Race Results for
Bike Line Criterium Training Series
Foglesville, PA
(Event Information)
Criterium on 03/11/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Workowski   Kutztown, PA 103440   Unattached
2 William Elliston   Easton, PA 47232   Van Dessel Factory Team
3 Paul Pearson   Allentown, PA 54984   Bucks County Racing Club
4 Ryan Pomajevich   Schnecksville, PA 145887   TeamLionofFlanders.com
5 Zachary Semian   Mertztown, PA 250164   Pure Energy Cycling-ProAirHFA
6 Ryan DeWald   Mount Penn, PA 89187   Battley Harley-Davidson/ XO COMMUNICATIONS p/b CISCO
7 K Salvotto      Unattached
8 Gregory Ratzell   Blandon, PA 230201   Young Medalists/ Team Rothrock
9 Michael Goret   Greenbrook, NJ 302849   Watchung Wheelmen
10 Robin Carpenter   Philadelphia, PA 229481   Chipotle-First Solar Development Team
11 Michael Chauner   West Chester, PA 178966   Pure Energy Cycling-ProAirHFA
12 Matthew Baranoski   Perkasie, PA 213251   Pure Energy Cycling-ProAirHFA

Men - A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robin Carpenter   Philadelphia, PA 229481   Chipotle-First Solar Development Team
2 Paul Pearson   Allentown, PA 54984   Bucks County Racing Club
3 Joel Nankman   Hellertown, PA 340050   Saucon Valley Bikes / Weyerbacher
4 Eric Workowski   Kutztown, PA 103440   Unattached
5 Ryan Pomajevich   Schnecksville, PA 145887   TeamLionofFlanders.com
6 Christopher Shaw   Pipersville, PA 184317   Century Road Club Assoc
7 Gregory Ratzell   Blandon, PA 230201   Young Medalists/ Team Rothrock
8 Theodore Inoue   New Hope, PA 52004   Liberty Cycle
9 Matthew Baranoski   Perkasie, PA 213251   Pure Energy Cycling-ProAirHFA
10 Brandon Haines   West Chester, PA 51413   Liberty Cycle
11 Andrew Johnson   Parkesburg, PA 163272   Mason Dixon Velo

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rob Broekhuis   Allentown, PA 356112   GS Simmeria
2 G Quinton      Unattached
3 Mark Wiater   Sellersville, PA 375337   Cycledrome Bicycling Team
4 A Lowme      Unattached
5 Brian Kopp   Telford, PA 356040   Cycledrome Bicycling Team
6 George Carey   Lansdale 365756   Unattached
7 M Sgansche      Unattached
8 M Detweiler      Unattached
9 Emilio Socci   Coopersburg, PA 368474   Lehigh Wheelmen Assoc
10 Kenneth Ziegenfus   New Tripoli, PA 325814   Gotham Cyclists
11 Steven Hecht   Harleysville, PA 345256   Spinteck Cycling Team
12 J Halabura      Unattached

Men - Junior - 10-15

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gabriel Castano      Unattached
2 Noah Thomas   Mertztown, PA 320520   Unattached
3 Jacob Skrip   Breinigsville, PA 353400   JVR Sports
4 Brandon Krasley   Emmaus, PA 319976   Young Medalists/ Team Rothrock
5 Jesse Carpenter   Philadelphia, PA 318768   Unattached
6 Landon Garcia   Macungie, PA 354524   JVR Sports
7 Ben Whitby   Wescosville 369637   JVR Sports
8 John Skrip   Breinigsville, PA 353394   JVR Sports

Men - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garrett Hunsicker   Breinigsville, PA 323062   JVR Sports

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Evelyn Korbich (1 - Cat3)   New Tripoli, PA 290571   Young Medalists/ Team Rothrock

Women - Junior - 16-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Evelyn Korbich   New Tripoli, PA 290571   Young Medalists/ Team Rothrock
2 Nadia Latzgo   Fogelsville, PA 240336   Young Medalists/ Team Rothrock
3 Kalie King   Mertztown, PA 321032   JVR Sports

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSpySierra NevadaUSACDFBonk BreakerCUOREShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee