Race Results for
Mutual of Enumclaw Stage Race
Enumclaw, WA
(Event Information)
Criterium on 05/19/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Potter   Browns Point, WA30:12 206784   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
2 Mark Hubbard   Kirkland, WA30:12 302869   Audi
3 Steven R Holland   Portland30:12 72446   United Finance
4 Anthony Whiley   Olympia, WA30:12 102809   JL Velo Racing Team
5 Kerry Farrell   Federal Way30:12 50091   Wheelsport Cycling Team
6 Rick Benson   Seattle, WA30:12 3371   Fischer Plumbing Cycling Team
7 Larry Boyer   Seattle, WA30:12 268153   Pain Cave Productions
8 Jeff Pfost   Seattle, WA30:12 67360   Apex Racing Team
9 Mick Walsh   Seattle, WA30:12 37104   JL Velo Racing Team
10 Mark Runyan   Sammamish, WA30:12 30873   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
11 Nick Duckstein   Seattle30:12 276304   Bikesale.com
12 Dan Norton   Renton, WA30:12 47254   Puget Sound Cycling Club
13 Bob Sackett-Converse   Enumclaw, WA30:12 166554   Cycle Therapy-4 Corners Cycling
14 Pat Harrington   Kirkland30:12 334794   Bikesale.com
15 Craig Hammond   Mercer Island, WA30:12 264726   Bikesale.com
16 Dave Ryan   Jackson, WY30:12 30982   SCCA/Starbucks Cycling
17 Lister Farrar   30:12   
18 Peter DesRosier   Issaquah, WA30:12 288084   Union Bay Cycling/Bikesale.com
19 Randall Nordfors   Woodinville, WA30:12 49052   Amgen Cycling Club
20 Tim Purcell   Bellevue, WA30:12 45820   Fischer Plumbing Cycling Team
21 Martin Rand   Enumclaw, WA30:12 267481   
22 Dave Reed   Seattle, WA30:12 163525   Herriott Sports Performance
23 Marshall Will   Stanwood, WA31:15 134012   NWCC - Dimensional
24 JD Little   Marysville, WA31:42 319968   Emerald City Cycling Club
25 Bill Serantoni   Normandy Park, WA33:29 302728   Apex Racing Team
26 Tom McLaughlin   Yakima, WA33:46 366699   
27 James Pauly   33:51   
28 Dan Bass   Wenatchee, WA34:52 62994   Excel Sports Boulder

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Walentynowicz   Mill Creek, WA15:46 326272   Revel Consulting/Rad Racing NW
2 Scott Funston   Black Diamond, WA15:50 270185   Revel Consulting/Rad Racing NW
3 Isaac van der Vliet   16:03   
4 Alastair Magun   Mercer Island, WA16:03 317500   Cycle U
5 Croix Cameron   16:03   
6 Adrian Magun   Mercer Island, WA18:17 375179   Cycle U
7 Brennan Hodgins   Mercer Island, WA19:01 361294   Cycle U

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexander West   Covington, WA15:39 278369   
2 Jarrett Aregger   Kent, WA15:39 285209   JL Velo Racing Team
3 Jack Alessi   Boise, ID15:46 329868   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
4 Lewis Whiley   Olympia, WA15:46 351580   Revel Consulting/Rad Racing NW
5 Mark Grant   15:46 382276   
6 Mitchell Thornton   Issaquah, WA16:03 296923   JL Velo Racing Team
7 Darin Ongers   16:03   
8 Layton Carroll-Novack   Seattle, WA16:03 368622   Northwest Velo
9 Wyatt Mason   Everett, WA16:03 378713   
10 Ryan Engledow   Bonney Lake, WA16:13 380154   Old Town Bicycle (OTB)

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Christian (1 - Cat1)   St Simons Is Ga59:04 186412   Panther p/b Competitive Cyclist
2 Gabe Varela (2 - Cat1)   Coeur D' Alene, ID59:06 249909   Hagens Berman Cycling
3 Bailey McKnight   59:12   
4 Jacob Schwingboth   59:19   
5 Cody Canning   59:19   
6 Derek Wilkerson (3 - Cat1)   Dallas 59:19 52173   Kryki Sports
7 Tyler Trace   59:19   
8 Adam de Vos   59:19   
9 Rob Britton   59:19   
10 Zach McDonald   Bainbridge Island, WA59:19 228238   
11 Steve Fisher (4 - Cat1)   Seattle, WA59:19 204225   Hagens Berman Cycling
12 Jeffrey Hoover (1 - Cat2)   Bellevue, WA59:19 335684   Audi
13 Patrick Stanko (5 - Cat1)   Seattle, WA59:19 221231   Kryki Sports
14 Craig Logan   59:19   
15 Ian Crane (6 - Cat1)   Seattle, WA59:19 184284   Hagens Berman Cycling
16 Chris Gruber   59:19   
17 Stephen Bedford (7 - Cat1)   Portland, OR59:19 305665   Team Oregon p/b Laurelwood Brewing Company
18 Tim Abercrombie   59:19   
19 Logan Owen   Bremerton, WA59:19 222488   Lake Washington Velo
20 Aaron Schooler   59:19   
21 Cody Campbell   Austin, TX59:19 306175   
22 Kyle Buckosky   59:19 402693   
23 David Richter   Seattle, WA59:19 29781   HSP
24 Joe Baum (2 - Cat2)   Seattle, WA59:19 54315   Garage Racing
25 Colter Young   59:19   
26 Aaron Shaw (3 - Cat2)   Seattle, WA59:19 128315   HSP
27 Ethan M Reynolds (4 - Cat2)   Boise, ID59:19 280215   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
28 Ian Tubbs (8 - Cat1)   Bellevue, WA59:19 111313   Audi
29 Brad Clifford   59:19   
30 Mike Sidic   59:19   
31 David Fleischhauer (9 - Cat1)   Seattle, WA59:19 176226   Hagens Berman Cycling
32 Justin Kerr   59:19   
33 Lang Reynolds   Seattle, WA59:19 168449   Hagens Berman Cycling
34 Jesse Reams   59:19 382262   
35 Garrett McLeod   59:19   
36 David Stephens   59:19 378017   
37 Jeff Werner   Norton, MA59:19 61200   
38 Kris Dahl   59:19   
39 Brian Hitchcock (5 - Cat2)   Seattle, WA59:19 284741   HSP
40 Matt Pence (6 - Cat2)   Saint Charles, MO59:19 262595   Gateway Harley-Davidson
41 Christopher Wingfield (10 - Cat1)   Bainbridge Island, WA59:19 247269   Hagens Berman Cycling
42 Erik Mulder   59:19   
43 Bill Booth (7 - Cat2)   Seattle, WA59:19 333350   Apex Racing Team
44 Marvin Guzman   59:19   
45 Colton Hlavinka (8 - Cat2)   Boise, ID59:19 233016   Volkswagen Boise
46 Shawn Ongers (11 - Cat1)   Walla Walla, WA59:19 220235   Audi
47 Carson Miller   Seattle, WA59:19 203931   
48 Ian McKissick (12 - Cat1)   Seattle, WA59:19 172573   Audi
49 Ian Mensher (13 - Cat1)   Seattle, WA59:19 156693   Keller Rohrback Cycling
50 Maurice Worsfold   59:19   
51 Nick Bennette (14 - Cat1)   Seattle, WA59:19 186239   Keller Rohrback Cycling
52 Alexander Cataford   59:19   
53 Kyle Farrell (15 - Cat1)   Seattle, WA59:19 230828   Garage Racing
54 Ryan Iddings (16 - Cat1)   Seattle, WA59:19 146372   Kryki Sports
55 Bradford Kilcline (9 - Cat2)   Kirkland, WA59:19 254141   HSP
56 Mike Rothengatter   59:19   
57 Dustin Van Wyck (10 - Cat2)   Seattle, WA59:19 229254   HSP
58 Jordan Cheyne   59:19 379306   
59 Max O'Neal (11 - Cat2)   Seattle, WA59:19 229273   HSP
60 Todd Herriott (17 - Cat1)   Seattle, WA59:19 50707   Herriott Sports Performance
61 Chris Worsfold   59:19   
62 William Barta (12 - Cat2)   Boise, ID59:19 277745   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
63 Grant Boursaw (18 - Cat1)   Clatskanie, OR59:19 170203   Puget Sound Cycling Club
64 Zachary Jones (13 - Cat2)   Kent, WA59:36 225834   Garage Racing
65 Travis Monroe (14 - Cat2)   Coeurdalene, ID59:38 253956   Hammer Nutrition-CMG Racing Team
66 Brian Parker (15 - Cat2)   Boise, ID59:39 248018   Volkswagen Boise
67 Will Niemann-Ross (16 - Cat2)   Portland, OR59:39 272436   
68 Carl Hoefer (19 - Cat1)   Tigard, OR59:42 113787   Team Oregon presented by Laurelwood Brew
69 Ian Baldwin (17 - Cat2)   Bellingham, WA59:44 282722   Hagens Berman Cycling
70 William Laubernds (18 - Cat2)   Portland, OR01:00:14 327726   Team Oregon p/b Laurelwood Brewing Company
71 Will Teal (19 - Cat2)   Seattle, WA01:00:14 318226   HSP
72 Eric Schuman (20 - Cat2)   Seattle, WA01:00:28 52882   Audi
73 Davis Shepherd (21 - Cat2)   Seattle, WA01:02:40 292230   Gregg's Specialized-Trek Racing Team
74 Nicholas Zylkowski (22 - Cat2)   Seatac, WA01:05:00 297629   Stranamanti Cycling
75 Laurent Dallaire   01:05:00   
76 Qayam Jetha (23 - Cat2)   Olympia, WA01:05:00 279022   Garage Racing
77 Dave Johnson   01:05:00   
78 Stephen Mull (20 - Cat1)   Seattle, WA01:05:00 86831   
79 Evan Hepner (21 - Cat1)   Albuquerque, NM01:06:18 161841   Cascade Bicycle Studio
80 Ryan Miller (24 - Cat2)   Corvallis, OR01:06:53 246445   Lake Washington Velo
DNF Colby Wait-Molyneux   Vancouver, WADNF 293479   Hammer Nutrition/CMG Racing Team
DNF Jason Williams (Cat2)   Seattle , WADNF 241690   Cascade Bicycle Studio
DNF David Gillam   DNF 378108   
DNF Craig Jones   DNF   
DNF Shannon Maris (Cat2)   Buckley, WADNF 213130   Bikesale.com

Men - Cat 1/2/3 - Master - 35-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Levin (1 - Cat1)   Mercer Island, WA28:37 46828   Peterson's Five
2 Kenny Williams (2 - Cat1)   Kenmore, WA28:37 57046   Slalom Consulting Racing
3 John van der Vliet   28:37   
4 Warren Atkey (3 - Cat1)   Bothell, WA28:37 50756   Union Bay Cycling/Bikesale.com
5 Todd Gallaher (1 - Cat2)   Seattle, WA28:37 12680   
6 Gary Brown (2 - Cat2)   Auburn, WA28:37 5069   Audi
7 Scott Laliberte   28:37 379394   
8 Ryan Perlman (4 - Cat1)   Sammamish, WA28:41 130051   Keller Rohrback Cycling
9 Sean Phillips (3 - Cat2)   Bellevue, WA28:41 274488   Garage Racing
10 Robert Campbell (5 - Cat1)   Olympia, WA28:41 73795   CBC Racing
11 Alex Rosenast (4 - Cat2)   Seattle, WA28:41 196878   Garage Racing
12 Jeff Dunn (5 - Cat2)   Olympia, WA28:41 220003   Stranamanti Cycling
13 Gregory Kauper (6 - Cat2)   Seattle, WA28:41 221706   FareStart
14 Matthew Oseto (1 - Cat3)   Kirkland, WA28:41 59413   Audi
15 Todd Davis (7 - Cat2)   Seattle, WA28:41 103745   Kryki Sports
16 Anthony Dickson (8 - Cat2)   Seattle, WA28:41 117337   Audi
17 Julian Base   28:41   
18 Roger Honz (2 - Cat3)   Seattle, WA28:41 54763   Apex Racing Team
19 Pete Baughman (9 - Cat2)   Carnation, WA28:41 243415   Slalom Consulting Racing
20 Mark Sherman   28:41   
21 Joe Holmes   Bainbridge Island, WA28:41 16599   
22 Tom Wick (10 - Cat2)   Seattle, WA28:41 204808   Garage Racing
23 Kevin Masterson (11 - Cat2)   Newcastle, WA28:41 188289   Garage Racing
24 Morgan Coleman (12 - Cat2)   Bainbridge Island, WA28:41 272452   Team Steam
25 Ed Harley (13 - Cat2)   Seattle, WA28:48 196024   JL Velo Racing Team
26 Todd Morse Tucker (3 - Cat3)   Seattle, WA28:48 251275   Team Stanley
27 Mike Rogers (14 - Cat2)   Seattle, WA28:51 48546   Bikesale.com
28 Shane Savage   28:53   
29 James Holbrooks (4 - Cat3)   Olympia, WA30:19 180568   CBC Racing

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Mikul   Sunnyvale, CA42:16 271933   Recycled Cycles Racing
2 Todd Baumeister   Redmond, WA42:16 286284   Apex Racing Team
3 Richard Machhein   42:16   
4 Thorsten Askervold   Lake Stevens, WA42:16 299287   HSP
5 Conor Klupar   Fall City, WA42:16 250108   Revel Consulting/Rad Racing NW
6 Tristan Hughes   42:16   
7 Bryan Urakawa   Seattle, WA42:16 235138   Fischer Plumbing Cycling Team
8 Aidan Caves   42:16   
9 Jordan Duncan   42:16   
10 Cory Custer   Seattle, WA42:16 104062   HSP
11 Keiichi Otani   Kirkland, WA42:16 289231   Lake Washington Velo
12 Evan Siroky   Portland, OR42:16 309756   Guinness Cycling Team
13 Warren McAndrew   Edmonds, WA42:16 321144   Fischer Plumbing Cycling Team
14 Luke Koolman   42:16   
15 Martin Turek   North Bend, WA42:16 336434   Audi
16 PJ Bauser   Seattle, WA42:16 332266   Hagens Berman Cycling
17 Josh Gerak   Seattle, WA42:16 256081   Avanti Racing Club
18 Anders Nystrom   Boise, ID42:16 281627   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
19 Jackson Pickell   42:16 384224   
20 Nicholas Jones   42:16   
21 Todd Sahl   Seattle, WA42:16 105471   Team Stanley
22 Zachary Bowden   Vancouver Wa42:16 245716   
23 John McAllister   Redmond, WA42:16 306966   HSP
24 Chad Richmond   Bothell, WA42:16 266765   Lake Washington Velo
25 Evan Carey   42:16   
26 John Curtis   Eagle, ID42:16 320356   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
27 Jason Cemanski   Waterloo Wi42:16 318408   Apex Racing Team
28 Joel Taylor   42:16   
29 Travis Biechele   Seattle, WA42:16 294358   Apex Racing Team
30 Michael Hocking   Boise, ID42:16 276766   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
31 Scott Larson   Orting, WA42:16 266713   Lake Washington Velo
32 Jason Connell   Lynnwood, WA42:16 305679   Apex Racing Team
33 Brian Sullivan   Mishawaka, IN42:16 238604   Audi
34 Nathaniel Pitts   Seattle, WA42:16 304664   Puget Sound Cycling Club
35 Paul Noyes   Redmond, WA42:16 308323   Audi
36 Wes Ochitwa   42:16   
37 Rob! McDaniel   Seattle, WA42:16 284692   Recycled Cycles Racing
38 Nicholas Adsero   Woodinville, WA42:16 113072   Recycled Cycles Racing
39 Erik Spring   Bellevue, WA42:16 306633   Audi
40 Patrick Gerke   Portland42:16 369122   Team Oregon presented by Laurelwood Brew
41 Vern Cole   Kent, WA42:16 65114   SCCA/Starbucks Cycling
42 Nicholas Perera   Coupeville, WA42:16 126804   NWCC - Dimensional
43 Michael Spring   Seattle42:16 242900   Audi
44 David O'Brien   Olympia, WA42:16 251353   Revel Consulting/Rad Racing NW
45 Francis Atkinson   Port Townsend, WA42:16 310182   SCCA/Starbucks Cycling
46 Jesse Nofziger   Issaquah, WA42:16 307040   FareStart
47 Mark Franks   North Bend, WA42:16 183911   Herriott Sports Performance
48 Jeff Nettles   Seattle, WA42:16 159943   Recycled Cycles Racing
49 Tim Smith   Olympia, WA42:30 241621   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
50 Nicholas Moroz-Koops   Kenmore, WA42:31 335040   Fischer Plumbing Cycling Team
51 Chad Sullivan   Bellevue, WA42:31 305201   Apex Racing Team
52 David Kirske Jr   Seattle, WA42:45 261975   Revel Consulting/Rad Racing NW
53 Avi Mahan   Seatac, WA44:59 210067   Revel Consulting/Rad Racing NW

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bradlee Haley   Burien, WA21:49 288845   Cycle U
2 Peter Streit   Seattle, WA21:49 370543   Second Ascent
3 Morgan Simon   Seattle, WA21:49 310319   Apex Racing Team
4 Adam Reddy   21:49   
5 Tyler Tangen   Bonney Lake, WA21:49 353044   Revel Consulting/Rad Racing NW
6 Douglas Wilcox   Seattle, WA21:49 135167   HSP
7 Derek Churchyard   Bothell, WA21:49 339716   Bikesale.com
8 Allen Butler   Seattle, WA21:49 326902   Second Ascent
9 Michael Dew   21:49   
10 Lane Seeley   Edmonds, WA21:49 291895   FareStart
11 Mike Foster   Seattle, WA21:49 360739   SCCA/Starbucks Cycling
12 Matthew Leary   Seattle, WA21:49 311391   Audi
13 Matteo Jorgenson   Boise, ID21:49 266037   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
14 Benedikt Toeldte   Boise, ID21:49 323822   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
15 Philip Newman   Seattle, WA21:49 361796   Lake Washington Velo
16 Don Pattalock   Reno, NV21:49 333470   Audi
17 John Alving   Seattle, WA21:49 299088   Apex Racing Team
18 Evan Renwick   Federal Way, WA21:49 211165   JL Velo Racing Team
19 Todd Allen   Seattle, WA21:49 236437   Fischer Plumbing Cycling Team
20 David Yamamoto   Auburn, WA21:49 302619   JL Velo Racing Team
21 Daniel Milner   Bellingham, WA21:49 307354   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
22 Benjamin Quintana   Boise, ID21:49 324238   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
23 Darnell Umagat   Kent, WA21:49 307266   SCCA/Starbucks Cycling
24 Eric Cockrell   Seattle, WA21:49 311819   Herriott Sports Performance
25 David Meyers   Bellevue, WA21:49 24225   Apex Racing Team
26 Taylor Ellison   21:49   
27 Christopher Carter   Fountain Hills, AZ21:49 306854   Herriott Sports Performance
28 Bart Hawkinson   Seattle, WA21:49 272789   Avanti Racing Club
29 Christopher Nelson   Puyallup, WA21:49 239255   Old Town Bicycle (OTB)
30 Harrison Devine   Bellevue, WA21:49 290027   JL Velo Racing Team
31 Phil Macino   Newcastle, WA21:49 333960   Audi
32 Mark Fry   Baton Rouge La21:49 331420   
33 Joseph Bacala   Anchorage, AK21:49 330938   Extreme Pita Racing
34 Andrew Roths   Kenmore, WA21:49 305716   Bikesale.com
35 Andrew Austin   University Place, WA21:49 316276   Old Town Bicycle (OTB)
36 Aaron Griffith   Kent, WA21:49 305626   FareStart
37 Peter Miller   Seattle, WA22:02 292874   Apex Racing Team
38 Carsten Croff   Seattle, WA22:02 309482   Second Ascent
39 David Brown   22:04   
40 Timothy Hubner   Bellingham, WA22:06 286035   BFF Cycling
41 Michael Finley   Bellingham, WA22:08 357792   Fanatik Bike Co.
42 Pavel Kritovich   Bellevue, WA22:08 309174   Union Bay Cycling/Bikesale.com
43 Martin Chvoj   Kirkland, WA22:35 286958   Thumbprint Racing
44 Kevin Stewart   Aberdeen, WA22:37 344010   Revel Consulting/Rad Racing NW
45 Brendan Cowley   Salem Oregon22:37 382956   
46 Andrew Grant   22:39 382276   
47 Andrei Tchourakov   23:25   
48 Alfonso Lopez   Seattle, WA23:27 333054   Apex Racing Team
49 Jordan Bressler   Dupont, WA23:30 358593   
50 Rod Garbarino   Redmond, WA23:41 291529   Recycled Cycles Racing
51 Mark Rogers   Woodinville, WA26:26 269636   Lake Washington Velo
52 Alex Votry   Edmonds, WA26:26 330594   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
53 Sam Dodd   Seattle, WA26:26 366311   SCCA/Starbucks Cycling
54 Duncan Grant   26:26   
55 Xnwei Tan   Seattle, WA23:45 331966   University of Washington-Seattle
56 Dylan Quintana   Boise, ID32:04 324240   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)

Men - Cat 4/5 - Master - 35-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Hughes (1 - Cat4)   Olympia, WA30:44 288962   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
2 David Steiner (2 - Cat4)   Kirkland, WA30:44 288410   Fischer Plumbing Cycling Team
3 Brian Bolin   Medina, WA30:44 224629   Fischer Plumbing Cycling Team
4 Ed Reagan (3 - Cat4)   Portland, OR30:44 29303   
5 Brian Burke   30:44   
6 Paul Coffee (4 - Cat4)   Federal Way, WA30:44 331942   Tacoma Bike
7 J. Scott Monett (5 - Cat4)   Tacomaa, WA30:44 343104   Tacoma Bike
8 Michael Sanderson (6 - Cat4)   Seattle, WA30:44 309751   Bikesale.com
9 Kent Duncan   30:44   
10 Robert Church   Salt Lake City, UT30:44 245909   
11 Daniel Liberator (7 - Cat4)   Seattle, WA30:44 125693   Cucina Fresca Cycling Team
12 Jason Celestine (8 - Cat4)   Olympia, WA30:44 297624   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
13 Kyle Anderson (9 - Cat4)   Olympia, WA30:44 306848   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
14 James Wells (10 - Cat4)   Mount Vernon, WA30:44 262630   NWCC - Dimensional
15 Chris Mahan (11 - Cat4)   Seatac, WA30:44 190831   Step Down Racing
16 Sean Murphy (12 - Cat4)   Tacoma, WA30:44 120568   Tacoma Bike
17 David Acheson (13 - Cat4)   Winthrop, WA30:44 1083   Methow Valley Cycling
18 Nick Berry   Salt Lake City, UT30:44 76724   
19 John Clouse (14 - Cat4)   Seattle, WA30:44 302850   Fischer Plumbing Cycling Team
20 Chris Soelling (15 - Cat4)   Kirkland, WA30:44 305711   Cucina Fresca Cycling Team
21 Francisco Pons (16 - Cat4)   Maple Valley, WA30:44 276266   Fischer Plumbing Cycling Team
22 John Austin (17 - Cat4)   Seattle32:21 157301   Old Town Bicycle (OTB)
23 Michael Skinner (18 - Cat4)   Clinton, WA32:26 169468   Avanti Racing Club
24 Scott Rittscher (1 - Cat5)   Stanwood, WA32:15 366782   NWCC - Dimensional
25 Michael Clarke (2 - Cat5)   Bellingham, WA34:10 339950   Fanatik Bike Co.
26 Larry Baker (19 - Cat4)   University Place, WA35:40 258014   Old Town Bicycle (OTB)
27 John Livingstone   30:44   
DNF Gary Hocking (Cat4)   Kirkland, WADNF 271937   Cycle U
DNF Chris Johns (Cat4)   Tacoma, WADNF 310331   Avanti Racing Club

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Roseberry   Seattle, WA18:17 290347   
2 Kevin Thonney   Walla Walla, WA18:17 367560   
3 Lucas Weyand   Bainbridge Island, WA18:26 316224   Classic Cycles
4 Ayden Young   Olympia, WA18:26 361728   Revel Consulting/Rad Racing NW
5 Keelan Christensen   Seatte, WA18:26 345598   Methow Valley Cycling
6 Geoff Andrist   Snohomish, WA18:26 324474   Avanti Racing Club
7 James Hart   Buckley, WA18:26 339566   
8 Martin VanEycke   Tacoma18:26 375025   Tacoma Bike
9 Zachary Smith   Seattle, WA18:26 366506   HSP
10 Peter Kriofske   Seattle, WA18:28 374871   Cycle U
11 Scott Villalon   Puyallup, WA18:28 340950   
12 Brandon Orstad   Edmonds 18:28 379157   Jet City Velo
13 Robert Demick   Seattle, WA18:28 365202   
14 John Rombold   Bellingham, WA18:28 374507   
15 Christopher Stewart   University Place, WA18:28 375817   Tacoma Bike
16 Bukie Mabayoje   Hillsboro, OR18:48 332662   
17 Cooper Rombold   Bellingham, WA18:48 371675   Fanatik Bike Co.
18 Bryan Torian   Olympia, WA18:48 342538   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
19 David Garate   Buckley, WA18:48 367407   
20 Jeremy Murray   Rancho Cucamonga, CA18:48 235394   
21 Tyler Daniel   Woodinville, WA18:48 292775   JL Velo Racing Team
22 Benjamin Wertz   Mount Vernon, WA18:48 222533   NWCC - Dimensional
23 Michael Hodgins   Mercer Island, WA18:53 360674   Cycle U
24 Jeff Nelson   Seattle, WA18:53 367319   Husky Cycling - University of Washington
25 Kevin Yarnell   Issaquah, WA18:53 365094   SCCA/Starbucks Cycling
26 Alec Miller   Nampa, ID18:53 297927   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
27 Michael Elekes   Sammamish, WA18:53 357387   Cycle U
28 Tyler Wardle   18:53   
29 Hugh Alessi   Boise, ID18:53 360840   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
30 Raymond Bowling   Lacey, WA18:53 366179   
31 Christopher McLeod   18:53   
32 Rian Rustvold   Pullman, WA18:53 367130   Washington State University
33 Thomas Catalina   Seattle, WA18:53 239086   SCCA/Starbucks Cycling
34 Arsenio Ferreria   18:53   
35 Chris Searcy   Enumclaw, WA19:01 343070   
36 Eliyah Smith   Kenmore, WA19:04 369245   Second Ascent
37 Jeff Nyman   Bellingham, WA20:03 254001   
38 Jim Baskin   Boise, ID20:25 300616   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
39 James Grant   20:25 382274   
40 Christopher Alme   Bothell, WA20:29 344572   

Women - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Reynolds   16:13 382311   
2 Una Farrar   16:29   
3 Eleanor James   Seattle, WA18:09 297799   JL Velo Racing Team
4 Sophie Donnachie Parks   18:40   

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Wheeler   Tucson, AZ39:40 295914   Lake Washington Velo
2 Kelly Plese (1 - Cat2)   Enumclaw, WA39:40 281405   Slalom Consulting Racing
3 Jennifer McMahon   39:40   
4 Jocelyn Setter (1 - Cat1)   Bothell, WA39:40 278305   Stranamanti Cycling
5 Jane Evely (2 - Cat2)   Carnation, WA39:40 162455   Slalom Consulting Racing
6 Katie Lotterhos   Winston Salem, NC39:40 289220   Gulf Coast Velo
7 Jessica Sterner   39:40   Team REP
8 Elizabeth Nettles (3 - Cat2)   Seattle, WA39:40 179798   Boat Street Cycle Club (BSCC)
9 Erin Redl   39:40   
10 Courtenay McFadden   Bellingham, WA39:40 262453   Peterson Racing
11 Jenny Lehmann   39:40   
12 Marissa Carr (4 - Cat2)   Stanwood, WA39:40 336040   Gregg's Specialized-Trek Racing Team
13 Laxson Shoshauna   39:40   
14 Emily Eggers (5 - Cat2)   Seattle, WA39:40 307722   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
15 Grace Alexander (6 - Cat2)   Boise, ID39:40 251513   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
16 Ivy Audrain (2 - Cat1)   Seattle, WA39:40 287816   Stranamanti Cycling
17 Jennifer Burtner (3 - Cat1)   Olympia, WA39:40 273510   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
18 Jessica Cutler   Seattle, WA39:40 158992   Primal/MapMyRide Womens Racing
19 Claire Cameron   39:40   
20 Danyel Longmire (1 - Cat3)   Issaquah, WA39:40 244537   
21 Beth Kobza (7 - Cat2)   Meridian, ID39:40 281413   Volkswagen Boise
22 Kristine Brynjolfson   39:40   
23 Jesse Opp (2 - Cat3)   Camano Island, WA39:40 283252   Gregg's Specialized-Trek Racing Team
24 Annette Williams (4 - Cat1)   Kenmore, WA39:40 71338   Slalom Consulting Racing
25 Tamara Bessette (5 - Cat1)   Missoula, MT39:40 47028   Northern Rockies Orthopaedic
26 Sarah Tisdale (3 - Cat3)   Hillsboro, OR39:40 311027   
27 Rosalyn Zylkowski   Seatac, WA39:40 303507   Keller Rohrback Cycling
28 Eryn Maris (4 - Cat3)   Buckley, WA39:40 264004   Peterson Racing
29 Sarah Carroll (8 - Cat2)   Seattle, WA39:40 305968   SCCA/Starbucks Cycling
30 Jan Moss (5 - Cat3)   Portland39:40 177551   
31 Heidi Wood (6 - Cat3)   Seattle, WA41:21 309733   Alki/Rubicon Racing
32 Amara Edwards (9 - Cat2)   Renton , WA41:21 170202   Gregg's Specialized-Trek Racing Team
33 Theresa Harding (7 - Cat3)   Seattle, WA41:21 333834   SCCA/Starbucks Cycling
34 Michele Conrad (6 - Cat1)   Seattle, WA41:21 157480   Keller Rohrback Cycling
35 Laura Dodd (10 - Cat2)   Seattle, WA41:21 347268   SCCA/Starbucks Cycling
36 Jennifer Gerth   41:21   
37 Carly Tu (8 - Cat3)   Seattle, WA43:09 287548   Peterson Racing
38 Sara Youmans (7 - Cat1)   Ketchum, ID45:10 268528   Keller Rohrback Cycling
39 Melanie von Stetten   45:10   
DNF Andrea Casebolt (Cat3)   Olympia, WADNF 256332   Revel Consulting/Rad Racing NW
DNF Julia Garnet   DNF   

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Doherty   Bellevue, WA28:32 355510   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
2 Justine Clift   28:32 405729   
3 Vanessa Johnson   Seattle , WA28:32 367844   Volkswagen Boise
4 Linda Moul   Seattle, WA28:32 72314   Union Bay Cycling/Bikesale.com
5 Clara MacKenzie   28:32   
6 Gillian Ellsay   28:32   
7 Sheila Walsh   Seattle, WA28:32 331096   Fischer Plumbing Cycling Team
8 Karine Valliant-Saunders   Seattle, WA28:32 367868   SCCA/Starbucks Cycling
9 Brenna Pauly   28:32   
10 Emily Nevin   Seattle, WA28:32 362211   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
11 Megan Gray   Seattle, WA28:32 377586   
12 Heather Zimchek   Olympia, WA28:32 375204   Peterson Racing
13 Lori Surges   Seattle, WA28:32 331092   Peterson Racing
14 Christine Jerko   Portland28:32 358734   
15 Maggie Coles-Lyster   28:32   
16 Tarryn Cote   28:32   
17 Alice Case   Los Angeles, CA28:32 370838   Union Bay Cycling/Bikesale.com
18 Meryn Bowen   28:32   
19 Kia van der Vliet   28:32   
20 Cynthia Freed   Federal Way, WA28:32 212912   Bikesale.com
21 Tina Ziegler   Issaquah, WA30:02 309658   Cycle U
22 Nancy Williams   Seattle, WA30:07 365879   Husky Cycling - University of Washington
23 Alexandra Mertens   Seattle, WA30:07 214378   Herriott Sports Performance
24 Alicia King   Seattle Wa30:07 368371   Bikesale.com
25 Colleen Skinner   Clinton, WA31:15 198820   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
26 Sophie DeBoever   31:15   
27 Christiana Moser   30:55   
28 Mary Foster   Seattle, WA30:55 364847   Team Group Health

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSpySierra NevadaBonk BreakerShimanoOSMOCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee