:47:38 305665   Team Oregon p/b Laurelwood Brewing Company
23 Jeff Werner   Norton, MA04:47:43 61200   
24 Craig Logan   04:48:24   
25 Max O'Neal (3 - Cat2)   Seattle, WA04:49:11 229273   HSP
26 Bailey McKnight   04:50:23   
27 Bill Booth (4 - Cat2)   Seattle, WA05:09:00 333350   Apex Racing Team
28 Carl Hoefer (7 - Cat1)   Tigard, OR05:10:19 113787   Team Oregon presented by Laurelwood Brew
29 Will Teal (5 - Cat2)   Seattle, WA05:14:36 318226   HSP
30 Nicholas Zylkowski (6 - Cat2)   Seatac, WA05:16:14 297629   Stranamanti Cycling
31 Qayam Jetha (7 - Cat2)   Olympia, WA05:23:12 279022   Garage Racing

Men - Cat 1/2/3 - Master - 35-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenny Williams (1 - Cat1)   Kenmore, WA03:22:20 57046   Slalom Consulting Racing
2 Todd Gallaher (1 - Cat2)   Seattle, WA03:22:35 12680   
3 Alex Rosenast (2 - Cat2)   Seattle, WA03:23:12 196878   Garage Racing
4 Jeff Dunn (3 - Cat2)   Olympia, WA03:23:12 220003   Stranamanti Cycling
5 Aaron Levin (2 - Cat1)   Mercer Island, WA03:23:15 46828   Peterson's Five
6 Morgan Coleman (4 - Cat2)   Bainbridge Island, WA03:23:19 272452   Team Steam
7 Matthew Oseto (1 - Cat3)   Kirkland, WA03:23:23 59413   Audi
8 Anthony Dickson (5 - Cat2)   Seattle, WA03:23:31 117337   Audi
9 Todd Davis (6 - Cat2)   Seattle, WA03:23:37 103745   Kryki Sports
10 Shane Savage   03:23:37   
11 Scott Laliberte   03:23:46 379394   
12 Joe Holmes   Bainbridge Island, WA03:23:53 16599   
13 Gregory Kauper (7 - Cat2)   Seattle, WA03:24:03 221706   FareStart
14 Tom Wick (8 - Cat2)   Seattle, WA03:25:18 204808   Garage Racing
15 Kevin Masterson (9 - Cat2)   Newcastle, WA03:25:18 188289   Garage Racing
16 James Holbrooks (2 - Cat3)   Olympia, WA03:26:48 180568   CBC Racing
17 Pete Baughman (10 - Cat2)   Carnation, WA03:31:02 243415   Slalom Consulting Racing
18 Sean Phillips (11 - Cat2)   Bellevue, WA03:31:26 274488   Garage Racing
19 Julian Base   03:39:07   
20 Mark Sherman   03:39:59   

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joel Taylor   04:11:18   
2 Jordan Duncan   04:12:00   
3 Jason Cemanski   Waterloo Wi04:12:02 318408   Apex Racing Team
4 Cory Custer   Seattle, WA04:12:12 104062   HSP
5 Tim Smith   Olympia, WA04:12:18 241621   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
6 Mark Franks   North Bend, WA04:12:29 183911   Herriott Sports Performance
7 John McAllister   Redmond, WA04:12:30 306966   HSP
8 Todd Sahl   Seattle, WA04:12:32 105471   Team Stanley
9 Tristan Hughes   04:12:42   
10 Patrick Gerke   Portland04:12:44 369122   Team Oregon presented by Laurelwood Brew
11 Anders Nystrom   Boise, ID04:12:44 281627   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
12 Rob! McDaniel   Seattle, WA04:12:56 284692   Recycled Cycles Racing
13 Nathaniel Pitts   Seattle, WA04:12:56 304664   Puget Sound Cycling Club
14 Luke Koolman   04:13:03   
15 Warren McAndrew   Edmonds, WA04:13:12 321144   Fischer Plumbing Cycling Team
16 Martin Turek   North Bend, WA04:13:13 336434   Audi
17 Evan Siroky   Portland, OR04:13:14 309756   Guinness Cycling Team
18 Nicholas Jones   04:13:26   
19 Bryan Urakawa   Seattle, WA04:13:48 235138   Fischer Plumbing Cycling Team
20 Paul Noyes   Redmond, WA04:13:49 308323   Audi
21 Jackson Pickell   04:13:57 384224   
22 Richard Machhein   04:14:22   
23 Todd Baumeister   Redmond, WA04:16:48 286284   Apex Racing Team
24 Zachary Bowden   Vancouver Wa04:16:59 245716   
25 Jason Connell   Lynnwood, WA04:17:36 305679   Apex Racing Team
26 Travis Biechele   Seattle, WA04:18:00 294358   Apex Racing Team
27 Keiichi Otani   Kirkland, WA04:18:06 289231   Lake Washington Velo
28 Thorsten Askervold   Lake Stevens, WA04:18:10 299287   HSP
29 Jesse Nofziger   Issaquah, WA04:18:15 307040   FareStart
30 Conor Klupar   Fall City, WA04:18:22 250108   Revel Consulting/Rad Racing NW
31 Nicholas Adsero   Woodinville, WA04:18:44 113072   Recycled Cycles Racing
32 Nicholas Perera   Coupeville, WA04:19:00 126804   NWCC - Dimensional
33 Nicholas Moroz-Koops   Kenmore, WA04:19:12 335040   Fischer Plumbing Cycling Team
34 Michael Spring   Seattle04:19:16 242900   Audi
35 Josh Gerak   Seattle, WA04:19:22 256081   Avanti Racing Club
36 Scott Larson   Orting, WA04:19:39 266713   Lake Washington Velo
37 Aidan Caves   04:22:40   
38 Matt Mikul   Sunnyvale, CA04:31:54 271933   Recycled Cycles Racing
39 Francis Atkinson   Port Townsend, WA04:43:25 310182   SCCA/Starbucks Cycling
40 John Curtis   Eagle, ID04:46:06 320356   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Fry   Baton Rouge La02:38:34 331420   
2 Eric Cockrell   Seattle, WA02:39:16 311819   Herriott Sports Performance
3 John Alving   Seattle, WA02:39:18 299088   Apex Racing Team
4 Philip Newman   Seattle, WA02:39:25 361796   Lake Washington Velo
5 Andrew Austin   University Place, WA02:39:29 316276   Old Town Bicycle (OTB)
6 Peter Streit   Seattle, WA02:39:29 370543   Second Ascent
7 Lane Seeley   Edmonds, WA02:39:31 291895   FareStart
8 Tyler Tangen   Bonney Lake, WA02:39:38 353044   Revel Consulting/Rad Racing NW
9 Aaron Griffith   Kent, WA02:39:44 305626   FareStart
10 Adam Reddy   02:39:49   
11 Michael Finley   Bellingham, WA02:39:53 357792   Fanatik Bike Co.
12 Morgan Simon   Seattle, WA02:39:53 310319   Apex Racing Team
13 Allen Butler   Seattle, WA02:40:03 326902   Second Ascent
14 David Meyers   Bellevue, WA02:40:13 24225   Apex Racing Team
15 Michael Dew   02:40:18   
16 Taylor Ellison   02:40:41   
17 Christopher Carter   Fountain Hills, AZ02:41:06 306854   Herriott Sports Performance
18 Daniel Milner   Bellingham, WA02:41:27 307354   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
19 Harrison Devine   Bellevue, WA02:41:38 290027   JL Velo Racing Team
20 Peter Miller   Seattle, WA02:42:24 292874   Apex Racing Team
21 Phil Macino   Newcastle, WA02:42:52 333960   Audi
22 Mike Foster   Seattle, WA02:43:38 360739   SCCA/Starbucks Cycling
23 Bart Hawkinson   Seattle, WA02:43:45 272789   Avanti Racing Club
24 Joseph Bacala   Anchorage, AK02:44:00 330938   Extreme Pita Racing
25 Andrew Roths   Kenmore, WA02:44:49 305716   Bikesale.com
26 Carsten Croff   Seattle, WA02:44:53 309482   Second Ascent
27 Jordan Bressler   Dupont, WA02:44:58 358593   
28 Matteo Jorgenson   Boise, ID02:45:04 266037   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
29 Brendan Cowley   Salem Oregon02:45:15 382956   
30 Sam Dodd   Seattle, WA02:45:25 366311   SCCA/Starbucks Cycling
31 Bradlee Haley   Burien, WA02:45:46 288845   Cycle U
32 Benedikt Toeldte   Boise, ID02:45:53 323822   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
33 Todd Allen   Seattle, WA02:46:45 236437   Fischer Plumbing Cycling Team
34 Douglas Wilcox   Seattle, WA02:47:41 135167   HSP
35 Pavel Kritovich   Bellevue, WA02:47:49 309174   Union Bay Cycling/Bikesale.com
36 Alex Votry   Edmonds, WA02:48:16 330594   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
37 Andrew Grant   02:49:03 382276   
38 Derek Churchyard   Bothell, WA02:49:40 339716   Bikesale.com
39 Kevin Stewart   Aberdeen, WA02:49:48 344010   Revel Consulting/Rad Racing NW
40 Martin Chvoj   Kirkland, WA02:51:25 286958   Thumbprint Racing
41 Duncan Grant   02:54:47   
42 Andrei Tchourakov   02:55:32   
43 Rod Garbarino   Redmond, WA02:56:17 291529   Recycled Cycles Racing
44 Benjamin Quintana   Boise, ID03:04:45 324238   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)

Men - Cat 4/5 - Master - 35-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Livingstone   02:54:59   
2 Brian Bolin   Medina, WA02:55:09 224629   Fischer Plumbing Cycling Team
3 Kent Duncan   02:55:24   
4 Nick Berry   Salt Lake City, UT02:55:33 76724   
5 John Clouse (1 - Cat4)   Seattle, WA02:55:34 302850   Fischer Plumbing Cycling Team
6 Timothy Hughes (2 - Cat4)   Olympia, WA02:55:42 288962   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
7 Ed Reagan (3 - Cat4)   Portland, OR02:55:56 29303   
8 Paul Coffee (4 - Cat4)   Federal Way, WA02:55:57 331942   Tacoma Bike
9 J. Scott Monett (5 - Cat4)   Tacomaa, WA02:56:18 343104   Tacoma Bike
10 Francisco Pons (6 - Cat4)   Maple Valley, WA02:57:48 276266   Fischer Plumbing Cycling Team
11 Brian Burke   02:59:44   
12 Michael Sanderson (7 - Cat4)   Seattle, WA03:00:00 309751   Bikesale.com
13 Jason Celestine (8 - Cat4)   Olympia, WA03:00:11 297624   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
14 Chris Mahan (9 - Cat4)   Seatac, WA03:00:14 190831   Step Down Racing
15 Kyle Anderson (10 - Cat4)   Olympia, WA03:00:17 306848   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
16 James Wells (11 - Cat4)   Mount Vernon, WA03:00:28 262630   NWCC - Dimensional
17 Sean Murphy (12 - Cat4)   Tacoma, WA03:00:28 120568   Tacoma Bike
18 David Steiner (13 - Cat4)   Kirkland, WA03:01:09 288410   Fischer Plumbing Cycling Team
19 John Austin (14 - Cat4)   Seattle03:01:39 157301   Old Town Bicycle (OTB)
20 David Acheson (15 - Cat4)   Winthrop, WA03:12:49 1083   Methow Valley Cycling
21 Scott Rittscher (1 - Cat5)   Stanwood, WA03:16:07 366782   NWCC - Dimensional
22 Michael Clarke (2 - Cat5)   Bellingham, WA03:17:07 339950   Fanatik Bike Co.
23 Michael Skinner (16 - Cat4)   Clinton, WA03:23:34 169468   Avanti Racing Club

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Roseberry   Seattle, WA01:54:16 290347   
2 Robert Demick   Seattle, WA01:55:08 365202   
3 Kevin Thonney   Walla Walla, WA01:55:25 367560   
4 Zachary Smith   Seattle, WA01:56:00 366506   HSP
5 Bryan Torian   Olympia, WA01:57:07 342538   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
6 Ayden Young   Olympia, WA01:57:19 361728   Revel Consulting/Rad Racing NW
7 Lucas Weyand   Bainbridge Island, WA01:58:51 316224   Classic Cycles
8 Raymond Bowling   Lacey, WA02:00:01 366179   
9 John Rombold   Bellingham, WA02:02:51 374507   
10 Geoff Andrist   Snohomish, WA02:03:11 324474   Avanti Racing Club
11 James Hart   Buckley, WA02:03:12 339566   
12 Thomas Catalina   Seattle, WA02:05:05 239086   SCCA/Starbucks Cycling
13 Michael Elekes   Sammamish, WA02:05:54 357387   Cycle U
14 Eliyah Smith   Kenmore, WA02:05:59 369245   Second Ascent
15 Martin VanEycke   Tacoma02:06:01 375025   Tacoma Bike
16 Alec Miller   Nampa, ID02:06:20 297927   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
17 Arsenio Ferreria   Puyallup, WA02:06:20 388673   
18 Christopher McLeod   02:06:40   
19 Benjamin Wertz   Mount Vernon, WA02:06:40 222533   NWCC - Dimensional
20 Brandon Orstad   Edmonds 02:07:27 379157   Jet City Velo
21 Michael Hodgins   Mercer Island, WA02:07:33 360674   Cycle U
22 Jeff Nyman   Bellingham, WA02:07:36 254001   
23 Jeff Nelson   Seattle, WA02:07:55 367319   Husky Cycling - University of Washington
24 Tyler Wardle   02:08:07   
25 David Garate   Buckley, WA02:08:40 367407   
26 Chris Searcy   Enumclaw, WA02:09:00 343070   
27 Jeremy Murray   Rancho Cucamonga, CA02:09:06 235394   
28 Hugh Alessi   Boise, ID02:09:19 360840   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
29 Kevin Yarnell   Issaquah, WA02:09:36 365094   SCCA/Starbucks Cycling
30 Rian Rustvold   Pullman, WA02:09:41 367130   Washington State University
31 Christopher Stewart   University Place, WA02:10:15 375817   Tacoma Bike
32 Jim Baskin   Boise, ID02:10:45 300616   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
33 Tyler Daniel   Woodinville, WA02:11:04 292775   JL Velo Racing Team
34 James Grant   02:11:09 382274   
35 Bukie Mabayoje   Hillsboro, OR02:12:14 332662   
36 Peter Kriofske   Seattle, WA02:15:47 374871   Cycle U
37 Cooper Rombold   Bellingham, WA02:15:48 371675   Fanatik Bike Co.
38 Keelan Christensen   Seatte, WA02:15:49 345598   Methow Valley Cycling

Women - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Reynolds   01:14:59 382311   
2 Una Farrar   01:19:17   
3 Sophie Donnachie Parks   01:21:44   
4 Eleanor James   Seattle, WA01:24:38 297799   JL Velo Racing Team

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Wheeler   Tucson, AZ03:46:17 295914   Lake Washington Velo
2 Jessica Cutler   Seattle, WA03:46:22 158992   Primal/MapMyRide Womens Racing
3 Kristine Brynjolfson   03:47:11   
4 Tamara Bessette (1 - Cat1)   Missoula, MT03:48:12 47028   Northern Rockies Orthopaedic
5 Jenny Lehmann   03:48:45   
6 Rosalyn Zylkowski   Seatac, WA03:50:02 303507   Keller Rohrback Cycling
7 Jocelyn Setter (2 - Cat1)   Bothell, WA03:51:26 278305   Stranamanti Cycling
8 Ivy Audrain (3 - Cat1)   Seattle, WA03:51:44 287816   Stranamanti Cycling
9 Courtenay McFadden   Bellingham, WA03:51:45 262453   Peterson Racing
10 Jennifer Burtner (4 - Cat1)   Olympia, WA03:51:50 273510   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
11 Elizabeth Nettles (1 - Cat2)   Seattle, WA03:52:22 179798   Boat Street Cycle Club (BSCC)
12 Emily Eggers (2 - Cat2)   Seattle, WA03:52:24 307722   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
13 Sarah Carroll (3 - Cat2)   Seattle, WA03:52:31 305968   SCCA/Starbucks Cycling
14 Danyel Longmire (1 - Cat3)   Issaquah, WA03:53:36 244537   
15 Eryn Maris (2 - Cat3)   Buckley, WA03:53:57 264004   Peterson Racing
16 Jennifer Gerth   03:54:28   
17 Laura Dodd (4 - Cat2)   Seattle, WA03:56:54 347268   SCCA/Starbucks Cycling
18 Kelly Plese (5 - Cat2)   Enumclaw, WA03:59:06 281405   Slalom Consulting Racing
19 Jane Evely (6 - Cat2)   Carnation, WA03:59:19 162455   Slalom Consulting Racing
20 Jessica Sterner   03:59:27   Team REP
21 Beth Kobza (7 - Cat2)   Meridian, ID03:59:45 281413   Volkswagen Boise
22 Laxson Shoshauna   04:00:11   
23 Theresa Harding (3 - Cat3)   Seattle, WA04:00:18 333834   SCCA/Starbucks Cycling
24 Jennifer McMahon   04:00:20   
25 Katie Lotterhos   Winston Salem, NC04:00:21 289220   Gulf Coast Velo
26 Marissa Carr (8 - Cat2)   Stanwood, WA04:00:40 336040   Gregg's Specialized-Trek Racing Team
27 Michele Conrad (5 - Cat1)   Seattle, WA04:06:15 157480   Keller Rohrback Cycling
28 Sarah Tisdale (4 - Cat3)   Hillsboro, OR04:06:42 311027   
29 Jan Moss (5 - Cat3)   Portland04:07:05 177551   
30 Carly Tu (6 - Cat3)   Seattle, WA04:08:37 287548   Peterson Racing
31 Heidi Wood (7 - Cat3)   Seattle, WA04:10:07 309733   Alki/Rubicon Racing
32 Melanie von Stetten   04:13:48   

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Gray   Seattle, WA02:16:12 377586   
2 Vanessa Johnson   Seattle , WA02:17:59 367844   Volkswagen Boise
3 Justine Clift   02:18:06 405729   
4 Megan Doherty   Bellevue, WA02:18:29 355510   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
5 Sheila Walsh   Seattle, WA02:18:46 331096   Fischer Plumbing Cycling Team
6 Maggie Coles-Lyster   02:19:03   
7 Lori Surges   Seattle, WA02:19:14 331092   Peterson Racing
8 Christine Jerko   Portland02:22:35 358734   
9 Meryn Bowen   02:22:37   
10 Alice Case   Los Angeles, CA02:22:39 370838   Union Bay Cycling/Bikesale.com
11 Linda Moul   Seattle, WA02:22:45 72314   Union Bay Cycling/Bikesale.com
12 Alicia King   Seattle Wa02:23:34 368371   Bikesale.com
13 Tarryn Cote   02:23:48   
14 Heather Zimchek   Olympia, WA02:23:52 375204   Peterson Racing
15 Gillian Ellsay   02:24:00   
16 Sophie DeBoever   02:26:56   
17 Cynthia Freed   Federal Way, WA02:28:13 212912   Bikesale.com
18 Mary Foster   Seattle, WA02:28:50 364847   Team Group Health
19 Christiana Moser   02:29:00   
20 Kia van der Vliet   02:29:55   
21 Emily Nevin   Seattle, WA02:32:23 362211   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
22 Alexandra Mertens   Seattle, WA02:32:44 214378   Herriott Sports Performance
23 Colleen Skinner   Clinton, WA02:39:11 198820   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaUSACDFBonk BreakerOSMOCUOREShimanoSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee