Race Results for
The Adoption Exchange Classic
Albuquerque, NM
(Event Information)
Criterium on 04/01/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jimmy Day   Santa Fe, NM 8894   Bike n Sport Racing
2 Dan Armijo   Peralta, NM 68799   
3 Mike Slattery   Albuquerque, NM 32907   Race Team
4 P. David Lepell   Albuquerque, NM 20944   Olev Rapido
5 Randall Bradford   Albuquerque, NM 53480   Olev Rapido / The Kickstand
6 Mark De Pree   Albuquerque, NM 82997   Sport Systems Cycling Club
7 Timothy Schoeny   Albuquerque, NM 31738   Rio Grande Racing Team - CSI
8 Michael Espinosa   Albuquerque, NM 274312   High Desert Bicycles Team
9 Tony Pachelli   Albuquerque, NM 286513   Sport Systems Mountaintop Cycling
10 Charles Shanks   El Paso, TX 216836   
11 Michael Gilb   Albuquerque, NM 49410   High Desert Bicycles Team
12 Eugene Allwine   Moscow, ID 134908   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - U16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 emile sfakianos   Los Ranchos, NM 308676   Active Knowledge
2 Taylor Squillaci   Albuquerque, NM 83031   
3 Jonah Thompson   Albuquerque, NM 284769   High Desert Bicycles Team
4 Vianne Hibner-Hereford   Albuquerque, NM 316090   Goathead Jr. Devo

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Damian Calvert   Albuquerque, NM 81251   Sport Systems Mountaintop Cycling
2 Alejandro Gomez (1 - Cat3)   Las Cruces, NM 297787   NMSU Cycling
3 Kempton Jackson (1 - Cat2)   Silver City, NM 317112   ZiaVelo Racing Club
4 ryan blickem (1 - Cat1)   Las Cruces, NM 83581   ZiaVelo Cycling
5 John Verheul (2 - Cat1)   Albuquerque, NM 36612   Nob Hill Velo
6 Justin Laue (3 - Cat1)   Austin, TX 264982   Sport Systems Mountaintop Cycling
7 Eugene Dougherty (2 - Cat2)   Los Alamos, NM 59098   Colavita Racing, Inc.
8 Scott Countryman   Flagstaff, AZ 258025   San Tan Racing/Paragon Cycling
9 Steve Alschuler (2 - Cat3)   Albuquerque, NM 47922   New Mexico Velosport
10 Kyle McClellan (3 - Cat2)   La Vista, NE 294793   Team Kaos Cycling
11 Daniel Appelo   Albuquerque, NM 207338   Scalo Veloce
12 Kip Taylor (4 - Cat2)   Albuquerqe, NM 331778   Race Team
13 tim wetherill (5 - Cat2)   Santa Fe, NM 37847   Colavita Racing, Inc.
14 Chris Schlabach (6 - Cat2)   Silver City, NM 282599   ZiaVelo Cycling
15 Mark Gonzales (3 - Cat3)   Albuquerque, NM 306739   Nob Hill Velo
16 Jonathan Petrillo (7 - Cat2)   Albuquerque, NM 272291   Race Team
17 Chris Abbott (4 - Cat3)   Albuquerque, NM 1019   Scalo Veloce
18 Mike Warren (8 - Cat2)   Los Alamos, NM 272632   Bike n Sport Racing
19 Nathan Franklin (9 - Cat2)   Tucson, AZ 306603   El Grupo Youth Cycling Club
20 Chris Eckstein (5 - Cat3)   Albuquerque, NM 309358   Race Team
21 Jason Quenzler (10 - Cat2)   Durango, CO 82358   Race Team
22 Thomas Cunico (6 - Cat3)   Las Cruces, NM 162136   ZiaVelo Cycling
23 Nicholas Lemke (11 - Cat2)   Albuquerque, NM 202433   Scalo Veloce
24 Josephus Le Roux (7 - Cat3)   Colorado Springs, CO 262553   
25 Greg Foster (8 - Cat3)   Albuquerque, NM 217473   Scalo Veloce
26 Al Senft (4 - Cat1)   Albuquerque, NM 32168   Colavita Racing
27 wristen paschich (9 - Cat3)   Albuquerque, NM 271620   
28 Anthony Hills (10 - Cat3)   Corrales, NM 288631   ZiaVelo Racing Club

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Martinez   Santa Fe, NM 343224   University of New Mexico
2 Marcus Toya   Thoureau 376740   
3 Randall Bradford   Albuquerque, NM 53480   Olev Rapido / The Kickstand
4 Patrick Holland   El Paso Tx 121715   Team El Paso
5 Joseph Frantz   Albuquerque, NM 306042   
6 Michael Woodward   Flagstaff, AZ 367040   Flagstaff Cycling
7 Erick Fernandez   Albuquerque, NM 255292   
8 Dustin Walthall   Silver City, NM 342964   
9 Dennis Chavez   Rio Rancho, NM 6701   Olev Rapido
10 bruce mazur   Santa Fe, NM 277259   Jackal Pack
11 kent chou   Santa Fe, NM 275761   Jackal Pack
12 Greg Krause   Albuquerque, NM 74277   Olev Rapido / The Kickstand
13 Mark Trejtnar   Albuquerque, NM 190764   Rio Grande Racing Team - CSI
14 Scott Steffen   Albuquerque, NM 340970   Sport Systems Cycling Club
15 Triston Mosbacher   Redding, CA 310849   University of New Mexico
16 Ruben Mendez   Santa Fe, NM 260560   
17 Michael Abdalla   Albuquerque, NM 303997   Olev Rapido
18 D K Sager   Santa Fe, NM 305561   Bike n Sport Racing
19 Greg Weix   Albuquerque, NM 170591   
20 Tim Ketelaar   Las Cruces, NM 309230   ZiaVelo Cycling
21 Austin Buckett   Colorado Springs, CO 365216   
22 Adam Delu   Albuquerque, NM 280604   Nob Hill Velo
23 Scott Caruso   Albuquerque, NM 275411   Olev Rapido

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gabriel Gaarden   Rio Rancho, NM 358934   
2 David Vaughn   Carlsbad, NM 257419   Carlsbad Velo Cycling Team
3 David Carey   Albuquerque, NM 336496   Club Team
4 Rance Irvin   Hobbs, NM 320310   
5 Dirk Hollebeek   Gallup, NM 278665   Rez Dog Racing
6 Jonathan Schreiner   Albuquerque, NM 360430   Scalo Veloce
7 Earl Gage   Albuquerque, NM 338216   Goathead Jr. Devo
8 Greg Albright   Carlsbad, NM 322306   Carlsbad Velo Cycling Team
9 Ben Travelstead   Las Cruces, NM 338646   ZiaVelo Racing Club
10 Derek DePalma   Albuquerque, NM 376058   
11 John Heck   Albuquerque, NM 275291   Sport Systems Cycling Club
12 Michael_ Hill   Rio Rancho, NM 368593   
13 Angel Chavez   Albuquerque, NM 319336   Olev Rapido
14 Michael Barrow   Las Cruces, NM 301638   ZiaVelo Cycling
15 Carlos Armendariz   El Paso, TX 376622   Team El Paso
16 David Roppel   Mesa, AZ 201133   
17 Derek Strommen   Albuquerque, NM 376007   
20 Gary Vincent   Albuquerque, NM 312534   
21 Jonah Thompson   Albuquerque, NM 284769   High Desert Bicycles Team

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mindy Caruso (1 - Cat2)   Albuquerque, NM 274426   Olev Rapido / The Kickstand
2 Sarah Burnett (1 - Cat3)   Las Cruces, NM 326522   ZiaVelo Cycling
3 Tanya Bettis (2 - Cat2)   Albuquerque, NM 279739   Sport Systems Mountaintop Cycling
4 Terry Moore (2 - Cat3)   Albuquerque, NM 337862   ZiaVelo Cycling
5 Jennifer Robinson (3 - Cat3)   Albuquerque, NM 309984   Race Team
6 Joanna Eckstein (4 - Cat3)   Albuquerque, NM 305676   Sport Systems Mountaintop Cycling
7 Jill Janov (5 - Cat3)   Albuquerque, NM 117385   NM Spokettes Race Team
8 lisa broidy (6 - Cat3)   Albuquerque, NM 91887   Sport Systems Cycling Club

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melissa Velarde   Santafe, NM 307836   NM Spokettes Race Team
2 Maria Santiago   Durango, CO 376546   
3 Rebecca Balboni   Durango, CO 345588   Durango Wheel Club
4 Kelly Drescher   Albuquerque, NM 300408   Women Riding Well
5 Dorothy Dare   Silver City, NM 370735   
6 Allie Nath   Flagstaff, AZ 367640   
7 Renee Rector   Tijeras, NM 366190   Sport Systems Mountaintop Cycling
8 rachel owen   Silver City, NM 375183   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaOSMOBonk BreakerCUORESpyUSACDFShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee