Race Results for
Mutual of Enumclaw Stage Race
Enumclaw, WA
(Event Information)
Road Race on 05/20/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kerry Farrell   Federal Way02:45:38 50091   Wheelsport Cycling Team
2 Steven R Holland   Portland02:48:53 72446   United Finance
3 Tom Potter   Browns Point, WA02:48:53 206784   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
4 Mick Walsh   Seattle, WA02:48:53 37104   JL Velo Racing Team
5 Rick Benson   Seattle, WA02:48:53 3371   Fischer Plumbing Cycling Team
6 Craig Hammond   Mercer Island, WA02:48:53 264726   Bikesale.com
7 Peter DesRosier   Issaquah, WA02:48:53 288084   Union Bay Cycling/Bikesale.com
8 Dave Reed   Seattle, WA02:48:53 163525   Herriott Sports Performance
9 Randall Nordfors   Woodinville, WA02:48:57 49052   Amgen Cycling Club
10 Dan Norton   Renton, WA02:49:32 47254   Puget Sound Cycling Club
11 Anthony Whiley   Olympia, WA02:50:44 102809   JL Velo Racing Team
12 Nick Duckstein   Seattle02:51:31 276304   Bikesale.com
13 Dave Ryan   Jackson, WY02:52:11 30982   SCCA/Starbucks Cycling
14 Bob Sackett-Converse   Enumclaw, WA02:54:19 166554   Cycle Therapy-4 Corners Cycling
15 Jeff Pfost   Seattle, WA02:54:27 67360   Apex Racing Team
16 Mark Hubbard   Kirkland, WA02:54:27 302869   Audi
17 Bill Serantoni   Normandy Park, WA03:02:14 302728   Apex Racing Team
18 Lister Farrar   03:06:58   
19 Marshall Will   Stanwood, WA03:12:28 134012   NWCC - Dimensional
20 Pat Harrington   Kirkland03:17:02 334794   Bikesale.com
DNF Tim Purcell   Bellevue, WADNF 45820   Fischer Plumbing Cycling Team
DNF James Pauly   DNF   
DNF JD Little   Marysville, WADNF 319968   Emerald City Cycling Club
DNF Larry Boyer   Seattle, WADNF 268153   Pain Cave Productions
DNF Martin Rand   Enumclaw, WADNF 267481   
DNF Mark Runyan   Sammamish, WADNF 30873   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Funston   Black Diamond, WA39:58 270185   Revel Consulting/Rad Racing NW
2 Alastair Magun   Mercer Island, WA40:48 317500   Cycle U
3 Isaac van der Vliet   41:28   
4 Croix Cameron   42:24   
5 Adrian Magun   Mercer Island, WA45:23 375179   Cycle U
6 Brennan Hodgins   Mercer Island, WA45:53 361294   Cycle U

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack Alessi   Boise, ID39:22 329868   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
2 Lewis Whiley   Olympia, WA39:28 351580   Revel Consulting/Rad Racing NW
3 Alexander West   Covington, WA39:35 278369   
4 Layton Carroll-Novack   Seattle, WA39:37 368622   Northwest Velo
5 Ryan Engledow   Bonney Lake, WA39:50 380154   Old Town Bicycle (OTB)
6 Mitchell Thornton   Issaquah, WA40:06 296923   JL Velo Racing Team
7 Jarrett Aregger   Kent, WA40:07 285209   JL Velo Racing Team
8 Darin Ongers   40:36   
9 Mark Grant   40:46 382276   
10 Wyatt Mason   Everett, WA41:28 378713   

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Trace   03:32:46   
2 Tim Abercrombie   03:32:46   
3 Cody Canning   03:33:07   
4 Jacob Schwingboth   03:33:07   
5 Gabe Varela (1 - Cat1)   Coeur D' Alene, ID03:33:07 249909   Hagens Berman Cycling
6 Adam de Vos   03:33:07   
7 Kyle Buckosky   03:33:07 402693   
8 Ian Crane (2 - Cat1)   Seattle, WA03:33:07 184284   Hagens Berman Cycling
9 Rob Britton   03:33:07   
10 Zach McDonald   Bainbridge Island, WA03:33:07 228238   
11 Patrick Stanko (3 - Cat1)   Seattle, WA03:33:07 221231   Kryki Sports
12 Carson Miller   Seattle, WA03:33:12 203931   
13 Steve Fisher (4 - Cat1)   Seattle, WA03:33:12 204225   Hagens Berman Cycling
14 Jordan Cheyne   03:33:12 379306   
15 Garrett McLeod   03:33:12   
16 Lang Reynolds   Seattle, WA03:33:12 168449   Hagens Berman Cycling
17 William Barta (1 - Cat2)   Boise, ID03:33:16 277745   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
18 Jesse Reams   03:33:16 382262   
19 Logan Owen   Bremerton, WA03:33:16 222488   Lake Washington Velo
20 Brian Hitchcock (2 - Cat2)   Seattle, WA03:33:22 284741   HSP
21 Greg Christian (5 - Cat1)   St Simons Is Ga03:33:12 186412   Panther p/b Competitive Cyclist
22 Stephen Bedford (6 - Cat1)   Portland, OR03:35:09 305665   Team Oregon p/b Laurelwood Brewing Company
23 Jeff Werner   Norton, MA03:35:09 61200   
24 Craig Logan   03:35:34   
25 Max O'Neal (3 - Cat2)   Seattle, WA03:36:26 229273   HSP
26 Bailey McKnight   03:37:59   
27 Bill Booth (4 - Cat2)   Seattle, WA03:56:20 333350   Apex Racing Team
28 Nicholas Zylkowski (5 - Cat2)   Seatac, WA03:56:53 297629   Stranamanti Cycling
29 Carl Hoefer (7 - Cat1)   Tigard, OR03:56:53 113787   Team Oregon presented by Laurelwood Brew
30 Will Teal (6 - Cat2)   Seattle, WA04:00:32 318226   HSP
31 Qayam Jetha (7 - Cat2)   Olympia, WA04:03:02 279022   Garage Racing
DNF Mike Rothengatter   DNF   
DNF Aaron Shaw (Cat2)   Seattle, WADNF 128315   HSP
DNF Mike Sidic   DNF   
DNF Ian Tubbs (Cat1)   Bellevue, WADNF 111313   Audi
DNF David Stephens   DNF 378017   
DNF Dustin Van Wyck (Cat2)   Seattle, WADNF 229254   HSP
DNF Derek Wilkerson (Cat1)   Dallas DNF 52173   Kryki Sports
DNF Christopher Wingfield (Cat1)   Bainbridge Island, WADNF 247269   Hagens Berman Cycling
DNF Chris Worsfold   DNF   
DNF Eric Schuman (Cat2)   Seattle, WADNF 52882   Audi
DNF David Richter   Seattle, WADNF 29781   HSP
DNF Colter Young   DNF   
DNF Colton Hlavinka (Cat2)   Boise, IDDNF 233016   Volkswagen Boise
DNF Todd Herriott (Cat1)   Seattle, WADNF 50707   Herriott Sports Performance
DNF Alexander Cataford   DNF   
DNF Brad Clifford   DNF   
DNF David Fleischhauer (Cat1)   Seattle, WADNF 176226   Hagens Berman Cycling
DNF Matt Pence (Cat2)   Saint Charles, MODNF 262595   Gateway Harley-Davidson
DNF Cody Campbell   Austin, TXDNF 306175   
DNF Grant Boursaw (Cat1)   Clatskanie, ORDNF 170203   Puget Sound Cycling Club
DNF Justin Kerr   DNF   
DNF William Laubernds (Cat2)   Portland, ORDNF 327726   Team Oregon p/b Laurelwood Brewing Company
DNF Ryan Miller (Cat2)   Corvallis, ORDNF 246445   Lake Washington Velo
DNF Laurent Dallaire   DNF   
DNF Ian Mensher (Cat1)   Seattle, WADNF 156693   Keller Rohrback Cycling
DNF Ethan M Reynolds (Cat2)   Boise, IDDNF 280215   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
DNF Brian Parker (Cat2)   Boise, IDDNF 248018   Volkswagen Boise
DNF Shawn Ongers (Cat1)   Walla Walla, WADNF 220235   Audi
DNF Travis Monroe (Cat2)   Coeurdalene, IDDNF 253956   Hammer Nutrition-CMG Racing Team
DNF Joe Baum (Cat2)   Seattle, WADNF 54315   Garage Racing
DNF Will Niemann-Ross (Cat2)   Portland, ORDNF 272436   
DNF Ian McKissick (Cat1)   Seattle, WADNF 172573   Audi
DNF Maurice Worsfold   DNF   
DNF Zachary Jones (Cat2)   Kent, WADNF 225834   Garage Racing
DNF Evan Hepner (Cat1)   Albuquerque, NMDNF 161841   Cascade Bicycle Studio
DNF Marvin Guzman   DNF   
DNF Kyle Farrell (Cat1)   Seattle, WADNF 230828   Garage Racing
DNF Kris Dahl   DNF   
DNF Bradford Kilcline (Cat2)   Kirkland, WADNF 254141   HSP
DNF Ryan Iddings (Cat1)   Seattle, WADNF 146372   Kryki Sports
DNF Stephen Mull (Cat1)   Seattle, WADNF 86831   
DNF Ian Baldwin (Cat2)   Bellingham, WADNF 282722   Hagens Berman Cycling
DNF Jeffrey Hoover (Cat2)   Bellevue, WADNF 335684   Audi
DNF Dave Johnson   DNF   
DNF Nick Bennette (Cat1)   Seattle, WADNF 186239   Keller Rohrback Cycling
DNF Erik Mulder   DNF   
DNF Aaron Schooler   DNF   
DNF Chris Gruber   DNF   
DNF Davis Shepherd (Cat2)   Seattle, WADNF 292230   Gregg's Specialized-Trek Racing Team

Men - Cat 1/2/3 - Master - 35-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Oseto (1 - Cat3)   Kirkland, WA02:40:30 59413   Audi
2 Shane Savage   02:40:30   
3 Aaron Levin (1 - Cat1)   Mercer Island, WA02:40:52 46828   Peterson's Five
4 Scott Laliberte   02:40:52 379394   
5 Kenny Williams (2 - Cat1)   Kenmore, WA02:40:52 57046   Slalom Consulting Racing
6 Todd Davis (1 - Cat2)   Seattle, WA02:40:52 103745   Kryki Sports
7 Joe Holmes   Bainbridge Island, WA02:40:52 16599   
8 Gregory Kauper (2 - Cat2)   Seattle, WA02:40:52 221706   FareStart
9 Jeff Dunn (3 - Cat2)   Olympia, WA02:40:52 220003   Stranamanti Cycling
10 Anthony Dickson (4 - Cat2)   Seattle, WA02:40:52 117337   Audi
11 Morgan Coleman (5 - Cat2)   Bainbridge Island, WA02:40:52 272452   Team Steam
12 Alex Rosenast (6 - Cat2)   Seattle, WA02:40:52 196878   Garage Racing
13 Todd Gallaher (7 - Cat2)   Seattle, WA02:40:52 12680   
14 James Holbrooks (2 - Cat3)   Olympia, WA02:42:01 180568   CBC Racing
15 Tom Wick (8 - Cat2)   Seattle, WA02:42:20 204808   Garage Racing
16 Kevin Masterson (9 - Cat2)   Newcastle, WA02:42:20 188289   Garage Racing
17 Sean Phillips (10 - Cat2)   Bellevue, WA02:45:51 274488   Garage Racing
18 Pete Baughman (11 - Cat2)   Carnation, WA02:48:09 243415   Slalom Consulting Racing
19 Julian Base   02:56:19   
20 Mark Sherman   02:56:24   
DNF Ryan Perlman (Cat1)   Sammamish, WADNF 130051   Keller Rohrback Cycling
DNF Mike Rogers (Cat2)   Seattle, WADNF 48546   Bikesale.com
DNF Ed Harley (Cat2)   Seattle, WADNF 196024   JL Velo Racing Team
DNF Roger Honz (Cat3)   Seattle, WADNF 54763   Apex Racing Team
DNF Robert Campbell (Cat1)   Olympia, WADNF 73795   CBC Racing
DNF Gary Brown (Cat2)   Auburn, WADNF 5069   Audi

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joel Taylor   03:14:43   
2 Jordan Duncan   03:16:17   
3 Tristan Hughes   03:16:17   
4 Bryan Urakawa   Seattle, WA03:16:25 235138   Fischer Plumbing Cycling Team
5 Evan Siroky   Portland, OR03:16:25 309756   Guinness Cycling Team
6 John McAllister   Redmond, WA03:16:25 306966   HSP
7 Luke Koolman   03:16:25   
8 Anders Nystrom   Boise, ID03:16:25 281627   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
9 Paul Noyes   Redmond, WA03:16:25 308323   Audi
10 Martin Turek   North Bend, WA03:16:25 336434   Audi
11 Jason Cemanski   Waterloo Wi03:16:25 318408   Apex Racing Team
12 Patrick Gerke   Portland03:16:25 369122   Team Oregon presented by Laurelwood Brew
13 Warren McAndrew   Edmonds, WA03:16:25 321144   Fischer Plumbing Cycling Team
14 Todd Sahl   Seattle, WA03:16:25 105471   Team Stanley
15 Nathaniel Pitts   Seattle, WA03:16:25 304664   Puget Sound Cycling Club
16 Jackson Pickell   03:16:25 384224   
17 Rob! McDaniel   Seattle, WA03:16:25 284692   Recycled Cycles Racing
18 Nicholas Jones   03:16:25   
19 Cory Custer   Seattle, WA03:16:25 104062   HSP
20 Tim Smith   Olympia, WA03:16:25 241621   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
21 Mark Franks   North Bend, WA03:16:25 183911   Herriott Sports Performance
22 Richard Machhein   03:17:27   
23 Zachary Bowden   Vancouver Wa03:19:33 245716   
24 Conor Klupar   Fall City, WA03:21:31 250108   Revel Consulting/Rad Racing NW
25 Todd Baumeister   Redmond, WA03:21:31 286284   Apex Racing Team
26 Jason Connell   Lynnwood, WA03:21:31 305679   Apex Racing Team
27 Nicholas Perera   Coupeville, WA03:21:31 126804   NWCC - Dimensional
28 Jesse Nofziger   Issaquah, WA03:21:31 307040   FareStart
29 Michael Spring   Seattle03:21:31 242900   Audi
30 Keiichi Otani   Kirkland, WA03:21:31 289231   Lake Washington Velo
31 Nicholas Moroz-Koops   Kenmore, WA03:21:31 335040   Fischer Plumbing Cycling Team
32 Thorsten Askervold   Lake Stevens, WA03:21:31 299287   HSP
33 Nicholas Adsero   Woodinville, WA03:21:31 113072   Recycled Cycles Racing
34 Josh Gerak   Seattle, WA03:21:37 256081   Avanti Racing Club
35 Travis Biechele   Seattle, WA03:21:57 294358   Apex Racing Team
36 Scott Larson   Orting, WA03:22:26 266713   Lake Washington Velo
37 Aidan Caves   03:26:09   
38 Matt Mikul   Sunnyvale, CA03:34:33 271933   Recycled Cycles Racing
39 Francis Atkinson   Port Townsend, WA03:45:27 310182   SCCA/Starbucks Cycling
40 John Curtis   Eagle, ID03:48:30 320356   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
DNF Chad Sullivan   Bellevue, WADNF 305201   Apex Racing Team
DNF Wes Ochitwa   DNF   
DNF Brian Sullivan   Mishawaka, INDNF 238604   Audi
DNF Erik Spring   Bellevue, WADNF 306633   Audi
DNF Avi Mahan   Seatac, WADNF 210067   Revel Consulting/Rad Racing NW
DNF Jeff Nettles   Seattle, WADNF 159943   Recycled Cycles Racing
DNF Chad Richmond   Bothell, WADNF 266765   Lake Washington Velo
DNF David Kirske Jr   Seattle, WADNF 261975   Revel Consulting/Rad Racing NW
DNF Michael Hocking   Boise, IDDNF 276766   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
DNF PJ Bauser   Seattle, WADNF 332266   Hagens Berman Cycling
DNF Vern Cole   Kent, WADNF 65114   SCCA/Starbucks Cycling
DNF Evan Carey   DNF   

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Fry   Baton Rouge La 331420   
2 Morgan Simon   Seattle, WA02:03:22 310319   Apex Racing Team
3 Peter Streit   Seattle, WA02:03:22 370543   Second Ascent
4 Eric Cockrell   Seattle, WA02:03:22 311819   Herriott Sports Performance
5 Allen Butler   Seattle, WA02:03:22 326902   Second Ascent
6 Aaron Griffith   Kent, WA02:03:22 305626   FareStart
7 Lane Seeley   Edmonds, WA02:03:24 291895   FareStart
8 Philip Newman   Seattle, WA02:03:24 361796   Lake Washington Velo
9 Andrew Austin   University Place, WA02:03:24 316276   Old Town Bicycle (OTB)
10 John Alving   Seattle, WA02:03:24 299088   Apex Racing Team
11 Sam Dodd   Seattle, WA02:03:24 366311   SCCA/Starbucks Cycling
12 David Meyers   Bellevue, WA02:03:24 24225   Apex Racing Team
13 Harrison Devine   Bellevue, WA02:03:24 290027   JL Velo Racing Team
14 Michael Finley   Bellingham, WA02:03:24 357792   Fanatik Bike Co.
15 Taylor Ellison   02:03:24   
16 Michael Dew   02:03:24   
17 Christopher Carter   Fountain Hills, AZ02:03:24 306854   Herriott Sports Performance
18 Tyler Tangen   Bonney Lake, WA02:03:24 353044   Revel Consulting/Rad Racing NW
19 Daniel Milner   Bellingham, WA02:05:25 307354   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
20 Peter Miller   Seattle, WA02:05:45 292874   Apex Racing Team
21 Phil Macino   Newcastle, WA02:05:45 333960   Audi
22 Joseph Bacala   Anchorage, AK02:06:54 330938   Extreme Pita Racing
23 Jordan Bressler   Dupont, WA02:06:54 358593   
24 Bart Hawkinson   Seattle, WA02:06:54 272789   Avanti Racing Club
25 Alex Votry   Edmonds, WA02:06:54 330594   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
26 Andrew Roths   Kenmore, WA02:06:55 305716   Bikesale.com
27 Carsten Croff   Seattle, WA02:07:01 309482   Second Ascent
28 Brendan Cowley   Salem Oregon02:07:04 382956   
29 Matteo Jorgenson   Boise, ID02:07:10 266037   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
30 Mike Foster   Seattle, WA02:07:20 360739   SCCA/Starbucks Cycling
31 Benedikt Toeldte   Boise, ID02:08:55 323822   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
32 Bradlee Haley   Burien, WA02:09:07 288845   Cycle U
33 Pavel Kritovich   Bellevue, WA02:09:20 309174   Union Bay Cycling/Bikesale.com
34 Todd Allen   Seattle, WA02:09:26 236437   Fischer Plumbing Cycling Team
35 Kevin Stewart   Aberdeen, WA02:11:02 344010   Revel Consulting/Rad Racing NW
36 Douglas Wilcox   Seattle, WA02:11:08 135167   HSP
37 Andrew Grant   02:11:26 382276   
38 Duncan Grant   02:11:26   
39 Derek Churchyard   Bothell, WA02:12:48 339716   Bikesale.com
40 Martin Chvoj   Kirkland, WA02:12:48 286958   Thumbprint Racing
41 Andrei Tchourakov   02:16:14   
42 Rod Garbarino   Redmond, WA02:16:42 291529   Recycled Cycles Racing
43 Benjamin Quintana   Boise, ID02:26:25 324238   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
44 Adam Reddy   02:03:24   
DNF Don Pattalock   Reno, NVDNF 333470   Audi
DNF David Yamamoto   Auburn, WADNF 302619   JL Velo Racing Team
DNF Evan Renwick   Federal Way, WADNF 211165   JL Velo Racing Team
DNF Christopher Nelson   Puyallup, WADNF 239255   Old Town Bicycle (OTB)
DNF Matthew Leary   Seattle, WADNF 311391   Audi
DNF Darnell Umagat   Kent, WADNF 307266   SCCA/Starbucks Cycling
DNF Dylan Quintana   Boise, IDDNF 324240   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
DNF David Brown   DNF   
DNF Timothy Hubner   Bellingham, WADNF 286035   BFF Cycling
DNF Alfonso Lopez   Seattle, WADNF 333054   Apex Racing Team
DNF Xnwei Tan   Seattle, WADNF 331966   University of Washington-Seattle
DNF Mark Rogers   Woodinville, WADNF 269636   Lake Washington Velo

Men - Cat 4/5 - Master - 35-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kent Duncan   02:09:44   
2 Ed Reagan (1 - Cat4)   Portland, OR02:09:44 29303   
3 John Livingstone   02:09:44   
4 Timothy Hughes (2 - Cat4)   Olympia, WA02:09:44 288962   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
5 Brian Bolin   Medina, WA02:09:44 224629   Fischer Plumbing Cycling Team
6 Paul Coffee (3 - Cat4)   Federal Way, WA02:09:44 331942   Tacoma Bike
7 John Clouse (4 - Cat4)   Seattle, WA02:09:44 302850   Fischer Plumbing Cycling Team
8 Nick Berry   Salt Lake City, UT02:09:44 76724   
9 J. Scott Monett (5 - Cat4)   Tacomaa, WA02:09:49 343104   Tacoma Bike
10 Francisco Pons (6 - Cat4)   Maple Valley, WA02:11:18 276266   Fischer Plumbing Cycling Team
11 Michael Sanderson (7 - Cat4)   Seattle, WA02:13:47 309751   Bikesale.com
12 Brian Burke   02:13:47   
13 Sean Murphy (8 - Cat4)   Tacoma, WA02:13:47 120568   Tacoma Bike
14 John Austin (9 - Cat4)   Seattle02:13:51 157301   Old Town Bicycle (OTB)
15 Kyle Anderson (10 - Cat4)   Olympia, WA02:13:53 306848   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
16 Jason Celestine (11 - Cat4)   Olympia, WA02:14:23 297624   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
17 Chris Mahan (12 - Cat4)   Seatac, WA02:14:34 190831   Step Down Racing
18 James Wells (13 - Cat4)   Mount Vernon, WA02:14:34 262630   NWCC - Dimensional
19 David Steiner (14 - Cat4)   Kirkland, WA02:14:34 288410   Fischer Plumbing Cycling Team
20 Scott Rittscher (1 - Cat5)   Stanwood, WA02:27:13 366782   NWCC - Dimensional
21 Michael Clarke (2 - Cat5)   Bellingham, WA02:27:25 339950   Fanatik Bike Co.
22 David Acheson (15 - Cat4)   Winthrop, WA02:27:25 1083   Methow Valley Cycling
23 Michael Skinner (16 - Cat4)   Clinton, WA02:34:25 169468   Avanti Racing Club
DNF Gary Hocking (Cat4)   Kirkland, WADNF 271937   Cycle U
DNF Larry Baker (Cat4)   University Place, WADNF 258014   Old Town Bicycle (OTB)
DNF Daniel Liberator (Cat4)   Seattle, WADNF 125693   Cucina Fresca Cycling Team

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Roseberry   Seattle, WA01:22:00 290347   
2 Kevin Thonney   Walla Walla, WA01:22:31 367560   
3 Robert Demick   Seattle, WA01:22:35 365202   
4 Zachary Smith   Seattle, WA01:22:35 366506   HSP
5 Bryan Torian   Olympia, WA01:22:35 342538   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
6 Lucas Weyand   Bainbridge Island, WA01:22:35 316224   Classic Cycles
7 Ayden Young   Olympia, WA01:23:41 361728   Revel Consulting/Rad Racing NW
8 Raymond Bowling   Lacey, WA01:26:42 366179   
9 Martin VanEycke   Tacoma01:28:43 375025   Tacoma Bike
10 Geoff Andrist   Snohomish, WA01:28:43 324474   Avanti Racing Club
11 Michael Elekes   Sammamish, WA01:28:43 357387   Cycle U
12 James Hart   Buckley, WA01:29:09 339566   
13 John Rombold   Bellingham, WA01:29:09 374507   
14 Thomas Catalina   Seattle, WA01:30:08 239086   SCCA/Starbucks Cycling
15 Jeff Nelson   Seattle, WA01:30:10 367319   Husky Cycling - University of Washington
16 Alec Miller   Nampa, ID01:30:10 297927   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
17 Christopher McLeod   01:30:10   
18 Eliyah Smith   Kenmore, WA01:30:10 369245   Second Ascent
19 Brandon Orstad   Edmonds 01:30:10 379157   Jet City Velo
20 Arsenio Ferreria   01:30:10   
21 Benjamin Wertz   Mount Vernon, WA01:31:15 222533   NWCC - Dimensional
22 Jeff Nyman   Bellingham, WA01:31:26 254001   
23 Michael Hodgins   Mercer Island, WA01:31:55 360674   Cycle U
24 Tyler Wardle   01:32:44   
25 David Garate   Buckley, WA01:33:47 367407   
26 Kevin Yarnell   Issaquah, WA01:33:47 365094   SCCA/Starbucks Cycling
27 James Grant   01:33:47 382274   
28 Chris Searcy   Enumclaw, WA01:33:47 343070   
29 Jim Baskin   Boise, ID01:33:47 300616   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
30 Rian Rustvold   Pullman, WA01:33:47 367130   Washington State University
31 Hugh Alessi   Boise, ID01:33:47 360840   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
32 Jeremy Murray   Rancho Cucamonga, CA01:33:53 235394   
33 Christopher Stewart   University Place, WA01:34:42 375817   Tacoma Bike
34 Tyler Daniel   Woodinville, WA01:35:06 292775   JL Velo Racing Team
35 Bukie Mabayoje   Hillsboro, OR01:36:48 332662   
36 Cooper Rombold   Bellingham, WA01:41:17 371675   Fanatik Bike Co.
37 Keelan Christensen   Seatte, WA01:41:17 345598   Methow Valley Cycling
38 Peter Kriofske   Seattle, WA01:41:28 374871   Cycle U
DNF Scott Villalon   Puyallup, WADNF 340950   

Women - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Reynolds   40:36 382311   
2 Una Farrar   43:01   
3 Sophie Donnachie Parks   43:01   
4 Eleanor James   Seattle, WA46:23 297799   JL Velo Racing Team

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Cutler   Seattle, WA02:52:45 158992   Primal/MapMyRide Womens Racing
2 Jennifer Wheeler   Tucson, AZ02:52:45 295914   Lake Washington Velo
3 Kristine Brynjolfson   02:52:45   
4 Jenny Lehmann   02:53:56   
5 Tamara Bessette (1 - Cat1)   Missoula, MT02:54:00 47028   Northern Rockies Orthopaedic
6 Rosalyn Zylkowski   Seatac, WA02:55:21 303507   Keller Rohrback Cycling
7 Courtenay McFadden   Bellingham, WA02:56:50 262453   Peterson Racing
8 Jocelyn Setter (2 - Cat1)   Bothell, WA02:57:02 278305   Stranamanti Cycling
9 Jennifer Burtner (3 - Cat1)   Olympia, WA02:57:02 273510   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
10 Jennifer Gerth   02:57:02   
11 Elizabeth Nettles (1 - Cat2)   Seattle, WA02:57:04 179798   Boat Street Cycle Club (BSCC)
12 Emily Eggers (2 - Cat2)   Seattle, WA02:57:04 307722   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
13 Eryn Maris (1 - Cat3)   Buckley, WA02:57:04 264004   Peterson Racing
14 Sarah Carroll (3 - Cat2)   Seattle, WA02:57:04 305968   SCCA/Starbucks Cycling
15 Ivy Audrain (4 - Cat1)   Seattle, WA02:57:07 287816   Stranamanti Cycling
16 Danyel Longmire (2 - Cat3)   Issaquah, WA02:57:07 244537   
17 Laura Dodd (4 - Cat2)   Seattle, WA02:59:23 347268   SCCA/Starbucks Cycling
18 Theresa Harding (3 - Cat3)   Seattle, WA03:03:17 333834   SCCA/Starbucks Cycling
19 Laxson Shoshauna   03:04:33   
20 Jessica Sterner   03:04:33   Team REP
21 Jennifer McMahon   03:04:33   
22 Katie Lotterhos   Winston Salem, NC03:04:33 289220   Gulf Coast Velo
23 Kelly Plese (5 - Cat2)   Enumclaw, WA03:04:33 281405   Slalom Consulting Racing
24 Jane Evely (6 - Cat2)   Carnation, WA03:04:33 162455   Slalom Consulting Racing
25 Beth Kobza (7 - Cat2)   Meridian, ID03:04:33 281413   Volkswagen Boise
26 Marissa Carr (8 - Cat2)   Stanwood, WA03:04:38 336040   Gregg's Specialized-Trek Racing Team
27 Carly Tu (4 - Cat3)   Seattle, WA03:10:08 287548   Peterson Racing
28 Michele Conrad (5 - Cat1)   Seattle, WA03:10:08 157480   Keller Rohrback Cycling
29 Jan Moss (5 - Cat3)   Portland03:11:48 177551   
30 Sarah Tisdale (6 - Cat3)   Hillsboro, OR03:11:48 311027   
31 Heidi Wood (7 - Cat3)   Seattle, WA03:11:48 309733   Alki/Rubicon Racing
32 Melanie von Stetten   03:11:49   
DNF Grace Alexander (Cat2)   Boise, IDDNF 251513   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
DNF Erin Redl   DNF   
DNF Annette Williams (Cat1)   Kenmore, WADNF 71338   Slalom Consulting Racing
DNF Sara Youmans (Cat1)   Ketchum, IDDNF 268528   Keller Rohrback Cycling
DNF Jesse Opp (Cat3)   Camano Island, WADNF 283252   Gregg's Specialized-Trek Racing Team
DNF Amara Edwards (Cat2)   Renton , WADNF 170202   Gregg's Specialized-Trek Racing Team

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Gray   Seattle, WA01:31:01 377586   
2 Megan Doherty   Bellevue, WA01:33:35 355510   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
3 Lori Surges   Seattle, WA01:33:35 331092   Peterson Racing
4 Vanessa Johnson   Seattle , WA01:33:35 367844   Volkswagen Boise
5 Sheila Walsh   Seattle, WA01:33:35 331096   Fischer Plumbing Cycling Team
6 Maggie Coles-Lyster   01:33:35   
7 Justine Clift   01:33:51 405729   
8 Alice Case   Los Angeles, CA01:36:58 370838   Union Bay Cycling/Bikesale.com
9 Linda Moul   Seattle, WA01:36:58 72314   Union Bay Cycling/Bikesale.com
10 Alicia King   Seattle Wa01:36:58 368371   Bikesale.com
11 Meryn Bowen   01:36:58   
12 Sophie DeBoever   01:37:23   
13 Christine Jerko   Portland01:37:23 358734   
14 Tarryn Cote   01:37:23   
15 Heather Zimchek   Olympia, WA01:37:26 375204   Peterson Racing
16 Gillian Ellsay   01:39:29   
17 Christiana Moser   01:39:35   
18 Mary Foster   Seattle, WA01:39:41 364847   Team Group Health
19 Cynthia Freed   Federal Way, WA01:42:46 212912   Bikesale.com
20 Kia van der Vliet   01:43:48   
21 Alexandra Mertens   Seattle, WA01:44:57 214378   Herriott Sports Performance
22 Emily Nevin   Seattle, WA01:47:08 362211   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
23 Colleen Skinner   Clinton, WA01:50:18 198820   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREUSACDFShimanoBonk BreakerSpySierra NevadaOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee